Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

За 1.6 16v екотек и маслото.

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 21:00

решил съм да си взимам вектра б.един от вариaнтите е мотор 1.6 16v екотек.на по старите двигатели им знам повечето болежки но за този тип двигател не знам абсолютно нищо.единственото което дочух е че "обичали" да горят масълце.МОЛЯ дайте отзиви за двигателя и кажете има ли нещо вярнно в този слух.Мерси
Отговори

Дамян снимка Дамян 14 февруари 2006 - 21:31

Този двигател не гори масло.Тои го яде :gosh:
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 21:41

Цитат

Тои го яде

какво ще рече това?
Отговори

Дамян снимка Дамян 14 февруари 2006 - 21:44

какво значи ли,взимай 2-ка или 1.8,това е истината
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 21:49

не е въпрос на истина а въпрос че такава ми е попаднала.не е задължително да я взема но пък ми хвана окото страшно много
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 21:55

търся поне още едно такова мнение за да се откажа от този двигател :gosh:
Отговори

Дамян снимка Дамян 14 февруари 2006 - 21:57

Поразрови се из темите за ДВГ и прочети там.Успех
Отговори

sheko снимка sheko 14 февруари 2006 - 21:59

Принципно някой имат навика да пипат масло но далеч не са всички.
Виж тази тема http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...wtopic=8310&hl= и пробвай с търсачката има поне още няколко в които е дискутиран този двигател :)
Отговори

ГостPMG_* 14 февруари 2006 - 22:03

Шеко е прав както винаги :tongue:
Ако не е тормозен много си е ок, доколкото си спомням това което съм чел е, че когато сеп олзва "айдушката" и с лошо масло, бързо изтаняват стените на цилиндъра и от там гори масло.
Но далеч не всички са така
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 22:45

Цитат

  бързо изтаняват стените на цилиндъра и от там гори масло.

това не ми звучи логично.малко обосновка може ли.
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 22:53

доколкото знам се първо изтаняват сегментите после стените на цилиндъра
Отговори

ГостPMG_* 14 февруари 2006 - 22:55

ами не съм запознат много добре със сплавите използвани при този двигател, но ще се опитам да си представя какво става:
Стените са от мека сплав, която не е достатачно издръжлива на високо триене и при липса на добре смазващ лубрикант, някоя от стените започва да изтанява и се получава голяма разлика между сегментите и стената на цилиндара и хоп, маслото навлиза помалко в горивната камера, така то изгаря ;)
И всепак говорим за микрони
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 23:04

ето значи какво излиза(може би)-от 9 месеца насам съм видял над 40 отворени двигателя на опел(нито един след 94-та).нито един нямаше грам ръб(в цилиндъра)само задрали бутала ,спукани глави,криви глави,прее...ни бутални болтове но нищо от сорта "изтънял цилиндър"(това ша рече ръб в цилиндъра).от опел(GM)да не са пробвали да решат тези проблеми с по калпав блок(съответно материала му)???/???
Отговори

ГостPMG_* 14 февруари 2006 - 23:07

Повечето неща който изброй са от лоша експолатация, при 1.6 16V е същото.
Освен сплавта мисля имаше и още нещо от което се влиае, но ми е малко късно утре ще проверя и ще ти пиша.
Ти може да погледнеш темите от форума!
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 14 февруари 2006 - 23:15

Цитат

  и още нещо от което се влиае

чакам с нтърпение и мерси
п.п. :gosh: само да не кажеш нещо от сорта :на колко км. е колата
Отговори

Оги снимка Оги 15 февруари 2006 - 10:10

Брат, всичко е на късмет, зависи на каква кола ще случиш. Не може да сложим под общ знаменател всички 1,6 двг-та на Опел, нали. Ако си е гледан според мен всичко ще си е наред. Както каза кок12, скачай в по-голям, определено няма да съжаляваш.
Според мен, 1,6-тичките по бързо заминават щот се го пържиш да ускори, връщаш скорости и т.н. При по-големия двигател нема нужда да го вкарваш в 5-6000 да изпревариш т.е. не го изтезаваш т.е. го пазиш и той ти се отплаща
П.С. Малеееееееееее, мноо съм се зарибил, говоря се едно за одушевено лице хехехе
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 15 февруари 2006 - 12:19

Ми като ти е толкова харесала:
Източваш маслото сипваш ново и сменяш масления филтър.
Правиш 1000км и поглеждаш дали го е пипнала.
Това са 8 часа тест драйв по магистралата и ще придобиеш пълна представа за колата.
Проблема е дали ще навиеш продавача :)
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 15 февруари 2006 - 19:35

прегледах темите свързани с проблема.смислено обяснение нямаше,но
вече реших 1,8 ще бъде.лошото е че днес обиколих авто къщите(повечето)в пазарджик и пловдив и не намерих вектра б 1,8 16v която да не е комби.в събота отивам в софето.А да знаете нотариусите бачкат ли в събота? :gosh:
Отговори

ossie снимка ossie 15 февруари 2006 - 19:42

Сънмастер,
да се намеся и аз, макар и да карам 1,8 екотек.

Според немски източници (тестовете на Аутобилд и подобни) първите Екотек двигатели имат тенденция на завишен разход на масло. Става дума за двигатели от 1996, може би и 1997. Проблемът е "бебешка болест" и по-късно е отстранен (макар че май не споменават кога и как). Категорично не е повсеместен, но пък 1,6 е по-вероятно да страда от него спрямо 1,8 например.

Естествено е въпрос на експлоатация, но сравнително "слабият" 1,6 според мен е отново в по-неблагоприятно положение, поне откъм натоварване. При употребявана кола, особено внесена в България, е въпрос на късмет, както колегите писаха. Познатите ми с този двигател (е, не са 20, по-скоро 2-3) не се оплакват. Аз самият с 1,8 от 1996 купувам 5 литра, сипвам малко под 5 и за 15 хил.км доливам само остатъка, което значи, че за нормалния сервизен инервал се губи не повече от литър. Пожелавам ти подобен разход на масло -казват че е добре за 10 годишна кола.

ако приемаш съвет, насочи се към по-нови Вектри, например 1998 или дори по-пресни, или поне към по-мощен двигател. Зависи какво си карал досега, но на мен 1,6 би ми бил доста "спънат" след като веднъж съм свикнал на над сто коня, а пък не съм някой бързак. Обаче данъкът ти за двигател над 74 киловата е в пъти по-голям, за 1.8 екотек - около 138 лв. Ако харчи по литър на 5 хил километра и на година правиш 20 хил., със спестеното от данък ще си купиш четирите литра полусинтетика и ще ти останат 30-40 лева.

поздрави, Оси
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 15 февруари 2006 - 21:20

e последното направо ме гръмна.138 лева :gosh: .и риск от разход на масло.да зема да върна парите на момъка и да си върна голфа :2angry1:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg