Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

INTERCOOLER

hatchetman снимка hatchetman 02 май 2007 - 11:13

Здравейте, интересувам се лесно ли се запушва интерколера, щото на моята Вектра 1.7 ТД Исузу, турбото попусква масло и от известно време двигателя започна да бучи при включване на турбото и имам чувството, че се мъчи, особено се усеща на 4-та и 5-а скорост пи 2500 оборота. При форсиране на място не усещам да бучи...
Та ако някой знае лесно ли се запушва интерколера и ако се позашуши и пуска по-малко въздух, какви за симптомите?

п.с. - притегнал съм всички свръзки на въздушния поток на турбото, нафтовия филтър е нов ( на по-малко от 1000 км), компресията на двигателя е силна, въздушният филтър е нов...
Просто от известно време започна това бучене при включване на турбото и май по-бавно се дърпа колата...Може ли да е от запушен интерколер? Как се сваля тая джаджия и как се промива?
Отговори

mi60 снимка mi60 02 май 2007 - 14:47

Интеркулера може да се почисти по различни начини. Някой го накисват в нафта, други в спирачна течност. Може с водоструйка да го натиснеш и после с малко веро да го разтрьскаш хубаво. Просто трябва да е напьлно сух когато го слагаш пак на колата за да няма проблеми :b070:
Ще те посьветвам да си провериш всички маркучи за цепнатини и скьсвания! Това сьскане ли е, бучене или свирене?
Кулера е добре да се чисти от време на време. И аз моя се каня да го изчистя, но все не намирам време, понеже демонтажа му е цяла сватба на моя мотор :puke:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 02 май 2007 - 18:54

mi60, на May 2 2007, 02:47 PM, каза:

Интеркулера може да се почисти по различни начини. Някой го накисват в нафта, други в спирачна течност. Може с водоструйка да го натиснеш и после с малко веро да го разтрьскаш хубаво. Просто трябва да е напьлно сух когато го слагаш пак на колата за да няма проблеми  :b070: 
Ще те посьветвам да си провериш всички маркучи за цепнатини и скьсвания! Това сьскане ли е, бучене или свирене?
Кулера е добре да се чисти от време на време. И аз моя се каня да го изчистя, но все не намирам време, понеже демонтажа му е цяла сватба на моя мотор  :puke:
 


Благодаря за съветите :icon_cry: Ще трябва да я направя тая "сватба", щото турбото попусква масълце...
Значи, то не е съскане и виене, а просто двигателя започва да бучи като се включи турбото, все едно се мъчи и ми се струва, че преди набираше по-бързо "на турбо".
Ще проверя маркучите пак, въпреки, че съм ги проверявал. За тези след турбото съм сигурен, щото те се омасляват, ако пускат въздух.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 02 май 2007 - 19:24

А ако го промия с коресилин и после с веро няма ли да е по-добре, щото тая смрад коресилина разяжда хубаво мърсотиите и маслото?
Просто не знам с какво масло е карана колата допреди да я купя преди два месеца :icon_cry: Аз не го смених веднага, щото не ми останаха кинти. После вече го смених, но вече беше почнала да бучи. На 5-а при 90 км/ч не чуваш, че има двигател и като стигне 100 км/ч при около 2500 оборота почва да бучи. след 120 км/ч бученето малко намалява и после съм вдигал до 180 (еднократно) на магистрала, но с дълъг разгон - 1 км по леко нанадолнище.
Отговори

mi60 снимка mi60 02 май 2007 - 20:57

Това че са ти омаслени трьбите не е проблем. При всеки турбодизел е така дори да няма разход на масло!
Можеш да го почистиш с каквото решиш... важното е да е сух накрая :)
Като сваляш маркучите провери турбото дали има луфт на оста и как са преките. Луфт дори 1мм е много... Сьмнява ме да е това проблема, но все пак...
Успех и пиши какьв е резултата като направиш операцията!
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 02 май 2007 - 22:14

mi60, на May 2 2007, 08:57 PM, каза:

Това че са ти омаслени трьбите не е проблем. При всеки турбодизел е така дори да няма разход на масло!
Можеш да го почистиш с каквото решиш... важното е да е сух накрая :)
Като сваляш маркучите провери турбото дали има луфт на оста и как са преките. Луфт дори 1мм е много... Сьмнява ме да е това проблема, но все пак...
Успех и пиши какьв е резултата като направиш операцията!
 


ок :icon_cry:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 03 май 2007 - 17:21

mi60, на May 2 2007, 08:57 PM, каза:

Това че са ти омаслени трьбите не е проблем. При всеки турбодизел е така дори да няма разход на масло!
Можеш да го почистиш с каквото решиш... важното е да е сух накрая :)
Като сваляш маркучите провери турбото дали има луфт на оста и как са преките. Луфт дори 1мм е много... Сьмнява ме да е това проблема, но все пак...
Успех и пиши какьв е резултата като направиш операцията!
 



Здрасти! Още не съм свалял кулера, понеже ще ми трябва колата тези дни, но днес откачих маркуча, от който турбото смуче въздух, бръкнах с пръсти в дупката и пробвах оста и перката за луфт. Първо се опитах да разклатя оста, но не мръдна наникъде, после повъртях бавно перката с пръст, като леко понатиснах няколко пъти, за да усетя, ако има луфт, но и перката не се клатеше - системата е като закована.

откачих маркуча, който излиза от кулера за към колекторите. И кулера и маркуча са леко омаслени отвътре. Възнамерявам другата седмица да промия кулера.

И сега малко извън темата, но ми е интересно ( а и може да има връзка)- от нафтовата помпа излиза едно малко маркуче, което веднага влиза отзад на колекторите (точно там, където минава нагнетявания от турбото въздух). Та предполагам, че това маркуче е част от нещо като вакумрегулатор - но за какво? Някой знае ли какво регулира това маркуче и ако се прее.. там системата (да се позапуши например), може ли да има недостиг на гориво, или неправилен момент на впръскване на нафтата и от там да се получава това бучене при включване на турбото?
Отговори

mi60 снимка mi60 03 май 2007 - 19:35

Много добре че няма луфтове :b070:
Това маркуче сигурно следи налягането и пуска сьответното количество гориво. Така поне е при моя исузу мотор.
Нека колегите с такьв мотор да дадьт по-компетентно мнение :icon_cry:
Разгледах в ТИС но не намерих нищо.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 06 май 2007 - 09:55

Здравеите пак! Още не съм чистил кулера, понеже сега ползвам колата доста, но вчера сипах някаква добавка за чистене на дюзи и горивна система, покарах 5-6 км градско и после вечерта понастъпих Дзверо на една права отсечка, вдигнах 100 км/ч на 4-та при около 3000 оборота/мин и за мое учудване, Дзверо се набра съвсвм прилично и го нямаше това прословуто бучене, което ми яде живота от един месец насам :first: :icon_cry: :manta:

значи излиза, че дюзите са се били запушили от нашата мила родна нафта :25:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 07 май 2007 - 13:36

:ban: :ban: :25: Днес набузих Дзверо по правата - нема бучене, нема гявол!!! Значи нафтата, дето съм я сипвал от ШЕЛ Враца е била запушила системата. Сега с тая добавка за чистене на дюзи колата пропя и полетя!!! :25: :25: :25:
Отговори

batececo снимка batececo 07 май 2007 - 13:54

Колега, можеш ли да споделиш каква добавка си сложил?
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 07 май 2007 - 15:49

Да, и аз искам да знам каква добавка си сложил, че и аз имам малък проблем...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 07 май 2007 - 18:49

Утре ще проверя какво пише на етикета, че сега съм на работа и не мога да мръдна, да го е...
Купих си я от една бензиностанция на ЛУКОЙЛ. То е в едно прозрачно сплескано пластмасово ...нещо като шишенце, има разфафовки по 500 и 250 милилитра. Цветът му е малко по-тъмен от на Кока Кола. На етикета май пишеше, че е германско, а върху оригиналния етикет е лепната лепенка на Български език, с указания и пише, че е за чистене на дюзи.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 07 май 2007 - 18:56

hatchetman, на May 7 2007, 06:49 PM, каза:

Утре ще проверя какво пише на етикета, че сега съм на работа и не мога да мръдна, да го е...
Купих си я от една бензиностанция на ЛУКОЙЛ. То е в едно прозрачно сплескано пластмасово ...нещо като шишенце, има разфафовки по 500 и 250 милилитра. Цветът му е малко по-тъмен от на Кока Кола. На етикета май пишеше, че е германско, а върху оригиналния етикет е лепната лепенка на Български език, с указания и пише, че е за чистене на дюзи.
 


хахаха :25: Избегах за малко

diesel

REDEX

fuel system cleaner

Сребърни букви са, на син фон. :25:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 08 май 2007 - 16:46

Здравейте, промих кулера без да го свалям, откачих маркучите и му прелях няколко пъти бензин (с два лигена(единият под колата, а с другия сипвам мощно отгоре през голяма фуния), като след всяко преливане чистех празния лиген хубаво с парцал, после повторих същата процедура с коресилин - пак няколко пъти. Нямате си на представа колко много смрад излезе (още с бензина) - и масло и парченца мърсотия. накрая не излизаха почти никакви мърсотийки, а ребрата на кулера отвътре станаха лъскави. После включих компресора, заврях маркуча в кулера, оплътних дупката и го суших 20-30 минути. Вързах маркучите и припалих - колата си заработи без всякакви сътресения. Още не съм я карал, щото ме мързи сега, само я оставих да поработи на празен ход и изфорсирах 3-4 пъти, за да съм сигурен, че съм вързал здраво системата, т.е. - за да видя дали издува маркуча след кулера. Тея дни ше я карам и ще ви кажа има ли разлика. :25:

А, и още нещо - след като сипах оня ден добавката за чистене на дюзи, колата тръгна по-добре, не се мъчи, направо пее, но звука от двигателчето стана малко по-силен на тихи обороти (празен ход) . Аз си мисля, че не му е достигала нафта и на тихи обороти и затова е работел по-тихо...??? :25: :25: :ban:
Отговори

mi60 снимка mi60 08 май 2007 - 21:24

Следкато сподели така добри резултати от тази добарка реших и аз днес да си купя и да пробвам!! Естествено такава марка не можах да намеря тука, но купих някаква немска която ми я препорьчаха в магазина от 3-4 подобни.
Покарах около 100км след това и сьм доста доволен! Незнам дали си вьобразявам, но ми се струва че колата вьрви по-добре и има доста повече сила особенно преди да се включи турбото. Утре сутринта като я паля ще си проличи дали найстина има разлика или не... :25: При тези добавки е добре да постоят поне 1 нощ вьв впрьсквателната система!

Честно да ти кажа и на мен ми направи впечатление малко по-твьрда работа на двигателя на място!! Можеби се дьлжи на повишеното октаново число или нещо подобно, но това не ми пречи щом колата вьрви така!
Интересно ще ми е да видя дали тези добри резултати ще се задьржат след като напьлня 1-2пьти догоре и добарката вече не е в сместта :25:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 08 май 2007 - 21:47

mi60, на May 8 2007, 09:24 PM, каза:

Следкато сподели така добри резултати от тази добарка реших и аз днес да си купя и да пробвам!! Естествено такава марка не можах да намеря тука, но купих някаква немска която ми я препорьчаха в магазина от 3-4 подобни.
Покарах около 100км след това и сьм доста доволен! Незнам дали си вьобразявам, но ми се струва че колата вьрви по-добре и има доста повече сила особенно преди да се включи турбото. Утре сутринта като я паля ще си проличи дали найстина има разлика или не...  :25:  При тези добавки е добре да постоят поне 1 нощ вьв впрьсквателната система!

Честно да ти кажа и на мен ми направи впечатление малко по-твьрда работа на двигателя на място!! Можеби се дьлжи на повишеното октаново число или нещо подобно, но това не ми пречи щом колата вьрви така!
Интересно ще ми е да видя дали тези добри резултати ще се задьржат след като напьлня 1-2пьти догоре и добарката вече не е в сместта  :ban:
 


На българския превод на етикета пише, че добавката прочиства горивната система и нищо повече :25: :25: :ban:
Моята Вектра вървеше точно по този начин и звука беше както сега, преди усетя бученето и загубата на ряз. А на оригиналния етикет пише, че е за почистване на горивната система...
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 09 май 2007 - 00:29

Деее, запалихте ме и аз да си чистя кулера, само че аз първо ще светна със едно фенерче да видя кво е положението вътре (ако вобще може да се види).
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 09 май 2007 - 10:31

Ka4o_pi4a, на May 9 2007, 12:29 AM, каза:

Деее, запалихте ме и аз да си чистя кулера, само че аз първо ще светна със едно фенерче да видя кво е положението вътре (ако вобще може да се види).
 


Нищо се не види! Ше видиш, като го промиеш. Излиза бая смрад, но още не съм карал, за да усетя резултат.
Отговори

mi60 снимка mi60 09 май 2007 - 10:51

Хехе... мисля че не само аз чакам с нетърпение да кажеш резултата... :25:
Идеята ти да не сваляш кульра много ми допадна и започнах и аз да мисля в тази посока! Единственото което ме притеснява е изсошаването понеже няма от кьде да намеря компресор. Преди малко ми хрумна следното: Защо ми е компресор като имам турбо-компресор!!
Просто откачам маркуча след кульра и го оставям да духа надолу... мотора ще си смуче през това вьздух, а турбото ще духа лекичко...
Дали ще стане? Колко ли време ще трябва да го оставя да работи?

hatchetman: твоя компресор много ли е силен? По силно ли духа от турбото? Да мога горе-долу да си направя сметка колко време трябва да работи колата...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg