Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Стартера не върти разпределителният вал

Тази тема е заключена « Prev

Bobby501 снимка Bobby501 04 септември 2008 - 18:05

Здавейте,
имам следният проблем:
днес колата ми (Astra F, 14NZ) изгасна в движение и повече не запали,
стартера върти, но разпредилителният вал не се върти, ангренажният ремък е здрав, но не се върти,
в същото време ако вкюча на 1 скорост при зацепен съединител и дам на стартер колата се движи напред,
така я качих на тротоара за да не пречи на улицата(разпредилителният вал не се върти и в този случай )

Има ли някой идея къде е проблема и как стартера движи колата без да върти разпредилителният вал?
Благодаря зпредварително за всяка идея
Отговори

hudson снимка hudson 04 септември 2008 - 18:28

 Bobby501, на Sep 4 2008, 07:05 PM, каза:

Има ли някой идея къде е проблема и как стартера движи колата без да върти разпредилителният вал?
Благодаря зпредварително за всяка идея

Стартера ти върти маховика, а той е зацепен със съединителя към скоростната кутия, тя пък предава движението към колелата.
Така както описваш проблема, според мен проблема ти е в колелото на коляновия вал, което върти ангренажа.
Отговори

ijp_cor снимка ijp_cor 04 септември 2008 - 19:50

не познавам този двигател , но се моли клапаните да са освободени и да нямаш проблем с изпочупени клапани. А не ти се върти най - вероятно защото шпонката на коляновият на която е зацепена шайбата, която от своя страна задвижва назъбеният ремък се е разбила. не ти препоръчвам да въртиш двигателя повече, докато не откриеш проблема.
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 04 септември 2008 - 19:53

По начина, който си описал проблема и аз се придържам към мнението на колегата, писал в предния пост. Търси проблема в колелото но коляновия вал, предаващо движението на агренажният ремък. И един съвет, не движи повече колата на стартер, за да не направиш някоя по-голяма беля. Не съм сигурен, че нашите двигатели C14NZ са защитени да не засрещнат бутала с клапани.

Колегата ме е изприварил докато съм писал, малко се повтаряме, но се надявам да ти е от полза. :newsm05_41:
Отговори

Bobby501 снимка Bobby501 04 септември 2008 - 20:16

 Ник.опел, на Sep 4 2008, 07:53 PM, каза:

По начина, който си описал проблема и аз се придържам към мнението на колегата, писал в предния пост. Търси проблема в колелото но коляновия вал, предаващо движението на агренажният ремък. И един съвет, не движи повече колата на стартер, за да не направиш някоя по-голяма беля. Не съм сигурен, че нашите двигатели C14NZ са защитени да не засрещнат бутала с клапани.

Колегата ме е изприварил докато съм писал, малко се повтаряме, но се надявам да ти е от полза. :newsm05_41:


благодаря за отговорите,
инцидента се случи при натискане на съединителя при спиране на светофар и нямаше "лоши" звуци от близки срещи на бутала с клапани, C14NZ не са защитени със сигурност.

забравих да спомена че:
-стартера върти и алтернаторния ремък
-разпредилителният вал не се върти даже и бутане на колата на скорост

така че според мен вариантите са 2:
- връзката между коляновия вал и ролката на агренажният ремък
- връзката между коляновия вал и маховика

някои има ли идея какви са тези връзки - шпонки, шлици, щифт .. ?
в момента тарся чертежи..
няма да движа колата разбира се, осcзнавам какво може да стане ;-(
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 04 септември 2008 - 20:32

Насочи се към връзката на коляновия вал със зъбното колело за агренажният ремък. Връзката на коляновият вал с маховика е посредством 6 болта и няма начин да се наруши, също така ако е тя, на стартер няма да ти се върти коляновият вал а от там и всичко останало. Щом ремъчното колело за алтернаторният ремък се върти а агренажният ремък не то тогава причините са две: 1- скъсан агренажен ремък, но тиказваш, че е здрав и 2-остава въпросната връзка. Успех.
Отговори

vaskes снимка vaskes 04 септември 2008 - 21:04

:newsm05_41: сьс сигурност си надробил салатата.причината да не се вьрти разпр.вал е че ангр.ремьк е останал без зьби на колелото на коляновия вал
Отговори

doolettle снимка doolettle 04 септември 2008 - 21:12

 vaskes, на Sep 4 2008, 10:04 PM, каза:

:newsm05_41: сьс сигурност си надробил салатата.причината да не се вьрти разпр.вал е че ангр.ремьк е останал без зьби на колелото на коляновия вал

добре де, защо не свалиш капака на ремъка и ще се види какво е.
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 04 септември 2008 - 21:23

и според мен зъбите на ремъка ги няма иначе си е здрав :newsm05_41:
Отговори

zorro снимка zorro 04 септември 2008 - 21:30

[quote name='Bobby501' date='Sep 4 2008, 09:16 PM' post='492440']
.................

така че според мен вариантите са 2:
- връзката между коляновия вал и ролката на агренажният ремък
- връзката между коляновия вал и маховика

.......................

Според мен има поне още един вариант, и той е да си направил от 1 разпр. вал - 2 :newsm05_41: /сори за опита да вкарам хумор/, т.е да си го скъсал. Казвам го от опит защото при мен симптомите бяха същите и го бях рязнал на две.
Отговори

hudson снимка hudson 04 септември 2008 - 21:56

 zorro, на Sep 4 2008, 10:30 PM, каза:

Според мен има поне още един вариант, и той е да си направил от 1 разпр. вал - 2 :същите и го бях рязнал на две.

Това ми се е случвало и на мен на двигател 14NV, само че в този случай ремъка се върти, а колегата е посочил, че при него не се върти.
То беше голяма случка тогава - вала се скъса по магистрала, след това от въртене на стартер падна акумулатора, теглиха ме и най-накрая по случайност видях че палеца на делкото не се върти :newsm05_41:
П.С. За мое най-голямо учудване, нямаше среща между клапани и бутала.
Отговори

i.iliev снимка i.iliev 04 септември 2008 - 23:25

Абсолютна гаранция че е натрошило клапаните или зъбите на ангренажния ремък ги няма или в по рядкия случай се е разхлабила шайбата на коляновия вал в следствие на което от хлабината се е скъсал чопа на които държи зъбното колело на анг. ремък и коляновия вал зацепени и то превърта и не върти ремъка вследствие и разпр. вал
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 05 септември 2008 - 17:01

Начи щом стартера върти алтернаторния ремък начи коляновия вал е все още един :newsm05_41: :25:
Изронени зъби на агренажния ремък или просто ремъка е скъсан, ама може да не си го видял съвсем добре там, където е скъсан....

Срещата на клапани и бутала е МНООГО МНООГО вероятна. Аз съм я преживявал и се оправи с 250 лева :25: :beer: :25:

Но откакто един приятел с дизелов мотор и той "преживя" тази среща и даде сумати пари си дадох сметка че мойто са бели кахъри.....
Отговори

John снимка John 05 септември 2008 - 17:20

Колеги, тоя двигател не удря клапани при късане на ангренаж, а проблема е най-вероятно в счупен разпределителен вал.
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 05 септември 2008 - 17:31

 John, на Sep 5 2008, 06:20 PM, каза:

Колеги, тоя двигател не удря клапани при късане на ангренаж, а проблема е най-вероятно в счупен разпределителен вал.

C16NZ не удря , но C14NZ си ги удря и оттатък минава.
Отговори

John снимка John 05 септември 2008 - 20:43

Виж колега, недей да пишеш нещо, ако не си сигурен. Моя източник е Аутодата, та там се казва, че 1.2 двигателите 12NZ и C12NZ удрят клапани, но 1.4 С14NZ двигателя не удря клапани, а на колегата е същия. Мислиш ли, че в Аутодатата информацията е невярна? За моя С16NZ знам разбира се, че не удря. По темата: късал ми се е разпределителен вал, точно по средата като се махне капака на клапаните. Други вредни последици за двигателя не е имало.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 05 септември 2008 - 21:24

 John, на Sep 5 2008, 09:43 PM, каза:

Виж колега, недей да пишеш нещо, ако не си сигурен. Моя източник е Аутодата, та там се казва, че 1.2 двигателите 12NZ и C12NZ удрят клапани, но 1.4 С14NZ двигателя не удря клапани, а на колегата е същия. Мислиш ли, че в Аутодатата информацията е невярна? За моя С16NZ знам разбира се, че не удря. По темата: късал ми се е разпределителен вал, точно по средата като се махне капака на клапаните. Други вредни последици за двигателя не е имало.


Добре, аз като съм с C14NZ как ударих клапани като скъсах ремъка? Един смукателен и един изпускателен на 4ти цилиндър. Мериме 1ви,2ри,3ти цил компресия 10, четвърти НУЛА :newsm05_41: :25:
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 05 септември 2008 - 21:46

 Bobby501, на Sep 4 2008, 07:05 PM, каза:

Здавейте,
имам следният проблем:
днес колата ми (Astra F, 14NZ) изгасна в движение и повече не запали,
стартера върти, но разпредилителният вал не се върти, ангренажният ремък е здрав, но не се върти,
в същото време ако вкюча на 1 скорост при зацепен съединител и дам на стартер колата се движи напред,
така я качих на тротоара за да не пречи на улицата(разпредилителният вал не се върти и в този случай )

Има ли някой идея къде е проблема и как стартера движи колата без да върти разпредилителният вал?
Благодаря зпредварително за всяка идея



 John, на Sep 5 2008, 09:43 PM, каза:

Виж колега, недей да пишеш нещо, ако не си сигурен. Моя източник е Аутодата, та там се казва, че 1.2 двигателите 12NZ и C12NZ удрят клапани, но 1.4 С14NZ двигателя не удря клапани, а на колегата е същия. Мислиш ли, че в Аутодатата информацията е невярна? За моя С16NZ знам разбира се, че не удря. По темата: късал ми се е разпределителен вал, точно по средата като се махне капака на клапаните. Други вредни последици за двигателя не е имало.


Само едно не мога да разбера, защо 50% от хората в този форум четат постове между редовете.
Стига с тези мнения за скъсан разпределителен вал.Колегата е написал че разпределителния вал ИЗОБЩО не се върти и ангренажния ремък също!
Кажете ми от къде трябва да се скъса този вал че ангренажното му колело да спре да се върти?
Относно Аутодатата на кое да вярвам повече на собствените си очи и в последствие ръце или на информация извлечена от там :newsm05_41:
:25:
Отговори

VectraB снимка VectraB 05 септември 2008 - 22:15

AutoData е много пъти неточна или меко казано Грешна. Това го казвам от опит ...

Но ми е чудно друго ! Доста неща се изписаха тук, но всичките засега са предположения, някой от Горчив опит.
Време е да разберем Реалноста.
След повече от 24 часа, няма ли информация от Извора на проблема :newsm05_41:

Всичко друго написано от тук на сетне е :25:
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 05 септември 2008 - 22:57

 VectraB, на Sep 5 2008, 11:15 PM, каза:

AutoData е много пъти неточна или меко казано Грешна. Това го казвам от опит ...

Но ми е чудно друго ! Доста неща се изписаха тук, но всичките засега са предположения, някой от Горчив опит.
Време е да разберем Реалноста.
След повече от 24 часа, няма ли информация от Извора на проблема :newsm05_41:

Всичко друго написано от тук на сетне е :25:


Абсолютно Правилно!!!
Време е автора на темата да вземе да драсне поне един пост, че нещо само ни развива злоба с мълчанието си!
Отговори
Тази тема е заключена « Prev
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg