Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

смазка за плъзгачи на спирачен апарат(дискови спирачки)

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 29 май 2013 - 12:54

Искам да ви попитам колеги дали ще стане да смажа плъзгащите болтове на спирачният апарат на дисковете спирачки с спрей тефлонов грес ония белият който е,ако не става с какъв смазващ материал да ги напръскам!?Колата е астра ф гледам,че едната тапичка липсва и като натисна спирачката колата се лашка.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 29 май 2013 - 13:52

Вчера тамън ги гледах тия неща. Едното е на ТЕКСТАР, другото беше бош - едното е 8 лв 75мл - боша е 11лв 100мл. Води се грес за спирачни апарати.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 септември 2013 - 10:28

Поватрям въпроса - с какво да смажа преден спирачен апарат на ASTRA G ? Апаратите са ATE, дисковете са.. всъщност не знам какви са, може и оригиналните да са, но имат доста хляб в тях, с малък ръб. Накладките са АТЕ също, доволно хляб имат и те. Скърца само единия апарат. При това е по-скоро някакво (поне аз така го характеризирам) - като БУКВАЛНО -> "присвиркване". Забелязвам го предимно на ниска скорост, при по-висока го няма. Преден десен апарат, дори да не свири.. ако правя ляв завой - веднага почва да присвирква! Ако чукна няколко пъти леко спирачката (с педала нали) - в повечето случаи спира!

Дайте идеи какво точно да направя, че да се свърши с това подлудяващо нещо! :surrender:
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 04 септември 2013 - 23:26

 DALGONSKi, на 04 септември 2013 - 10:28, каза:

Поватрям въпроса - с какво да смажа преден спирачен апарат на ASTRA G ? Апаратите са ATE, дисковете са.. всъщност не знам какви са, може и оригиналните да са, но имат доста хляб в тях, с малък ръб. Накладките са АТЕ също, доволно хляб имат и те. Скърца само единия апарат. При това е по-скоро някакво (поне аз така го характеризирам) - като БУКВАЛНО -> "присвиркване". Забелязвам го предимно на ниска скорост, при по-висока го няма. Преден десен апарат, дори да не свири.. ако правя ляв завой - веднага почва да присвирква! Ако чукна няколко пъти леко спирачката (с педала нали) - в повечето случаи спира!

Дайте идеи какво точно да направя, че да се свърши с това подлудяващо нещо! :surrender:

С медна грес, там където контактува метала на накладката с метала на спирачния апарат.
Мнението беше редактирано от 1иван1: 04 септември 2013 - 23:27
Отговори

ufer снимка ufer 05 септември 2013 - 07:09

 1иван1, на 04 септември 2013 - 23:26, каза:

С медна грес, там където контактува метала на накладката с метала на спирачния апарат.


Поддържам колегата с медната грес. Голяма част от сервизите в Германия прилагат нея, както и молибденова, но тя е по-скъпа. За съжаление в България продават медна грес само като спрей, което финансово е много скъпо. Ако някой намери внос на медна грес в тубички, да сподели, че моята вече свършва...
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 септември 2013 - 07:29

Между другото това съм го чел вече, при това няколко пъти.. точно тук във форума. Да попитам обаче - самите бутала не се ли смазват нещо, или само гърба на накладките ??? :confused:

И да ви помоля, независимо от цената - предложете някои вид/марка/модел, било то и на спрей, само и само да върши работа, защото така просто не издържам вече! Тия дребните неща най-много ме дразнят - признавам си..
Отговори

ceko45 снимка ceko45 05 септември 2013 - 07:57

С медна грес се мажат водачите на спирачните апарати. Продава се като паста- в Тех-Ко има 500гр. около 23-25лв., на Вюрт има в по-малки тубички като паста за зъби- 15 -18лв. Буталата се изчистват от прах и не се смазват, ако евентуално се налага да се смажат за да влязат по-лесно - със спирачна течност.
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 05 септември 2013 - 07:57

Какво мажете със тази грес или спрей, огледалото на дисковете,накладките, буталата, или гърба на накладките, не ми стана ясно, защото се коментира за всичко.

Аз лично когато сменям накладките или ако започнат да свирят, разглобявам и на сухо изстъргвам всички налепи, минавам една шкурка на феродото, раздвижвам спирачните апарати и след като сглобя изкарва 2-3 години.
Много е важно да се сглоби правилно, особено пружините който отделят накладките, за да не загряват и лъсват, защото от това лъсване свирят.
Добре е когато се сложат нови накладки, в началото да се спира плавно,
за да улегнат добре, на цялата повърхност и да не се получи притриване и обгаряне.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 септември 2013 - 09:30

 ШУМЕН, на 05 септември 2013 - 07:57, каза:



-Аз не слагам нови накладки, нито съм разглобявал наскоро.. просто започна да присвирва единия апарат. При това съм склонен да вярвам, че накладката не отлепва и по-скоро проблема е там някъде, а не напимер в буталото. Защото когато ми свири, при леко натисната спирачка НЕ СВИРИ, или ако мина през дупка - отново спира да свири, и така до последващо 'залепване' на накладката. Явно ще опитам тоя номер с тая медна грес, ако успея да намеря нещо подобно тук..
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 05 септември 2013 - 10:17

Лики Моли продават медна паста на цена около 10 лева в тубичка колкото паста за зъби, маже се гърба на накладката, иначе ако се смаже феродото и диска колата как ще спира :) те трябва да са абсолютно обезмаслени!
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 05 септември 2013 - 11:13

 1иван1, на 05 септември 2013 - 10:17, каза:

Лики Моли продават медна паста на цена около 10 лева в тубичка колкото паста за зъби, маже се гърба на накладката, иначе ако се смаже феродото и диска колата как ще спира :) те трябва да са абсолютно обезмаслени!


-Имах предвид цилиндърчетата да се намажат, но щом гърба на накладката е достатъчно - още по-добре!

Да те питам, можеш ли да постнеш линк с картинка, или самия продукт.. да знам какво да търся и гледам ?
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 05 септември 2013 - 11:48

 DALGONSKi, на 05 септември 2013 - 11:13, каза:

-Имах предвид цилиндърчетата да се намажат, но щом гърба на накладката е достатъчно - още по-добре!

Да те питам, можеш ли да постнеш линк с картинка, или самия продукт.. да знам какво да търся и гледам ?

Ще сложа и снимки къде се маже в понеделник, че сега не мога
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 06 септември 2013 - 08:49

Как така не се смазват водачите :confused: колегата espero2000 е дал отговора във вторият пост. Медна грес на спрей е точно 8 лв. за водачите не е добре да се използва. Колегата DALGONSKi знае добре как е закрепена накладката към спирачното бутало и може да обясни защо е безмислено мазането на гърба и при наличието на щифтовете. Предната накладка и да я мажеш, няма контактна площ за да се залепи към скобата/супорта, та свиренето идва от запекли водачи-такива останали без грес или от спуканите им маншончета или тапи, също и ако имате голям ръб на спирачният диск. Свалете предната накладка и се опитайте да раздвижите супорта напред/назад–това трябва да става с нормално усилие, без използването на лостове, ако това не стане е време за почистване на водачите и раздвижване на апарата.
Временно решение е, да се раздвижи като се напомпи няколко пъти педала на спирачките с махната предна накладка, така че супорта да се премести, след което го връщате на ръка или с помоща на лост и така няколко пъти, докато се раздвижи. При тази процедура е добре да се следи нивото на спирачната течност! Раздвижването на спирачното бутало става по същият начин само че, сваляте задната накладка, не прекалявате с помпането на педала на спирачките, че ще изскочи цялото бутало и не се използват никакви смазки. Не препоръчвам мързеливите и порочни практики на сервизите–вкарване на спирачна течност с помоща на спринцовка и игла през маншоните на водачите и буталото, освен ако ремонта не е авариен!
Поздрави и Успех :icon_wink2:
Отговори

espero2000 снимка espero2000 06 септември 2013 - 20:05

Абе вие на ударени ли се правите или??. Колегата Росен ви го е написал отново в последния пост. С грес се смазват единствено водачите, нищо друго. Проблема при свирене на накладки най често е в запекли водачи, или недостатъчна смазка. Всичко останало е безмислено да се смазва, защото темперетурата кяото се развива при спиране изгаря всичко. Ако са смазани водачите, няма да има така нареченото от колегата далгонски залепване на накладката. Ако ви свири при спиране търсете проблема в феродото. Карайте докато си намерите подходящите за вас накладки. От дискове не е проблема, само ако са издраскани тогава е от тях. И пак повтарям смазката е 8 лв на текстар по малката развасофка 50мл и 100мл на бош към 10-12лв. Това има 100 коли да смазваш и пак ще остане.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 септември 2013 - 08:27

 Rosen Popov, на 06 септември 2013 - 08:49, каза:



 espero2000, на 06 септември 2013 - 20:05, каза:



-Първо да благодаря на отделеното внимание по проблема ми! :icon_wink2:

Искам само да изясним няколко неща преди да разглобя и да видя да ли ще напипам проблема. Разглобявал съм няколко пъти апарата, ще ме извините за незнанието, но - на кое казвате ВОДАЧ ? :confused: Кое по-точно се смазва с медната грес, че в по-горното мнение (ако не греша на колегата Росен Попов), пишеше че не било хубаво цилиндъра/буталото да се маже с нея !? От тук разбирам, че на друго се казва водач, остава да разбера кое е.. предполагам него да мажа с тая грес ? А самите цилиндри, ако ги извадя и почистя хубаво, после с каква смазка да ги намажа тях ? Знам колко трудно се прибират после, но мисля ще се справя с това.. веднъж вече е правено.

п.п. Водачи да не са ония две като шпилки, от горе и долу на самия цилиндър, посредством тях се осъществява самото движение в ляво и дясно на апарата ?
Мнението беше редактирано от DALGONSKi: 07 септември 2013 - 08:31
Отговори

espero2000 снимка espero2000 07 септември 2013 - 10:06

а откри топлата вода. При положение че си го наричаш цилиндър откъде ти хрумна да му викаш и водач. Ако не си забелязал предните апарати са еднобутални и едната част е стационарн(хваната за макферсона) другата се движи. Движението се осуществява с тези водачи. Направени са да се плъзгат в едни маншони които им е целта да не допускат вода вътре и да клеясва. Там мажеш с смазката. Демек или сложи вътре в гумата или намажи водача. За мазане на буталото махах задни и попринцип там няма нужда да се смазва, защото е направени с точност до микрон да влиза буталото в леглото и е гладка повърхност. Демек издраскаш ли буталото или леглото го изхвърляш защото ще губи течност. Това бутало се смазва донякъде с течноста. Та като сменяваш накладки да ти е по ясно, много хора не смъкват апарата ами свалят часта с водачите ( на някои коли само единия се сваля) ислага новите накладки. В случая таз ичаст което се сваля на нея си сложи смазката, катое хубаво да изчистиш водача първо.

Към колегата на предпоследния пост - приятелю това че си завършил ДВГ и са ти минали много коли не значи нищо. Аз не съм завърил но са ми минали много коли през ръцете.
И аз съм завършил нещо на което половин българия се прави на разбирачи и като минавам всеки ден гледам че всеки упражнява моята професия и приказва защо и как се прави та даже и акъл ми дават даже сигурно си един от тях, но нищо не им отбира главата, та всеки има право да сподели и да се учи. Ако няма какво да кажеш по темата по добре си трай, все пак е България наслушали сме се на всичко. Без да се заяждам.
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 07 септември 2013 - 12:05

Колко пъти си пробвал да мажеш с медна грес, кажи на всички, та си толкова категоричен, кое е добре и кое не? Водачите се мажат с графитна грес.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 септември 2013 - 12:39

Ясно, схванах. Извинявам се за многото въпроси, просто първоначално говорех на изуст (по спомен), днес разглобих един апарат за да го разгледам само.

Водачите - значи за тях графитна грес, трябва да търся от ония пликчета за лагерите и в маншоните дето слагат. Само не мога да схвана все-още каква е ролята на тая медна грес, от цялата тая история ? :confused: Ако намажа гърба на накладките, да ли няма да е краткотраен ефекта от нея (инак разбирам ролята на смазка там, принципно) ?
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 07 септември 2013 - 13:22

 DALGONSKi, на 07 септември 2013 - 12:39, каза:

Ясно, схванах. Извинявам се за многото въпроси, просто първоначално говорех на изуст (по спомен), днес разглобих един апарат за да го разгледам само.

Водачите - значи за тях графитна грес, трябва да търся от ония пликчета за лагерите и в маншоните дето слагат. Само не мога да схвана все-още каква е ролята на тая медна грес, от цялата тая история ? :confused: Ако намажа гърба на накладките, да ли няма да е краткотраен ефекта от нея (инак разбирам ролята на смазка там, принципно) ?


Утре ще ти пратя снимки на лични.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 07 септември 2013 - 15:00

Мажеш водачите с медна или графитна грес и като запекат, ще си търсиш нови апарати! На мен един професор завършил ДВГ и действащ монтьор точно така ми съсипа апаратите, не само водачите преди 10 години. Греста се беше изпарила, а останалият графит(който е много по-мек от медта) беше нанесъл видими щети по-циментацията на водача, в следствие на което той беше разбил леглото на супорта. Може и да се е мажело с такива греси едно време, но допуските между водача и супорта са били в мм., те едно време и на каретата и лагерите праскаха графитна грес, че не бяха чували за молибденова. Сложи малко медна грес на лагер и да видим какво се случва :smile3560:
Единственото приложение на медната грес по накладки е да се намажат гърбовете на накладките, за да се залепят към спирачното бутало и супорта, към накладките знаете какви пружини има, които се заклещват в кухината на буталото, а за супорта себеоважаващите се производители слагат на гърба на накладката мек материал който я залепя за супорта. Все пак съм виждал и обратно монтирани накладки, на които пружините/щифтовете гледат навън, но неведоми са пътищата .....
пп.Не го приемайте като рекламаГрес за спирачни апарати
пп.2 Ако си купите ремонтен комплект водачи вътре има грес за тях, която не е медна или графитна :confused:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 07 септември 2013 - 15:02
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg