Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

ДА ИЗЛЪЖЕШ ЕКУ-то

Prilo снимка Prilo 20 февруари 2007 - 11:34

Такааа.....значи преди време си зададох въпроса "как да увелича малко
изпреварването на запалването на моят C18NZ?"Искам да го направя заради газта.Два три градуса са добре дошли за нея.Ама нямам делко,което да завъртя.ЕКУ-то не мога да пипна,не съм мапер.
За това реших да направя друга магия.Забелязах на една карта на
запалването за моя мотор,че когато е студен изпреварването е по-голямо и се коригира от ЕКУ-то разбира се.
Реших да излъжа гада,че е постоянно студен.Благодарности на Skip,че ми помогна със стойностите на омовете на термодатчика, в зависимост от температурата.
Та купих си един тример до 5КОм.и го шътнах на крачетата на куплунга за термодатчика.
Предварително го настроих на 3КОм.Това е стойността за 20*С, на водата.
Като го закачих и запалих видях,че мотора държи 1600 оборота и на бензин ми припатква като някоя бегачка.
Явно сместа е богата.Да подчертая ,че мотора беше загрял от преди.
Започнах да намялям съпротивлението на тримера докато оборотите не паднаха на 1000 и се стабилизираха.Обърнах на газ - пак си държеше 1000 (с термодатчика държеше 900).
Подкарах я и забелязах,че върви само като и почешеш педала.Явно изпреварването и е дошло добре.
Също забелязах,че вече не ми свети чеклампата,заради ламбдасондата.
Явно съм симулилрал температурата под която не се взимат под внимание стойностите и.
Другото което много ми хареса ,е че ускоряването на бензин с тази шашма стана по-добро.
Богатата смес си каза думата.Смъкнах секунда и половина от 0...100.
Тука има и един недостатък.Ако карам така на бензин в резервоара ми ще стане водовъртеж от засмукването.20/100 сигурно не ми мърдат.Добре,че карам на газ.Мога да обръщам на бенджи само когато се юркам с някого.
Скоро време ще се опитам да кача подробни снимки.За сега изпълнението е доста примитивно.Искам да го направя с извод на таблото за регулиране с врътка и бутон за превключване от тримера към датчика.
Важното е ,че предварителните тестове се увенчаха с успех.
Който иска да пробва.Но не палете двигателя с извадена букса без нищо вързано на нея!!!ЕКУ-то тогава мина в някакъв авариен режим и нема ви казвам какви облаци излязоха отзад.Друг е въпроса,че палеше само на максимална газ.Явно като не си вързал нищо на куплунга,отчита безкрайно съпротивление и преобогатява сместа.После откачай клемите на акомулатора да триеш грешки.
Отговори

Strabex снимка Strabex 20 февруари 2007 - 11:48

аз имам проблем с моето Еку и на с съдействието на Skip мерих правих и стигнах до извода че датчика си ми е супер а екуто се е сбъгясало. Когато дам накъсо на буксата ми вади димяци отзад а когато я откача си е наред а иди го разбери шашава работа. Според стойностите в Аутодатата трябва точно наобратно да е работата :kuku:
Отговори

Prilo снимка Prilo 20 февруари 2007 - 14:26

Strabex, на Feb 20 2007, 11:48 AM, каза:

аз имам проблем с моето Еку и на с съдействието на Skip мерих правих и стигнах до извода че датчика си ми е супер а екуто се е сбъгясало. Когато дам накъсо на буксата ми вади димяци отзад а когато я откача си е наред а иди го разбери шашава работа. Според стойностите в Аутодатата трябва точно наобратно да е работата  :kuku:
 

Aм нъл туй викам бе бритчед.При мене е наобратно т.е. както трябва е :kuku:

Преди малко пак си поиграх с тримера.На студено не работи стабилно на бензин като е нагласен на 1400 Ом.Това е стойността за 40*С.Явно тогава сместа идва бедна за студения мотор.При газта нямам никакви проблеми с това.Ще взема да вържа тоя тример през релето на газта.Когато е на газ да отчита неговото съпротивление,а когато е на бензин да отчита на датчика.
Може и още един да сложа, та като е на бензин да обогатява с едно натискане на бутон от таблото.
Отговори

Ачо снимка Ачо 20 февруари 2007 - 15:35

идейката не е лоша
дори доста иам смусъл в нея
но дали е полезна за двг-то
и дали не е по-добре да се смени термодатчика
незнам аз несъм много в час също с еловете по контролера но
си мился че не е случайно да се използва датчика так акато е зададено с софта на компа
мой мисли
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 20 февруари 2007 - 15:44

А защо просто не си сложиш един аванс процесор и да не си малтретираш колата?
Отговори

peterl снимка peterl 20 февруари 2007 - 17:18

С един аванс процесор ще заспи според мен.По-късно вечерта ще публикувам една доста елементарна схема, която представлява това:)
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 20 февруари 2007 - 17:49

Scorpion_BV, на Feb 20 2007, 04:44 PM, каза:

А защо просто не си сложиш един аванс процесор и да не си малтретираш колата?
 



Сори за :kuku: , какво е аванс процесор? :kuku: Нещо за газ ли е?
Отговори

peterl снимка peterl 20 февруари 2007 - 19:26

Колкото са по-високи оборотите, толкова повече дава предварение на запалването.
Схема
Отговори

v1per снимка v1per 20 февруари 2007 - 20:52

някаква картинка има която немога да е отворя... нека ако не ви мързи да е направите като пост информацията защото уча в електрото и правим такива схеми пък и нещо ако не ми е ясно мога да ползвам помоща на някои учители..
Отговори

peterl снимка peterl 20 февруари 2007 - 22:45

Не знам за каква картинка говориш.Ако е моя фаил отвори "http://peterl.data.bg" след това кликни върху фаила "Kontrol na agala na zapalvane s taimer.doc" и го свали.После с каквото(MS Word,Open Office,...) ти е кеф го отвори да видиш :kuku:
Отговори

Prilo снимка Prilo 21 февруари 2007 - 09:08

Аванспроцесор,а?Не ми еясно как работи,но гедам сте писали,че колкото по-високи са оборотите толкова по-голямо изпреварване дава.Ако е само това, то и ЕКУ-то си го прави това.Ама кой ще вдигне оборотите на топъл мотор?Аванспроцесора вдига ли ги сам?
Целта на това,което направих е да държи голямо изпреварване и малко по-високи обороти (1000).
Малко повече светлина по въпроса няма да е излишна.
А и като гледам схемата не е никак проста.Моята е само с един тример.Мисля да сложа още един и превключвател,но то е за други екстри :kuku:

П.С.- не си тормозиш ЕКУ-то така.То просто си мисли,че мотора е студен.
Отговори

peterl снимка peterl 21 февруари 2007 - 09:27

Съгласен съм, че не се тормози ЕКУ-то.А и сега прочитам, че искаш да вдигнеш оборотите когато двигателя е топъл-аванс процесора не ги вдига сам според мен.А относно схемата мисля да е изпробвам тези дни.Само трябва да намеря един генератор на правоъгълни импулси и осцилоскоп-за да съм сигурен, че работи.Затова съм пуснал една тема по-надолу до какви стоиности стига изпреварването на бензин при E18NVR.Гледам че и ти караш 18NZ знаеш ли при тебе до колко стига?
Отговори

Prilo снимка Prilo 21 февруари 2007 - 10:05

Е па знам ли? :kuku: Около 40 градуса и нещо ще да е.Питай LET's fly!Той ще знае.
Другото,което забелязах снощи, е че имам подобрения на средните обороти, но не и на високите.Все пак е газ :eko: Най- добре е да се настрой тримера на около 900....1000 Ом.Не бива да е под 590 Ом ,защото веднага ми включи чеклампата.Явно вече взима под внимание стойностите на ламбдасондата.
Нужна е малка донастройка на изпарителя.При тези нови 1000 оборота, позволява да обедня сместа на празен ход.Това е добре. Даже работи по-стабилно от преди:kuku:
Ама ще трябва да го вържа към ключа за бензин-газ.Студена на бензин трябва да си взима тойности от датчика.Бедна и иде сместа на студен мотор на бензин и хлипа.Ключа за бензин-газ ще активира тримера и ще изключва датчика като обърна на газ.
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 21 февруари 2007 - 13:40

peterl, на Feb 20 2007, 10:45 PM, каза:

Не знам за каква картинка говориш.Ако е моя  фаил отвори "http://peterl.data.bg" след това кликни върху фаила "Kontrol na agala na zapalvane s taimer.doc" и го свали.После с каквото(MS Word,Open Office,...) ти е кеф го отвори да видиш :kuku:
 


Може ли да обясниш с прости думи(накратко) как точно работи схемата щото руския ми е като китайския...Другото което е ,откъде могат да се намерят стоковите стойности в таблицата с х-ъгъл на искрата , у - оборотите...Щото функцията доколкото знам не е линейна....
Отговори

peterl снимка peterl 21 февруари 2007 - 15:56

Утре ще превеждам от руски, че сега нямам време :( А графиката и аз мисля, че не е линеина.Но самите стоиности не знам откъде да ги намеря :kuku:
Отговори

peterl снимка peterl 26 февруари 2007 - 10:46

Схемата не извършва плавно предварение.А примерно при обороти над 2500 включва някакво предварение зададено предварително, примерно 5 градуса.Което според мен не върши работа.Това успях да разбера, ако съм сгрешил поправете ме!
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 12 март 2007 - 19:53

бързо да се обадят колегите с ц18моно и да кажат колко от тях са го направили това със съпротивлението :thu: и дали са доволни
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 13 март 2007 - 10:16

ем готово , доволен съм ! за съвсем разли4но държание си говорим на газ на низки обороти :thu: :thu: :thu:
Отговори

YAMAHA88 снимка YAMAHA88 13 март 2007 - 22:50

буков, на Mar 13 2007, 10:16 AM, каза:

ем готово , доволен съм ! за съвсем разли4но държание си говорим на газ  :thu:  :thu:  :thu:
 

a разхода как е някои които го е пробвал ще каже ли?
Отговори

Prilo снимка Prilo 15 март 2007 - 09:39

Разход ли? :col01cop: Ти ме подсети за нещо. Ще трябва да пипна бронзовия винт на изпарителя и да пообедня сместа в ниските.Сега ниските са ми 1000 об.А то при тях ми се активира и мембраната от засиления вакуум.Все едно,че съм настъпал съвсем лекичко педала.Значи и демаража трябва да понамаля,с половинка май.
А за засичане ш'ти кажа като издухам бутилката,че тя мойта е цяла цистерна :col01cop:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg