Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Ходова част на Vectra B '98

CUPONa снимка CUPONa 08 май 2007 - 09:48

Здравейте, разгледах форума, но не успях да намеря подобна тема и затова пускам нова.
Купих си (преди 10 дни) Vectra B 2.0 DTI 101 к.с. '98г.
Смених задните два шарнира, че бяха много зле. От сервиза ми казаха, че всичко друго си е наред. Обаче колата вози много твърдо и усеща всяка дупка! :25: . Амортисьорите са ми добре. Чудя се дали не трябва да сменя пружините? По принцип НИЩО не разбирам от автомобили. Возил съм се в други такива коли и си возят мекичко. А в момента моята вози по-лошо от Golf !!!
Всички мнения, които прочетох тук във форума сочат, че Вектрите возят меко.
Моля дайде ми съвет какво трябва да й сменя на колата, за да се зарадвам истински на новата си придобивка! :25: Благодаря Ви предварително!


----------------------------------------------------------------------------------

П.П. Ако трябва нека темата бъде преместена в раздела за ходовата част, но съм я сложил тук, защото става дума за точно определен автомобил. Незнам къде ще е по-подходящо.
Отговори

spasito снимка spasito 08 май 2007 - 12:08

Вероятно е сьс спортно окачване ако не ти харесва може да го размениш с някои но то си вьрви комплект пружини и амортесьори само пружини не се сменят виж какьв цвят са
Отговори

sauber снимка sauber 08 май 2007 - 12:41

Извинявай за тъпия въпрос, но на колко атмосфери си държиш гмите ?
Отговори

batececo снимка batececo 08 май 2007 - 12:46

sauber, на May 8 2007, 12:41 PM, каза:

Извинявай за тъпия въпрос, но на колко атмосфери си държиш гмите ?
 

Въпроса е доста уместен :25: Аз понеже съм с малки гумички след като няколко пъти кривих джанти ми казаха да ги помпя повече и сега е като каруца, така че провери си гумите на някоя бензиностанция на първо време :25:
Отговори

CUPONa снимка CUPONa 08 май 2007 - 15:08

Незнам на колко атмосфери са, но ще проверя. Гумите са ми 15 цолови - 165/95/15 с лети джанти - петолъчки.
На колко атмосфери трябва да бъдат и трябва ли да има разлика между предните и задните гуми в налягането?


Ще проверя и цвета на пружините. (В момента съм на работа и не мога точно сега :25: )
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 08 май 2007 - 15:11

По-скоро са 195/65/15 ;)
В книжката пише какво трябва да е налягането предни/задни при всеки размер гуми. Ако нямаш книжка потърси за лепенка от вътрешната страна на капачката на резервоара или на вратата....при всички положения някъде по купето трябва да го пише. Според мен 2.2 за такива гуми е ОК.
Отговори

todoplam снимка todoplam 08 май 2007 - 15:14

Гумите ти трябва да са напомпени 2.3-2.4 атмосфери
Отговори

CUPONa снимка CUPONa 08 май 2007 - 15:21

Това не е ли много твърдо?
В такъв случай твърдото возене си остава.
Въпросът ми е как да го премахна и да вози меко? :25:
Отговори

Astronaut снимка Astronaut 08 май 2007 - 15:44

На капачката на резервара би трябвало да има лепенка с упътване кога какво как :25:
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 08 май 2007 - 16:00

Astronaut, на May 8 2007, 04:44 PM, каза:

На капачката на резервара би трябвало да има лепенка с упътване кога какво как  :25:
 

Мда =) ако не се лъжа летните бяха 2.4, зимните 2.2 =)

А Вектра-та на автора на темата трябва да има некви модове, че да вози твърдо... Мойта поне вози супер ластично, с тея 195/65 гуми направо не се усещат неравности и тем подобни... Асконата примерно пак е със супер високи гуми по дефолт (165/80/13) и задната седалка е като нар :25:
Отговори

GIGA снимка GIGA 08 май 2007 - 20:45

:25:

CUPONa, на May 8 2007, 09:48 AM, каза:

Здравейте, разгледах форума, но не успях да намеря подобна тема и затова пускам нова.
Купих си  (преди 10 дни) Vectra B 2.0 DTI 101 к.с. '98г.
Смених задните два шарнира, че бяха много зле. От сервиза ми казаха, че всичко друго си е наред. Обаче колата вози много твърдо и усеща всяка дупка!  :25: . Амортисьорите са ми добре. Чудя се дали не трябва да сменя пружините? По принцип НИЩО не разбирам от автомобили. Возил съм се в други такива коли и си возят мекичко. А в момента моята вози по-лошо от Golf !!!
Всички мнения, които прочетох тук във форума сочат, че Вектрите возят меко.
Моля дайде ми съвет какво трябва да й сменя на колата, за да се зарадвам истински на новата си придобивка! :25:                                                                                              Благодаря Ви предварително!


----------------------------------------------------------------------------------

П.П.  Ако трябва нека темата бъде преместена в раздела за ходовата част, но съм я сложил тук, защото става дума за точно определен автомобил. Незнам къде ще е по-подходящо.
 

сега като чета темата на колегата разбирам че несъм изолиран случай още като купих моята/Вектра Б Х18ХЕ/ми направи впечатление че вози доста по твърдо от предишната ми Вектра А но приех това за даденост и изобщо ни съм се замислял че може да има някаква преработка на окачването.Гумите ги карам 2.2 отпред 2.1 отзад ивъпреки това вози твърдо.

какъв цвят трябва да са пружините за стандартно окачване.
Отговори

sauber снимка sauber 08 май 2007 - 21:38

CUPONa

Гумите би трябвало да са ти 195/65/R15 както каза някой по долу. Това е каталожния размер на Вектра Б.

Отностно колко трябва да са, ако не се лъжа по каталог ги дават 2.2 отпред, 2.1 отзад. Предполагам с въздух са ти пълни гумите. Имай напредвид, че мойте когато ги пълних с въздух преди, съм улавял разлика от 0,4 атмосфери повишение. Тоест предните ми бяха на 2.6...тогава почва да вози много твърдо. Сега пълня с Асот и грижи нямам :) 2.2 предни 2.0 задни :)
Отговори

Maiky снимка Maiky 08 май 2007 - 21:54

Моята возеше по-твърдо от старата като я взех и след смяна на задни пружини и аморти си остана твърда като возия, но по стегната отзад. Попринцип модела е с доста "дървена" возия като цяло, така че не очаквайте да се промени много. Наистина тук най-голямо значение имат гумите. 195/65/15 като ги оставиш лятото на 2,2 и след 2 дена показва 2,4. А като стане 40 градуса на сянка питай ме какво е! Успех с колата и безаварийни! :25:
Отговори

CUPONa снимка CUPONa 08 май 2007 - 21:55

Moonlord, на May 8 2007, 04:00 PM, каза:

А Вектра-та на автора на темата трябва да има некви модове, че да вози твърдо... 


Какво имаш в предвид като казваш "модове"? :)
Не ми се вярва да е само от гумите.
А гумите наистина са ми 195/65/15 - объркал съм се по-горе. Пълни са ми с въздух. Утре ще отида да си оправя наляганто им и ще пиша какво е станало (дали се е променило нещо). Обаче все си мисля, че няма да е от тях.
Ако се наложи да сменям пружини и амортисьори, колко пари ще ми излезе цялата тая работа!?!
Отговори

Maiky снимка Maiky 08 май 2007 - 22:02

CUPONa, на May 8 2007, 10:55 PM, каза:

Ако се наложи да сменям пружини и амортисьори, колко пари ще ми излезе цялата тая работа!?!
 


Цените са както следва: задни пружини: 0т 140лв нагоре (за 2те), аморти от 70/бр (не ти ги препоръчвам), предните са близки като цени може би малко по-скъпи (с около 10%) :25:
Отговори

Vectra_98 снимка Vectra_98 08 май 2007 - 22:40

Аз също карам с оригиналните 195/65/15 и на капачката на резервоара ми пише да се помпят с 1.9 и само при пълно натоварване (4+ души и багаж) с 2.1 предни и задни.
Да си призная 1.9 ми се струва малко, и затова ги карам ~2.0 (+- грешката на апарата) и возията е повече от комфортна.
Един приятел с Вектра А се вози наскоро и отбеляза, че возела чувствително по-добре от неговата (X16SZR). И двете са напълно с напълно оригинални окачвания и в изправност. Така, че не съм много съгласен за 'дървената' возия, моите впечатления са че Вектра Б вози много добре ако всичко е както трябва. Да не сравнявам с други конкурентни модели и марки.

п.с. Един път гумите ги направих 2.2-2.3 и започна да вози като каруца, направо подскача от всяка неравност на пътя.
Отговори

CUPONa снимка CUPONa 09 май 2007 - 13:14

Гумите ми бяха от 3 до 3,5 атмосфери!!! :rotfl: Сега ги намалих на 2,2 отпред и 2,1 отзад. Много голяма разлика има! :25:
Благодаря ви на всички!
Открих още, че са ми за смяна задните тампони на държачите и на купето ( да знаете, че в момента може да бръщолевя безмислици, но не разбирам хич от автомобили :25: - общо взето някои тампони отзад са за смяна).
Пружините са ми черни. А на капачката на резервоара пише 2,4 при по-празна кола и 2,5 при натоварена.
Отговори

Емилио снимка Емилио 09 май 2007 - 14:00

Значи преди месец помпах гуми на Търновския Петрол...явно не им работил както трябва уреда,защотоо...като приключих и потеглих...Бах!Не мога да си позная колата...друсааааааа!
Спирам и вадя руския манометър!И какво да видя: предни 3.2,задни-4!!!!
как не са се пръснали
намалих до колкото си пише за 14 ски на капачката на рез. а именно предни и задни при 3ма човека и три куфара-1.9 и веднага стана мека и както си ме кефи!Но това е при мен.В твоя случай може и друго да има...
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 09 май 2007 - 14:31

Ти нали знаеш, че като се загреят гумите и показва други стойности =)
Отговори

sauber снимка sauber 09 май 2007 - 14:45

Moonlord, на May 9 2007, 03:31 PM, каза:

Ти нали знаеш, че като се загреят гумите и показва други стойности =)
 


Аз за това с Азот пълня...щот да не си играя на абстрактен хуманизъм с гумите. Сутрин да са ми на 2 атмосфери, по обед на 2.8... БАЙРЪМ :25:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg