Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ролката на компресора на климатика дрънчи

niggaz_nature снимка niggaz_nature 11 април 2010 - 20:32

От доста време малко се чува ролката на компресора на климатика да дрънчи нещо но в последно време се поусили. Като включа климатика спира но при празен ход когато компресора не е включен си дрънчи . Какво мога да направя по въпроса да си търся нова ролка ли и от къде . Или направо да я закарам в сервиз да си търсят те . Така или иначе не смятам да я сменям сам въпроса ми е по-добре ли е аз да си я намеря от финансова гледна точка .
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 16 април 2010 - 18:00

Погледнах отдолу и дрънка една желязна шайба от външната страна . Само че как да я затегна да не дрънка не разбрах . Някой може ли да ми помогне със съвет ако е разглобявал компресора . И по възможност ми трябва да стане на място .
Отговори

oci снимка oci 16 април 2010 - 18:40

Ти сигурен ли си че дрънчи ролката на компресора или ти дрънчи обтяжната ролка? Ако дрънчи обтяжната лесна работа: сваляш я избиваш лагера и отиваш с него да намериш друг понеже поне аз не намерих цялата ролка нова, а и така излиза по евтино :newsm05_41: .
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 16 април 2010 - 19:02

Ей тая шайба ли какво е не знам отстрани като я побутна дрънчи . (като не се върди ремъка дрънчи ) . Не мисля че е самата ролка а тази 5мм шайба отстрани . Сменях си гумите и я поразбутах вчера и си мисля че е от нея . Само не знам принципа и на действие и как може да се притегне.

Публикувано изображение
Отговори

oci снимка oci 16 април 2010 - 19:14

Значи ако климатика ти работи безпроблемно и само се притесняваш от дрънченето на тази "шайба" НЕ пипай нищо! Това всъщност е елетромагнитен съединител - магнитно поле издръпва това дрънчащото към останалата част от компресора и тогава той "завърта" и почва да работи. За да провериш дали е това пусни компресора(климатика) и виж дали дрънченето спира. Ако не спира проблема е другаде.

По принцип регулажа точно на този съединител не е нищо сложно но е много играчка да го нацелиш - да не изпуска на високи обороти и да не върти постоянно на ниски.

Понеже се поувлякох ще обобщя: ако климатика ти работи и всичко е на 6 не пипай компресора!
Мнението беше редактирано от oci: 16 април 2010 - 19:15
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 16 април 2010 - 19:18

Не съм казал че климатика не работи. Като го включа спира да дрънчи да . Затова и аз стигнах до този извод че е тази шайба. Но преди не се чуваше това и беше по стегната и също не ми правише никакви проблеми. Следователно може да се оправи да не дрънчи при изключен климатик. Това ми е и въпроса как да стане номера ;) . Дразни ме просто и като съм със свалени прозорзи много се чува.
Отговори

oci снимка oci 16 април 2010 - 19:26

Ами аз имам смътни спомени, но като истински българин пак ще дам "компетентно" мнение :newsm05_41: Отвиваш това черното и до колкото помня то се вади заедно с оста. И на оста трябва да имаш шайба(или шайби). Сменяш я с по-тънка и гледаш дали проблема се решава, като внимаваш да не почне да се върти съединителя дори при изключен климатик. Общо взето е играчка - при мен стана от 4-5 опит с шайбите едно време :unsure:
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 20 април 2010 - 18:11

След като се разглоби се оказа че не само тази шаиба дрънчи но и лагера малко беше зациклил (трудно се въртеше) . Така че сега след смяна на тази пластина и лагер ролката се върти свободно и няма това тракане което беше до сега. След като покарах малко до сега имам чувството че даже тая ролка ми е спъвала двигателя до сега. Сега като че ли върви повече и по-добре.
Мнението беше редактирано от niggaz_nature: 20 април 2010 - 18:12
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg