Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Въпрос за Зафира - бензин,дизел и конски сили

Гостzafira_go_* 27 март 2012 - 08:56

Привет на всчики!!! Имам колебание за покупка на Опел Зафира - след 2003г, А генерация. След като изчетох публикуваните теми стигнах до някои изводи, но естествено възникнаха и някои въпроси. В началото се бях насочил към Зафира 1.8 16V 125к.с.Доколкото разбирам минусите при този модел идват от късите скорости, високите обороти и разхода. Плюсовете са, че колата има достатъчно мощност, за да тегли купето и съответно човек може да е спокоен при задминаване и т.н.
Поради това че разхода ми се вижда висок(целия се в нещо с по-малък разход) се насочих към дизелова версия на Зафирата, по-специално 2.0 DTI (101Hp).Доколкото разбирам плюсовете са дългите скорости,малкия разход и евтиния мотор за подръжка. Минусите - проблемите по електрониката на управлението.
В някои от темите се обсъжда бензиновата 1.6 версия на зафира при нея основния проблем доколкото разбирам са конските сили,идват малко за това купе. Въпросът ми е, бихте ли могли да ми дадете ясното дали 2.0 версия на Зафира с 101к.с. е достатъчна за това купе.(досега дизел не съм карал) и дали е по-добре да се насоча към 2.2 версия. Също ще помоля за мнение и някаква съпоставка м-ду :
1) 1.8 125к.с. бензин
2) 2.0 101к.с дизел

Идеята ми е между тези 2 възможности кое е по-удачния избор според вас, като фактори - разход, мощност,подръжка.

Мерси предварително !!!!
Мнението беше редактирано от zafira_go: 27 март 2012 - 08:57
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 27 март 2012 - 12:42

Колкто и да питаш, всеки ще ти хвали своята стока. Дизелът е по-подходящ за каране на дълги разстояния.Или ако можеш да купуваш крадена нафта от някъде. Ако караш повече градско, по-добре бензин. Относно "минусите" на 1,8 125 коня както ти ги наричаш мога да кажа, че изобщо не е така. Вярно е, че оборотите са малко по-високи от на други бензинови двигатели, но едва ли немските инженери са сбъркали като са го направили така. Или пък разхода - на кое викаш висок разход? Висок в сравнение с какво? Да не говорим за възможността за газификация на бензиновия мотор. Съпоставка е трудно да се направи, освен ако някой не е карал и двата модела при напълно еднакви условия. От моя опит в търсенето на кола се убедих, че по автокъщите изборът на дизелови модели е много по-голям и то в съотношение повече от 6:1 в полза на дизела. Така, че мога да ти пожелая успех в търсенето. И като я намериш да пуснеш някоя снимка тук да я видим и ние.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 28 март 2012 - 17:40

 V. Petrov, на 27 март 2012 - 12:42, каза:

Дизелът е по-подходящ за каране на дълги разстояния.... Ако караш повече градско, по-добре бензин.


Напълно съм съгласен. Съотношението градско/извънградско шофиране е най-важният фактор за избор на тип двигател.
Отговори

Гостzafira_go_* 29 март 2012 - 10:00

Привет,

мерси за отговорите. Относно разхода, видях в аутодата.бг че смесения разход на дизеловата версия е 6.6, а пък на бензиновата версия 8.6. Оттам закючих, че разхода на бензиновия мотор е по-голям, разбира се може би данните не са верни, а и зависи от начина на каране. Колата ще се кара предимно в града, разбира се през почивните дни по-скоро извън града. Искам да ви попитам за бензиновата версия, наистина ли разхода е към 12.4 в градски условия ? Също като поддръжка кой двигател е за предпочитане ?
Мнението беше редактирано от zafira_go: 29 март 2012 - 10:00
Отговори

megatron снимка megatron 29 март 2012 - 10:17

Здравей колега, каквото и да си говорим бъдеще в дизела вече няма, взимай бензиновата и слагай една метанова уредба или в най- лошия случай обикновена пропан бутан ще се возиш хем евтино, хем много. Относно двата бензинови мотора 1.6 и 1.8 всеки си има предимства и недостатъци. Хубавото е че Zafira A е един много здрав автомобил и ще ти служи дълги години и с много евтини консумативи, които рядко ще сменяш. Наистина и двата мотора фирмено си изразходват масълце повечко от необходимото, но това не е болка за умиране. За мотора 1.6 е икономичен както в града, така и в извънградски условия с умерена скорост.Ако обаче използваш климатика, той товари доста двигателя и го спъва, което също не е болка за умиране.При двигателя 1.8 спъването е по нечувствително , разхода е малко по-голям, за градски условия по-чувствителен.Като цяло Zafira е икономичен автомобил. Успех !
Отговори

Samo снимка Samo 29 март 2012 - 13:21

 megatron, на 29 март 2012 - 10:17, каза:

Здравей колега, каквото и да си говорим бъдеще в дизела вече няма, взимай бензиновата и слагай една метанова уредба или в най- лошия случай обикновена пропан бутан ще се возиш хем евтино, хем много. Относно двата бензинови мотора 1.6 и 1.8 всеки си има предимства и недостатъци. Хубавото е че Zafira A е един много здрав автомобил и ще ти служи дълги години и с много евтини консумативи, които рядко ще сменяш. Наистина и двата мотора фирмено си изразходват масълце повечко от необходимото, но това не е болка за умиране. За мотора 1.6 е икономичен както в града, така и в извънградски условия с умерена скорост.Ако обаче използваш климатика, той товари доста двигателя и го спъва, което също не е болка за умиране.При двигателя 1.8 спъването е по нечувствително , разхода е малко по-голям, за градски условия по-чувствителен.Като цяло Zafira е икономичен автомобил. Успех !

И на каква база го реши това? На тази кола колкото и да и е голям багажника, толкова е и неприятно и не естествено да и се сложи метан или газ. чисто естетически става "На свинче - звънче". Но всеки си решава сам за себе си?
Отговори

qwer6 снимка qwer6 29 март 2012 - 16:50

Да, ако си съгласен да се лишиш от товарния обем на Зафира, значи не ти трябва Зафира. Има по-компактни и маневрени градски автомобили.
Отговори

jeff снимка jeff 29 март 2012 - 18:57

 megatron, на 29 март 2012 - 10:17, каза:

Здравей колега, каквото и да си говорим бъдеще в дизела вече няма,




 Samo, на 29 март 2012 - 13:21, каза:

И на каква база го реши това? На тази кола колкото и да и е голям багажника, толкова е и неприятно и не естествено да и се сложи метан или газ. чисто естетически става "На свинче - звънче". Но всеки си решава сам за себе си?



Питаш на каква база го е решил, колкото и малко да гори дизела, нафтата е 2.80лв.!?!?! Абсолютно никакво бъдеще няма в дизела и никога не бих си взел дизелова кола, предпочитам да си взема бензин и да си сложа газ или метан пък нека да ми е неприятно :)

А колкото до Зафирата, мога да ти кажа впечатления от 1.8 16v 125коня. Да, наистина скоростите са къси но не мисля че това е голям критерии за разхода, на дълго разхода варира между 6,5-7/100 с климатик. Според мен каквато и кола да си вземаш,насочи се към бензин :)
Мнението беше редактирано от jeff: 29 март 2012 - 19:00
Отговори

stoqn_stoi4ev снимка stoqn_stoi4ev 22 юли 2012 - 08:02

 jeff, на 29 март 2012 - 18:57, каза:

Питаш на каква база го е решил, колкото и малко да гори дизела, нафтата е 2.80лв.!?!?! Абсолютно никакво бъдеще няма в дизела и никога не бих си взел дизелова кола, предпочитам да си взема бензин и да си сложа газ или метан пък нека да ми е неприятно :)

А колкото до Зафирата, мога да ти кажа впечатления от 1.8 16v 125коня. Да, наистина скоростите са къси но не мисля че това е голям критерии за разхода, на дълго разхода варира между 6,5-7/100 с климатик. Според мен каквато и кола да си вземаш,насочи се към бензин :)

здр.колеги бихте ли изказали някакво мнение за 1.8 бензин автомат
Отговори

imarh снимка imarh 21 януари 2013 - 13:53

 stoqn_stoi4ev, на 22 юли 2012 - 08:02, каза:

здр.колеги бихте ли изказали някакво мнение за 1.8 бензин автомат


И мен живо ме интересува?
Отговори

qwer6 снимка qwer6 21 януари 2013 - 16:12

Прекрасна комбинация за шофиране в града. Задръстванията и тесните завои от проклятие се превръщат в нещо почти приятно. Освен това ускорението 0-60км/ч на 4-степенния автоматик е далеч по-добро от това на ръчката.
Отговори

imarh снимка imarh 25 януари 2013 - 21:12

 qwer6, на 21 януари 2013 - 16:12, каза:

Прекрасна комбинация за шофиране в града. Задръстванията и тесните завои от проклятие се превръщат в нещо почти приятно. Освен това ускорението 0-60км/ч на 4-степенния автоматик е далеч по-добро от това на ръчката.


Кутията читава ли е и има ли overdrive? На извънградско как са изпреварванията? Празен на равна магистрала със 100 какви обороти държи?
Отговори

qwer6 снимка qwer6 26 януари 2013 - 16:25

Кутията е здрава и надеждна. При правилна експлоатация и смяна на маслото на 60к км ще надживее колата. За шофиране извън града не е особено добра. Няма как трансмисия с 4 предавки да е удобна при изпреварване, не и с 4-цилиндров двигател. Има един диапазон между 60 и 80км/ч, където няма подходяща предавка за бързо ускорение. Иначе, за круз по магистралата е идеална. На 4-та предавка 100км/ч са на около 2500 оборота.
Отговори

ИванК снимка ИванК 28 октомври 2014 - 19:00

Здравейте на всички прочетох доста из форума относно проблема с късите скорости на зафира 1,8 125 коня ,малко се обърках дали е решен проблема след 2003 година модела предварително благодаря за всички отговори.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 30 октомври 2014 - 10:58

Ако е проблем това което му викаш "къси скорости", конкретно за мен не съм много убеден, че са къси!!!!!! Мисля че умишлено ОПЕЛ са направили такива скорости с оглед пъргавината на автомобила - тежи празен 1460 кг. 16" джанти, мотор - 125 к.с. и т.н. Всичко това предполага двигателя да реагира на всякакви натоварвания и ситуации - 7 места, голям обемен багажник, изпреварване и т.н. От тази гледна точка инженерите са изработили такава скоростна кутия която да реагира в съответствие с условията в които попада колата. Ако при изпреварване, пътуване в неподходящи условия (дъжд, кал, сняг, наклон и т.н) тези скорости не дават необходимата сигурност и динамика и се налага превключването на много ниски предавки, то тогава автомобила ще има по-ниска ефективност при такива екстремални условия.
Аз лично съм доволен, от скоростната кутия на Зафира А, 1,8 бензин, 125 к.с. производство - 2004 г., която задоволява моите предпочитания и решаване на определени сублимни ситуации - изпреварвания, пътуване в лоши условия и др.
Отговори

870808 снимка 870808 04 април 2015 - 16:02

ако е удобно да попитам за дизеловите мотори понеже си ми трябва багажника не за друго 2.0 ли е най здрав и евтин или съм се заблудил и коя година ще ми препоръчате искам да е А и не държа много на фейслифт по ме вълнува другите разлики.Благодаря
Отговори

k opel e снимка k opel e 04 април 2015 - 22:24

Аз ти препоръчвам мотор Z20DTH, 101 коня малкия данък. Със синът ми скоро купихме Астра със същия мотор и се държи много добре. Писано има в много теми и ако ползваш новата търсачка ще се убедиш.
Отговори

hudson снимка hudson 05 април 2015 - 20:33

Една поправка - кода на мотора е Y20DTH, със Z са бензиновите. :thu:
И едно допълнение - с един и същи код на мотора излизат реално два вида. След средата на 2002, има промяна на смукателния колектор, заради ЕГР-а с електронно управление (на старите е със вакуумно).

Като цяло 2,0 и 2,2 са почти индентични мотори. Разликата им е само във коляновия вал и биелите (по-големия работен обем на 2,2 се постига с по-голям ход на буталото), дюзи с по-голям дебит и по-голямо турбо с променлива геометрия.
Ако имаш възможност, покарай зафири и с двата мотора и виж как ще ти паснат. Вярно е че 101 коня е със малък данък, но той се плаща веднъж в годината, а колата се кара всеки ден. Аз съм реален пример за това - преди 5 години (най-вече заради ограничения бюджета)си взех зафира със 2,0 мотор. Все си мислих че 100 коня стигат, но не е така - зафирата е тежка кола. Миналата година я продадох и сега съм с 2,2 мотор. Наистина разликата данъка е 110 лв, но кефа от шофирането е съвсем друг. А пък кефа цена няма... :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от hudson: 05 април 2015 - 20:44
Отговори

virtualnia2 снимка virtualnia2 19 април 2015 - 16:21

Колега,въпреки че съм с 2.0 дизел 2003 г. мисля че бих ти препоръчал да си вземех бензинка 125 коня 1,8 двигател, газификация и ти си човека. само трябва да решиш въпроса с поставянето му - или прецакване на едната седалка отзад, или на местото на резервната гума , и тя в багажника. разхода на газ ще е особено икономичен финансово - градско например до 10 /100 газ.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 19 април 2015 - 16:42

 virtualnia2, на 19 април 2015 - 16:21, каза:

Колега,въпреки че съм с 2.0 дизел 2003 г. мисля че бих ти препоръчал да си вземех бензинка 125 коня 1,8 двигател, газификация и ти си човека. само трябва да решиш въпроса с поставянето му - или прецакване на едната седалка отзад, или на местото на резервната гума , и тя в багажника. разхода на газ ще е особено икономичен финансово - градско например до 10 /100 газ.

Това 10 на 100 трябва да е от Младежки хълм на долу или след 23.00 когато няма движение.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg