Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Как да намалим разхода на масло

ivop снимка ivop 06 юни 2011 - 00:00

Така здравейте на всички. Малко предистория. Карам близо година Vectra B с двигател X16XEL. Колата е внесена от Германия. Маслото с което я купих беше много черно. След смяна новото масло бързо потъмня. Установих, че колата харчи масло. В началото карах с 10W40 Comma. Такова ми предложиха в сервиза. След 3000 км по съвет на друг майстор го смених с 10W40 Aral. Като го сменяше майстора се учуди, че е много черно. Разхода на масло с първото беше около 0,5 литра на 1000 км. Горе-долу по едно и също време смених втори път маслото и термостат. Двигателя почна да си загрява бързо и да държи стабилно температура около 85 градуса по уреда. Обаче дали от по-топлия двигател разхода на масло се увеличи и може би в момента е около 0,6 л на 1000 км. или малко повече. Маслото продължи да потъмнява. Преди 500 км. смених гумички, но маслото отново намалява.
Следващото, което е логично да се направи е смяна на сигменти. Но гаранция, че ще се оправи няма. За това обмислям няколко неща:
1. Използване на масло 15W40 или 15W50, като по-гъсти, с цел по-малък разход на масло. Във форума потребител с този двигател е намалил разхода с Яко 15W50 полусинтетика. Друг е намалил разхода пък с Мотул 15W50 полусинтетика.
2. Използване на масло Лики Моли с добавка молибден. Срещал съм информация, че разхода на масло намалява с тези масла.
3. Използване на добавка от рода на Ресурс или друга, с подобно действие.
4. Да продължавам да си карам така с някоя евтина марка масло за да не се набутвам много.

Моля хора, срещали този проблем да споделят как са го решили. Някой може да има и друго предложение.

Срещал съм информация, че ако колата е карана с калпаво масло и след това се мине на по-хубаво се отмиват наслоявания и новото масло се цапа и намаляват свойствата му. Дали може да има влияние и това.

Така и така съм обяснил искам да попитам друго. Преди да сменя термостата колата на извънградско не загряваше. Веднъж след 45 минути каране я настъпих до 6000 об. и задържах така за половин минута. Дали съм повредил нещо при незагрелия двигател и тези обороти?
Отговори

keymaker снимка keymaker 06 юни 2011 - 06:30

имах същия проблем с кадета 1.3 преди 5г. сложих кастрол "mileage" уж за стари мотори за 4000 км.долях 2,5л. после лики моли с молибден за първите 1000км.нищо не изгори ама за следващите 1000 си навакса даже и подмина кастрола това все с минерални масла.
след консултация с магазинера ,който кара ауди взех ГМ 10в40 ама нали ми го даде на цената на минералното викам си кво толкоз само такова не е горил мотора айде да се поглези и с нещо по-така,и тука иде голямата изненада за 500км.нищо не пипнал мръсника(проверката е по честа че с това по-тънко масло)така до 5к. когато долях 300мл.и до 10к. още 400мл. От този момент карам и пасата с токова масло нищо, че е на +300к.по километраж пък опела на +500к.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 06 юни 2011 - 07:26

В същата тема има около 140 страници - разгледай ги и ще получиш много отговори на твоя въпрос. Темата е чепкана, че още една няма да промени нищо, колата ти пак ще гори масло, докато не събориш двигателя и т.н.........
:rulez: :rulez: :rulez:
Отговори

ivop снимка ivop 06 юни 2011 - 17:08

 kibo_tom3111, на 06 юни 2011 - 07:26, каза:

колата ти пак ще гори масло, докато не събориш двигателя и т.н.........



Затова като отида по сервизите и питам за такава кола за смяна на сигменти ми казват не се занимавай а продавай, в друг сервиз майстора почна да се двоуми и ми обясни, че такъв двигател са правили и са намалили разхода на масло от 4 на два литра. Какво правим като отворя двигателя и след това разхода не спре, както се случва. Ще съм дал пари за 7-8 години за доливане на масло и пак ще доливам.
Отговори

koceto81 снимка koceto81 06 юни 2011 - 20:38

Колега имах астра със същия двигател само че разхода и беше 800гр. на 1000км.След смяна на сегменти и гумички на клапани разхода стана 200гр. на 1000км.Този разход беше с масло 10W40(няколко марки пробвах).След това налях на Валволин 10W60 и за 3500км(толкова и навъртях с това масло преди да я продам)не беше изгорила никакво масло.Може да го пробваш като вариант,че след смяната на сегменти и гумички 99% ще има пак разход на масло.
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 06 юни 2011 - 20:48

Няма кола която да не гори масло.Всички горят така са конструирани,в маслото при работа попада малко гориво,малко конденз на водни пари и се лъжем че нивото на наслото не мърда,когато изпънеш колата на магистралата горивото от маслото се изпарява и нивото на маслото спада,на опелите дават нормален разход на масло около 85гр.на 1000км.На една от колите ми производителят посочва до литър на 1000км.нормален разход.Причините за висок разход са износени гумички,маслени сегменти,биелни лагери,елипсовидно износване на цилиндрите-това е най-гадно.
Отговори

ivop снимка ivop 02 ноември 2011 - 07:38

Да вдигна малко темата. Продължавам да доливам, но сега с 15W50 полусинтетика на Яко и монтирах газов инжекцион. Предполагам заради газта почна да харчи по-малко масло. Предстои ми смяна на масло и се чудя дали да пробвам с газ за горене в цилиндрите или да напръскам в цилиндрите спрей за карбуратори, с цел да се разкиснат маслените сегменти. Обаче изниква въпроса дали почистващите свойства на спрея за карбуратори няма да отмият маслото от буталото, буталния болт и другите лагери надолу и в първите няколко завъртания да се трият без масло. Вие какво мислите?
Мнението беше редактирано от ivop: 02 ноември 2011 - 07:39
Отговори

kitcho снимка kitcho 02 ноември 2011 - 08:01

аз доливам и карам, намерих масло по 5 лева /литър на Лукойл и те така ....
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 02 ноември 2011 - 08:28

 ivop, на 02 ноември 2011 - 07:38, каза:

Продължавам да доливам, но сега с 15W50 полусинтетика на Яко и монтирах газов инжекцион.

А сега разходът на масло намаля ли и с колко?
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 02 ноември 2011 - 08:42

 ivop, на 06 юни 2011 - 00:00, каза:

2. Използване на масло Лики Моли с добавка молибден. Срещал съм информация, че разхода на масло намалява с тези масла.

Това не действа преди карах с Елф и почти не ми го пипаше сега съм със споменатото от теб лъки моли с молибден и за 6000 км съм долял 3 литра! :mhihi:
Отговори

kalkki снимка kalkki 02 ноември 2011 - 09:02

Колега тоя проблем ми е до болка ясен с тоя мотор, той заводско си харчи масло, до 1-2 литра на 10000км. Ако разхода е повече ти трябва ревизийка, сегменти , гумички и припасване на клапани. Но пак няма да слезеш под 1-2 литра. Основния проблем за разхода на тоя мотор идва от буталата и по точно поради това че няма маслени каналчета за отвеждане на маслото от другата страна на буталото на масления сегмент. При направата на 3 отворчета от едната и 3 от другата страна на масления канал, разхода на масло намалява драстично, до 0.5 на 10000км. Лично изпробван метод.Моят двигател е с други бутала и тоя разход като приХ16ХЕЛа го няма вече, буталата са ми от Х18ХЕ1.
Мнението беше редактирано от kalkki: 02 ноември 2011 - 09:05
Отговори

radodar снимка radodar 02 ноември 2011 - 09:29

Защо говорите глупости,че тоя двигател си горял по два литра масло от завода???Това са такива измишльотини че нямам думи.Три години съм го карал тоя мотор на астра ф,и ми горял по около 500-600гр на смяна,като е окотен ще гори много ясно,и квото и да му сипеш няма да спре или да намалее драстично без ремонт.Сегашната ми кола(от профила)гореше по 3л на 8х.км и като се отвори за ремонт вече не гори.Та ако някой иска да си кара колата само ремонт е решението,с добавки и подправки само манджи се правят,а един мотор не ми прилича на тенджера.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 02 ноември 2011 - 10:13

 radodar, на 02 ноември 2011 - 09:29, каза:

Защо говорите глупости,че тоя двигател си горял по два литра масло от завода???Това са такива измишльотини че нямам думи.Три години съм го карал тоя мотор на астра ф,и ми горял по около 500-600гр на смяна,като е окотен ще гори много ясно,и квото и да му сипеш няма да спре или да намалее драстично без ремонт.Сегашната ми кола(от профила)гореше по 3л на 8х.км и като се отвори за ремонт вече не гори.Та ако някой иска да си кара колата само ремонт е решението,с добавки и подправки само манджи се правят,а един мотор не ми прилича на тенджера.

Сега какво след ремонта не пипа?!Сигурно стои на място:)...покарай я малко над 3500-4000 оборота и пак ще говорим!По темата до 1 литър на 10000 км си приемливо.
Отговори

radodar снимка radodar 02 ноември 2011 - 10:34

 BatSlav, на 02 ноември 2011 - 10:13, каза:

Сега какво след ремонта не пипа?!Сигурно стои на място:)...покарай я малко над 3500-4000 оборота и пак ще говорим!По темата до 1 литър на 10000 км си приемливо.



За да твърдя подобно нещо значи съм го проверил.Каквато и кола да вземеш,като се натиска много естествено че ще пипа масло,но малко.И това дали ще ти гори след ремонт си зависи от части,майстор и най-вече в какво състояние е бил мотора.Моя като нямаше износване на цилиндри,какво ше ми кажеш че пак ше гори.Хич да не е,имам понятие това ми е работата,но пък всеки си има мнение.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 02 ноември 2011 - 11:05

 radodar, на 02 ноември 2011 - 10:34, каза:

За да твърдя подобно нещо значи съм го проверил.Каквато и кола да вземеш,като се натиска много естествено че ще пипа масло,но малко.И това дали ще ти гори след ремонт си зависи от части,майстор и най-вече в какво състояние е бил мотора.Моя като нямаше износване на цилиндри,какво ше ми кажеш че пак ше гори.Хич да не е,имам понятие това ми е работата,но пък всеки си има мнение.

Oт кола до кола има разлика!Моята също нямаше ръб и майстора е читав!На ХЕВ-а настъпваш ли го си похапва.Има хора да не казвам кои след ремонт им гори 2 литра за 20 км..е там малко на заварка .. :devil-smiley-019: .Щом казваш, че не бара така да е,но аз личо се съмнявам!
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 02 ноември 2011 - 12:23

 radodar, на 02 ноември 2011 - 10:34, каза:

За да твърдя подобно нещо значи съм го проверил.Каквато и кола да вземеш,като се натиска много естествено че ще пипа масло,но малко.И това дали ще ти гори след ремонт си зависи от части,майстор и най-вече в какво състояние е бил мотора.Моя като нямаше износване на цилиндри,какво ше ми кажеш че пак ше гори.Хич да не е,имам понятие това ми е работата,но пък всеки си има мнение.

Я се позагледай само в тоя форум в тоя раздел колко са темите за горене на масло от x16xel? Що мислиш,че няма толко теми за 10 пъти по разпространения ц16нз,х16сз/сзр? Колегата Тошо/калки си го е написал ама кой да чете? Няма канали в буталата да се оттича маслото и след някоя и друга стотица к километри запичат сегментите. Са ако го е карала пенсия под 2500 може и да не гори, да има и такива ама колко процента са от сички нов внос? То маслояда не слуичайно му е лепнат като второ име на тоя мотор.
Отговори

radodar снимка radodar 02 ноември 2011 - 13:04

[quote name='borochvoro' timestamp='1320229380' post='993170']

Айде сега пак да ми прочетеш мнението,и да си отговориш,къде пиша че не може да гори?Възпротивих се на тезата"той от завода си гори по 2л".

Човека пита как да се справи с проблема,някой му обяснява кво пишело по форуми и незнайни експлотационни книжки.Че е сбъркан тоя мотор е ясно за всички,ама като се поддържа правилно няма да има кой знае какви проблеми.

И колегата БатСлав говори за съвсем различно нещо и мотор,ама няма кой да чете!!!
Мнението беше редактирано от radodar: 02 ноември 2011 - 13:05
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 02 ноември 2011 - 14:37

Възпротивявай се колкото си искаш. На мотора "от завода" му дават до 0.6 л на 1000 км или до 6 литра на 10к:-) Както виждаш не 2 ми 3 по 2 от завода му дават:-)Сигурно са го мерили тоя разход с педал до ламарината на аутобан:-) Лично аз бих се навил на ремонт само ако си го правя сам и мога да мина само със сегменти т.е. без шлайф и ремонтни бутала. Иначе цената е толкова дебела,че за толкова пари ще вкарам ребилднато c20ne и ще забравя и за разхода на масло и за екотеците изобщо:-)
Отговори

Събев снимка Събев 02 ноември 2011 - 16:26

 ivop, на 02 ноември 2011 - 07:38, каза:

Да вдигна малко темата. Продължавам да доливам, но сега с 15W50 полусинтетика на Яко и монтирах газов инжекцион. Предполагам заради газта почна да харчи по-малко масло. Предстои ми смяна на масло и се чудя дали да пробвам с газ за горене в цилиндрите или да напръскам в цилиндрите спрей за карбуратори, с цел да се разкиснат маслените сегменти. Обаче изниква въпроса дали почистващите свойства на спрея за карбуратори няма да отмият маслото от буталото, буталния болт и другите лагери надолу и в първите няколко завъртания да се трият без масло. Вие какво мислите?


Колега щом си постигнал някакво намаление на разхода на масло, т.е. под 0.5 литра не барай колата засега! Иначе ще се вкараш в някакъв голям филм с много разходи и накрая може ефекта да е нулев! Този мотор за да спре изцяло да гори масло излиза много солено! Доста често само със смяна на сегменти нещата изобщо не се оправят!
Отговори

tisho7 снимка tisho7 02 ноември 2011 - 21:24

Здравейте и от мен.Нов съм във форума и като в автомобилните среди.Предстои ми смяна на масло и се чудя кой е най-подходящия избор за мен.Взех си астра г 98 x16exl мотора.Колата си бара масълце :newsm05_41: :icon_razz2: но пък и си върви.Аз също се колебая с какво масло да карам астерикса за да намаля разхода!? Колата е газифицирана,ако това има значение.Няма значение цената въпроса поне мъничко да спадне рахода.За добавките четох много и аз незнам какво да мисля там.Един майстор ми каза,че не са ефективни,тъй като се утаявали на дъното на картера.Иначе сега колата е с минерално 15W40.Ако сложа 15W50 дали ще има подобрение?И вредно ли е много за двигателя такова масло?Извинете за невежеството,ако съм допуснал такова.Нов съм :newsm05_41: .Позаинтересувах се отваряне на двигателя,но всички майстори при,които ходих ми казаха,че не се знаел крайния резултат :bishop: или иначе казано,мога и да дам една шапка пари и пак нищо да не зтане като хората.В тъча съм от всякъде.От седмица се чудя вече за тези неща и реших да помоля за помощ тук.Благодаря за коментарите предварително. :3:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg