Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Регулиране интервала на чистачките

VanVan снимка VanVan 05 януари 2011 - 08:12

 Жоро, на 04 Jan 2011, 23:48, каза:

Така обяснено започва да става доста интересно...
А само още един последен въпрос, ако направя интервала да речем на 30 сек, но дъждът се засили, как мога да го направя отново 5 сек. Изключвам го и го пускам след 5 сек?


:icon_evil2:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 05 януари 2011 - 10:26

 Жоро, на 04 Jan 2011, 23:48, каза:

А само още един последен въпрос, ако направя интервала да речем на 30 сек, но дъждът се засили, как мога да го направя отново 5 сек. Изключвам го и го пускам след 5 сек?

Когато чистачките работят на даден интервал, за да го промениш, трябва да направиш следните стъпки:
1. Изключваш чистачките от лостчето
2. Подаваш единичен импулс от лостчето, за да стартира броенето /чистачките минават веднъж/.
3. Измерваш с хронометър нужното ти време за интервал, след което пускаш чистачките на прекъснатата степен.

Според мен е малко по-досадна процедурата спрямо оригиналния потенциометър в лостчето, но
върши същата работа, въпрос на вкус за всеки кое да избере.
Работи при Вектра А с релето от Фолксваген, тествано е.
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 14 януари 2011 - 23:41

Колеги може ли някой да обясни на кой пин какво се вързва. Ясно ми е че 15 - 53S - 53M са пиновете за силовата верига и те се вързват на мястото на оригиналното реле, но какво се вързва на пин 31, пин Т и пин i ? Колата ми е тази от подписа.
пс Забравих да кажа че колата ми е с борд компютър и с лостче без потенциометър.

3:
Прикачен файл  03.jpg (4,73K)
Брой изтегляния: 1
Мнението беше редактирано от dvasilev: 22 март 2018 - 11:55
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

todor145 снимка todor145 15 януари 2011 - 09:36

Аз на моята зафира го реализирах по-този начин:
http://translate.google.com/translate?hl=b...slate.google.bg
и кабелите които се ползват от лосчето не съм ги рязал пак са свързани към мултитаймера /в случай че се прецака реле 99, просто го изваждам и на негово място слагам оригиналното/
към клема 31 си пускаш кабел свързан на маса към купето
към клема Т свързваш към кабела черен/жълто намиращ се на лостчето за чистачките
към клема I свързваш към кабела черен/червено намиращ се на лостчето за чистачките
клеми Т и I и да ги размениш не е страшно/в смисъл да ти изгори нещо/ просто релето получава импулси дали си миеш стъклото и да ти пусне чистачките да минат 4 пъти и да спрат или включваш прекъснат режим от 1-45сек,аз ги размених от много прозвъняване и използване на кабели с черен цвят :)
екстрата е супер удобна,регулирането много лесно
успех
Мнението беше редактирано от todor145: 15 януари 2011 - 09:40
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 22 януари 2011 - 17:39

Днес се сдобих с такова реленцИ срещу 5лв, тия дни като остана малко без работа ще си поиграя и ще пиша какво е станало.
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 02 февруари 2011 - 21:03

Вчера си го направих, тествано и работи. Сега чакам дъжд за да го тествам в реални условия.
Отговори

bambam снимка bambam 03 февруари 2011 - 13:33

Здравейте!
Имам едно питане.Някой имам ли представа дали е възможно да си монтирам на Корсата лостче за чистачките с потенциометър от вектра б?
Ако може какво друго трябва да се направи?Ясно ,че и релето от вектрата ще ми трябва,а нещо друго?Кабели,мабели?

Благодаря!
Отговори

Di4o снимка Di4o 11 февруари 2011 - 19:53

 mirchozo, на 14 Jan 2011, 23:41, каза:

Колеги може ли някой да обясни на кой пин какво се вързва. Ясно ми е че 15 - 53S - 53M са пиновете за силовата верига и те се вързват на мястото на оригиналното реле, но какво се вързва на пин 31, пин Т и пин i ? Колата ми е тази от подписа.
пс Забравих да кажа че колата ми е с борд компютър и с лостче без потенциометър.

Публикувано изображение

Колега на буксата на оригиналното ( глупавото ) реле пиновете съответстват на това от картинката само няма място за
малкото краче ( I ) понеже нашите релета се управляват от мултитаймера този пин е управлението на релето свързваш един потенциометър между него и лоста за чистачките и вече имаш регулируем интервал. аз го правих със кабелчета с мъжи и женски обувки само внимавай да не размениш някой че си е ... мамата при мен се опуши нещо в мултитаймера и загубих мигачи и други функции опитай да срежеш малкото краче и да изведеш от релето един кабел до потенциометъра.
Става дума за реле от кадет или астра.
Мнението беше редактирано от Di4o: 11 февруари 2011 - 19:55
Отговори

mirchozo снимка mirchozo 12 февруари 2011 - 17:07

 Di4o, на 11 Feb 2011, 19:53, каза:

Колега на буксата на оригиналното ( глупавото ) реле пиновете съответстват на това от картинката само няма място за
малкото краче ( I ) понеже нашите релета се управляват от мултитаймера този пин е управлението на релето свързваш един потенциометър между него и лоста за чистачките и вече имаш регулируем интервал. аз го правих със кабелчета с мъжи и женски обувки само внимавай да не размениш някой че си е ... мамата при мен се опуши нещо в мултитаймера и загубих мигачи и други функции опитай да срежеш малкото краче и да изведеш от релето един кабел до потенциометъра.
Става дума за реле от кадет или астра.


Те съвпадат ама не баш. Както и да е, аз си го направих и всичко си работи без да ми изпушва нищо по мултитаймера, съответно когато искам мога да си го върна в първоначалния вид. Мерси все пак.
Отговори

Pinto снимка Pinto 18 март 2011 - 11:35

От вчера и аз съм с реле "99". Днес тествах в реални условия при дъжд. Много добра екстра за 5 лева. Толкова вървят по 5 лева на старо и ги има навсякъде. При Астра Ф просто се изважда оригиналното, слага се "99" и вече имате чистачки с програмируем интервал. Пускат се да направят един оборот и се спират. Изчаква се докато се намокри стъклото и се пускат отново. Ако дъждът се усили или намалее процедурата се повтаря. Горещо препоръчвам екстрата на всички, които карат Астра Ф и не ги устройва фабричния интервал да си сложат реле за чистачки "99" от Фолксваген.
Отговори

астра 1-6 16 снимка астра 1-6 16 26 март 2011 - 18:13

Здравейте,от днеска и аз се сдобих с въпросното реленце и е работа за 5мин. махаш старото и слагаш 99 от WV.Ефекта е положителен и при мен като го пробвах и пожелавам на всеки собственик на Астра Ф да си го приложи като екстра,успех!

Отговори

batko32 снимка batko32 28 март 2011 - 20:55

Така е колега. Аз също прехвърлих от Омегата на Вектрата и резултата е положителен. Мислех да добажя лостче за чистачките но той прекалено ме ограничава в интервала. А лично за мен това не ме удовлетворява. Днес си ръмеше и интервал от 25 секунди си ми беше много добър ;)
Отговори

batko32 снимка batko32 28 март 2011 - 21:01

 Peshotiger, на 05 януари 2011 - 10:26, каза:

Когато чистачките работят на даден интервал, за да го промениш, трябва да направиш следните стъпки:
1. Изключваш чистачките от лостчето
2. Подаваш единичен импулс от лостчето, за да стартира броенето /чистачките минават веднъж/.
3. Измерваш с хронометър нужното ти време за интервал, след което пускаш чистачките на прекъснатата степен.

Според мен е малко по-досадна процедурата спрямо оригиналния потенциометър в лостчето, но
върши същата работа, въпрос на вкус за всеки кое да избере.
Работи при Вектра А с релето от Фолксваген, тествано е.

Да по-досадно е.....имаш едно цъкане в повече ;)
Ще коригирам малко .....не мериш с хронометър...просто включваш когато сметнеш , че е необходимо. интервал до 45 секунди си е огромен :)
Иначе и за потенциометъра на лоста мога да казвам , че "меря с хронометър дали 3 прещраквания или 4.....ми 5...ааа не 2 да са. ...не е коректно да се представя така.



Мнението беше редактирано от batko32: 28 март 2011 - 21:04
Отговори

100-qn снимка 100-qn 06 април 2011 - 13:32

Колеги прочетох за това реле 99 и си намерих едно.Мисля си ако на реле 99 срежа малкото краче и изведа едно кабелче до лоста на чистачките до кабел черен червено и го вкарам на мястото на старото реле.Ако някои знае какво ще стане моля да пише.Благодаря.

Отговори

batko32 снимка batko32 06 април 2011 - 15:56

 100-qn, на 06 април 2011 - 13:32, каза:

Колеги прочетох за това реле 99 и си намерих едно.Мисля си ако на реле 99 срежа малкото краче и изведа едно кабелче до лоста на чистачките до кабел черен червено и го вкарам на мястото на старото реле.Ако някои знае какво ще стане моля да пише.Благодаря.




.....И ако успееш при този монтаж да си затвориш капачето на бушоните ще ти стисна ръката :)
Но реално няма да получиш нищо. Следвай указанията дадени по-горе и ще имаш 100% успех :)


П.П.
Понеже и аз минах по този път ще ти помогна колкото мога. Ще е по-лесно да ме намериш на скайп batko32 след 21:00 или на телефон 0888 40 95 63 Хари се казвам.
И аз придобих от 2 месеца същия "кошник" Вектра Б......доста се порових за да доуточня кое и как....

Но пак да преговорим

Цитат

към клема 31 си пускаш кабел свързан на маса към купето към клема Т свързваш към кабела черен/жълто намиращ се на лостчето за чистачките

към клема I свързваш към кабела черен/червено намиращ се на лостчето за чистачките

Цитат

15 - 53S - 53M са пиновете за силовата верига и те се вързват на мястото на оригиналното реле

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от batko32: 06 април 2011 - 18:57
Отговори

todor145 снимка todor145 06 април 2011 - 16:49

Цитат

.....И ако успееш при този монтаж да си затвориш капачето на бушоните ще ти стисна ръката :)
Но реално няма да получиш нищо. Следвай указанията дадени по-горе и ще имаш 100% успех :)






Колега капака на предпазителите се затваря нормално и остава около 1см между релето и капака ,като се има в предвид че релето е по-дълго от оригиналното с 15мм и от обувките се подава още 1 см общо 25мм.Начина на изпълнение: виж пост 24, някой колега беше публикувал сайта
Отговори

batko32 снимка batko32 06 април 2011 - 18:48

Вероятно тогава на моята Вектра е малко мястотоПубликувано изображение Не ми достигна точно сантиметър за да се затвори. Не би трябвало според мен да са различни но.......знам ли вече.


А дали има разлика при Зафира и Вектра ....според пост #24 там е Зафира. Коментара го отправих за Вектра Б. Публикувано изображение
Както и да е...важното е колегата да се справи и да си присади релето.
Мнението беше редактирано от batko32: 06 април 2011 - 18:55
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 06 април 2011 - 23:25

 batko32, на 28 март 2011 - 21:01, каза:

Да по-досадно е.....имаш едно цъкане в повече ;)
Ще коригирам малко .....не мериш с хронометър...просто включваш когато сметнеш , че е необходимо. интервал до 45 секунди си е огромен :)
Иначе и за потенциометъра на лоста мога да казвам , че "меря с хронометър дали 3 прещраквания или 4.....ми 5...ааа не 2 да са. ...не е коректно да се представя така.


Едно или две цъкания, важното е че е в повече, при това всеки път при настройка :icon_wink2:

По въпроса за секундите ще приложа само два цитата, за да стане ясно защо споменах хронометър:

 Жоро, на 04 януари 2011 - 23:48, каза:

А само още един последен въпрос, ако направя интервала да речем на 30 сек, но дъждът се засили, как мога да го направя отново 5 сек.

 batko32, на 28 март 2011 - 20:55, каза:

Днес си ръмеше и интервал от 25 секунди си ми беше много добър ;)


Щом се посочват точни стойности, за мен реално е да се измерят с хронометър, иначе е просто приблизителна преценка на шофьора колко е времето между интервалите.
При оригиналното лостче всички позиции /8 на брой/ са с фиксиран интервал, така че не е необходимо да се гадае колко е той, просто избираш желаната.

Както съм написал и в предния си пост, изборът вариант за променлив интервал на чистачките е въпрос на вкус за всеки, не виждам защо трябва да се заяждаш с мен, че съм написал мнение.
Отговори

100-qn снимка 100-qn 07 април 2011 - 10:34

Благодаря колеги.Още в началото разбрах как да го вьржа.Занимавал сьм се малко с електроника ,но си помислих че интервенцията може да мине с по малко
кабели.Ще си поиграя малко през почивните дни и ще пиша за резултата.
Отговори

todor145 снимка todor145 07 април 2011 - 11:09

 Peshotiger, на 06 април 2011 - 23:25, каза:

Едно или две цъкания, важното е че е в повече, при това всеки път при настройка :icon_wink2:

По въпроса за секундите ще приложа само два цитата, за да стане ясно защо споменах хронометър:



Щом се посочват точни стойности, за мен реално е да се измерят с хронометър, иначе е просто приблизителна преценка на шофьора колко е времето между интервалите.
При оригиналното лостче всички позиции /8 на брой/ са с фиксиран интервал, така че не е необходимо да се гадае колко е той, просто избираш желаната.

Както съм написал и в предния си пост, изборът вариант за променлив интервал на чистачките е въпрос на вкус за всеки, не виждам защо трябва да се заяждаш с мен, че съм написал мнение.


Колега относно интервала просто го правиш по инерция/навик/ първото включване само повдигам леко лостчето за да минат веднъж и когато сметна за необходимо си включвам лостчето на първо положение и интервала е зададен,ако случайно интервала е голям примерно е 30сек а ми трябва 15сек просто изключвам лостчето положение 0, релето автоматично пуска чистачките да минат веднъж и когато сметнеш че стъклото има нужда от чистене превключваш на положение 1 и интервала е регулиран, при всяко изключване на лостчето започва ново отброяване.

Само едно не ми е ясно защо за интервала трябва да броя секунди както го описвате,когато ти е мокро стъклото тогава задаваш интервала.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg