Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Опела няма мощ

Иван84 снимка Иван84 02 март 2018 - 19:14

Здравейте
Не знам от къде да започна и как да опиша проблема си но ще опитам. Преди 5 месеца купих Бусът "Opel vivaro 1.9 82 коня ДИ" . Карал съм го само 2 месеца понеже 3 месеца кисне по сервизи и при това без резултат.
Първите 2 месеца всичко беше супер и бусът си вървеше чудесно докато не го дадох на един майстор да смени съединителя и двете помпи[уточнявам че при смяна на съединителят е свалян двигателят]. Така след ремонта успях да закарам бусът до нас и докато го карах ми направи впечатление че педала реагира с закъснение и час по късно не искаше да запали. Естествено майсторът не успя да го запали и се наложи да отида при друг. Вторият майстор смени свещи, дебитомер, някакъв датчик и почисти егр. Резултата беше нулев дори оборотите започнаха да играят надолу нагоре. След известно време каране бусът изгуби мощност. Отидох при друг майстор но отново без резултат . Докато една сутрин след запалване оборотите започнаха да играят страшно много шумът на двигателя се промени и при подаване на газ изпуши страшно много с миризма на изгорели кабели. Закарах го при следващият майстор И отново 2 седмици на паркинг при него с заключение че бусът е добре. И сега съм в безизходица и продължавам да търся някой свестен майстор който да ми реши проблема. Предполагам че никой не се справя понеже не изписва никаква грешка на диагностиката или поне те не я засичат.
Ще обобщя проблемите: Няма мощност, оборотите с зор стигат до 2 хиляди и след това рязко се увеличават, оборотите играя на празен ход, разхода на гориво се увеличи, маслото в двигателя намалява, не пуши а последният майстор каза че турбото нямало луфтове, и ми прави впечатление че съединителят отделя мудно ако има някаква връзка с нещата който съм описал да поясня.
И под бусът няма следи от теч нито петна.
Колеги МОЛЯ помагайте!
ще си оставя телефона ако някой може да се справи с проблема или да даде идеи моля да се свърже с мен 0895025218
Отговори

distefano59 снимка distefano59 02 март 2018 - 19:35

Колега, свържи се с колегата casparcho от форума. Твърде е възможно да знае как и къде може да ти се помогне.
Отговори

ufer снимка ufer 06 март 2018 - 10:06

Дано само първият майстор, който е свалял двигателя, да не го сменил с друг, издухан...Просто не знаеш вече на кого да вярваш!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 март 2018 - 10:20

 ufer, на 06 март 2018 - 10:06, каза:

Дано само първият майстор, който е свалял двигателя, да не го сменил с друг, издухан...Просто не знаеш вече на кого да вярваш!


Е чак пък толкова :) той поне си има номер тоя двигател. Колегата е от София. Тоя бус какъв мотор е, коя година и т.н. На мен ми стана интересно. Бих го погледнал на диагностиката ако ми е някъде на близо. Ето няколко догатки - дроселова клапа, датчик колянов/разпределителен вал и инсталацията към тях и т.н. Разтоварване на турбото или маркуч на кулер. Всичко е възможно с тия симптоми на практика. Все пак тоя мотор някакъв комън рейл ли е? 1,9 ди значи не комънрейл? Да не е 20ДТЛ някой?

Гледам има някакъв 1,9 82 коня. Това някаква версия на z19dt ли е или е нещо нисанов мотор?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 март 2018 - 10:25
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 06 март 2018 - 17:52

Мотора е Рено F9Q762 първата версия на 1.9 при Рено Трафик се води ДЦИ по-късната версия F9Q760 вече е 101 коня.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 март 2018 - 18:07

Той хубаво има номер тоя мотор ама дали някой го е гледал преди да го занесе за "съединителя".
Щото гледам талоните - никъде няма номер двигател. Има код на двигателя, но номер няма. Да - пише "Номер на двигателя", но това не е номер(сериен). Това му е кода на модификацията.

Затова колегата горе правилно се съмнява, да не е сменен със същия , но издухан такъв.
Тъй и мен няма да ме учуди и да е сменен, защото извинете ама надали тоя бус е нещо по-различно от обикновените опели, където пада магарето и сваляш кутията . Има място има всичко. Що е свалян целия двигател, не ми е ясно. И на мен ми мирише яко на наредия. Носиш го за съединител и му няма нищо - вземаш го с 1 тон проблеми.

Или "майсторът" е решил да си крадне нещо и го е заменил с фалшиво такова , както казва колегата сменени "100" датчика. та може нещо да му е трябвало и сега да си бърше ръцете с "това смених, онова смених" и дере пари.

Отделно може при свалянето да е забравил да откачи букси/мукси и да е накъсал сума кабелаци и той самия да не знае кво става сега. Но има нещо тука ...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 март 2018 - 18:23
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 март 2018 - 18:42

Въпроса е чете ли го оп-кома или трябва друга диагностика?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 06 март 2018 - 19:13

Да чете го даже го има и заложен като код на мотора.
Отговори

Иван84 снимка Иван84 07 март 2018 - 09:23

Здравейте колеги
Вчера взех бусът взех от поредният майстор , той каза че е имало объркани маркучи на турбото и уж някакви кабели е правил.
Има известно подобрение но нищо съществено. Уговорката беше че Бусът ще тръгне от сервиза ремонтиран. Да ама НЕ !!!
Сутрин като е студен и го запаля пуши бял дим около 2 3 минути и двигателят сменя оборотите сам. Димът е в стабилни количества. Съмнявам се да не би да са дюзи. Къде да отида ги ги проверят ?
И между другото ми казаха че в Хаджи Димитър срещу Пулс център имало добър сервиз за дизели.Някой мнения ??
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 07 март 2018 - 10:48

Това с разменените маркучи на турбото е вероятно да е било вярно, особено след като имаш подобрение след това. Най-вероятно има соленоид, който отговаря за разтоварването и входа и изхода са му били разменени. Често го правят по сервизите заплесите. Проблема със студения старт е възможно да е всякакъв. Хич не съм запознат с този мотор и какви са възможностите му за диагностика, но ако искаш мини и ще го закача на опкома да видим какво показава, пък после ще го мъдрим с колегите от форума.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 07 март 2018 - 10:55

Точно така - мъдро решение.
А за "студения старт", може даже да са му бутали и тайминга. Знае ли човек кой какви "свободни съчинения" е правил.
Отговори

sathv снимка sathv 07 март 2018 - 15:41

Абе да не би да са ти точили нафта и да са дошли вода или нещо друго?
Отговори

Иван84 снимка Иван84 09 март 2018 - 18:32

Колеги мисля че попаднах на свестен майстор който твърди че на 100% е турбото. цената ми се видя добра, оставих му го да го прави.
До 3 4 дена ще ви уведомим какъв е крайният резултат.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 март 2018 - 22:23

Ако ти вземе повече от 300-320 лева с всичко, значи те дере .
Средна част на такова турбо е в рамките 200-250 лева.

Обаче мен ме притеснява друго - ако е турбо, тоест да не ти стига въздух, не би ли трябвало да пуши черно - не бяло
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 09 март 2018 - 22:54

Дебитомера не позволява чак толкова да се впръсне толкова нафта че да излезе черен дим. Светло синкавия дим е от лошо смесообразуване - постъпващия въздух в цилиндъра не е с достатъчна скорост че да се завихри както трябва.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 10 март 2018 - 00:54

Теория на вероятностите. Турбината се вижда колко дава такива приказки за слабо завихряне са само за къпане на клиента или от неразбиране на материята
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 март 2018 - 08:48

Възможно е просто соленоид да е за смяна или разтоварващия клапан да задържа :) Вие пък веднага се нахвърлихте на турбината.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 10 март 2018 - 08:49
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 март 2018 - 14:39

Не се притеснявай, то по принцип на дизелите (и най-вече на опел, дори е най- характерно при опел) им се скапват дюзи, помпи и турбини поне веднъж годишно. Често и по два пъти, ако се кара повече.

Какво стана, решен ли е проблема или още не?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 март 2018 - 14:41
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 март 2018 - 16:30

 tisho.74, на 10 март 2018 - 14:39, каза:

Не се притеснявай, то по принцип на дизелите (и най-вече на опел, дори е най- характерно при опел) им се скапват дюзи, помпи и турбини поне веднъж годишно. Често и по два пъти, ако се кара повече.

Какво стана, решен ли е проблема или още не?


хахаха, Тишо . На година ? Не казваш на седмица :)
На мен пък ми каза един човек, при когото сменях пружините отзад(не ми се занимаваше) и той вика : "Тия турбини(от тия двигатели) ако си се карат както трябва и се обслужва двигателя както трябва , така са направени че да надживеят двигателя. Вече ако насила се опитваш да я счупиш - ще получиш искания резултат, няма проблем".
Това му бяха думите и ми каза че бая Зафири с тоя двигател са идвали, но никога не е пипал или са се оплаквали от турбината.
Отговори

Иван84 снимка Иван84 25 март 2018 - 23:42

Хора не пожелавам на никой да мине през този цикъл през които минах с тези майстори. и последният майстор ми съдра кожата. рециклира турбината каза че е почистил системата която се омаслява и уж сменил маслото[което беше така както го оставих]..... Бусът спря да пуши и има подобрение ..Но сега изминах около 500 км след ремонта и отново губи масло (по мои изчисления около литър и половина за 500 km) и на диагностиката излиза грешка която не може да се изтрие, кода и е " p0113 "
Не знам вече какво да правя... губи масло а не пуши; има грешка и не се трие; луди пари по майстори и нищо;
някой може ли да каже каква е тази грешка и как да се оправи?
и предположения къде ми отива маслото?
Мнението беше редактирано от Иван84: 25 март 2018 - 23:43
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg