Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

steve b снимка steve b 04 април 2022 - 10:39

Ти четеш ли внимателно какво съм написал!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 април 2022 - 14:11

Да, твърдиш, че имало максимум. Това значи, че не може повече или какво? Ограничение до 18 ?
Човекът пита за защита някаква, аз казах, че няма. И е един вид излишна.

А транзисторът работи в ключов режим...ако беше друг, нямаше да сложат мосфет. Това им е силата на тия видове, да играят ролята на "бърз и мощен" ключ. И няма значение дали ще бъде държан 50% включен и 50% изключен или 75 включен и 25 изключен. Все е ключов режим с променлив коефициент на запълване.
Единствено може да се счете за вид "линеен" режим, ако го държиш 100% включен и 0% изключен. Това обаче отсъства в тази му функция.
Освен в случая , който описа - отлепя се, прегрява и "откача". Там няма спасение.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 април 2022 - 14:21
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 04 април 2022 - 16:12

Искренно се смея и то с глас като чета коментарите на Д-и-м-о-в за "импулсния режим".

Пссст, под сординка да ти кажа, само да не чуят останалите - прочети поне една книга за импулсни захранвания.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 април 2022 - 16:47

Режимът е КЛЮЧОВ! Импулсен е разговорна дума(идва от формата на сигнала - импулси), което явно ти е непонятно. Както използвате "компресия", а то е всъщност "налягане в цилиндъра". Или пък компресия за степен на сгъстяване - пак го заменят.

И накрая искам да уточним, за тези, които много се смеят.
С какви сигнали се управлява въпросният клапан?

А за захранванията - ти намери на кого да обясняваш. На човек ,който едно от нещата, които по цял ден поправя - са именно те. Отделно високочестотната техника, която ми е хоби.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 април 2022 - 16:51
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 04 април 2022 - 21:45

Някой, няма ли да направи по лесен начин за качване на снимки тук??
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 април 2022 - 07:48

 Ванко 1, на 04 април 2022 - 21:45, каза:

Някой, няма ли да направи по лесен начин за качване на снимки тук??


За жалост няма. Сега и аз не мога да ти препоръчам сайт за тая цел. Някой ако има да каже.
Отговори

distefano59 снимка distefano59 05 април 2022 - 18:22

 Ванко 1, на 04 април 2022 - 21:45, каза:

Някой, няма ли да направи по лесен начин за качване на снимки тук??

Пробвай да ги качиш ТУК. После дай линк да видим.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 06 април 2022 - 20:05

:icon_razz2: Не става нещо Колега.Отгоре пише че не може,като се опитам.В другите форуми става толкова лесно, тук модераторите не може ли да измислят нещо.
Отговори

distefano59 снимка distefano59 06 април 2022 - 20:56

При мен става, имам снимки качени там.
Пробвай в https://dox.abv.bg/
Там трябва да стане.
Мнението беше редактирано от distefano59: 06 април 2022 - 20:57
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 06 април 2022 - 22:06

Нещо пак не става . Нищо ,здраве да е. :icon_razz2: Утре ще го разуча.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 06 април 2022 - 22:23
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 април 2022 - 22:27

Това работи Моята връзка копираш втория код
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 07 април 2022 - 18:54

Ето това са импулсите в тази помпа.Първата графика е положението на буталата в помпения елемент.Втората е на подадения импулс от еку-то,третата на соленоида на клапана, и четвъртата на датчика с лентовия кабел, т.нар. ъглов енкодер.Когато двете бутала на помпата са в долна мъртва точка ъгловия енкодер подава импулс за началото на впръскването. Има вътрешен таймер който определя времето на впъскването и после се подава ток на клапана да преустанови впръскането като се отваря и разсейва налягането в главата на помпата.И после при отварянето на буталата, клапана е отворен и надбуталното прострнство се пълни с гориво,докато буталата се отворят към долна мъртва точка, след това датчика подава импулс клапана се затваря и започва нагнетяване, и така 4 пъти за един оборот на помпата. И престанете с тези глупости за активни режими на транзистори 5 волта на гейта , това е просто смешно.От разтояние личи че не познавате материята. Тези дни като направя Фронтерата , ще ви кажа какво и как съм направил.
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 07 април 2022 - 19:54
Отговори

steve b снимка steve b 07 април 2022 - 21:45

Това което си пратил е образно и в общи линии какъв е принципа на работа. Но това не са реални импулси излизащи от електрониката или пък управляващи крайния транзистор. Похвално е че се интересуваш кое как работи . Повечето "майстори" на електроники даже и до тук не са стигнали... Надявам се че след време ще достигнеш дотам че да преосмишлиш написаното от теб по горе. Потърси например токова осцилограма на клапана за количеството - ще намериш в нета . Помисли как се осигурява тази токова диаграма при захранване от напр. 7 до 14волта без да се използва ШИМ. Пробвай да окъсиш клапана на работеща кола и виж дали ще изгори нещо. Нещата само изглеждат прости ... или пък само на теб ? Да не говорим че електрониката следи кога точно се е преместила сърцевината на клапана и е започнало реално впръскването - грешката при изгоряла електроника реално е че не вижда точно това (BIP). Ще се радвам като напреднеш да напишеш някой ред тук за непознаващите материята ....
Мнението беше редактирано от steve b: 07 април 2022 - 21:49
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 07 април 2022 - 22:16

 steve b, на 07 април 2022 - 21:45, каза:

Това което си пратил е образно и в общи линии какъв е принципа на работа. Но това не са реални импулси излизащи от електрониката или пък управляващи крайния транзистор. Похвално е че се интересуваш кое как работи . Повечето "майстори" на електроники даже и до тук не са стигнали... Надявам се че след време ще достигнеш дотам че да преосмишлиш написаното от теб по горе. Потърси например токова осцилограма на клапана за количеството - ще намериш в нета . Помисли как се осигурява тази токова диаграма при захранване от напр. 7 до 14волта без да се използва ШИМ. Пробвай да окъсиш клапана на работеща кола и виж дали ще изгори нещо. Нещата само изглеждат прости ... или пък само на теб ? Да не говорим че електрониката следи кога точно се е преместила сърцевината на клапана и е започнало реално впръскването - грешката при изгоряла електроника реално е че не вижда точно това (BIP). Ще се радвам като напреднеш да напишеш някой ред тук за непознаващите материята ....

Колега ,няма как електрониката да следи самото впръскване, трябват датчици които да следят налягането примерно,а такива няма. Енкодера задава началото и се ползва точен таймер,който да определи кога да отвори клапана.Този клапан играе ролята на дозатора който е в механичните помпи.Ако отвори 2 милисекунди по рано вкарва по малко гориво, ако отвори по късно вкарва повече.Широчината на импулса определя колко време стои отворен клапана. Не е толкова сложно, колкото си мислите.Електрониката НЯМА ОЧИ да гледа каквото и да било, трябва да има датчици които да отчитат някаква промяна която изменя напрежение или ток,честота.Датчик на хол, импулсни датчици и т.н. Аз смених всички гарнитури и я занесох на стенд , и се оказа че няма никакъв проблем, работи. Обаче има някой тънкости които трябва да се спазват при ремонта иначе всичко ще иде по дяволите. :icon_razz2: Тези дни ще я качвам и ще видим как ще работи колата.Само ще ви кажа че по сервизите ще ви кажат доста неща, само и само да ви измъкнат някакви пари.От всичко най мразя някой да ме лъже, откачам. :icon_razz2:Как да им дам за един час работа 400лв.И как да не са реални импулси,като този където е произвел помпата ги е дал.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 07 април 2022 - 23:02
Отговори

steve b снимка steve b 07 април 2022 - 23:33

"И престанете с тези глупости за активни режими на транзистори 5 волта на гейта , това е просто смешно.От разтояние личи че не познавате материята. "
Аз мога да кажа че НЕЗНАМ !
От не познаващия(не знаещия) материята :
5в е максималното напрежение което излиза от електрониката към гейта на крайния транзистор - слага се транзистор Logic Level - при 5в е напълно достатъчно отпушен.
Генератор на ток за да се гарантира че и при ниско захранващо напрежение клапана ще сработи. Без ШИМ значи - активен режим и с повече топлина.
Съпротивлението(активното) на намотката на клапана е под 0.2ома при 14волта са над 70 ампера когато се насити индуктивноста - не може да има само ключов режим !
Големия ток до 18А и ограничен(активно) се подава първоначално на клапана , електрониката следи напрежението при постоянен ток , когато имаме преместване на метал в магнитното поле тя го засича и намалява тока до по нисък с цел задържане. Малкия ток се осигурява от 2ри транзистор вече в ключов режим през товарно съпротивление. Но ако сме в режим на палене(ниско напрежение) основния транзистор помага и за по-малкия задържащ ток(пак топлина). Това с активния режим е за кратко време докато се премести самия дозатор следва малък ток за цялото впръскване от 2рия транзистор който никога не гори.
А ти явно си от по знаещите... чак смешни ти се виждаме...
" колкото повече знаеш разбираш че нищо не знаеш "
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 08 април 2022 - 07:20

Добре бе човек, защо не разсъждавате логично.Вземи същия транзистор пусни му на гейта 5волта с някаква честота примерно 100херца,и му пусни през товар ток 10 ампера на дреин -сорс и ще видиш какво ще стане. :icon_razz2: А колкото до ролята на другия транзистор, кое според теб подава ток на другия клапан, който задава аванса при високите обороти??? Там съпротивлението е два ома, и тока също не е малък.Не съм мерил , но си мисля че клапаните се управляват с 12волта не с 5, за да са по бързи.А освен това няма стабилизатор който да издържи такъв ток на 5 волта, трябва да има някакъв отделен инвертор, а там няма такъв. И за какъв активен режим говориш, като самия процес който протича изисква работа на цикли, демек ключов режим с някаква честота. И шим , значи широчинно-импулсна модулация,не е амплитудата на напрежението подадено на гейта, а колко време ще стои отворен.За да работи един транзистор в активен режим, трябва да му подадеш постоянно напрежение на гейта,не импулсно. При линеен режим при този ток , транзистора ще изгори много бързо.Дори в ключов режим да работи транзистора, ако напрежението на гейта е малко, пак ще грее силно. И за какъв генератор на ток ми говориш бе човек, мосфетите се управляват с напрежение, това не е биполярен транзистор.Я се стегнете малко :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 08 април 2022 - 08:32
Отговори

steve b снимка steve b 08 април 2022 - 08:15

Не бързай , помисли първо , ако трябва прочети няколко пъти какво съм написал, премери ако трябва да не би наистина да те подвеждам и сподели до къде си стигнал...
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 08 април 2022 - 08:56

5 -волта стабилизирано напрежение със сигурност има, но това е оперативнато напрежение на самата платка. То захранва процесора и другите неща в нея. Но клапаните и крайните транзистори съм сигурен че се управляват с 12волта.Извинявай Колега, ако съм прозвучал грубо, но на бялото немога да кажа черно. :icon_razz2: Сега не ми се занимава да човъркам ел.блока, че няма и време, но създаде ли ми проблем, ще го разнищя.И като ви казвам че може да се направи съвсем проста платка за управление на тази помпа не се шегувам. Но като му дойде времето тогава. :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 08 април 2022 - 09:20
Отговори

steve b снимка steve b 08 април 2022 - 09:03

Клапаните са на 12в(7до14в) , към гейтовете на транзисторите максимума е 5в
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 08 април 2022 - 12:02

Не прочетох последните няколо писания в темата, ама и аз да се включа в лафмоабета. :newsm05_41:
Полеваците имат един параметър наречен VGS(th).Когато напрежението на гейта е по-голямо от тази стойност, полевака е отпушен напълно!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg