Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Силов тунинг на C16NZ

Ball_buster снимка Ball_buster 05 март 2009 - 23:51

Днеска сложих и вал от 1.3 на моя мотор.

Дойде време да се смени гарнитура (щото мотора ми е на 400К км и не беше отварян никога) и порай профилактиката на главата реших да сложа и тоя трижди "митичен" вал :bravoo: и да се види в крайна сметка за какво иде реч.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Оказа се, че вала не може да се сложи с неговия си кожух, защото липсва един изход за масло отстрани (за вентилация предполагам).

Прехвърлихме вала. Смених всички гарнитури и гумички. Шлайф на главата... ала-бала всичко както си трябва.
Сипах 3.5 литра AC DELCO и врътнахме малко аванса.

Мотора работи идеално.
Покарах я лекичко за начало, а утре ще си я тествам както си трябва. :doh: и ще видиме веднъж за винаги тръгва ли повече, не тръгва ли повече...

Поздрави!
Отговори

jikata снимка jikata 06 март 2009 - 09:37

Айдеее колега кво стана тества ли вала как се държи колата има ли разлика от преди?. Аз взех коилектор от 1,3N който е 4-2-1 заедно със сакса (двуцевката) и сега чистя лъскам стягам абееее стягам се да го слагам на астрока. ше стане ама има малко работа с CO-то трябва да се резне едно животно на сакса то е като малък катализатор и да се направи с гъвкава връзка с подходящ размер и да се върже към моя катализатор иии ше тестваме :bravoo:
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 08 март 2009 - 12:52

Тествах и вече няма какво да си кривя душицата.
С две думи - Не се занимавайте с глупости.

Аз се възползвах от това, че трябваше да свалям главата и имах тоя вал под ръка. НО иначе ако някой мисли да разглабя само заради тоя вал... значи не е наред с акъла.

Ефекта граничи с този от спортен филтър... демек никакъв :newsm05_41:

Вярно:
Дърпа повече в ниските и из града си я карам като дизеларка.
+ Прибивам всички други такива Вектри, но пък за сметка на това пак си падам от всичко друго.

тЪ в крайна сметка сложих и дросела и вала, за които се говори по форумите и ви казвам от личен опит, че ефекта е никакъв.

Поздрави! :icon_razz2:
Отговори

jikata снимка jikata 09 март 2009 - 09:37

Е то си е нормално предполагам няма как с един вал да хвръкне кой знае колко при положение че той вала може да си пълни ама ако има кво да му подва повечко гориво нооо както и да е де . Исках да попитам какъв вал точно сложи. От кадет 1,3 но какъв 1,3N или 1,3S.
Отговори

imitev снимка imitev 09 март 2009 - 16:30

 Ball_buster, на 08 Mar 2009, 12:52 PM, каза:

Тествах и вече няма какво да си кривя душицата.
С две думи - Не се занимавайте с глупости.

Аз се възползвах от това, че трябваше да свалям главата и имах тоя вал под ръка. НО иначе ако някой мисли да разглабя само заради тоя вал... значи не е наред с акъла.

Ефекта граничи с този от спортен филтър... демек никакъв :newsm05_41:

Вярно:
Дърпа повече в ниските и из града си я карам като дизеларка.
+ Прибивам всички други такива Вектри, но пък за сметка на това пак си падам от всичко друго.

тЪ в крайна сметка сложих и дросела и вала, за които се говори по форумите и ви казвам от личен опит, че ефекта е никакъв.

Поздрави! :icon_razz2:


Аз нали казах че 5-10 коня на тоя двигател не се усещат...
Отговори

Andy снимка Andy 10 март 2009 - 19:44

Момчета, не се мъчете. И аз исках да тунинговам моята астра C16NZ и накрая знаете ли как постигнах повече коне?
Купих си кола с над два пъти по-мощен двигател. И какво? Покарах я малко, разбрах колко върви и сега и тя ми се струва че не върви. Качих се обратно в Опела ... вярно, не набира като другата, но пък Астрата си има своя чар - евтина кола, с евтина подръжка, с евтини части, непретенциозна, просто направена, икономична и здрава. Защо искате да развалите това? Няма никакъв смисъл. Харчете си парите по друг начин :thu: Поглезете се лично вие, заведете семейството си някъде, прекарайте си добре ... радвайте се, доставете си удоволствие, но не като тунинговате този двигател. Това са грешни пари, повярвайте.
Колкото върви - толкова. Казвам ви - достатъчно върви! Нека карат другите. Всяка кола е хубава щом носи удоволствие и не се разваля. Даже ми прави кеф да карам полека :icon_wink2: .
Сега ми е мъчно за Астрата, защото отдавна не я бях карал и в момента е с повреда - показва 44-та грешка, която не знам какво означава :thu: . Не иска да запали от вчера. Само един цилиндър опитва да запали и толкова. Май не влиза бензин в цилиндрите...............
Мнението беше редактирано от Andy: 10 март 2009 - 19:44
Отговори

Kondo снимка Kondo 10 март 2009 - 23:35

Тунинга на тоя двигател е безсмислен.Какво да му тунинговам след като ми дава 5.5 на 100 при 90-110 и 6.5-7 при 110-120?Над тая скорост си се усеща,че двигателя се мори и макар и да съм дигал 165 го направих само веднъж и само за проба.
Отговори

Оги снимка Оги 11 март 2009 - 01:25

 Ball_buster, на 08 Mar 2009, 12:52 PM, каза:

С две думи - Не се занимавайте с глупости.


Ами то хората казват, но веднага се намират "хитри" като Мишо, които си мислят, че всички така говорят защото са лоши и злобни .. напротив, точно това е идеята на форума: да си помогнем. Когато отговора не съответства на вашите очаквания не значи, че въпросния човек има нещо лошо предвид като го казва.
.. не че има ефект, защото оптимистите пак се мъчат и пак ще има хора, които ще напишат в темата: ама все пак няма ли нищичко да тръгне тоя мотор?" :icon_wink2:
И въпрос към човка, който съм цитирал: човече, как очакваш да има някакво подобрение, като след дросела дупката остава същата. Горе каквато и фуния да сложиш всичко после минава през дупката на смукателя .. сещаш се какво имам предвид. А тея схеми с вал от туй онуй винаги за мен са били спам!
Отговори

jikata снимка jikata 11 март 2009 - 15:12

Оффф добре айде нема се занимаваме с нищо да си караме колите и толкова а тука у форума си приказваме за плетки кво толкова станало като не е сполучил с тоя вал е добре човека пробва и каза че не става и това е сега почва се мисли нещо ново е аз например мъдря тука едни колектори 4-2-1 ама не ми остава време да хвана CO-то и да се барнат. Трябва да се пробва бе хора. То една пробвала и родила......:))))). сега да се чоплиме има ли смисъл нема ли. Айде със здраве като станат колекторите ше обадя и аз кво л...но съм изс...ал.:))))))
Отговори

Kondo снимка Kondo 11 март 2009 - 16:11

 jikata, на 11 Mar 2009, 03:12 PM, каза:

Оффф добре айде нема се занимаваме с нищо да си караме колите и толкова а тука у форума си приказваме за плетки кво толкова станало като не е сполучил с тоя вал е добре човека пробва и каза че не става и това е сега почва се мисли нещо ново е аз например мъдря тука едни колектори 4-2-1 ама не ми остава време да хвана CO-то и да се барнат. Трябва да се пробва бе хора. То една пробвала и родила......:))))). сега да се чоплиме има ли смисъл нема ли. Айде със здраве като станат колекторите ше обадя и аз кво л...но съм изс...ал.:))))))

Начи не искам да бъда разбран криво-гледах едно предаване как от серийна кола се прави за рали.Понеже темата е за силов тунинг на двигател какво направиха там.Махнаха блока -сложиха алуминиев за да паднел центъра на тежесттта да се подобрело охлаждането и да се олекотял -освен това цилиндрите издържали на по-висока температура.Махнаха коляновия вал и сложиха друг -по здрав.Махнаха буталата и биелите-сложиха други по-здрави.Махнаха скоростната кутия -след тунинга двигателя щял да има със 120 коня повече мощност и старата немало да издържи.Е добре де питам аз какво общо имат тунингования и стария двигател?(Спестил съм подмени на компове,слагане на два турбокомпресора и това,че при натоварване изпускателния колектор почваше да свети червено).
Отговори

imitev снимка imitev 11 март 2009 - 23:47

 jikata, на 11 Mar 2009, 03:12 PM, каза:

Оффф добре айде нема се занимаваме с нищо да си караме колите и толкова а тука у форума си приказваме за плетки кво толкова станало като не е сполучил с тоя вал е добре човека пробва и каза че не става и това е сега почва се мисли нещо ново е аз например мъдря тука едни колектори 4-2-1 ама не ми остава време да хвана CO-то и да се барнат. Трябва да се пробва бе хора. То една пробвала и родила......:))))). сега да се чоплиме има ли смисъл нема ли. Айде със здраве като станат колекторите ше обадя и аз кво л...но съм изс...ал.:))))))


Нищо не е станало. Просто ефектът е като обещания по-горе в темите - незадоволителен...
Отговори

speed king снимка speed king 12 март 2009 - 14:47

първо тая вектра е доста тежка и няма как да тръгне,дори и с NE.второ,кво ми го хвалите толкова за икономичност тоя мотор-горяло 7 литра при 120км-ми че аз калибрата ако си я бръмкам със 120 колко мислите че ще харчи?особено в момента,когато спокойно си взимаш една вектра със XE за около 3000 лева,не виждам абсолютно никакъв смисъл в тунинг на по-малките мотори.Сега пак ще кажете,че хвалим безмислено XE-то-ами който го е карал го хвали,аз незнам някой останал недоволен от XE :icon_wink2:
Отговори

Prilo снимка Prilo 12 март 2009 - 15:07

Прав си. Но донякъде :icon_wink2:

След приемането на закона за младите шофери да не карат коли над 1.6, форума ще се напълни с теми от сорта на "Как да турбинирам моята Корса 1.4" или "Какво мога да изстискам от мотор 1.6?" :thu:

Сори за оффтопика!
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 12 март 2009 - 15:12

За момента закона е отхвърлен, не го приеха в Народното събрание.
Следващ опит може да има най-рано след година, пък и ако стане
батак на изборите, кой знае...
Отговори

jikata снимка jikata 12 март 2009 - 16:05

 Prilo, на 12 Mar 2009, 03:07 PM, каза:

Прав си. Но донякъде :icon_wink2:

След приемането на закона за младите шофери да не карат коли над 1.6, форума ще се напълни с теми от сорта на "Как да турбинирам моята Корса 1.4" или "Какво мога да изстискам от мотор 1.6?" :thu:

Сори за оффтопика!

Тебе пък какво те бърка кви теми има във форума интересно ни е на някои от нас и за това питаме. Като не ти е кеф да четеш не чети бе подминавай темата. :thu: :thu: :thu:
Отговори

Prilo снимка Prilo 12 март 2009 - 16:35

 jikata, на 12 Mar 2009, 04:05 PM, каза:

Тебе пък какво те бърка кви теми има във форума интересно ни е на някои от нас и за това питаме. Като не ти е кеф да четеш не чети бе подминавай темата. :icon_wink2: :thu: :thu:

Кой ти е казал, че ме бърка да има такива теми?
И къв си ти, че да ми диктуваш какво да чета?

И ако прочетеш отново предишният ми пост, може и да откриеш, че съм привърженик на хората, опитващи се да направят нещо извън общоприетите рамки.
А в случай, че се поровиш из моите теми, може дори да проумееш, че и аз съм един от тях.

Нещо друго?.....
Отговори

^Del^ снимка ^Del^ 15 март 2009 - 04:06

Хм ... значи по принцип може да се подбутне да тръгне този мотор.Но НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА!!! Както съм писал и преди ,имам приятел с C16NZ на Кадет седан дето тупа безпроблемно С20NE-та и върви наравно с ГТИ (но човека си я прави с не малко пари и много труд).Само от вал не очаквайте покъртителен ефект.
Киро ти ме изненада бе човек? Естествено ,че само от вал и ако си я сгъстил малко повече няма да тръгне кой знае колко осезаемо.По-скоро да си съживил коне ,от колкото да си докарал нови.
За да си получиш ефекта от валчето,портни главата и най-добре мини на карб (най-евтино излиза :biggrin: ).Удължил си фазите , ама каква файда като не храни достатъчно?

И в крайна сметка, не си заслужава да се прави малък мотор... ще дадете маса пари,за да вървите почти като стокови ХЕ-та...
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 15 март 2009 - 10:17

C16NZ много лесно става почти на C16SE. Ако се намери подходящ донор се прехвърлят - всмукателен колектор, изпускателен и електрониката и бензиновата помпа и готово, при това без дори да се маха главата. Разбира се няма да е 4ак 100кс. заради по ниската степен на сгъстяване, но според мен спокойно към 90кс ще стане.

Другото което става е да му се бодне един карбуратор VARAJET 2 с колектора, от кадет 1.6S и готово - това последното съм го правил на мой кадет и гаранция стана към 90кс. след добра настройка на карбуратора и няколко леки модове. Включително го направих така че да се ползва оргиналната електр. помпа от моното. Разхода се качи с около 1 литър, но кадета ми почна да вдига към 190км. Преди като моно тавана му беше 170км/ч.
Отговори

Ball_buster снимка Ball_buster 17 март 2009 - 04:50

 ^Del^, на 15 Mar 2009, 04:06 AM, каза:

...Киро ти ме изненада бе човек...

Какво се правите на ощипани моми не ми е ясно.

Някъде да съм писал, че ще правя силов тунинг на моя ц16нз???

Писах и обясних най-непретенциозно, че ще направя опит с тия дросели, валове и т.н. прехвалени железа, така както се пише масово по форумите -"слагаш дросел и има разлика", "слагаш вала и излиташ" за да кажа черно на бяло истина ли е. -> Едва ли не в услуга на хората, които четат тази поредна пълна с празни приказки тема и се пре-ентусиазират :biggrin:

Поставих цел. Направих. Премерих. Споделих. ...неблагодарна нация!

Повече няма да пиша в тая тема. Яд ме е дори че се опитах да спомогна с нещо повече от СПАМ :biggrin:
Отговори

Kondo снимка Kondo 19 март 2009 - 09:00

 Ball_buster, на 17 Mar 2009, 04:50 AM, каза:

Какво се правите на ощипани моми не ми е ясно.

Някъде да съм писал, че ще правя силов тунинг на моя ц16нз???

Писах и обясних най-непретенциозно, че ще направя опит с тия дросели, валове и т.н. прехвалени железа, така както се пише масово по форумите -"слагаш дросел и има разлика", "слагаш вала и излиташ" за да кажа черно на бяло истина ли е. -> Едва ли не в услуга на хората, които четат тази поредна пълна с празни приказки тема и се пре-ентусиазират :icon_razz2:

Поставих цел. Направих. Премерих. Споделих. ...неблагодарна нация!

Повече няма да пиша в тая тема. Яд ме е дори че се опитах да спомогна с нещо повече от СПАМ :mhihi:

Аз ти благодаря щото нагледно потвърди моите очаквания.Това обаче по никой начин не значи ,че тоя мотор не подлежи на тунинг.Просто ти показа,че някои митове и легенди са пълна глупост.Сега очаквам някой колега да сподели впечатления от смяната на буталата с тия на 16 вентиловия които са много по-здрави и съпътстващи изменения по главата и електрониката.Се пак 16 вентилния е над 100 коня и няма особенни разлики,а 30% пауър ако не е як тунинг здраве му кажи :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg