Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Въздушно съпротивление на Опелите ?

compacta снимка compacta 30 август 2005 - 17:06

Някой може ли да ми каже въздушното супротивление на опелите. :nau: По точно на астра Ф, вектра А, калибра, тигра, корса А и корса Б, кадетт Е. :nau:
И някой случаино ако знае и на манта Б :loll:
Отговори

cecooooo снимка cecooooo 30 август 2005 - 20:02

На Калибра 0.26 , на Вектра а 0.29 , ако те интересува евентуално Омега А е 0.28 ( мисля че и Кадет-а е 0,28 , но не съм сигурен ) , а за другите не знам .
Отговори

compacta снимка compacta 30 август 2005 - 22:23

Мерси колега, ама дали има някой друг който да ми каже задругите автомобили :lol: :loll:
Отговори

denis4o снимка denis4o 31 август 2005 - 00:21

Kadett - 0.300
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 31 август 2005 - 01:12

Интересен факт е че модификациите седан имат по-добра аеродинамика от хечбека. Аз съм чувал че кадета има по-малак коефициент на въздушно от астрата и е някъде 0.27-0.28...
Отговори

compacta снимка compacta 31 август 2005 - 01:14

THE_BUTCHER, на Aug 30 2005, 11:12 PM, каза:

Интересен факт е че модификациите седан имат по-добра аеродинамика от хечбека. Аз съм чувал че кадета има по-малак коефициент на въздушно от астрата и е някъде 0.27-0.28...

Да е и аз тай сам чувал, че кадетта седана има по-малко от астрата :loll:
А за корса А незнаеш ли кво е??
Отговори

ГостAlpine_* 31 август 2005 - 01:40

дайте и съпротивленията на някой други по-известни коли за сравнение.. като голф, бмв3 и т.н.
Отговори

denis4o снимка denis4o 31 август 2005 - 12:39

Цитат

Opel Kadett GSi - Technical specifications
aerodynamics
Drag coefficient 0.300
Frontal Area 1.90 m2
Cx 0.57



хора кадета с тая дървена форма е абсурд да падне под 0.300, 0.300 е за Kadett GSi - а както знаете той е с други брони, стандартен кадет отива към 0.310-0.320

Coefficient of drag - челно съпротивление, какво общо има дали е седан или хечбек ? Това за което говориш са подемните сили.
Отговори

DYRACK снимка DYRACK 31 август 2005 - 12:43

denis4o, на Aug 31 2005, 01:39 PM, каза:

хора кадета с тая дървена форма е абсурд да падне под 0.300, 0.300 е за Kadett GSi - а както знаете той е с други брони, стандартен кадет отива към 0.310-0.320

Абе добър си е дизайна като за кола на 20 години... по-добър е от на Голф 2! Някой да каже и неговото съпротивление! ;)
Отговори

compacta снимка compacta 31 август 2005 - 13:11

аиде е пичове кажете за тигра и корса, че са измъчих тука да тарся :(
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 31 август 2005 - 16:24

denis4o, на Aug 31 2005, 10:39 AM, каза:

Coefficient of drag - челно съпротивление, какво общо има дали е седан или хечбек ? Това за което говориш са подемните сили.

Разликата идва от вихрите образуващи се зад колата. При хечбека те лесно слизат и се сключват със земята. Това съсипва аеродинамиката на колата. Имиено и с такава цел на хечбека често се слага антикрило отзад.То насочва вихрите нагоре и не им позволява да се сключат с пътя близо зад колата. При седаните този проблем не се наблюдава. Това не си го измислям. Казал ми го е професор по динамика на флуйдите.
Отговори

denis4o снимка denis4o 31 август 2005 - 16:32

THE_BUTCHER, на Aug 31 2005, 05:24 PM, каза:

denis4o, на Aug 31 2005, 10:39 AM, каза:

Coefficient of drag - челно съпротивление, какво общо има дали е седан или хечбек ? Това за което говориш са подемните сили.

Разликата идва от вихрите образуващи се зад колата. При хечбека те лесно слизат и се сключват със земята. Това съсипва аеродинамиката на колата. Имиено и с такава цел на хечбека често се слага антикрило отзад.То насочва вихрите нагоре и не им позволява да се сключат с пътя близо зад колата. При седаните този проблем не се наблюдава. Това не си го измислям. Казал ми го е професор по динамика на флуйдите.

темата е за челното съпротивление (Coefficent of drag), а това за което ти говориш е свързано с аеродинамиката на колата и си прав за седана и хечбека, но не е по темата. Това обяснявах.
Отговори

Гостkbachvarov_* 31 август 2005 - 16:33

За Корса Ц е 0.30-0.32 в зависимост от модификациятавиж тук
а за Корса А е 0.34. За Корса Б не знам, но би трябвало да е горе-долу като на Корса Ц. Зависи дали имаш багажник на тавана и т.н.
Отговори

denis4o снимка denis4o 31 август 2005 - 16:35

DYRACK, на Aug 31 2005, 01:43 PM, каза:

denis4o, на Aug 31 2005, 01:39 PM, каза:

хора кадета с тая дървена форма е абсурд да падне под 0.300, 0.300 е за Kadett GSi - а както знаете той е с други брони, стандартен кадет отива към 0.310-0.320

Абе добър си е дизайна като за кола на 20 години... по-добър е от на Голф 2! Някой да каже и неговото съпротивление! ;)

голфа е 0.340
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 31 август 2005 - 16:35

Найстина не съм много просветен по въпроса. :rf: Каква е разликата мезду челното и аеродинамикатя ? До сега съм ги смятал за едн и също нещо.
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 31 август 2005 - 16:58

Astra F 0,32

Astra F GSI 0,30
Отговори

Auto снимка Auto 31 август 2005 - 17:05

Пример - болидите от формула 1 имат коефициент на челно съпротивление от 0.85 до към 1.15, но това не значи че имат лоша аеродинамика, нали. При тях има толкова аеродинамични елементи (наричани спойлери и крила), че се създава огромна притискаща сила, за сметка на въздушното съпротивление. Затова се прави компромис между максимална скорост на правите и стабилност в завоите и натиск към пистата. Автомобилите Опел Астра Ф имат коефициент 0.30-0.33 в зависимост от това дали е комби, хечбек или седан. Нарича се челно съпротивление, защото показва оптекаемостта на автомобила при фронтален въздушен поток, а не страничен или заден, но зависи и от задницата.
Пример - въздушното съпротивление на тяло с формата на сфера е 5 пъти по-голямо от тяло със същите размери, но с формата на водна капка. С това се обяснява защо капките имат такава форма, а не са като топчета например. Цилиндър със същия диаметър би имал 30 пъти по-голямо възд. съпротивление от капковидното тяло
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 31 август 2005 - 17:13

За Калибрата например тази с 115кс. има 0,26 а тази дето е Турбо има 0,29, аз си го обиаснявам с разли4ния размер гуми ( ширина
Отговори

denis4o снимка denis4o 31 август 2005 - 17:24

за целта всичко се изчислява в аеродинамични тунели или тръби ... тези "тунинг" брони не са правени с никакви изчисления и в някои случаи могат да доведат и до влошаване. Скоро четох за тестове в аеродинамичния тунел на АвтоВАЗ (някои ще ме нападнат сигурно) - и както някой по-горе каза всичко е компромис.
Отговори

ГостExplicit_* 31 август 2005 - 19:41

Ако не знаете въпросната Face Area (А) (това е лицето на фронталната проекция на колата) от коефициента на челно съпротивление(Cd) няма голяма полза. Ако сравните Cd за два различни автомобила може би ще разберете при кой инженерите са си свършили по-добре работата, но не и при кой от двата загубата от съпротивлението е по-малка.
В табличката по долу съм сметнал конкретно загубата в конски сили за Kadett GSi по даденото инфо А=1.9м2 Cd=0.3 и плътността на въздуха в момента в София (към 1.2кг/м3) при скорости от 50 до 200км/ч.

Публикувано изображение

P.S. Формулата е P=А*Cd*V^3*p(Air)/2 където:
P - загубата в Ватове, разделете на 746 за да получите к.с.
A - лице на фронталната проекция на колата в кв.м.
Cd - коефициента на челно съпротивление
V - това е скоростта в м/с. Делите км/ч на 3.6 за да получите м/с. Както виждате скоростта е на 3та степен..
p(Air) ви е плътността на въздуха в кг/м3 (Вземете го 1.2 и не се плашете)

дано не съм сгрешил някъде;-)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg