Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

При колко обора се включва турбината

Scrivener снимка Scrivener 23 март 2012 - 22:33

Здравейте,колеги!
Отскоро имам дизелова корса-1.5тд 2000г Исузо-и установих,че на същата турбото започва да действа при около 3000+ оборота(усещам тягата тогава).Доколкото знам,би трябвало да се задейства при около 2,200.
Въпросът ми е,това нормално ли е или й е нужен "лекар"?? И ако не е нормално,каква е причината??
Благодаря предварително!
Отговори

MAD_DOGG снимка MAD_DOGG 23 март 2012 - 22:45

По принцип "се включва" при около 2400-2600 об/мин. Това, обаче не е много правилно да се каже. Ако не греша, турбината би трябвало да работи постоянно.
Отговори

Scrivener снимка Scrivener 23 март 2012 - 22:54

Така де,искам да кажа,че при толкова вече се е развъртяла и трябва да се усети някаква тяга.(не съм специалист)
Значи казваш,че си е ОК при мен???
Мнението беше редактирано от Scrivener: 23 март 2012 - 22:55
Отговори

MAD_DOGG снимка MAD_DOGG 23 март 2012 - 23:08

Щом усещаш промяна в тягата, предполагам че всичко си е наред! :)

P. S. Няма да е лошо и някой по-запознат да изкаже мнение.
Мнението беше редактирано от MAD_DOGG: 23 март 2012 - 23:19
Отговори

boichev снимка boichev 24 март 2012 - 22:11

По рано трябва да усетиш тягата Колега. Ако си с X15DT на около 2400-2500, ако си със Y17DT след пак около 2500, но не съм много сигурен. Но закарай я на майстор, моето мнение е че малко късно и идва силата.
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 25 март 2012 - 15:54

Eдно манометърче ще свърши перфектна работа.Ще видиш от колко имаш надув,до къде го държи ,пиковете какви са и т.н.
По мое мнение идва късно и наи вероятно надува е слаб ,съответно колата ти ще е умаляла малко
Отговори

Scrivener снимка Scrivener 26 март 2012 - 10:11

Сега я засичм колко гори с пълен резервоар и доливане след 100 км,защото мисля,че е много разхода.Дали това е свързано с омалялата тубина?!?!?
Дюзите се поправени,не пуши,не хаби масло.Оборотите са малко под 1000(в смисал височки),но майстора (Гошо от Кюстендил) така ми я врачи и каза,че е добре.
Та след засичане,ше му я карам да си я попрегледа пак.
Отговори

boichev снимка boichev 26 март 2012 - 10:14

Преди "поправянето" на дюзите вадеше ли някакъв пушек, син, черен, бял? И какво им е правено на дюзите? А и щом не хаби масло, мисля че имаш спукан турбо път, цепката най вероятно е малка, и затова и идва силата към 3000 оборота. Огледай излизащия от турбото маркуч, ако трябва го свали и виж дали не е сцепен някъде. :icon_wink2:
Отговори

Scrivener снимка Scrivener 27 март 2012 - 21:40

Майстора каза,че е почистил дюзите и е сменил някакви шайби.Преди тая манипулация пак не пушеше колата,но беше доста тромава в малките обороти.
Ще я откарам пак при него,за да видя какво ще каже.А за турбо патищата,прегледахме ги и са си здрави.Те са от твърда пластмаса.Ще се сваля турбото май,ако остане свободно време.
Отговори

boichev снимка boichev 27 март 2012 - 21:50

То и да го свалиш нищо не можеш да му направиш, трябват си хора дето разбират от турбини. Сетих се за друго, уест гейта да не е блокирал в леко отворено положение, и да изпуска част от газовете, и чакай да се развърти на 2500 оборота... :mhihi: Виж дали има и луфт, перката не трябва да мърда въобще, ако се разхожда из охлювите, пиши я бегала тая турбина. :smile3560:


п.п. Катализатор имаш ли Колега? Ако имаш, няма да е никак лошо да го разкараш, разправят ми че ако е доста задръстен, после не можеш да си познаеш колата.
Мнението беше редактирано от boichev: 27 март 2012 - 21:53
Отговори

w0r7h снимка w0r7h 27 март 2012 - 22:29

Добре а тоя уестгейт аз като го закачам за лостчето на турбото и трябва да го издърпам и седи почти на половина отворен,баща ми казва че турбото не ми работи както трябва защото като фане маркуча преди смукателния колектор който го надува турбото и като дам газ той го сабира с 2 пръста и вика че трябва да е твърд като камък,да не би да трябва да развъртя резбата на уестгейта и да го затворя ?
Отговори

boichev снимка boichev 28 март 2012 - 08:41

Ами Колега в София има сервиз за турбокомпресори, отиди да погледнат уест гейта и вече те си знаят какво да го правят. Иначе да, маркуча излизащ от кулера трябва да е твърд като я форсираш на 2500 оборота на място, ако не е твърд или изпуска налягането гейта, имаш спукан турбо път, или турбото си заминава, но първо вижте уест гейта! :icon_wink2:
Отговори

Scrivener снимка Scrivener 04 май 2012 - 08:30

Колеги,поради ред проблеми чак сега успях да се занимая с колата.Както по-нагоре беше писал друг колега,замерихме турбото и налягането беше 0.2.Замерването стана през маркуче,което влиза в горната част на горивната помпа,като майстора каза,че трябва да е поне 0.7 налягането.Свалихме турбото и го откарах в "реал турбо" сервиза,намиращ се на околоврастното в София.Там го погледнаха на око и човека каза че си е ОК(Нямало луфтове и се въртяло лесно,чисто,без омасляване).Преди да го закачим,пак се огледаха всички турбо пътища,ауспуха и т.н.-всичко си е ОК,но надува пак около 0.2.Сумати майстори поставих в шах.Никой не може да каже какво става.
Моля,кажете някои има ли идея за какво става въпрос?!?!

П.С.Реших да пробвам с друга турбина,но не мога да намеря такава.
А,и какъв е модела на турбината,ако може някой да каже?
Мнението беше редактирано от Scrivener: 04 май 2012 - 16:48
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 04 май 2012 - 17:36

 Scrivener, на 04 май 2012 - 08:30, каза:

Колеги,поради ред проблеми чак сега успях да се занимая с колата.Както по-нагоре беше писал друг колега,замерихме турбото и налягането беше 0.2.Замерването стана през маркуче,което влиза в горната част на горивната помпа,като майстора каза,че трябва да е поне 0.7 налягането.Свалихме турбото и го откарах в "реал турбо" сервиза,намиращ се на околоврастното в София.Там го погледнаха на око и човека каза че си е ОК(Нямало луфтове и се въртяло лесно,чисто,без омасляване).Преди да го закачим,пак се огледаха всички турбо пътища,ауспуха и т.н.-всичко си е ОК,но надува пак около 0.2.Сумати майстори поставих в шах.Никой не може да каже какво става.
Моля,кажете някои има ли идея за какво става въпрос?!?!

П.С.Реших да пробвам с друга турбина,но не мога да намеря такава.
А,и какъв е модела на турбината,ако може някой да каже?

В тоя случаи вариантите са 3
1-ви малко изгорели газове съответно слаб надув.
2-ри баиппаса на турбината или тоя на колектора стои частично отворен
3-ти маисторите ти халхабер си нихт от твоита кола.
Отговори

spusak снимка spusak 06 май 2012 - 09:59

 Scrivener, на 04 май 2012 - 08:30, каза:

Колеги,поради ред проблеми чак сега успях да се занимая с колата.Както по-нагоре беше писал друг колега,замерихме турбото и налягането беше 0.2.Замерването стана през маркуче,което влиза в горната част на горивната помпа,като майстора каза,че трябва да е поне 0.7 налягането.Свалихме турбото и го откарах в "реал турбо" сервиза,намиращ се на околоврастното в София.Там го погледнаха на око и човека каза че си е ОК(Нямало луфтове и се въртяло лесно,чисто,без омасляване).Преди да го закачим,пак се огледаха всички турбо пътища,ауспуха и т.н.-всичко си е ОК,но надува пак около 0.2.Сумати майстори поставих в шах.Никой не може да каже какво става.
Моля,кажете някои има ли идея за какво става въпрос?!?!

П.С.Реших да пробвам с друга турбина,но не мога да намеря такава.
А,и какъв е модела на турбината,ако може някой да каже?


Привет.
Това май ще се окаже май нормално налягане. На моята й замерих точно от там налягането и е колкото твоето, но след 4 000 об/мин.. (Манометъра ми е проверен на стенд с еталонен).Един майстор ми каза, че там налягането е малко по принцип. Не знам дали е вярно.
Или и 2-мата имаме сходен проблем.
Скоро мисля да замеря непосредствено след изхода на турбото от където управлява мембраната за байпаса, но не мога да си намеря метален тройник с този диаметър.
Моля, който си е монтирал манометър да сподели от къде взема нагнетения въздух.
Отговори

spusak снимка spusak 06 май 2012 - 10:18

Турбото си надува постоянно, дори и на празен ход. Проверил съм го чрез махане на входящия и изходящия въздуховод. Другото което е - въздуховода за нагнетен въздух оригинално е МЕТАЛНА тръба, а не маркуч, който "да става твърд на пипане".
Отговори

Plamen_Vlaev снимка Plamen_Vlaev 07 май 2012 - 20:34

 spusak, на 06 май 2012 - 10:18, каза:

Турбото си надува постоянно, дори и на празен ход. Проверил съм го чрез махане на входящия и изходящия въздуховод. Другото което е - въздуховода за нагнетен въздух оригинално е МЕТАЛНА тръба, а не маркуч, който "да става твърд на пипане".



Точно така :mhihi:
Отговори

Scrivener снимка Scrivener 13 май 2012 - 20:07

Точно така колега,"маркуча" е метална тръба.
Аз също мисля,че трябва постоянно да духа,но....
Днес закачих манометър отиващ в купето чрез тройник на малкото маркуче,което отива от смукателния колкетор към помпата и резултатите са следните:
-На празен ход при подаване на газ до 5000 оборота манометъра отчита 0.2 бара.
-В движение(на скорост(без значение на коя предавка)), при рязко подаване на газ,започва да отчита от около 2200 оборота-0.2 бара,като на 4500-5000 вече е 0.6.
-Когато карам с равна скорост на 3000 оборота,на която и да е предавка,манометъра отчита 0 бара налягане.
Кое контролира налягането и го спира,след като турбината се върти от изгорелите газове и на 3000 оборота би трябвало да има бая такива,а манометъта "умира".???
Дали пък няма някакъв клапан в смукателния колектор,който спира нялагането при "равна" газ точно на малкото маркуче,което не ми се вярва. ?!?!
Колко е максимума на надув на тая трубина???

П.С. Колега,ако успееш да измериш налягането непосредствено след студения охлюв,кажи какъв е резултата.
Мнението беше редактирано от Scrivener: 13 май 2012 - 20:28
Отговори

boichev снимка boichev 13 май 2012 - 20:19

 Scrivener, на 13 май 2012 - 20:07, каза:


Колега, тая кола върви ли изобщо?! :confused: При тея стойности които обявяваш, трябва да е много мъртва, и да няма никой след 2400-2500 и нагоре. Не съм сигурен, но от 2500 нагоре трябва до 4500-5000 да държи 0.6 бара. Или турбото ти си е заминало, и прави 0.6 бара страаааааааашно късно, или манометъра не е верен. Дано е 2-рото.



п.п. сега проверих в Аутодата, трябва да прави 0.68 бара при 5600 оборота. Да форсираш дизел до 5600 оборота, оптимисти.. :kuku:
Мнението беше редактирано от boichev: 13 май 2012 - 20:50
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 13 май 2012 - 22:12

Първо смени майстора, след това с комп тръгваш да тестваш колко надув дава под натоварване.
За да разбереш дали блоу-офа седи отворен - на място един дават газ и я пуска друг седи до смукателната тръба с ръка и следи дали връща налягане.Ако връща си за клапан!
Мнението беше редактирано от s7ifl3r: 13 май 2012 - 22:15
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg