Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Помощ при избор на семеен автомобил

death снимка death 10 август 2015 - 09:16

Здравейте колеги,
Решил съм, че е време за смяна на старата бракма (Астра Ф), която макар и с ръжда на обичайните места и доста проблеми, ме е карала, без проблем (до сега,) до различни близки и далечни точки в страната. Решил съм колата да е семейна - тип комби или ван. Спрял съм се на няколко марки и модели. Изчетох доста неща за конкретните модели в различни форуми, но ми се ще да чуя и вашето мнение. Условията ми са няколко: да НЕ е дизел, да е до 100/101 коня или 74 kw (имам предвид малкия данък), да е на не повече от 10 г., с възможност за газова в бъдеще (ако няма), бюджет до 6000 лв. (не знам колко бих взел за сегашната, за това може и да е малко повече). Като цяло съм се спрял на тези марки и модели конкретно, но ако имате предложения за други или по-скоро мнение за посочените ще се радвам да ги споделите:
- Opel Astra H, 1.4 i, 90 к. с.;
- Opel Meriva, 1.4 i, 90 к. с. или 1.6 i 101 к. с.;
- Оpel Zafira, 1.6 i, 101 к.с.;
- Skoda Fabia, 1.4 i, 80 к. с.;
- Peugot 307 SW, 1.4 i, 90 к. с.
Прочетох доста неща за двигателите 1.4 i при съответните комбита и съм наясно, че са малки, но аз не съм състезател, не обичам бързото шофиране и рисковите маневри. а и мисля, че каквото и да взема от тези ще е по-добро от досегашните 68 к. с. :)
Не ми е ясно дали горепосочените Мерива и Зафира със 101 к. с. влизат в малкия данък (някъде видях, че тези коне отговарят на 74 Kw)?
Ако може се абстрахирайте, че сте "опелджии" и дайте мнение за шкодата и пежото. :)
Благодаря предварително!
Отговори

ruskia снимка ruskia 10 август 2015 - 10:51

Здравей,

Meriva A имат 1,6(код на двигателя - Z16XE), който е 74kw и е с "малкия" данък, след 2005 вече е 77kw(Z16XEP), т.е. по твоя критерий - 10 години Meriva 1,6 отпада от класация, дали заради данък или заради години :)
Двигателите 1,4(Z14XEP, 66kw) се слагат на Meriva, мисля че, между 2006-2010, така че, търси си такава, за да отговаря на изискванията ти. До колкото знам и газови уредби им се слагат без проблеми.

Успех в търсенето!
Мнението беше редактирано от ruskia: 10 август 2015 - 10:55
Отговори

death снимка death 10 август 2015 - 15:16

Благодаря. А доволен ли си от Мерива? Като гледах характеристиките не е много по-голяма от Астра (не говоря за височината).
Отговори

kirenski снимка kirenski 10 август 2015 - 15:18

A защо не пежо 307SW- 2.0 HDI-90 коня :newsm05_41:
1.Пак малък данък
2.Приличен вървеж
3,Лесен за подръжка
4.ГОлем избор :mhihi:
5.Други
Отговори

death снимка death 10 август 2015 - 17:08

Знаех си, че ще има и такива предложения - с дизелови мотори. :)
Все пак благодаря, но не искам дизел. Знам, че е икономичен и т.н., но не ми се занимава с калпава нафта (патил съм си), помпи, шайби и разни други неща. Между другото няколко човека около мен си купиха такива дизелови Пежа и за сега са доволни. Доста хвалби прочетох и за Пасат 1.9 TDI и Октавия 1.9 TDI, но те не се вързват с изискванията ми. :)
Отговори

bobi7474 снимка bobi7474 10 август 2015 - 19:15

Мерива 1,6 8 клапана,87 к.с.Това мисля да търся съвсем скоро и за мен е по-добър вариант от 1,4 90к.с.
Отговори

ruskia снимка ruskia 12 август 2015 - 08:01

 death, на 10 август 2015 - 15:16, каза:

Благодаря. А доволен ли си от Мерива? Като гледах характеристиките не е много по-голяма от Астра (не говоря за височината).


Какво да ти кажа, общо взето съм доволен. Големината може би е сравнма с Астра, но нямам поглед върху Астрите. Знам че е базирана върху Корса, Зафирата е базирана върху Астра. Иначе се появяват разни проблеми, но не са много, частите са сравнително евтини. Моята е 1,6 74kw. Върви прилично, харчи нормално(10 л/100км газ). Ако си с повече от едно дете, се огледай за по-голяма кола, ако все пак си решил Мерива, то помисли за кутия на покрива.
Иначе виждам, че колега е предложил двигател 1,6 87 к.с. Този двигател е сравним с 1,4 и също се слага до 2005 мисля, така че не отговаря по критерия ти за години, пък и мисля, че 1,4 е по-икономичен от този 1,6, при аналогични характеристики за мощност и въртящ момент.

Тук: www.auto-data.net/en/?f=showSubModel&modeli_id=254
може да разгледаш с какви двигатели са били комплектовани Мерива.
P.S. Също така не ти препоръчвам да купуваш "Автоматик", създават грижи, до колкото съм чел.

Горе-долу е това...
Мнението беше редактирано от ruskia: 12 август 2015 - 08:20
Отговори

death снимка death 12 август 2015 - 11:58

Благодаря за мнението!
Бих прежалил някоя година. При положение, че тази е на 20 дали "новата" ще е на 11 или 12 години не е проблем. Идеята е, че не искам дизел и за това питам конкретно за бензиновите мотори. Също така не правя много километри годишно така, че ако няма газова мога да се "забавя" с нея или въобще да не слагам. Някъде четох за този двигател (1.6, 87 коня), че е добър понеже нямал толкова електроника по него и бил лесен за поддръжка. За автоматик и дума да не става. Все още се чудя и чета. За сега съм хвърлил око на Мерива, но не изключвам Зафира, като вариант.
А как е от към боя и ръжда? Четох, че Астра H имала тънък слой боя, драскала се и с нокът. :) За Мерива не видях такива проблеми.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 август 2015 - 00:17

Боята само металик, всичко друго е слабичко като покритие. Пиша от личен опит- през 2008 си поръчах Астра Н и беше металик точно затова, а сега си търся пак Астра Н и пак металик отново затова. Наскоро гледах една хашка, тъмносиня, наистина и оставаха драскотини по боята от нокът без особен натиск. Сигурен съм, че и при меривата ще е същото. Ръжда... Поцинковани коли, с 12 години гаранция срещу корозия отвъртре навън, мойто мнение е, че ръждясват по две причини:
1. некачествени ремонти;
2. немарливи собственици.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 август 2015 - 00:19
Отговори

pepirosmanov снимка pepirosmanov 18 август 2015 - 12:05

Здравей!
Виждам че си сложил граница 6000лв -за тези пари може вече да се намери и зафира Б.
Отговори

death снимка death 18 август 2015 - 18:25

Аз гледам предимно в cars.bg и не видях такава Zafira с моите параметри. Притеснява ме газовата при тях, че е отдолу, на открито.
Отговори

VPredoev снимка VPredoev 18 август 2015 - 21:03

Аз също не съм видял досега Зафира Б под 6к. Почват от 7к обикновено. Колега за твоите критерии като че ли Астра/Вектра комби е по удачния вариант? Ако не държиш на по просторната визия и метановата уредба, де... Меривата някак малка ми се вижда.
Отговори

ruskia снимка ruskia 28 август 2015 - 08:35

 death, на 12 август 2015 - 11:58, каза:

...Някъде четох за този двигател (1.6, 87 коня), че е добър понеже нямал толкова електроника по него и бил лесен за поддръжка...


Този двигател разполага със същата електроника като Z16XE, само му липсват 8 клапана(може би и някой и друг датчик). Така че, няма да спестиш от към електроника :)
Отговори

benzy снимка benzy 28 август 2015 - 08:54

чакай и тук да ти хвърля един коментар :) не знам що си се насочил към Меривата, тя е базирана на Корсата и въпреки че Корса C е доста попораснал мъник си е кола от по-долен клас. Осезаемо е по-тясна и още осезаемо по-висока, от беглия ми опит с такива "дългокраки" коли с висок център на тежестта са гадни за каране. Вярно че си зависи от сила на каране и е субективно, но въпреки всичко не влиза в завой така като нормален хеч или комби.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg