Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Нуждая се от помощ но съм новоизлюпен и трудно се ориентирам

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 23 ноември 2012 - 19:33

Здравейте! Проблемът е следният. Правя основен ремонт на двигател C14NZ.Гарнитурата за главата е PAYEN. Смятам че е оригинална немска или поне за такава ми я продадоха. проблема идва от това че към нея няма приложена схема за стягане.От магазина ми дадоха схемата на друга гарнитура която е испанска на GLASER. За да няма недоразумения,схемата е следната(1-25Nm)(2-ъглово стягане на 60 градуса)(3-ъглово стягане на 60 градуса)(4-ъглово стягане на 30 градуса)(5-подгряване на работна температура)(6-ъглово стягане на 30 градуса). Първият ми въпрос е по тази ли схема да стягам или за PAYEN схемата е друга? Вторият ми въпрос е следния. Динамо-метричният ключ който имам е във кг-см,на колко килограма да стягам за да докарам тези 25 нютон-метра?От три дни чета де що намеря във форумите за стягане на глави и смяна на гарнитури но никъде не открих категорично мнение от което да става ясно на колко килограма се равняват тези 25 нютона и как да се пресмятат.Предварително благодаря на всички които ми помогнат или ме насочат къде да търся информация.
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 23 ноември 2012 - 20:14

 КИР-ИЛИЯ, на 23 ноември 2012 - 19:33, каза:

Здравейте! Проблемът е следният. Правя основен ремонт на двигател C14NZ.Гарнитурата за главата е PAYEN. Смятам че е оригинална немска или поне за такава ми я продадоха. проблема идва от това че към нея няма приложена схема за стягане.От магазина ми дадоха схемата на друга гарнитура която е испанска на GLASER. За да няма недоразумения,схемата е следната(1-25Nm)(2-ъглово стягане на 60 градуса)(3-ъглово стягане на 60 градуса)(4-ъглово стягане на 30 градуса)(5-подгряване на работна температура)(6-ъглово стягане на 30 градуса). Първият ми въпрос е по тази ли схема да стягам или за PAYEN схемата е друга? Вторият ми въпрос е следния. Динамо-метричният ключ който имам е във кг-см,на колко килограма да стягам за да докарам тези 25 нютон-метра?От три дни чета де що намеря във форумите за стягане на глави и смяна на гарнитури но никъде не открих категорично мнение от което да става ясно на колко килограма се равняват тези 25 нютона и как да се пресмятат.Предварително благодаря на всички които ми помогнат или ме насочат къде да търся информация.
Сетих се че бих могъл да направя снимков материал и да систематизирам нещата та за в бъдеще пишман майсторите като мен да не се чудят кое и как да направят.
Отговори

adora снимка adora 23 ноември 2012 - 20:37

Няма значение каква е гарнитурата, стягането е едно и също. За превръщането виж в някоя тема имаше, че не се сещам.
Отговори

Setfan снимка Setfan 23 ноември 2012 - 21:25

За стягането на гарнитурата и аз незнам как точно се стяга, но със сигурност схемата на стягане си зависи от самата глава, а не от гарнитурата. За нютоните, отговора се крие в учебниците по физика или механика, но понеже ме мързеше да прелиствам страници, затова написах "Nm to Kg cm" в гугъл и първото което ми излезе е това: http://www.convertun...om/N-m/to/kg-cm
Там е обяснено как се смята (на английски) има и готов конвертор. 25 Nm = 254.9 Kg-cm :) 1 Nm = 10.1971 (10.2) Kg-cm :)

Горното уравнение по-добре си го направи на картонче и си го прибери при ключа, като стягаш нещо друго да не се ровиш из нета ;)
УСПЕХ КОЛЕГА :)
Мнението беше редактирано от Setfan: 23 ноември 2012 - 21:27
Отговори

Setfan снимка Setfan 23 ноември 2012 - 21:38

Колега открих и една схема за стягане в един английски форум:

Engine code C14NZ 1993-1998
Фаза 1. 25Nm
Фаза 2. Претягане + 60 градуса
Фаза 3. Претягане +60 градуса
Фаза 4. Претягане + 60 градуса
Последователност на стягане - от средата към края. Болтове 7 и 8 се са тези от към моховика. Тоест заставаш пред колата с лице към двигателя и започваш от ботл 1 и така нататък.

10 6 2 3 7
9 5 1 4 8

Само, че между отделните фази на претягане не съм сигурен какво се правеше. Май се караше малко докато загрее мотора и после би следвало да се претяга на изстинал мотор. Е това не ми е много ясно и не го пише в този форум.

Поздрави и да напишеш как е след ремонта :)
Мнението беше редактирано от Setfan: 23 ноември 2012 - 21:44
Отговори

adora снимка adora 23 ноември 2012 - 23:43

Няма такова нещо, като притягане и каране, загрява се само преди последното притягане. Освен това 250 кг не са ли множко, аз открих това, във форума "1 kilogram-force metre = 9.80665 N·m"
Мнението беше редактирано от adora: 24 ноември 2012 - 00:18
Отговори

sathv снимка sathv 24 ноември 2012 - 01:00

Хайде да обясня нещата. Резбовите съединения се затягат с въртящ момент
M=F.l {N.m}
Където F е силата в нютони;
l- разстоянието до оста на въртене /тъй нареченото рамо/ в метри.
10 нютона са приблизително един килограм
100 сантиметра са един метър
И как става номера да преобразуваме N.m в кг.см? Заместваме нютоните с килограми и метрите със сантиметри.
Пример: 25 нютон.метра= 2,5килограма.100сантиметра и след умножение получаваме 250кг.см

Абе някой хора едно просто превръщане на мерни единици не могат да оправят пък тръгнали глави да притягат.
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 24 ноември 2012 - 20:50

 adora, на 23 ноември 2012 - 20:37, каза:

Няма значение каква е гарнитурата, стягането е едно и също. За превръщането виж в някоя тема имаше, че не се сещам.

Ще рискувам и ще стягам по горе описаната схема,пък ще видим какво ще излезе.Колкото до превръщането,само във една тема е даден приемлив резултат-25nm=7kg.Всички други теми,таблици и сайтове дават резултати неприложими на практика.

 Setfan, на 23 ноември 2012 - 21:25, каза:

За стягането на гарнитурата и аз незнам как точно се стяга, но със сигурност схемата на стягане си зависи от самата глава, а не от гарнитурата. За нютоните, отговора се крие в учебниците по физика или механика, но понеже ме мързеше да прелиствам страници, затова написах "Nm to Kg cm" в гугъл и първото което ми излезе е това: http://www.convertun...om/N-m/to/kg-cm
Там е обяснено как се смята (на английски) има и готов конвертор. 25 Nm = 254.9 Kg-cm :) 1 Nm = 10.1971 (10.2) Kg-cm :)

Горното уравнение по-добре си го направи на картонче и си го прибери при ключа, като стягаш нещо друго да не се ровиш из нета ;)
УСПЕХ КОЛЕГА :)

Опасявам се че е неприложимо на практика.

 Setfan, на 23 ноември 2012 - 21:38, каза:

Колега открих и една схема за стягане в един английски форум:

Engine code C14NZ 1993-1998
Фаза 1. 25Nm
Фаза 2. Претягане + 60 градуса
Фаза 3. Претягане +60 градуса
Фаза 4. Претягане + 60 градуса
Последователност на стягане - от средата към края. Болтове 7 и 8 се са тези от към моховика. Тоест заставаш пред колата с лице към двигателя и започваш от ботл 1 и така нататък.

10 6 2 3 7
9 5 1 4 8

Само, че между отделните фази на претягане не съм сигурен какво се правеше. Май се караше малко докато загрее мотора и после би следвало да се претяга на изстинал мотор. Е това не ми е много ясно и не го пише в този форум.

Поздрави и да напишеш как е след ремонта :)
Благодаря! Със сигурност ще напиша и снимки ще кача.
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 24 ноември 2012 - 21:24

[quote name='sathv' timestamp='1353711639' post='1082860']
Хайде да обясня нещата. Резбовите съединения се затягат с въртящ момент
M=F.l {N.m}
Където F е силата в нютони;
l- разстоянието до оста на въртене /тъй нареченото рамо/ в метри.
10 нютона са приблизително един килограм
100 сантиметра са един метър
И как става номера да преобразуваме N.m в кг.см? Заместваме нютоните с килограми и метрите със сантиметри.
Пример: 25 нютон.метра= 2,5килограма.100сантиметра и след умножение получаваме 250кг.см

Абе някой хора едно просто превръщане на мерни единици не могат да оправят пък тръгнали глави да притягат.
[/
Все пак благодаря.Ще игнорирам последната забележка и ще се опитам да поясня как стоят нещата на практика. Ключът с който разполагам е до 14 кг.и ви уверявам че са напълно достатъчни да изскубят 10 милиметрова резба на високо якостен болт.Да допуснем че моя ключ не е особено прецизен но и да има някаква разлика то тя ще е от половин хайде 1 кг. Разбира се това не променя факта че 250 кг стягане не може да издържи и най дебелия болт от този двигател.Също така ще поясня че всезнаещи майстори ме докараха до тук че да правя основен ремонт на двигателя.
Отговори

sathv снимка sathv 24 ноември 2012 - 21:35

 КИР-ИЛИЯ, на 24 ноември 2012 - 20:50, каза:

Ще рискувам и ще стягам по горе описаната схема,пък ще видим какво ще излезе.Колкото до превръщането,само във една тема е даден приемлив резултат-25nm=7kg.Всички други теми,таблици и сайтове дават резултати неприложими на практика.



Абе човек ти явно си дебела глава и изобщо не си наясно с техническата механика или си се напушил сериозно. Дай да видим тази тема в която е написана тази глупост 25nm=7kg ???
25n.m e въртящ момент, 7kg e сила. Две абсолютно различни физични величини. Как е възможно някой да прави сравнение между тях? Това е равносилно да правиш сравнение между 25 килограма тикви и 7 метра кабели и да твърдиш че двете неща са еднакви. Ти сигурно и разлика между маса и тегло на тялото не различаваш?
И кои резултати са неприложими на практика? Това , че трябва да затегнеш болт с 25N.m , което е 250 кг.см? Ами при използване на ключ с примерно рамо 40 см. , това значи, че усилието в дръжката на ключа е 250:40=6,25 килограма. Ако дръжката е един метър 250:100=2,5 килограма.
Не може да се ремонтират коли от хора без елементарни технически познания. То затова всеки плюе гаражните майстори и има защо. Хайде стига съм писал , че се ядосах.
Мнението беше редактирано от sathv: 24 ноември 2012 - 21:39
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 24 ноември 2012 - 21:43

 adora, на 23 ноември 2012 - 23:43, каза:

Няма такова нещо, като притягане и каране, загрява се само преди последното притягане. Освен това 250 кг не са ли множко, аз открих това, във форума "1 kilogram-force metre = 9.80665 N·m"

Според това приравняване означава че трябва да стягам с 2,4-2,5 кг,струва ми се малко.Ще изчакам и други мнения.Все пак благодаря!
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 24 ноември 2012 - 23:06

 sathv, на 24 ноември 2012 - 21:35, каза:

Абе човек ти явно си дебела глава и изобщо не си наясно с техническата механика или си се напушил сериозно. Дай да видим тази тема в която е написана тази глупост 25nm=7kg ???
25n.m e въртящ момент, 7kg e сила. Две абсолютно различни физични величини. Как е възможно някой да прави сравнение между тях? Това е равносилно да правиш сравнение между 25 килограма тикви и 7 метра кабели и да твърдиш че двете неща са еднакви. Ти сигурно и разлика между маса и тегло на тялото не различаваш?
И кои резултати са неприложими на практика? Това , че трябва да затегнеш болт с 25N.m , което е 250 кг.см? Ами при използване на ключ с примерно рамо 40 см. , това значи, че усилието в дръжката на ключа е 250:40=6,25 килограма. Ако дръжката е един метър 250:100=2,5 килограма.
Не може да се ремонтират коли от хора без елементарни технически познания. То затова всеки плюе гаражните майстори и има защо. Хайде стига съм писал , че се ядосах.

Та нали ако не бях дебелоглав нямаше да видя светлината в тунела,която ти току що внесе.Макар и да си доста ядовит,за мен твоя пост е изключително важен.Вече ми е ясно как да обръщам мерните единици до край.Та аз не съм физик нито математик и без пояснението за рамото,нещата за мен бяха неразбираеми.Съвсем искрено ти благодаря за пояснението. Колкото до майсторлъка аз самия казах че съм пишман майстор.Отидох на сервиз за смяна на маслото но там установиха че съм и за смяна на гумичките на клапаните. Платих 240 лв за консумативи и труд и бях щастлив докато не направих 1600 км.От начало започнаха да се обаждат клапаните а два дни по късно двигателя започна да тресе и да изпуска масло от всякъде.С мой приятел я затеглихме до сервиза а те от вратата -ПРЕГРЯЛ СИ Я!!! Бре аман несъм-не прегрял си я.Стягаха там квото правиха,доляха масло и ме изпратиха с думите; -Като нов си. КАТО НОВ? Още на другия ден счупи повдигач.Хайде пак във сервиза. А те: -Бе момче какво ги правите тея коли бе ......... Този път не минах безплатно,платих още 100 лева защото работата била сложна. Още същия следобед подвлече биелен лагер.Та общо взето това е историята на един пишман майстор.Още веднъж ти БЛАГОДАРЯ!
Отговори

sathv снимка sathv 24 ноември 2012 - 23:12

Я снимай динамометричния ти ключ така, че да се види скалата за да го настроим.
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 25 ноември 2012 - 00:40

За съжаление не разполагам с друго средство за снимане освен телефон.Надявам се снимките да са задоволителни и връзката да се отваря сполучливо.Публикувано изображение
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 25 ноември 2012 - 00:47

 sathv, на 24 ноември 2012 - 23:12, каза:

Я снимай динамометричния ти ключ така, че да се види скалата за да го настроим.

http://www.bgphoto.n...PhotoId=8635561
Отговори

sathv снимка sathv 25 ноември 2012 - 03:09

Опа-а-а-а. Стана страшно интересно. И от къде разбра , че на този динамометричен ключ скалата му е градуирана в [килограм.сантиметър], защото така твърдеше още в първият ти пост? Чети сега:
Ти притежаваш стар динамометричен ключ руски или български от средата на 20 век. Тогава в България и Съветския съюз се използваше мерната единица КИЛОГРАМ-СИЛА. По късно мисля че през 80-те години тази мерна единица бе заменена с производната на нея Нютон /съгласно международната система Si/
Запомни: 1 килограм сила= 9,8 нютона. На практика в машиностроенето се използва с приближение 1 към 10. Скалата на твоят ключ е градуирана в [Килограм-сила.метър]
Значи за да преоразмерим скалата ти в [нютон.метър], трябва показанието на стрелката да умножим по 10. Защото както казах един килограм-сила е равен на десет нютона.
При тебе се иска затягане до 25 N.M от което следва, че ще затягаш докато стрелката застане срещу цифрата между линии 2 и 3. /като 3 не е отбелязана с цифра/
Лично аз този стар ключ с ниска точност не бих го използвал . В най лошия случай поне бих го тарирал. Сега се използват модерни ключове с висока точност които предварително се настройват на искания въртяш момент и при достигането му или превъртат или изщракват или издават звук-електронни.
Това е. Ако има нещо неясно питай пак.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 25 ноември 2012 - 08:45

Освен за вторични този ключ за нищо не става дори като нов и със сигурност ще береш ядове след идването на момента на истината, ама такива ентусиасти има пък и чак си вярват.
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 25 ноември 2012 - 18:02

 sathv, на 25 ноември 2012 - 03:09, каза:

Опа-а-а-а. Стана страшно интересно. И от къде разбра , че на този динамометричен ключ скалата му е градуирана в [килограм.сантиметър], защото така твърдеше още в първият ти пост? Чети сега:
Ти притежаваш стар динамометричен ключ руски или български от средата на 20 век. Тогава в България и Съветския съюз се използваше мерната единица КИЛОГРАМ-СИЛА. По късно мисля че през 80-те години тази мерна единица бе заменена с производната на нея Нютон /съгласно международната система Si/
Запомни: 1 килограм сила= 9,8 нютона. На практика в машиностроенето се използва с приближение 1 към 10. Скалата на твоят ключ е градуирана в [Килограм-сила.метър]
Значи за да преоразмерим скалата ти в [нютон.метър], трябва показанието на стрелката да умножим по 10. Защото както казах един килограм-сила е равен на десет нютона.
При тебе се иска затягане до 25 N.M от което следва, че ще затягаш докато стрелката застане срещу цифрата между линии 2 и 3. /като 3 не е отбелязана с цифра/
Лично аз този стар ключ с ниска точност не бих го използвал . В най лошия случай поне бих го тарирал. Сега се използват модерни ключове с висока точност които предварително се настройват на искания въртяш момент и при достигането му или превъртат или изщракват или издават звук-електронни.
Това е. Ако има нещо неясно питай пак.

Наистина е руски. Отзад на скалата пише: сделано в СССР-1981г. Не знам защо реших че обозначението на скалата (кгсм) е килограм сантиметър.Май съм доста неук-меко казано.Още веднъж ти благодаря от все сърце.
Отговори

КИР-ИЛИЯ снимка КИР-ИЛИЯ 25 ноември 2012 - 18:07

 swetla777, на 25 ноември 2012 - 08:45, каза:

Освен за вторични този ключ за нищо не става дори като нов и със сигурност ще береш ядове след идването на момента на истината, ама такива ентусиасти има пък и чак си вярват.

Със хубав инструмент всеки може.Ентусиазма не е лошо нещо.
Отговори

Setfan снимка Setfan 26 ноември 2012 - 01:12

Добре колеги, аз глава не съм затягал, но съм затягал доста други неща с динамометрични ключове, основно по окачването. Мисълта ми е, че 25 Nm не е голяма сила, това е колкото да прилепне с минимален натяг - "да прибере" както някои казват. Същинското стягане е това с градусите!

Аз съветвам колегата КИР-ИЛИЯ да си направи един диск и да го разграфи от 0 до 60 радуса. Посредата да има дупка за да може да вкара гедорето и да стяга по скалата. Просто това ми излезна веднага в главата, ако някой знае как се прави нека да каже.

Историята със сервиза направо ме срази! Все пак донякъде си имал късмет, че навреме си се усетил, двама мои приятели вече си разпродадоха колите на части. Може да са ти набили масло менте или кой-знае какво.
Мнението беше редактирано от Setfan: 26 ноември 2012 - 01:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg