Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Грешка 0335 Вектра Б X20XEV

Стекер снимка Стекер 19 декември 2022 - 20:14

Колеги от известно време колата се форсираше сама на празен ход до към 2-2 000 оборота когато си иска. Няколко пъти мое гаснала на светофар. Вчера при едно изпреварване натиснах газта и заби муцуната и светна чека. Правила ми го и преди от лоша връзка на датчика на разпределителния вал. Изгасих я, за да размърдам букста, обикновено така грешката изчезва. Този път обаче не запали повече.
Прочетох грешката е 0335 тоест липсва сигнал от колянов вал. Опитах да повърти да видя дали ще запали, но акумулатора почна да умира. Предполагам проблема е ясен, обаче понеже сме преди празниците не мога да ми я оправят преди новата година и се чудех дали се сменя трудно този датчик.
Видях че е наврян долу в ляво, трябва да махна топлинната защита на колектора и щеката за маслото, за да мога да отвия стария. Може ли да е друг проблема да не се окаже че не датчика и само да си купувам датчик, въпреки че не съм го сменял и няма да му е излишно. Или най-добре да изчакам до януари 2023 да си го видят в сервиза.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 19 декември 2022 - 20:54

Тези вектри са известни с проблемните кабели на инсталацията- пада им изолацията. Ако не си сменял инсталация разгледай дали колата ти не е засегната от това.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 19 декември 2022 - 21:51

Огледай буксата на датчик колянов вал, кабела върви по кожуха на разпределителните валове-проследи го и ще я намериш. При мен окъсяваше в гуменото и маншонче, раздалечих кабелите и колата запали, напълних я със силикон и се оправи. Както Тишо, каза страдат си от кабелната изолация тези Вектри :( а това с форсирането няма как да стане от датчик колянов вал, като за начало буксата, после откопчай горният капак над дюзите и прегледай.

А датчика се сменя трудно, но успешно в домашни условия: Сваляш топлинният щит, щеката на маслото защото пречи, и с пръсти напиваш къде е болта който го държи, торкс е не помня точно размера май 20 или 25 беше, с малка тресчотка 1/4 и удължение се сваля после трябва да го издърпаш навън, о-пръстена го задържа . Новият датчик му прекарваш кабела отвън, не си струват мъките да го прекараш по стандартният му път.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 19 декември 2022 - 21:52
Отговори

Стекер снимка Стекер 19 декември 2022 - 22:21

По принцип проблема с кабелите си го има изолирал съм ги с изолирбанд доколкото може, но в гуменото уплътнение са капсуловани и залепени и като се опитвам да ги отлепя изолацията пада директно. Цяло лято нямах проблем с токовете сега от зимата може би да е станал проблема. Миналата година пак я правих пролетта и като застудя започна да прави проблем. Със силикон не съм се сетил да я напълня дали ще свърши работа.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 20 декември 2022 - 19:29

По принцип в гуменият маншон който отива към ЕКУ-то трябва да са здрави, защото са отдалечени от мотора. Ако са заминали и там лошо! Със силикон можеш да запълниш маншона на датчик разпределителен вал-там са три кабела, раздалечаваш ги и пробваш да запалиш, ако се получи пълниш със силикон. Можеш и с омметър да замериш дали не окъсяват, след като го разкачиш от куплунга.

Иначе нали знаеш с какво е покрит целият проводник в една бобина-лак. Номера е в това да успееш да разделиш проводниците един от друг

Ако изолираш с кабелите с бандажна лента ползвай само такава на текстилна основа! PVC бандажната лента не издържа на температурите в двигателя! Иначе истинското лечение е с подмяна на инсталацията или рязане монтаж на термосвиваем шлаух и запояване, ама става грозно. Електротехниците преди взимаха 1000лв за възстановяване на инсталацията, ако е свалена от колата.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 20 декември 2022 - 19:33
Отговори

Стекер снимка Стекер 22 декември 2022 - 11:27

Иначе нали знаеш с какво е покрит целият проводник в една бобина-лак. Номера е в това да успееш да разделиш проводниците един от друг - Това не го разбрах какво имаш предвид.

При мен е момента грешката е за датчик на колянов вал, а не на разпрделителния. ТО и двата мога да ги напълня със силикон, за да ги изолирам ама може ли да измеря преди това с мултицет.
Като откача буксата на датчика на коляновия вал на буксата, която идва от датчика мога ли да измеря нещо и после на букста, която идва от инсталацията на колата ако мога да измеря дали е укъсила инсталацията. Предполагам букста, която идва от инсталацията да я измеря докато пробвам да запаля, обачаче какви стойности трябва да дава. Или само да меря дали е укъсила. Предполагам са 3 пинчета на кои да меря и т.н.?

И ако все пак трябва да сменям датчика на коляновия вал, видях го къде е не е толкова неудобно с удължител и гъвкава връзка трябва да се отвие, обаче щеката за маслото не разбрах точно как се маха. Има една скоба, обаче долу, дето влиза в двигателя отвива ли се или директно се дърпа, след като съм махнал горната скоба.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg