Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Едната гума се износва повече от другата

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 05 октомври 2008 - 11:03

Странно но дясната гума се износва повече от лявата. И двете гуми съм закупил като нови и двете са абсолютно равномерно износени (предницата е 6) , но едната вече е в края на живота си , а в другата има още хляб. И двете са били винаги предни. BF Goodrich Touring G са ако е от значение. :beer:
Отговори

imitev снимка imitev 05 октомври 2008 - 11:48

 Georgi - Plovdiv, на Oct 5 2008, 12:03 PM, каза:

Странно но дясната гума се износва повече от лявата. И двете гуми съм закупил като нови и двете са абсолютно равномерно износени (предницата е 6) , но едната вече е в края на живота си , а в другата има още хляб. И двете са били винаги предни. BF Goodrich Touring G са ако е от значение. :beer:



Защото не знаеш че трябва да се прави реглаж на предницата, а и да се сменят шарнири, накрайници, тампони...

Може и да е поизгнила вектричката и да има нарушена геометрия...
Отговори

Владко снимка Владко 05 октомври 2008 - 12:41

Цитат

Може и да е поизгнила вектричката и да има нарушена геометрия...



Aз досега вектра толкова изгнила отпред че чак да се развали геометрията не съм виждал :beer:
Отговори

anew снимка anew 05 октомври 2008 - 12:56

1-ако не си проверяваш редовно гумите, ако е малко по спаднала от другата нормално да се износва повече.
2-ако не си им правил баланс
3-реглаж напредницата
4- изпуснал аморисьор. Накрайници, такива неща...

Провери двете гуми дали са на 2.2 мисля че е повечето коли са на толкова 2.2 предни 2.0 задни, ако и двете са еднакви атмосвери, отиваш на баланс! :) това са двата най-безобидни варианта, ако и това не помогне.. вече гледаи накрайници и тем подобни, но ако е накрайник, той ще скърца или тропа зависи колко се е повредил.. така че ако чуваш скърцане или тропане от тази страна от която ти се износва гумата, направо си спести ходенето по баланси и си смени накрайниците и тампоните!

ако не са чаркове по ходовата, направи си баланса, за реглаж мисля че сам можеш да прецениш дали имаш нужда ако ти бяга колата в някоя посока.. Та кат си направиш баланса размени местата на гумите лява-дясна и виж дали пак въпросната страна се износва!

ПС: дано не се смеете много и някой не се обиди!
но ако си 100 кила, и се возиш предимно сам на колата, и ти се износва лява предно гума, е възможно и това да е причината!
Не съм си го измислил гумаджия ми го каза!
Отговори

imitev снимка imitev 05 октомври 2008 - 14:03

 Владко, на Oct 5 2008, 01:41 PM, каза:

Aз досега вектра толкова изгнила отпред че чак да се развали геометрията не съм виждал :beer:



Аз съм виждал.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 05 октомври 2008 - 14:51

Най странното е че гумата е абсолютно равномерно износена, а ако е крива предницата, ще е изядена от някоя страна само, ако е дисбаланс или амортисьор - само на някои части от обиколката ще са проядени.


Баланс проверявам на 20 тина хиляди , а предница скоро не съм, но то единственото което може да се регулира на вектрата е сходимостта, а от нея знам как яде гуми ( Имал съм жигула мнооого отдавна)
Отговори

hudson снимка hudson 05 октомври 2008 - 16:54

А спирачките как са? Имам предвид, едното колело да хваща по-силно от другото. То би трябвало да си личи по накладките де - поглеждал ли си ги скоро?
Отговори

anew снимка anew 05 октомври 2008 - 19:14

Колега шо не им размениш местата, ЛЯВА- ДЯСНА, и ако пак се износва въпрсната гума е от гумата, ако пък почне да се износва по запазената кат я сложиш от другата страна тогава търсиш проблема някъде по окачването
знам ли :beer:
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 05 октомври 2008 - 20:44

 hudson, на Oct 5 2008, 05:54 PM, каза:

А спирачките как са? Имам предвид, едното колело да хваща по-силно от другото. То би трябвало да си личи по накладките де - поглеждал ли си ги скоро?


Ако е такъв проблема колега, при задействане на спирачките автомобила ще се откланя толкова, в случая на дясно че едвали колегата не би се сетил сам каде е причината.Иначе по въпроса-и яз съм за изтървал преден десен амортесьор.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 06 октомври 2008 - 07:29

 IVAN-72, на Oct 5 2008, 09:44 PM, каза:

Ако е такъв проблема колега, при задействане на спирачките автомобила ще се откланя толкова, в случая на дясно че едвали колегата не би се сетил сам каде е причината.Иначе по въпроса-и яз съм за изтървал преден десен амортесьор.



Първо : Благодяря на всички изказали мнение
Спирачките са наред , а смяната на гумите не е толкова лесна, защото са с посока на движение.

Ще посещавам стенд за амортисьори явно...
Отговори

hudson снимка hudson 06 октомври 2008 - 18:48

 IVAN-72, на Oct 5 2008, 09:44 PM, каза:

Ако е такъв проблема колега, при задействане на спирачките автомобила ще се откланя толкова, в случая на дясно че едвали колегата не би се сетил сам каде е причината.

Хм, на служебния партнер, разликата в износването на накладките (ляво и дясно колело) беше от 5 до 10 мм (вътрешна и външна накладка), а няма никакво дърпане при спиране.
При скапан амортисьор, гумата се износва неравномерно - а при колегата не е така.
Отговори

КРАЙМОРСКИЯ снимка КРАЙМОРСКИЯ 29 март 2009 - 18:19

Момчета винаги дясната гума се износва по бързо.Важи за всички коли без значение кои са задвижващите колела.
Отговори

sauber снимка sauber 29 март 2009 - 23:05

 КРАЙМОРСКИЯ, на 29 Mar 2009, 06:19 PM, каза:

Момчета винаги дясната гума се износва по бързо.Важи за всички коли без значение кои са задвижващите колела.


Да...поради ред причини. Неблагоприятните боклуци натрупати в дясната част, наклона на пътя за да може да се дренажира и прочие...
Въпроса е, че " дясното износване " ( което всъщност не е повече само при гумите ), не е много осезаемо...
Колегата според мен говори за по крайно износване тук :)
Отговори

_shady снимка _shady 29 март 2009 - 23:20

 Georgi - Plovdiv, на 05 Oct 2008, 03:51 PM, каза:

Баланс проверявам на 20 тина хиляди


малко извън темата,но съвет:
баланса се прави много, много по-често.бърз пример
преди да тръгна на дълъг път си ги балансирам и след
едно минаване по магистралата при макс.скорост 150-160
гумите пак са за баланс(това упражнение го правя толкова
често на предните)
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 05 ноември 2021 - 12:30

Стара, но актуална тема.
С нови предни амортесьори и лагерчета /горе/ съм. С нови гуми отпред. Еднакво напомпени са. След седмица каране /към 100 km/ забелязах, че едната е още с "космите" си, другата - не.
Волана не дърпа, нито бие. По моему колата си е стабилна...
Явно ще ходя на реглаж.
Та въпроса ми е:
Защо аджаба се яде едната гума. Нали ако е разкрачена или свита, при движение направо двете колела са с еднакъв ъгъл спрямо надлъжната ос?
Трябва и двете да се износват що годе еднакво.
Лошо е, че след реглажа няма да имам косми и на двете гуми, та да следя за едновременно износване.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 ноември 2021 - 13:28

Кривини по шенкел, носач, магаре.... Недобре легнал тампон на макферсона също. Ако е от тампон можеш да я покараш с резки завои наляво и надясно с ниска скорост и може да се намести.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 05 ноември 2021 - 13:30
Отговори

ufer снимка ufer 05 ноември 2021 - 13:47

Реглажът ще си покаже. Всичко се мери в ъгли - с градуси и минути, а сходимостта не е единственият ъгъл, който се мери и регулира, има още два, които се мерят, като при някои модели могат и да се регулират, дори има и четвърти ъгъл, който е само за сравнение. При смяна на детайли по окачването винаги може даден ъгъл да излезе от допуск и да промени картинката, да не говорим за удар в дупка или бордюр. Така че реглажът в такива случаи е задължителен, но си търси добри майстори с добра техника, само едното не е достатъчно, а трябва и двете да са в унисон.. :clap:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 05 ноември 2021 - 15:23

Реглажа ще покаже, ама ако майстора не вижда волана /примерно/ има да се чуди кое колело е за регулиране...
На Зафира А има само един ъгъл за регулиране. Просто другите няма от къде да се пипат. Или може би ако другите са извън норми, трябва майстора да го види? То като се замисля значи, че нещо в страната на проблемното колело не е на ред. Щото ако е от сходимост, ще се ядат и двете гуми. И колата не дърпа настрани. Да му се не види.
Отговори

ufer снимка ufer 05 ноември 2021 - 15:38

Повечето коли имат вече само един ъгъл за регулиране (сходимост), а другите, като вертикалният (мисля че на английски е castor) и надлъжният се регулират само при някои марки и модели на Мерцедес, Хонда, Тойота и др., че дори и на задното окачване може да се регулира най-малкото сходимостта. Когато вторият и третият ъгъл не се регулират и са извън допуск, тогава е зле, защото обикновено е от удар. По принцип тези 2 ъгъла могат да се компенсират дори и чрез корекция на сходимостта и изместване на ъгъла извън допуск, но затова трябва много опитен човек, търпение и няколко проби... :icon_wink2:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 05 ноември 2021 - 15:50

Няколко проби, ама на въпросната гума няма да ѝ израснат нови косми. Даже след реглажа няма да разбера дали е по-добре от сега. Освен ако не почне да дърпа.
Мерси!Лека!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg