Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Общо за интериора,купето и екстериора на нашите Опели

Ръжда, китосване, боядисване... сам? Съвети!

DarkRider снимка DarkRider 23 март 2009 - 00:15

Здравейте,

както вероятно се разбира от заглавието на темата имам проблем с ръжда по калниците и единият праг. Калниците ги правих миналата зима, но майсторът си е оставил ръцете :mhihi: :mhihi: и още след 1 месец започна да се люпи боята и вече след година състоянието е дори по-зле от това, което беше преди...
и понеже нямам намерение още един път да се изръсвам с една камара пари за неясен резултат реших, че си заслужава да опитам сам да се справя с проблема. Теоретически съм наясно какви са стъпките, но все пак искам да попитам за съвети от колеги, които са си боядисвали сами калниците. :mhihi:

1.Смятам първо да изтъркам ръждата, каква шкурка да взема, на ръка ще стане ли?
2.Пръскане с ръждопреобразувател.
3.Китосване
4.Пак ръждопреобразувател
5.Шкурка...?!? (тук вече не съм много сигурен с каква точно)
6.Грунд
7.Боядисване

Това ли са в общи линии стъпките и какви съвети бихте ми дали още? Благодаря предварително. :mhihi:

А ето и за какво става дума, малко снимки....


Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

FRYER снимка FRYER 23 март 2009 - 08:43

Колега,ако трябва да бъдем честни по-добре събери някой лев и направо си смени веждите и праговете.Да знаеш,че си с нова ламарина.Напълни ги после с отработено масло и си карай колата.Всяко едно друго действие ще е временно замазване на положението,свързано с разход на парични средства.
Отговори

ASSASSIN снимка ASSASSIN 23 март 2009 - 09:03

колега според мен няма да можеш да минеш без вежди, прабовете може и да минеш без смяна. Не е толкова лесно да отстраниш поблемите с ръждата(както викам аз ако беше лесно от депотатите нямаш да можем да се вредим).
1.Трябва с грифера да разкриеш поразения метал и да дидиш за какво става дума.
2.Ако има някакви дупки, а то ще има бъди сигурен.Трябва да се прецени дали ще сменяш веждата или направиш опит да реставрираш старата.
3.За малките дупки има варианти да се оправят или със епоксидна смула или с влакнест кит.
4.Вече ако си избрал да я реставрираш старата. Започваш с отстраняване на дупките, като първо мажеш обилно с ръжопреобразувател (аз използвам на Вюрт зяащото дава мн. добра уснова за шприца самоче се продава по литър и струва около 70лв.)чакаш 24 часа за да бъде пълен ефекта на преобразувателя. Запушваш дупките някакси.
5.Шкуриш.
6.Измиваш хубаво (не с вода де) и шприцваш.
7.Китосваш.
8.Шкуриш.
9.Измиваш и ако има нужада пак китосваш(то ще си проличи дали има нужда)
10.Правиш подготовка за боя
11.Боядисваш или каквото си решил.

Надявам се, че сам бил полезен :mhihi:
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 23 март 2009 - 09:10

Взимаш малък флекс (ракета) и почваш да търкаш ръждата до ламарина и ръждавата ламарина дори да станат дупки не се притеснявай.
После вземаш кит ,но от този с влакната.Има български и гръцки .Мажеш 1во с този кит и обработваш -заглаждаш с флекса ,защото с шкурката не става,кита е много як, като загладиш отгоре минаваш с фин кит(този обикновенния) и шкуркаш с шкурка с едрина на зърното 400 ,после пак китосваш и караш с шкурка 800 -1000.Ако искаш много да е гладко караш с водна шкурка и вода.Ако има шупли -пак китосваш тънко.Колкото да запълни шуплите.И пак шкуркаш докато ти хареса.После боядисваш.Със спрей или пръскало дето се духа .
С този кит (платков)с влакната, такива изгнили Москвичи съм кърпил ,че през калника ми е минавал юмрука :mhihi: много е здрав и върши работа ,сам ще се увериш.
Тва е в общи линии ,ако нещо не ти е ясно питай .Скайпа ми е -dinkosi
Успех !
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 март 2009 - 10:26

Здравей,аз лично смених веждите със стъкломатени за 60лв двете с монтажа,излизат черни и гладки от калъпа.Ако не ти се дават пари може и така да ги караш,аз лично отидох до професионален бояджия и ми взе240лв за калниците с праговете на преливане(да не се различават от останалите детайли).Страшно съм доволен от резултата,3години от тогава всичко е 6.Аз съм от Пловдив,но незнам ти откъде си.Поздрави
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 23 март 2009 - 10:59

Нито твоите, нито предположенията на АСАСИН са верни. Не вялвам да се справиш по-добре от човека преди теб, при положение, че не си правил такова нещо преди, не познаваш свойствата на материалите и т.н. Имай предвид, че ако просто се развихриш с флекса, после ще сменяш вежди задължително! Ако още ти се експериментира, прочети тази тема, поне да научиш нещо за кита, шприца и шкурките. И ако ползваш флекс, вземи си шайба за пилене с шкурка, така ще нанесеш по-малко поражения.
Отговори

DarkRider снимка DarkRider 23 март 2009 - 19:41

 AlexMav, на 23 Mar 2009, 09:59 AM, каза:

Нито твоите, нито предположенията на АСАСИН са верни. Не вялвам да се справиш по-добре от човека преди теб, при положение, че не си правил такова нещо преди, не познаваш свойствата на материалите и т.н. Имай предвид, че ако просто се развихриш с флекса, после ще сменяш вежди задължително! Ако още ти се експериментира, прочети тази тема, поне да научиш нещо за кита, шприца и шкурките. И ако ползваш флекс, вземи си шайба за пилене с шкурка, така ще нанесеш по-малко поражения.


Мерси за бързите и изчерпателни отговори, започвам да се замислям дали си заслужава да се пробвам сам. От друга страна обаче може би ще пробвам и ако резултатър е чак толкова зле ще слагам директно нови калници. Проблемът е че не знам колко дълго още ще съм с тази кола и не знам дали си заслужава инвестицията... Благодаря за мненията все пак! :newsm05_41:

П.С: Колко горе долу излиза в БГ смяната на двата калника с нови + боядисване както и единият праг, някаква ориентировъчна цена да ми кажете?
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 23 март 2009 - 22:47

Колега, зависи от майстора, който ще потърсиш. Ако ти се рови, потърси и ще намериш една моя тема, в която съм обяснил нагледно горе-долу какво съм правил, естествено с помощта на колегите от клуба. Ако искаш да стане още по-добре, можеш да използваш боя за студено подцинковане. И НЕ ПРАВИ ГРЕШКАТА ДА ОТЛАГАШ ЗАПОЧНАТАТА РАБОТА! Аз така си направих моите вежди, че сега са набъбнали отново от чакане и размотаване.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 24 март 2009 - 10:31

Здравей,двата прага бяха по 12лв парчето,монтажа по 35лв на праг,вежди от стъкломат 60лв двете.Боя металик+лак+боядисване+шегрен(антикор)под праговете+камера240лв.Колата стана супер за два дена не мисля че, си струва да се мъчиш сам.През цялото време съм бил около майсторите играчката е голяма и то с професионални инструменти,които не всеки има.Поздрави
Отговори

emoleon снимка emoleon 23 май 2009 - 14:44

Привет
Изчетох няколко теми за ръждите и противодействията. Общо взето доста противоречиви. Оставам с убеждението, че е непосилно да се поправи избила ръжда.
Уви едната ми вежда има вече доста повредена. Причината е, че предишен собственик я одрал, китосвана е и боядисана/лакирана. Един "спец" ми каза, че единственото спасение е изрязване до здраво, заварка и боядисване, НО след време пак щяло да избие ръжда от мястото на заварка :20ashley_results: .
Друг ми каза, че с този влакнест кит боята щяла да хване отгоре. Върху финният кит май боята трудно ще хване.
Въпросът ми е:
Възможно ли е със сваляне на покритието до ламарина, нанасяне на този влакнест кит, ръждопреобразувател (какъв?), боя+лак да се закрепи положението? От вътрешната страна калникът е обработен и няма пробиви. Не ми се ще да се реже, заварява и т.н., ако не е неизбежно.
Ако смятате, че има майстор, който може да го постигне, моля споделете!
Благодаря

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

RaCeR_BoY снимка RaCeR_BoY 24 май 2009 - 10:40

Както казаха по горе някои колеги ... По добре да се сменят веждите. Няма смисал от китове и шкурене защото това ще е само временно докато пак не почне да избива ръждата ... :20ashley_results: Това съм го пробвал с шкуренето и китосването и само замазах положението за няма и 3 месеца и пак изби ръждата :knee:
Това с влакнестия кит е само временно решение докато покраи кита не почне да избива нова ръжда и така..... За съжаление не можем да спрем тая Проклета ръжда :thu: :thu:
Мнението беше редактирано от RaCeR_BoY: 24 май 2009 - 10:43
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 24 май 2009 - 12:31

Ами то цялата операция не е самолетно инжинерство, но наистина трябва поне малко опит в заваряване, подготовка на панела и боядисване, защото иначе става като циганска каруца.Аз бих ти предложил няколко варианта:
1.Ако имаш MiG, компресор с подходящ пистолет и др. дребни работи - зачистваш направо с ъглошлайф,както са казали колегите по-горе. Отиваш и си купуваш вежди - не са скъпи -за Вектра А мойте бяха по 35 лв. бройката,при тебе - незнам. Изрязваш ръждясалото място и правиш по него шаблон и отрязваш съответното парче от новия панел.Заваряваш го, шлайфаш и калайдисваш заварките - за да не избие ръжда от тях.След това кит - само на тънки слоеве и само на гола ламарина. След това грунд, база и лак като спазваш времената за обдухване и сушене между слоевете и си ти.После полиране на минимум две пасти (3М) и работата заспива.Забравих да ти спомена-там където се сливат слоевете грунд и база се шлайфа на няколко шкурки 240-300 за грунда; 500,600 или 800 преди базата,но може и до 1500 в зависимост от производителя на боята; преди лака се минава на водна 2000 граничния слой около боядисаното.След това ръсиш лак.Там кадето се появи мъгла - може с 2000 леко/2500 и шлайфпасти или направо на 3 шлайфпасти и си готов.НЕ КУПУВАЙ СПРЕЙОВЕ,ако искаш дълготрайни резултати и си вземи хубави материали,а не най ефтиното от магазина за бои.
2.Ако нямаш МiG - ще идеш замо на заварчик да ти лепне парчето и да ти я калайдиса.От там нататък пак си ти.Иначе пак трябва да се срещнеш с тенекиджия.
Поздрави от мен и да пуснеш снимки като направиш колата :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg