Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем със зареждането на Vectra B 1.7 TD ISUZU

ZAP снимка ZAP 19 юни 2015 - 22:42

Здравейте колеги,
от доста време имам проблем, който се опитвам да разреша, но така и не успях. Когато загрее двигателя, динамото зарежда 13.1 - 13.3V на фарове. В момента, в който ги спра напрежението започва да се покачва плавно до 14.0 V. Когато е студена зарежда 14.4V. Сменени са диоден блок, реле-регулатор, четки и ремък на динамото. Пуснах и допълнителен плюсов кабел от акумулатора до динамото, но разлика почти никаква. Къде да търся решение на проблема според вас?
Отговори

gerov снимка gerov 19 юни 2015 - 23:00

Погледни и минусовите клеми ,ако не е от тях търси проблема в ротора и статора!
Отговори

ZAP снимка ZAP 20 юни 2015 - 17:47

Преди малко преди да си тръгна от работа на студен мотор при пуснати къси, дълги и парно на клемите на акумулатора измерих 13.5V, а на изхода на алтернатора 13.9V.Явно като загрее, пада на напрежение става още по-голям. Ще прегледам пак кабелите.
Отговори

slavika1980 снимка slavika1980 22 август 2015 - 20:47

 ZAP, на 20 юни 2015 - 17:47, каза:

Преди малко преди да си тръгна от работа на студен мотор при пуснати къси, дълги и парно на клемите на акумулатора измерих 13.5V, а на изхода на алтернатора 13.9V.Явно като загрее, пада на напрежение става още по-голям. Ще прегледам пак кабелите.
Здравейте нов съм във форума и ще си позволя да използвам темата на колегата защото проблема при мен е същия.При студен мотор зареждането е 14V при работещи само подгревни свещи -след като се изключат става 14.2 без консуматори.При продължително каране започва да пада с по една десета и стига до 13,1 на фарове и вкл.ниска скорост на перката.Като е висока околната температура ок 30-35С нещата са още по зле.Сменени са диоден блок и реле.Всякаква информация ще е от полза като например има ли управление тоя алтернатор от другъде.Майстор който да се справи с проблема от района също няма да откажа че акумулатора кара 2г с 300 мъки.
Отговори

Коцето снимка Коцето 23 август 2015 - 14:31

Малко за четене: http://www.opelclub....showtopic=67724
Отговори

CH_M снимка CH_M 23 август 2015 - 15:03

Да се вземе под внимание и това, коментирано още преди 4 г. .....

 VectraB, на 09 юни 2011 - 17:34, каза:

- Потвърди се, че топлия алтернатор има по-ниско напрежение на зареждане. Същото се наблюдава даже при AstraH. Явно това е "нормално" и не е повод за притеснение.
При мен стойностите са :
Студен двигател/алтернатор 14.6V, напълно в границите от каталожните стойности.
Топъл двигател/алтернатор 13.9-14.0V
Прилагам Alternators.pdf с данните на някой алтернатори ползвани от Опел.
Възможно логично обяснение е, че регулатора на напрежение в самия алтернатор, няма добра температурна компенсация. Или по-точно изобщо липсва такава.
Отговори

slavika1980 снимка slavika1980 23 август 2015 - 21:56

Преди да пусна питането в тази тема попрочетх доста вкл. и темата за която колегата даде линк-мерих но не открих някакви фрапиращи падове.Може би трябва да пусна нови кабели със запресовки и дано да дойде този 1 волт при топъл мотор.Каква е логиката зареждането да се влияе от околната температура при студен мотор?Това за "нормалното"зареждане само ако е в границите на твоето-клекне ли под 14 не ме кефи...
Отговори

slavika1980 снимка slavika1980 31 август 2015 - 21:12

Ако някой има идея къде в София или около София биха направили зареждането КАТО ХОРАТА няма да откажа.Няма какво да ми се опре но е случая съм безсилен...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 септември 2015 - 10:44

Ако знаех, щях и аз да ида :( Истината е, че на никой не му се занимава за 20 лв, а на нас не ни се занимава да се цапаме, за да спестим 20 лв. Намери точно коя връзка ти дава проблем (в посочената тема е описано ясно как става мисля, а и ти повечето работа си я свършил) и после всеки по-добър сервиз трябва да ти оправи връзката за 20 лв.
Отговори

slavika1980 снимка slavika1980 01 септември 2015 - 12:54

Не знам дали ви се вярва че за 2 год. чисто нов акумулатор си отива.Занимава ми се и още как -двете ми коли не са стъпвали в сервиз освен за реглаж на преден и заден мост.Проблема е там че не откривам ПРОБЛЕМА
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 септември 2015 - 14:39

При мен беше така. Скапах две бройки точно месец два след като им мине гаранцията. Доста хора ме убеждаваха, че проблем със зареждането няма (включително и тия дето заверяват гаранцията на акумулаторите). Тая зима (вече трета на тоя акумулатор) се опрости точно между коледа и нова година. - 15 и не иска да пали. Зареждам го на зарядно или давам ток от другата кола и пали от раз. Меря на студен кола - 14 волта. Пускам всички консуматори - 13,6/13,7. При топла кола пада до 12,5 при всичко пуснато, а при нормални консуматори (подгрев на заден прозорец, парно, фарове и касетофон) ми зарежда към 13 при топъл мотор. Закарах я на 2-ри януари в един сервиз дето ходя някой път и те същата песен. Масата ми била скапана, нямало проблем с алтернатора. Ядосах се и им казах всичко да сменят, че ми писна от философи и срещу 177 лв (новогодишна тарифа) изведнъж се оказа, че имало проблем в алтернатора. Изкарах зимата и още съм с тоя акумулатор. Когато алтернатора зарежда добре, електролита не замръзва и няма ядове (въпреки че самия акумулатор е взел дал).

Сега зех тая година една астра H и по нея минавам по същия път. Първата ми работа беше да я закарам да и свалят алтернатора и да сменят всичко квото има в него, но като го свалиха ми казаха че са 100% сигурни, че работи перфектно. Качвали го на стенд и бил като по книжка. Ходи разбери к'во става топла не зарежда като хората. Или нещо пак се наиграх с майстори или знам ли. Купих нов акумулатор, а стария сложих на друга кола дето имам. Сега новия не се зарежда като хората, а стария ще изкара още 5/6 години. Истината е, че на генератора дава 13,9, а на акумулатора идва по-малко. При мен плюсовата клема при акумулатора грее и си личи, че там е проблема. Общо взето мери между отделнтие елементи какви разлики дава и като видиш между кои елементи ти идва пада, ще знаеш коя връзка да преправяш. Виж и дали не грее някоя връзка (там където може).Все пак пробвай на топла кола да пуснеш перки, климатик, фарове (къси дълги халогени), касетофон, подгрев на задно стъкло и т.н и виж как зарежда колата. Виж при различни обороти дали има разлика също.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 01 септември 2015 - 14:45
Отговори

slavika1980 снимка slavika1980 01 септември 2015 - 21:48

Зареждането съм решил да го оправя независимо на каква цена и какво ще коства.Тия дни ще се занимая с подробно мерене и дано излезе проблема.
Отговори

gerov снимка gerov 01 септември 2015 - 22:38

За всеки случай провери и ремъка.Като е загрял двигателя и имаш пад на зареждането, пръсни с шпрей за по-добро сцепление на ремъка(смолата върши също работа)и мери да видиш дали има разлика!
Отговори

Z3r0c00l снимка Z3r0c00l 08 декември 2023 - 10:47

Здравейте имам същия проблем с алтернатор на вектра б 1.7 исузу. Динамото зарежда различно между 13.5 до 13.9 при вкл светлини и парно около 13.3 4. При разговор с майстор ми каза че няма смисъл да се ремонтира че стойности ще са същите реално динамото зарежда защото при изтощен акумулатор при изминати 20 30км пали и няма проблем. Някой минал през този проблем да каже къде може да се търси проблема. Благодаря предварително
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 08 декември 2023 - 11:18

А като си писал в тази тема и проблема ти е същия, какво от нещата коментирани в темата си направил и какъв е резултата. Къде мериш напрежението. Кое те накара да мериш при положение, че колата пали.
Отговори

ufer снимка ufer 08 декември 2023 - 12:24

Години наред имах проблем с моя Опел, въпреки трите масови кабела, калаената баня на плюсовия кабел, новата диодна плочка и реле-регулатор. Сложих чисто нов плюсов кабел, кербован във фабрика и се родих... :biggrin: :thu:
Мнението беше редактирано от ufer: 08 декември 2023 - 12:27
Отговори

Z3r0c00l снимка Z3r0c00l 08 декември 2023 - 13:19

Колега при некаране на колата 3 4 дена почти няма ток или ако карам 3 4 5 дена само градско на 6тия ден при палене усещам че няма ток в акумулатора. Свалих динамото уж ми ремонтираха друго и стойноста пак е 13.9 13.5 13.6 при пуснати светлини и парно 13.4 13.3 дали самите динама поддържат такава стойност или и аз трябва да търся проблема в плюсовия кабел. Днес при разговор с майстор който ремонтира динама ме увери че динамото е добре и дори да ми го ремонтирам нова платка блок реле и лагери ще е същото положение. Затова търся някой който има същата вектра да проверим колко зарежда неговото динамо и насока къде да търся проблема
Отговори

Жоро снимка Жоро 08 декември 2023 - 13:34

Замери на алтернатора колко V са и на акумулатора (АБ)... Зареждането трябва да ти е над 14V на АБ
Отговори

ufer снимка ufer 08 декември 2023 - 14:02

Пускаш един допълнителен минусов кабел. После изолираш стария плюсов, без да го вадиш от снопа, че си е играчка, и пускаш нов плюсов, дори само за проба. За няколко дни ще си проличи, а и няма да даваш пари на майстор, освен ако не можеш сам... :thu:
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 08 декември 2023 - 14:31

Реално ако възбудителния кабел не е в ред симптомите ще бъдат точно такива.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg