Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

ESP Plus/TC за Opel Astra

фалконети77 снимка фалконети77 22 октомври 2007 - 23:42

 msi200, на Oct 22 2007, 06:49 PM, каза:

Сега, имам един въпрос - според вас ТС на опел какво прави:

1. Отнема газта при превъртане на което и да е от задвижваните колела.
2. Играе ролята на блокаж, като натиска спирачката на превъртялото колело.
3. И двете по горе изброени.

Мерси.

Един колега беше пуснал едно филмче по-горе и там си го обясняваха:не позволява превъртане на което и да е от задвижващите колела,а когато си подал повече газ намалява оборотите на мотора.
Но понеже тракшън контрола е интегриран в системата ESP,тоест говорим за една система която предотвратява превъртане на задвижващите колела и поднасяне и завъртане на колата.Затова отговор 3 също е верен :unsure:
Отговори

msi200 снимка msi200 23 октомври 2007 - 00:22

И аз мисля така. Значи, това е което аз знам: Модерните системи за тракшън контрол комбинират и 2-те фази на работа. Това със спирачките се нарича Select High Mode, а това със отнемането на газта - Select Low Mode(SH и SL -според bosch).

Значи, като дадеш много газ, особено ако колата е на две различни настилки от двете страни, едната гума почва да се върти яко и електрониката и набива спирачките(Select High). Така цялата сила рязко отива към другата гума, която си има сцепление. Рязкото постъпване на момент гумата със сцеплението обаче я кара да започне да буксува за съвсем кратко, и тогава вече електрониката усеща че трябва да отнеме от газта, като премине на Select Low. Така за един кратък момент при превключване SH<>SL се губи ускорението.

Имаше нещо, че по-новите системи изчакват известно време, преди да превключат между тези два режима, за да избягнат тази дупка в ускорението, и точно в този период на изчакване гумата се върти.

Та това ми беше идеята, като казах че на електрониката и трябва време за да отреагира.

Това по-горе съм го чел някъде из интернет и не претендирам да е много вярно.

Мишо
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 23 октомври 2007 - 11:30

ок - това обяснение вече е друго - но няма нищо общо с това електрониката да е бавна и да не може да ти смогне на бързия крак!
а иначе esp и tc са заедно щото това са две програми за един и същи хардуер - че може и една да е даже
Отговори

Kol Kolov снимка Kol Kolov 08 май 2008 - 14:25

Здравейте,

Наскоро си купих Opel Zafira Z19DT 120 кс., COSMO + Пакет COSMO Plus (който включва ESP). След като се запознах с документацията имам съмнения, че имам ESP. Четейки тази тема, се чудя дали ESP може да се усети само на заледен и/или заснежен участък?

Това което ме притеснява е, че не виждам контролната лампа да свети при завъртане на ключа (както е писал ipetrov и както е обяснено в документацията), нито виждам или усещам системата да сработва по време на движение (лампата не мига). Опитах се да я предизвикам в завой, но без да рискувам прекално много и нищо не се получи.

Моля, дайте съвет как и дали мога да я тествам на сухо време?
Отговори

Dead Fox снимка Dead Fox 08 май 2008 - 15:27

Истината за това кое, кога и как сработва е адски относителна. От личния ми опит мога само да заключа, че всеки производител си има свой настройки, например СААБ-а от профила ми винаги леко занася задницата или превърта четвърт оборот преди да се включи електрониката ( ТС или ESP), много минимално но все пак се усеща. От друга страна при Ягуар (S-type да бъда по конкретен) нещата седят по съвсем друг начин, там колата е като влак по релси, не мърда, дори и на сняг и лед. Е за съжаление не разполагах с терен като Тифф, за да натисна колата по-екстремно. Но факт е, че не мърда и с милиметър. Все още не съм карал Опел с такива ситеми и за това говоря за други марки.
Отговори

НеаМ РаВеН снимка НеаМ РаВеН 08 май 2008 - 16:18

 icemann, на Oct 20 2007, 12:58 PM, каза:

ESP и TC са различни неща.ЕСП е ако ти поднесе , а тракшъна е боксуването.За ТС знака е кръгъл с пунктир и ТС вътре.

Не е задължително условие, но при повечето е така, при мен например ТС е символа на хлъзгав път :)
Отговори

Ang снимка Ang 09 май 2008 - 15:10

При мен не съм забелязвал да ми падат оборотите на двигателя при забуксуване, но пак веднага светва лампата на таблото и буксуването спира. Пробвал съм го няколко пъти на сухо. На снъг още не съм. Заради този ТК не мога да се изкефя поне веднъж на колата.
Някой знае ли как мога да си изключа това ESP/ТС за да видя каква е разликата с него и без него. В упътването на колата пише как става с бутона SPORT, аз обаче нямам такъв.
Някой ако знае да каже.
Мерси.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg