Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с вентилатора на климатика?

TOTTI868 снимка TOTTI868 23 май 2019 - 19:18

Здравейте, след смяната на радиатора, всичко е точно. Но ето, че дойде летния сезон и забелязах,че климатика ми не охлажда както трябва. При пускане на копчето, се чува как компресора тръгва, но уви не духа много студен въздух. Забелязах, че перката на климатика не тръгва да върти при пускането му. Самата перка при загряване на колата се пуска заедно с голямата за охлаждане на двигателя, но при пускане на климатика не тръгва, а доколкото разбрах трябва да върти постоянно. И предполагам от това не може да охлади добре климатика, понеже е горещ радиатора му. Какъв може да е проблема, че вентилатора да не тръгва?
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 23 май 2019 - 19:39
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 23 май 2019 - 19:44

.
Мнението беше редактирано от freeqwerty: 23 май 2019 - 20:09
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 23 май 2019 - 20:40

 TOTTI868, на 23 май 2019 - 19:18, каза:

Какъв може да е проблема, че вентилатора да не тръгва?

Според някава диагностика (от сорта на оп-ком) налягането на компресора при работа трябва да е в норми за да върти перката самостоятелно. За липсата на налягане има няколко варианта: нехерметичност на системата, износен компресор или дефектирал пресостат.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 24 май 2019 - 09:11

Преди като зареждах климатика вдигаше високо налягане и компресора изключваше, после пак пускаше. Тогава не обърнах внимание дали перката върти или не. Налягане има, иначе няма да включи компресора въобще
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 24 май 2019 - 12:13

Налягането в с-мата е достатъчно да тръгне компресора но не и перката, затова и работи с понижен капацитет. Или датчик лъже за налягането или количеството фреон не е на макс. Кое от двете е валидно става с проверка в сервиз не през форума.
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 24 май 2019 - 16:06

Не знам дали ще те успокои нещо но и на моята астра е така,но климатика си духа достатъчно студено.Пускам климата, пипам радиатора и като се затопли ми се вклчват и 2 те перки.Преди месец случайно открих/обслужване за лятото/че перката на климата не тръгва.Оказа се блокирал вентилатор,сваляне ,почистване,гресиране сега върти без проблеми.Студено съм имал от големия вентилатор.На колега 1.6 зафира заводски е с 1 вентилатор и не се е оплаквал от слабо студено.Ако някой колега с астра му се занимава нека види реда на включване на перките и пише.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 24 май 2019 - 16:38

Ми то е описано как, кога се включват перките. Потърсете малко. Ако перката не включва, защото е блокирала ще светне на таблото. Диагностика и проверка на фреона. Имам чувството, че и тази тема ще е дълга..... :surrender:
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 24 май 2019 - 17:11

 IvailoM, на 24 май 2019 - 16:38, каза:

Имам чувството, че и тази тема ще е дълга..... :surrender:
Въпросната кола с климатик ли е или с климатроник?
Ако се включи някаква кадърна диагностика от кадърен диагностик,могат да се видят доста неща:
1.Може да се провери за грешки.
2.Може да се види налягане на фреона.
3.Може да се пуснат вентилаторите.
4.Тази тема може да приключи! :bishop:
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 24 май 2019 - 18:51

Перката не е блокирала, понеже както казах се пуска с голямата за охлаждане на двигателя. С опкома може ли да се провери нещо-фреон и налягане
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 24 май 2019 - 18:52
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 24 май 2019 - 19:25

Който му разбира може.
Отговори

stoyanzs снимка stoyanzs 24 май 2019 - 20:47

За последно пиша и изчезвам от форума.Чети бе пич що питаш. Не се занимавай с форума няма да ти помогнат тук със съвет.Отиди си в сервиз и виж количеството на фреона. Кви лампи ще светят при блокирал вентилатор кви пет лева,пък и кога си го писал.Давайте, продавайте съединители;спирачни дискове и супорти;стари зимни гуми и други ебахти търгашката история .Да живеѝ пазара едно и също как не се уморихте с тия обяви.Дано ги продадете най после че да се приключат дългите теми.Кои са те ами те си знаят.Затваряй темата че стана жега без климатик.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 24 май 2019 - 20:56

Много нервно го раздаваш?!! Кога се регистрира тук, кога започна да даваш наклон на хората какво да продават? Щом е дадена такава възможност на хората кво се потиш тук да се правиш на мъж??? Кой те задържа да стоиш, кат не ти изнася нещо вкарваш втора и отиваш в друг форум!
Специално за Астра Г не ми раздавай акъл как се случват нещата. Имам няколко теми само аз, в които съм описал проблеми на тази система. Да не говорим колко още хора са разисквали тези проблеми с климатици, но никой не сяда да потърси за 5 минутки..... И все пак на момчето са му дадени насоки, както винаги в негови теми, но на него не му се ходи до сервиза, щот там пари взимат.... Но тук онлайн този проблем няма как да се разреши....

Тоти, намери колега с ОП КОМ, който му разбира и вижте нещата. Работа за 10 минутки е. Вместо тук да правиш по 30 страници с мнения, не ми пречиш, но излишно се мотаеш ти :whistle:
Мнението беше редактирано от IvailoM: 24 май 2019 - 20:58
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 24 май 2019 - 20:57

Стоянчо в форума има прекалено много информация но някой ги мързи да четат и го бъркат с чат и фейсбук а колегата Тоти има навика да пише 10-тина страници тема без да направи това което му казват да провери.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 25 май 2019 - 09:06

Колеги, винаги чета преди да пиша във форума- търся в този форум и други. Лично аз имам опком, за това питам, дали може да се провери нещо с него
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 25 май 2019 - 09:19

На радиатора на климатика който се нарича кондензатор,има един филтър дехидратор.Датчика за налягане по спомени е след този филтър дехидратор.Ако този филтър е запушен,датчика не може да отчете че се е вдигнало налягането и съответно не включва перката.Това нещо може да установи човек който има опит с климатици.Отивай на сервиз!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 май 2019 - 09:19

Може, но трябва да знаеш кое какво и колко. Можеш да си тестваш и вентилаторите дори. Но понеже мина много време от когато ровех по климатизациите на опелите и не помня всичко.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 27 май 2019 - 11:35

Преди като си пълнил системата, компресора ти е изключвал от високо налягане /не знам по манометър на пълначката или според диагностиката/...
После си сменял радиатор /що ли?!/
Сега не ти включва перката при горещ радиатор...демек при високо налягане в него
Нещо се е прецакало, и то не е от сега.
Ако при бързо каране имаш студено, за мен е или датчика за налягане или модула под калника.
Датчика се сменя почти лесно. без изпразване на системата.
А, и не ходи при първия майстор дето те е оставил с високото налягане :icon_wink2:
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 27 май 2019 - 15:15

Току що ходих да зареждам климатика. В него имаше 350гр фреон,заредихме, но перката отново не се пуска, при стартиране на климатика. Вдига високо налягане и компресора изключва!!След това пак включва и вече духа студено. На дълъг път и по висока скорост след 70-80 км в час климатика духа ледено студен въздух, явно от охлаждане от въздушната струя. Майстора ми вика, че имам запушване по системата или във дехидратора. Но не искам да сменям на сляпо. Как мога да замеря въпросния датчик за налягане дали отчита в норми. А за колегата по горе, сменях водния радиатор, който няма общо с сегашния проблем, който между другото е така от 2 години. И досега карам така две години, но сега забелязах, че не се пуска перката!!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 май 2019 - 15:20

Дехидратора точно се хваща много лесно. Читавите климатикаджии знаят как.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 27 май 2019 - 17:27

1.Включва се манометър на щуцера на радиатора/дехидратора на климатика.
2.Включва се някаква диагностика(може и ОПКОМ) в буксата на колата да се гледа налягането.
3.Пуска се климатика и се гледат двете нялягания,по манометър и по диагностика.
4.Правят се съответните изводи с това дето е между ушите на майстора.
Щуцера се намира преди дехидратора а датчика е след дехидратора! :clapping:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg