Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Опират ми гумите в калниците

oci снимка oci 01 август 2008 - 15:55

Здравейте колеги. Та от както купих миналата година колата го има този проблем. Ако возя 2ма души отзад или багаж колкото за 2ма души при неравности по пътя ми опира гумата в калника. Гумите са размера 195/50/15. За съжаление на знам точния размер на джантите(имам преджид J и ЕТ). Колата е със спортни пружини(така си дойде), чиято марка не знам. Цвета им е червен ако има значение :mhihi: Интересното е че гумата опира само външната и част и опира до около 2 пръста от грайфера надолу(поне до там личи как е задирало). Когато е спряла колата м/у гумата и началото на калника има 2-3 пръста разстояние което е колкото би трябвало да е според мен(на другата вектра Б пак със спортно окачване е 1 пръст пък не задира). След много умуване стигнах до няколко причини за проблема:
ПРИЧИНА 1. Пружините са умекнали с времето и в длабките колата "ляга" повече от колкото трябва, което води до чегъртането.
АНИТПРИЧИНА 1. Колкото и да се чеплеза и да се хвърлям по задния капак, колата не кляка кой знае колко(аз съм си човек 90 и кусур килограма!). А и е стръгало само по външния ръб на гумата.

ПРИЧИНА 2. Когато сменях амортисиорите не знаех че трябват със скъсен ход.
АНТИПРИЧИНА 2. Както и първата като се чеплеза по колата не кляка чак толкова.

ПРИЧИНА 3. Колата е "австрийка" и явно още там е била изгнила та са и правили веждите. Струва ми се обаче че не са направили веждичките като хората. По-точно не ми са струва ами са ги направили много хамалската и чупката им е хипер минимална.
АНТИПРИЧНА 3. Тука нямам сериозна антипричина да не е от това, но все пак като ги гледам ми се струва че си има каде да влезне тъпата гума(ама тва на око все пак).

ПРИЧИНА 4. Убеждават ме че лагерите на задните главини са заминали. В резултат на това уж колелото се клатело пепрендикулярно на ос-та си и това водело да зажулване в и без това лошо направените веждички.
АНТИПРИЧИНА 4. Според мен колко и да са заминали тея лагери не може колелото чак толко да се клати че да зажулва

Та така си блъскам главата като луд и се чудя какво да правя. След 2 седмици заминавам на море и искам да го оправя преди да тръгна че миналата година много тегаво стигнах така. Относно причина 3 така или иначе веждите ще се правят но мислех есента направо всичко да и оправя че има и други забележчици, а и си е добре да се провери и да се направи едно цялостно изкърпване. Лошото е че сега им е сезона на майсторите и тука по враца много трудно ще си намеря кой да се занимава с мен само за веждите. Някой ако има идеи какво да правя ще се отблагодаряваме :thu: Четох една тема да се изкриви ръбчето на веждата и се чудя дали да не пробвам. Ако стане поне за морето ще е идеално пък после влиза в сервиза :thu:
ПП Колата е Вектра А, и според мен тия гуми не може да са прекалено голям размер(195 не е ча толко широка гума се пак)?
Отговори

Оги снимка Оги 01 август 2008 - 16:08

Според мен:

1. ЕТ-то на джантите ти е много голямо
2. Ниските пружини се комплектоват с твърди амортисьори иначе кляка. Това, че ти не можеш да я натиснеш не значи, че не кляка толкова като има хора отзад и си в завой примерно .. или минаваш през дупка.

ЗА друго не се сещам, размера на гумите е нормален, това за главината ми се стува сууупер тъп. Пружините са улегнали още от завода :thu:
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 01 август 2008 - 16:26

Гледах снимки на колата, след което заключих следното :thu:

1. Чупката на калника изглежда да е такава каквато трябва да е, не е малка
2. Колкото и да се чепразиш на колата не симулираш дори и на половина натоварването което има върху окачването, когато минеш през неравност
3. 99% съм сигурен че джантите са ти с ЕТ25, бях са такива ... няма оправия стъргането, пък неисках да ръчкам веждата, че ще вземе да гние .... смених ги с ЕТ35!
4. Може да е от омекнали пружини :thu:
5. Временно решение да поблъскаш веждите, ще свърши работа донякъде!

пс. има едни гумени глупости дето се завират м/у навивките на пружината и скъсяват хода, до морето ще издържат, само че имай предвид че се чупят пружините понякога от тях (особено ако не са сложени правилно)
Отговори

borro снимка borro 01 август 2008 - 16:38

По причините поред:
1. С гуми 205 отзад и максимално натоварен автомобил не опира. Опира чак на тампон.
Следователно - както ти казаха, проблема е в размера на джантата.
2. Няма нищо общо в случая.
3. Спирай до друга и сравнявай - по снимки трудно можем да се ориентираме.
4. За последното - ако се стигне до такова биене от лагерите, гаранция оставаш без джанти. Демек абсурдно.

Това е - и аз съм ЗА мнението на ОГИ.
Отговори

oci снимка oci 01 август 2008 - 16:40

Така първо колеги благодаря за бързите отговори. Сега по темата. Ето на тази снимка се вижда колко голямо разстояние има от гумата до калника. А ето това е и на въпросните джанти. Интересното е че зажулва главно задна дясна гума. Лявата почти не закача. А дясната веждичка има по-малка чупка от лявата...
оги а ако евентуално се намерят ИЗПУСНАЛИ аморти с скъсен ход от някаде колкото за пробата би трябвало да се види дали е от това нали? Ако е от това ще се купат едни и пей сърце ама дали... Че не ми се купуват нови ако не е от това(все пак наскоро ги купих).
IGNEV Абе дясната вежда 100% не е като хората ама не се вижда на снимките като хората(не знам и кои снимки си гледал де). Това с тия гумички не мисля да го правя главно заради послеписа ти, че ако стане на път направо не ми се мисли... :thu:
Ще зема да свала едната гума и ша огледам тъпата джанта да вида кво ЕТ пише на нея. Като гледам и колегата borro e нарочил джантите та май ще се пуска обява в раздел Продава :thu:
Отговори

oci снимка oci 02 август 2008 - 19:33

Днес погледнах тъпото ЕТ на тъпите джанти и се оказа 25. Явно джантата прай проблема. Сега се чудя много сериозно какво да правя с това море. Ако имах повечко време щях да отида при някоя бояджия и да ми я раздуе леко отзад ама сега знам ли.. Поне не може да е другите глупости който ми се въртяха в главата :thu:
Отговори

Васето снимка Васето 02 август 2008 - 22:14

купуваш си 2 железни джанти(по 10 лв) за отзад,идваш на море,след морето раздувка и си готов.неси продавай хубавите джантички,много отварят :thu:
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 02 август 2008 - 22:29

И мойте бяха така и отидох при един тенекиджия и им рязна ръбчето наполовина и после ги намаза с нещо което като се втрърди е като гума да не ръждясват.Работа за пет митути беше.
Отговори

Мишо снимка Мишо 04 август 2008 - 16:08

 rosko11, на Aug 2 2008, 11:29 PM, каза:

И мойте бяха така и отидох при един тенекиджия и им рязна ръбчето наполовина и после ги намаза с нещо което като се втрърди е като гума да не ръждясват.Работа за пет митути беше.

За съжаление мисля, че колегата няма да се размине с толкова малко... При положение, че на вектра отзад дават минимално ЕТ35, разликата е 25 е доста голяма за да се оправи с малко рязане на ръба. Моите са ЕТ35 (които би трябвало да е ок на астра с 195/50 гуми), но задираха леко. Всичко се оправи с вземане на ръба около 1см.
Отговори

oci снимка oci 05 август 2008 - 17:34

Добре де намерих временно решение. Намерих едни джанти от Вектра Б. Мисля да ги ползвам колкото да отида до морето, пък после ще си раздуя калниците(тюнинг баце :dummy: ).. Та джантите са 15" 6j 49ET. Обути са с гумети 195/65/15". Притеснява ме дали гумите няма да дойдат височки на колата? А не ми се разправя чак да въртя и гуми че става мътна и кървава :dummy: .
ПП Ясно ми е че километража ще даде някакво отклонение, но това не ми е сериозен проблем.
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 05 август 2008 - 17:46

Да не казвам голяма приказка ма ще опира ако не отзад отпред при завой, както с тез ниски пружини е много сигурно :dummy:
Отговори

oci снимка oci 05 август 2008 - 17:55

Ей писна ми вече, ша зема да я продам тая кола. Нема оправия с тоо шпор явно :dummy:
Отговори

doolettle снимка doolettle 05 август 2008 - 18:11

а Вектра Б не е ли с 5 болта?
Отговори

oci снимка oci 05 август 2008 - 18:14

Вектра Б преди 1999-та е с 4ри болта. След това е с 5. Или поне аз така знам. Абе без значение е джантите са с 4 болта и предполагам ще станат, ама тъпите гуми сигурно ще дойдат високи и пак няма да си реша проблема, та вече се чуда дали да ги въртя тия джанти :dummy: .
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 август 2008 - 12:35

ами нали ти опират само отзад и то във веждата. Отзад си сложи железарките а предните не ги пипай. Пресметнах с калкулатор колко по-висока е другата гума и разликата е около 2.5см което си е доста но все пак калника е дълбок. Друго за което се сещам, е че имаше един вариант с топки за тенис в пружината като по този начин не и позволява да се свива много. Като гледам на снимките колко ти е разстоянието от гумата до веждата може и да стане. Най-добре пробвай с високите гуми и ако не опира толкова често напъхай и някоя топка и :dummy: . Третия вариант е железните джанти с твойте гуми което мисля е най-удачно
Отговори

oci снимка oci 06 август 2008 - 12:49

Да бе ма проблема е, че всичките джанти са с гуми. Тези от Вектра Б пак са с гуми. Имам и 4 железни джанти, но те са 14" и са със зимните ми гуми(които купих тази зима) и те отпадат. А с тенис топките нещо не ми се иска, т.к. можело да се счупи пружината и познай кой не може да се прибере от морето :dummy: Утре-другиден ще взема да смена тъпите джанти пък дано се получи. Ама така като гледам няма оптимисти :dummy:
Отговори

stan4o снимка stan4o 06 август 2008 - 19:26

и аз мисля че ще са малко височки гумите тва с тея подложки не го прави единствения начин е раздувки друг няма пробвали сме всичко нема оправия тоз проблем го има колегата с една корса с 15 ет 12 така че
смятаи сам успех
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 август 2008 - 21:10

 oci, на Aug 6 2008, 01:49 PM, каза:

Да бе ма проблема е, че всичките джанти са с гуми. Тези от Вектра Б пак са с гуми. Имам и 4 железни джанти, но те са 14" и са със зимните ми гуми(които купих тази зима) и те отпадат. А с тенис топките нещо не ми се иска, т.к. можело да се счупи пружината и познай кой не може да се прибере от морето :dummy: Утре-другиден ще взема да смена тъпите джанти пък дано се получи. Ама така като гледам няма оптимисти :dummy:

разбрах че всички джанти са с гуми но в краен случаи една рокада ще свърши работа. Дано да не се налага де.
Успех :beer:
Отговори

oci снимка oci 11 август 2008 - 21:15

Значи временно си реших проблема. Намерих едни джанти 15" с гуми 195/60 ЕТ35. Сега гумите не жулят никаде и няма проблеми да се отиде до морето :dance: Има само един проблем: вижте капачката на джантата(утре ще си купя лепенки та чудо да е :dance: ):
Публикувано изображение
Отговори

*iceto_858 снимка *iceto_858 11 август 2008 - 23:03

Колега аконамериш добър маистор за раздувките драсни един ред да ида и аз ,че и примен е сащия проблем анемисе продават джантите.А и моита кола вече е збравила от доста време какво е да вози повече от 3-ма. :dance:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg