Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Лоша компресия в 2-ри цилиндър.

kanev34 снимка kanev34 22 ноември 2016 - 07:05

Здравейте колеги.От известно време имам проблем с компресията на 2-ри цилиндър,която е 6.На другите три цилиндъра е 15.Оборотите не мърдат на празен ход, но колата се тресе малко.По време на дълго пътуване усетих загуба на мощност и осезаемо при изкачване.На равно набира,но с едни мъки и гъгнене.Отбивам и угасям колата,като я запаля се пооправя и така след около 30 км. пак забива.После ми светна лампата за доливане на масло(жълта).Угасих колата изчаках малко и пак я запалих и повече тази лампа не светна.Забравих да напиша ,че паленето стана по-трудно.Колата е карана много на газ,но в последно време я карам само на бензин 1500км.Като се прибрах изчаках да падне маслото и го измерих(маслото е на 6000км.)беше почти на минимума. Долях около 500гр.Но се усеща, че го гори.Пуснахме и камера в този 2-ри цилиндър беше омаслено буталото.Свеща не е омазнена,но има повече нагар.Другите са си добре.Колата е Опел астра Z16XEP.Ако ,някой ме насочи благодаря предварително.
Отговори

ufer снимка ufer 22 ноември 2016 - 07:48

Ами тя работата е ясна. В най-добрия случай смяна на сегменти при 2-ри цилиндър. Но в зависимост от километрите на мотора, може да смениш и на 4-те цилиндъра, тогава обикновено се сменят и биелните лагери. Това е, ако не се прави шлайф на цилиндрите. От друга страна пък другите 3 цилиндъра имат добра компресия и като че ли е по-добре да не се пипат. Като се свали главата и се замери всичко, само ще си покаже. Пък и самата глава може да се ревизира, ако има някакви съмнения.
Отговори

kanev34 снимка kanev34 22 ноември 2016 - 07:59

 ufer, на 22 ноември 2016 - 07:48, каза:

Ами тя работата е ясна. В най-добрия случай смяна на сегменти при 2-ри цилиндър. Но в зависимост от километрите на мотора, може да смениш и на 4-те цилиндъра, тогава обикновено се сменят и биелните лагери. Това е, ако не се прави шлайф на цилиндрите. От друга страна пък другите 3 цилиндъра имат добра компресия и като че ли е по-добре да не се пипат. Като се свали главата и се замери всичко, само ще си покаже. Пък и самата глава може да се ревизира, ако има някакви съмнения.

Благодаря за бързия отговор колега.Лошото е да не отида за основен.Колата вече е в сервиз ,но пиша тук за насока да не ме метнат нещо в сервиза.А може ли да е от нагорели клапани.Да има съмнение и за главата.
Мнението беше редактирано от kanev34: 22 ноември 2016 - 08:18
Отговори

kalin09 снимка kalin09 22 ноември 2016 - 09:07

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:47
Отговори

kanev34 снимка kanev34 22 ноември 2016 - 09:26

 kalin09, на 22 ноември 2016 - 09:07, каза:

Бърз,но неправилен отговор. На този мотор се регулират клапаните с "пулове" по размер и като нищо луфта на някой клапан е изчезнал. По най-бързия начин провери хлабината и може и да си спестиш отварянето на мотора.

И аз си мислех за клапаните и дано това е проблема с тези пулове да се мине по леко,но чакам резултата от сервиза.Интерсното е това, че компресията на другите цилиндри е добро.Страхът ми е да не ми кажат основен ремонт.Благодаря за отговора колега и съвета.
Мнението беше редактирано от kanev34: 22 ноември 2016 - 09:27
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 ноември 2016 - 10:20

Щом само на един ти бяга компресията, а на другите е пушка, търси проблема в клапаните както е казал Калин.
Отговори

kanev34 снимка kanev34 22 ноември 2016 - 10:49

Благодаря колеги насочваме се на там.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 22 ноември 2016 - 13:01

Преди разглобяване и купуване на части - направете проба със сгъстен въздух в цилиндъра - буталото в ГМТ, такт сгъстяване, пускате въздух от компресор (вече почти няма сервиз без пневматична инсталация) - ако въздуха излезе в картера (духа през гърловината за навиване на масло) - сегменти, ако излиза през ауспуха - изпускателен клапан, в смукателен колектор - клапан, ако излиза в радиатора или разширителния съд - гарнитура на главата...
Ако караш астролета на газ - и не си регулирал клапаните до сега - ако ги регулирате дайте им 0,1 - 0, 15 мм по голям луфт от предписания за бензин
Мнението беше редактирано от Hotblooded: 22 ноември 2016 - 13:06
Отговори

kanev34 снимка kanev34 22 ноември 2016 - 20:49

Сърдечно благодаря на всички които се отзоваха на моят проблем.Какво сме открили ще пиша.
Отговори

ufer снимка ufer 23 ноември 2016 - 09:52

Възможно е бързият ми отговор да е неправилен, ако наистина проблемът е в луфта на клапаните. Но той беше обоснован на база първоначалната информация - "Долях около 500гр." и "Пуснахме и камера в този 2-ри цилиндър беше омаслено буталото.". Но нали майсторите са за това - да диагностицират. Нека изчакаме малко и ще видим. Но при толкова загуба на масло си мисля, че са сегменти... :icon_razz2:
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 ноември 2016 - 10:05

 ufer, на 23 ноември 2016 - 09:52, каза:

Възможно е бързият ми отговор да е неправилен, ако наистина проблемът е в луфта на клапаните. Но той беше обоснован на база първоначалната информация - "Долях около 500гр." и "Пуснахме и камера в този 2-ри цилиндър беше омаслено буталото.". Но нали майсторите са за това - да диагностицират. Нека изчакаме малко и ще видим. Но при толкова загуба на масло си мисля, че са сегменти... :icon_razz2:


Проблема е характерен при този мотор, особено на газ. Винаги е възможно да е сегмент, но от практиката се вижда (лично моята е четене на същите теми във форума и решенията им, колегата Калин пък има доста практически опит), че почти 100% от случаите проблема е в клапан при този мотор.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 23 ноември 2016 - 10:06
Отговори

kanev34 снимка kanev34 23 ноември 2016 - 11:28

Не бях написал ,че за тези 6000км.не съм доливал масло,а тези екота са маслояди.Да изчакаме диагнозата все пак;)И се надявам наистина да е само клапан.Ходих сега до сервиза и техника мисли така без да е ровил по колата.
Мнението беше редактирано от kanev34: 23 ноември 2016 - 11:33
Отговори

Sim снимка Sim 23 ноември 2016 - 20:36

 kanev34, на 23 ноември 2016 - 11:28, каза:

Не бях написал ,че за тези 6000км.не съм доливал масло,а тези екота са маслояди.

Колега, не се обиждай, но но пишеш без да мислиш. Z16XEP не е наричан "маслояд". Проблема с маслените сегменти тук е решен. Нека да не очакваме от ДВГ на 350_450к км да не гори масло.
По темата: считам, че проблема е клапан/и.
Мнението беше редактирано от Sim: 24 ноември 2016 - 19:48
Отговори

sathv снимка sathv 23 ноември 2016 - 21:02

и от къде ще замине 500 грама масло, при условие, че преди това не е бутала. През клапаните ли? Иначе е възможно да е прегорял клапан, ама нищо чудно да се окажат и двете неща комплект.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 23 ноември 2016 - 21:56

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:47
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 ноември 2016 - 22:16

от опит знам, че бутащ сегмент цапа свещта. Човека каза че е чиста. Скоро ще се разбере така или иначе :) не са много опциите.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 23 ноември 2016 - 22:17
Отговори

kanev34 снимка kanev34 24 ноември 2016 - 19:52

Здравейте колеги.Ето сега и резултата от майстора.Два от клапаните са за смяна.Притегна ли са. И шлайф на главата.Бехте прави в твърденията си за което ви благодаря понеже предварително ми олекна;)
Отговори

ufer снимка ufer 25 ноември 2016 - 08:07

Е, май аз ще трябва да черпя! Така е при дистанционна диагностика... :beer:
Отговори

kanev34 снимка kanev34 25 ноември 2016 - 09:16

Добре е,че ти ще черпиш иначе на мен щеше да ми излезе солено ремонта.:))Но благодаря на всички ,койта ми влязоха в положението и помогнаха.И аз научих нещичко,което ще ми е от полза за напред.
Мнението беше редактирано от kanev34: 25 ноември 2016 - 09:18
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg