Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

"Ремонт" на термостат

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 10:23

За да стигне температурата при термостата103-105гр и да отвори.перката трябва да си трае .тя обаче почва да върти още от 95гр. а при 105 110 гр.ввече е на трета степен и излита.радиатора си е студен
На таблото уреда преди като съм на градско беше заковал на 90 на извънградско падаше до 40 .сега вече няма значение обдухването на радиа тора защото тои си е студен а на коя степен е вентилатора,за да обдухва двигателя а не радиатора което е тъпо
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 януари 2020 - 10:36

Или не сте обезвъздушили или термостата е дефектен. Трети вариант няма...
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 10:50

Ако в Опел не могат да го обезвъдушат не знам къде другаде да ходя.За всеки случай им казах да сменят термостата пак както и всички датчици за температура и ако наистина е дефектен да ми издадат протокол за да мога да върна този който го купих аз.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 28 януари 2020 - 11:14

 Алекс бев, на 28 януари 2020 - 10:23, каза:

За да стигне температурата при термостата103-105гр и да отвори.перката трябва да си трае .тя обаче почва да върти още от 95гр. а при 105 110 гр.ввече е на трета степен и излита.радиатора си е студен

Ако тази температура се гледа с диагностика и ако е читава диагностиката, то проблема е софтуерен!
Ама станаха много "ако".А ако цапа и мирише.
С проблема трябва да се заеме човек дето знае и може!
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 28 януари 2020 - 12:01

Датчика за температурата, която се показва на таблото е преди термостата, тоест показва температурата на ДВГ. Перката на вентилатора се командва от датчик на радиатора. Термостата отваря на 89/92 градуса щом почва да ти върти още на 95 градуса перката. Трябва термостат, който отваря на 98/102 градуса, за да почне перката да ти върти на 105 градуса.
Без термостат нормално да ти пада и до 40 градуса. За да не може да се обезвъздуши като хората значи тоя радиатор вероятно е частично запушен. Свали радиатора, и го пълни с топла вода откъм изхода, за да прогониш боклуците на там от където са влезнали. Купуването на датчици, термостати и т н трябва да е последна стъпка.
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 28 януари 2020 - 12:16

Жорка Ж не го обърквай допълнително да търси термосттати на по-ниски градуси при положение, че такива за този модел ДВГ няма. Доколкото разбирам на колегата колата е в сервиз и там ще му я оправят.
А към колегата Алекс бей последно се обръщам да има търпението системата да се обезвъздуши хубаво явно е направила въздушен джоб и затова му въртят перките без да спират. Последно и на мойта като й сменях гарнитурите на топлообменника си играх до тъмно да я обезвъздушавам, че реално чак на другата сутрин колата се обезвъздуши.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 28 януари 2020 - 12:24

Привет,+1 за обезвъздушаването. На стандартно казанче от Мерива най от горе са две тънки маркучета, лявото излиза от най-високата точка на двигателя, а дясното отива надолу.
Отваря се капачката на разширителното казанче и се отделя лявото маркуче. Има малка възможност самото маркуче да се вкара в гърловината на казанчето. Стартира се двигателя и се оставя да работи, до като от маркучето не излезе охладителна течност с постоянен дебит, малко но постоянно. Пробвал съм всякакви други методи и това е, иначе мотора вдига 100градуса въртят перки, а радиатора е почти студен.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 януари 2020 - 12:26

Има и лагави термостати. Първото им отваряне е по-късно отколкото трябва. Опелите не са с такива проблеми, защото имат тръба за самообезвъздушаване, но при други коли иска или налягане да се набута антифриза и да се обезвъздуши от маркуч или пробква или да я прегрееш веднъж, че да отвори... Пример за това са доста мотори на фолксваген. Ако има въздух и нищо не мокри термостата, ще има да чакате да се отвори...
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 28 януари 2020 - 12:34

 JorkataG, на 28 януари 2020 - 12:01, каза:

Датчика за температурата, която се показва на таблото е преди термостата, тоест показва температурата на ДВГ. Перката на вентилатора се командва от датчик на радиатора.

1.На таблото няма нещо което да показва температура на мотора, има червена лампа само.(не съм сигурен може да се бъркам с Астра Х)
2.На радиатора няма датчик който да включва перката.Тя се включва от ЕКУ-то каоето гледа температурата на мотора.
3.Първа степен на перката трябва да се включи на 105 или 109 градуса, не помня колко беше точно.
Този мотор е с фабрична газова Ланди Ренцо.Каква е газовата конкретно на този автомобил?
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 28 януари 2020 - 21:09
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 12:38

От това започнах преди да знам ,че нямам термостат-прочистване на системата с машина смяна на радиаторчето за парното,смяна на водната помпа с оригинална за 265лв. в Опел ,след това сам реших ,че щеси сменя термостата ,купих Mahlle Behr за 100 кинта и тогава видях ,че термостата е изкъртен монтирах го и тогава започна филма с включването на перките.Остана за смяна само водния радиатор датчика и преинсталиране на софтуера. Току що ми се обадиха от Опел и казаха че съм купил дефектен термостат-правили му били "компютърна симулация"и установили ,че отваря на 110гр.и затова перката го изпреварва.ще го сменят и него с оригинален GM.Хич не ми се вярва ама като съм свалил един път гащите....
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 януари 2020 - 12:40

Е какво има да не вярваш. То няма какво друго да е... Той оригиналния или е бхер или е валер така или иначе. Просто си хванал или менте или дефектна бройка. Помеждодругото точно от бхер имам наблюдение, че първото отваряне им е по-късно. После отворят ли веднъж почват да работят като часовник на зададените градуси.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 28 януари 2020 - 12:41
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 12:44

Точно такава е газовата landi renco но този проблем е и когато работи само на бензин.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 28 януари 2020 - 12:51

 bobobobi, на 28 януари 2020 - 12:16, каза:

Жорка Ж не го обърквай допълнително да търси термосттати на по-ниски градуси при положение, че такива за този модел ДВГ няма. Доколкото разбирам на колегата колата е в сервиз и там ще му я оправят.

Не съм казвал да търси термостат дето отваря на под 98/100 градуса.

 ivan_pop, на 28 януари 2020 - 12:34, каза:

1.На таблото няма нещо което да показва температура на мотора, има червена лампа само.
2.На радиатора няма датчик който да включва перката.Тя се включва от ЕКУ-то каоето гледа температурата на мотора.
3.Първа степен на перката трябва да се включи на 105 или 109 градуса, не помня колко беше точно.

Лампа или скала е все тая важното е какво е на практика.
Колите идващи от Италия винаги са пипани по отношение на охладителната система. Мойта лично не вдигаше повече от 75 градуса на место и без включена перка на парното. Просто беше такъв термостата. Да не говоря какво му беше състоянието.
Ако е така както казваш Иване, значи проблема е софтуерен. Тоест ЕКУ-то да командва перката, вземайки инфо от ДВГ само. В такъв случай някъде из ЕКУто е зададено перката да се включва рано.
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 12:51

Не знам кое е първо отваряне и лошо обезвъздушаване ама и навъртях 150 км. с този термостат като издух два пъти на 170км/ч.и перката пак си работеше на 2ра ,а радиатора леден.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 28 януари 2020 - 12:53

Той човека казва, че на таблото уреда му бил заковал на 90 градуса...
Че перката почвала да върти на 95 градуса...
А се казва, че нямало уред, а само червена лампа...и как термостата дето ще му го сложат ще е на 103 градуса, а перката няма да се включи на 95 градуса...Представа нямам.
Няма ли тенджера и външен независим термометър /особено термометър/ за проба, не може да се вярва на датчици и софтуер дето "чете" от тях.
И към автора: Моля те пиши какво точно са ти казали от сервиза, дето те влачат толкова време.
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 13:00

Най съм склонен да вярвам ,че в топла Италия са пипали нещо по софтуера свързано с климатика и пускането на перките ,ама и до там ще се стигне.

Смятам,че като им кажа идеята за тенджера в Опел ще ми се смеят,а може и да ме изгонят.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 януари 2020 - 13:14

В опел си имат уред за тая работа, че да не им се налага. Не ги мисли. Хората са ти казали вече какъв е проблема. Дали има някакъв друг механичен проблем около термостата ще се види като го свалят, но ти гарантирам, че са ти казали вече точно какво и е на колата.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 28 януари 2020 - 13:14

Прочетох отново коментарите и вече твърдя че термостата ти е наред. Проблема не е в него. Защо казвам това.
Перката върти още на 95 градуса а радиатора е студен. Това значи че софтуерно е променено на колко градуса да се включва перката. Обезвъздушена или не това едва ли ще принуждава перката и ще лъже ЕКУ-то че градусите са еди кви си. Настройката на софта е правена при положение че колата е била БЕЗ ТЕРМОСТАТ, което значи че трябва да се възстановят "заводските настройки". Това обаче в никакъв случай не се прави с преинсталиране. Потърси в менюто на ДВГ и там на живи данни ще се види къде е проблема.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 28 януари 2020 - 13:17

Колега Алекс, на тези от Опел няма какво да им обясняваш просто им кажи да ти налеят оригиналните настройки за твоя мотор и драмата да приключи. С термостат или без вентилатора при теб трябва да се включи не преди 107 градуса за първа степен. Оттам нататък само ще си покаже доколко от кое.
Отговори

Алекс бев снимка Алекс бев 28 януари 2020 - 13:53

Благодаря на всички за отзивчивостта.След толкова четене и главоблъскане и аз стигам до заключение че има нещо софтуерно,но ако и това не помогне остава само варианта за вграждане на термостат с по ниски стойности на отваряне.дали в празния корпус или директно в маркуча от Рено5 ще го мисля после.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg