Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Реле бензинова помпа - понякога не сработва ( и от него колата не пали)

zafira 1.6 снимка zafira 1.6 26 август 2017 - 09:40

Имам проблем с релето на бензиновата помпа на астра Z16SE/2001г. Колата след като поработи около минути и сама огасва. Оказасе че се губи захранването на релето. И по точно (+).Този (+) от ЕКУ-то ли идва или от контактния ключ? Не знам каква е точната причина за това? МИсля си да сложа едно реле което да подава външен (+)паралелно на този които се губи, когато колата е на контакт. Но не знам от къде е най удачно да взема сигнал когато колата е на контакт. Ако някои е правил подобно нещо моля да сподели. Благодаря!
Отговори

Коцето снимка Коцето 26 август 2017 - 11:45

Захранването на релето (плюсът) идва от контактния ключ, а минусът идва от ЕКУ-то. Ако си сигурен че се губи плюсът може да се насочиш към клемореда на ключа или окабеляването м/у ключа и релето. Ако се губи минусът нещата стават сложни.
Мнението беше редактирано от Коцето: 26 август 2017 - 11:53
Отговори

zafira 1.6 снимка zafira 1.6 26 август 2017 - 21:36

ОПРАВИХ СИ ПРОБЛЕМА!!! След по обстоен преглед на проблема се оказа че проблема е в ЕКУ-то. Не идва (-) от него (85позиция на релето). Релето няма как да стработи в този случаи. Поставяте си един външен (-) с едно реле нормално отворено което се управлява от т.е. сработва едва когато завъртите ключа на контакт. Тогава релето сработва и трябва да подава външен минус на (червеното тънко кабелче) позиция 85 на буксата на релето. Ако ви се губи (+) (черно тънко кабелче) позиция 86 тогава проблема ви може да е от клемореда или кабел. Преди да направите тази процедура, първо направете това: Проверете бушона 30ампера дали е ок. След това махнете капачката на релето (изолацията). Даите на контакт. Натиснете с ръка котвата на релето за да сработи (принудително). Ослушаите се дали помпата работи. Ако работи е супер. И след това някои да завърти ключа да пазали колата, като продължавате да държите натиснато релето и по време на работа на двигателя. Ако запали вие сте щастливи. И едва тогава правите процедурата по описания начин с релето. Успехи колеги. Надявам се съм бил разбираем за вас.
Отговори

Коцето снимка Коцето 27 август 2017 - 08:48

Явно си щастлив от постигнатия резултат, че и даваш съвет как да се направи но така не се прави. Вероятно си си задал въпроса защо аджеба Еку-то трябва да включва това реле, причини много няма да ги обяснявам но най-важната е ключова, БЕЗОПАСНОСТ.
А как установи че Еку-то не подава "минус"? знаеш ли че там има минус само когато мотора се върти (на по-старите мотори до 3 сек. след като включиш на контакт), ако мотора не върти ще има да чакаш "минус" до утре.
Сега вземи направи нови измервания и ако наистина няма "минус" (измерено на извода на ЕКУ и то като въртиш на стартер) ще захраниш допълнителното реле което си сложил от контролната лампа на маслото, а не директно. Идеята е когато мотора изгасне помпата да изключи, повярвай това е изключително важно.
Отговори

steve b снимка steve b 27 август 2017 - 20:31

Най добре си оправи компютъра - пътник е . Сега е реле на помпата утре нещо друго ще ти изчезне....
Отговори

zafira 1.6 снимка zafira 1.6 15 септември 2017 - 00:42

 Коцето, на 27 август 2017 - 08:48, каза:

Явно си щастлив от постигнатия резултат, че и даваш съвет как да се направи но така не се прави. Вероятно си си задал въпроса защо аджеба Еку-то трябва да включва това реле, причини много няма да ги обяснявам но най-важната е ключова, БЕЗОПАСНОСТ.
А как установи че Еку-то не подава "минус"? знаеш ли че там има минус само когато мотора се върти (на по-старите мотори до 3 сек. след като включиш на контакт), ако мотора не върти ще има да чакаш "минус" до утре.
Сега вземи направи нови измервания и ако наистина няма "минус" (измерено на извода на ЕКУ и то като въртиш на стартер) ще захраниш допълнителното реле което си сложил от контролната лампа на маслото, а не директно. Идеята е когато мотора изгасне помпата да изключи, повярвай това е изключително важно.


Благодаря за съветите колега! Пробвал съм не 3 секунди, а над 10 секунди на въртене и не идва никакъв импулс към релето. Не се сетих за този вариант с датчика на маслото доста идеино е. Понеже колата не е моя собственика е запознат, че колата не трябва да седи на контакт.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg