Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Смяна на гумички на клапаните - откъде да ги купя?

Andy снимка Andy 27 февруари 2023 - 12:08

Здравейте съфорумци! Купих "Зафи" в края на миналата година и още преди да я платя видях, че пропушва сиво-синкаво. Изпушва за кратко при стартиране при загрял двигател, както и след работа на празен ход 3-4 минути, пак при топъл двигател и подаване на газ (изфорсирване - над 3000 оборота). В този случай излиза повече пушек, като същият се стеле като една малка мъгла. След това не се вижда пропушване. Един приятел кара зад мен с неговата кола в продължение на 45 километра и каза, че не е забелязал да пуши от ауспусите. Беше с мен по време на регистрацията и се разбрахме да кара зад мен точно с тази цел. Не мога да кажа с колко намалява двигателното масло. Не съм я карал много - 470 км. съм пътувал, като 90% от това е в града.
Въпросът ми е какви гумички на клапаните да търся (на кой производител), определен цвят ли да търся? Еднакви ли са те на смукателните и изпускателните клапани?
Мисля да се сменят със сваляне на главата. Ще се проверят и водачите колко са износени. Евентуално ще трябват и водачи, които също не зная откъде да купя. Задължително ще взема нова гарнитура на капака на клапаните и гарнитура за главата. Може и семерингите на валовете да опресня, така и така ще се отваря. Клапаните ще се напасват също. След това ще се сложи и нов ангр. ремък, ролките и водна помпа.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 27 февруари 2023 - 12:42

Ако ще е само заради гумичките и нямаш съмнения в гарнитурата и/или лагери на КММ, от какъв зор ще го "разполовяваш"? Методът с "ГМТ" или с налягането за гумичките би трябвало да ти свърши работа.
А ако ще го разкостваш, то по-добре провери и му обнови всичко, за да знаеш, че ще имаш нещо направено и видяно, за да си по-спокоен и да си караш. Въпреки, че Z20LET и спокойно каране, малко трудна работа, затова ти казвам да си видиш всичко, ако ще отваряш.

Марка гумички.... ако няма откъде оригинални, каквото и да вземеш афтърмаркет, все тая. Аз бих заложил на Елринг или в краен случай Ажуса. Водачите също можеш да ги видиш и усетиш по луфта и без да сваляш главата. То си личи ако има нещо фрапиращо.
Отговори

GM любител снимка GM любител 27 февруари 2023 - 13:03

Честито и поздравления за избор на двигател.
Гумички на клапани задължително GM 90410741, 16 бр. по 10лв. за брой.
За сравнение V.REINZ 70-31306-00 са по 0,57лв за брой, ELRING 403.730 по 0,79лв.,но практиката показва, че при евтини гумички е по добре да не разглобяваш изобщо:)
Мнението беше редактирано от GM любител: 27 февруари 2023 - 13:07
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 27 февруари 2023 - 14:16

https://www.ebay.com/itm/292602375502

Пазаруваш от тук, да ти го пратят до адреса на GGBG.bg или Габко мисля имаха пак в Англия, което ще добави още 10-ина лева отгоре. Само им пиши и питай, дали наистина имат само 10, така пише поне, но не е сигурно.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 27 февруари 2023 - 14:17
Отговори

ufer снимка ufer 27 февруари 2023 - 15:50

Ако трябва да се сменят и водачи, най-добре е и те да се купят от чужбина. Преди няколко години сменях - поръчах италиански, доставиха ми китайски, други нямало... :wall: Сега не знам как е, но не вярвам да са се оправили търгашите... :excl:
Отговори

Andy снимка Andy 27 февруари 2023 - 16:25

Благодаря на включилите се в темата! Точно такава информация ми трябваше. За гумички се колебаех между елринг и кортеко, но след като има номера на оригиналните, ще заложа на тях.
Тъй като все още съм с два автомобила, няма да е проблем да изчакам евентуална доставка и на водачи. Последно, този номер на гумичките е за всичките клапани, тоест няма разлика между гумичките на смукателните и тези на изпускателните клапани, така ли?

Димов, антифризът стои бистър и е на нивото докъдето трябва да бъде. Няма вдървяване на маркучите, вътре в съда нищо не кипи и т.н., така че откъм гарнитура м/у главата и блока към момента е добре. Не мисля да карам главата за проверка и евентуално на шлайф. Според мен колите, на които бива да им се дава газ, са други и те са по-лекички. Зафирите са тежки. Пак се набира, но за мен по-важното е, че заводската настройка е много добра - има ранно разгръщане на въртящия момент и дори да превключваш при 2000 оборота движението е плавно и пак си дърпа. При по-голямо ускорение чувам разтоварващия клапан. Не знам как трябва да бъде. Засега има грешка само за сигнала от вторият кислороден датчик (не връща напрежение от него и светва оранжевия диод за проверка в сервиз "чек енджин"). Разходът средно е 10.5 по борд и гледайки колко съм заредил реално, отчита доста точно. Вече при ускорение разходът става отделна тема, но това е така при всички бензинови коли. Поне при тези, които съм карал и давал газ. Имах съмнения в температурния датчик. Включих й диагностична букса ЕЛМ 327 и показваше вярно според мен. Изненада ме това, че повече от 89°С не вдигна. Или датчикът не показва реални стойности, или са поставили друг термостат (който отваря по-рано).

Ufer, много жалко да прочета това. Една от причините да сменя превоза бе точно калпавите нови части. Поръчах за японски седан, стар модел, трите носача на предно дясно колело плюс накрайници. Поръчах лемфьордер прав носач, кривия Мейле и U-образния не помня какъв беше. За 2 месеца правият се разскърца, пред разпадане е, а струва само той 150 лева. Всичките части към 450 лева. И това не е единствения път да сменям и нищо да не издържат. Тогава си казах, че ще си купя кола с окачване макферсън и немска, пък да вози както ще.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 27 февруари 2023 - 16:59

Типичните симптоми на гумички на клапаните! Детска болест за ЛЕХа. Гумички купуваш и слагаш САМО такива, без други съчинения! Държат на бой и няма драмите, като с другите. Могат да се сменят без сваляне на главата, даже те съветвам да го направиш по този начин.
https://www.autodoc.bg/reinz/7440013

Гарнитура за капака на клапаните САМО елринг! Като има вероятност да протече пак скоро.....детска болест с тези пластмасови капаци. Решението е нов оригинален и заспива! И стягането по предписание от Аутодата и по схемата там!
Смени и семерингите на разпред валове пак с елринг.
Водачи едва ли ще ти се наложи да сменяш, освен, ако някой преди теб не се е правил на майстор.
Масло слагаш 5/40, може Бардал от Проспийд или Мотул пак от тях или Аутоказаков. Твърде вероятно и турбината е тръгнала, ако не е правена досега. Ако ти се занимава откачи тръбата от долната страна на турбото, която отива в кулера и виж какво количество масло има. Също така изпускателя се пука точно до "паричката". В по-тежките случаи губи налягане. Лечението е ново турбо/ изпускател или различна турбина. Сондата ти свети вероятно, защото са махнали катализатора. Може да се изключи софтуерно, като няма проблем с работата на мотора след това.
Ако имаш още въпроси относно поръчката на части и съвети за тунинг на мотора можеш да ми пишеш.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 27 февруари 2023 - 18:38
Отговори

Andy снимка Andy 13 февруари 2024 - 11:53

Преди седмица се реших да се разглоби двигателя. Закарах я на ход при приятел монтьор с продължаващия единствен проблем - горене на двигателно масло по около 1 на 1000 км. Извадихме двигателя с кутията, сложихме ги на една маса и главата беше демонтирана. Турбинката е поизносена, клати се оста, не е добре. Майсторът каза "трябва да се смени турбината". Добре, сменяме. Нов кертридж... Имаше масълце по студените пътища, ама нищо фрапиращо. Не отричам че е подръпвала и от там. Повече е текло по маслпровода за смазването на турбинката и ще трябва да се оправи свръзката там. Предишният собственик е пробвал с нови гумички, но явно не се е получило. Решихме да сложим нови водачи и нови клапани. Много гадна работа ... На изпускателните клапани и водачи е "ръпнало" водачите - към 2-3 стотни над нормата и клапанът се клатушка вътре. А на всмукателните пък са износени самите стъбла на клапаните и по-малко водачите. Попита ме да продължава ли да разглобява да си види надолу какво е положението, защото на тези коли им се давало много газ и може да се опресни с лагери. Отговорих му да го разглоби целия и да огледаме и измерваме. Откъм сегменти беше зле в маслообирачите. Износени бяха. Вторият сегмент беше с увеличено разстояние, а горния тънкия не е мръднал. Цилиндрите идеална права без елипси отгоре додолу. Купих комплект сегменти. Като лагери се оказа чудесно положението - няма да взимам нови. Измиване щателно до блясък и сглобяване. Междувременно взех че купих и нов комплект съединител с маховик и лагер-помпа. Моите са си наред, особено феродовия (на 75-80% нов), но лагерчето на лагер-помпата е "тръгнало" и викам хайде цял комплект Luk. Гарнитурки нови, вкл. на главата и капака на клапаните.
Към момента двигателят и кутията са заедно, буталата са вътре, стартера, водната помпа и ролките. Опряхме до голямата гадост - новите водачи трябва да се осозоват на мястото на старите. Нови водачи ще са добре с нови клапани. Хайде и клапани.
Много черва, много маркучета и кабелчета, много навряно и тегаво. Дано да стане, иначе маслото бардал до вратата ще иде зян :) Иначе отидох за обслужване и "едни гумички" хахаха
Отговори

ufer снимка ufer 13 февруари 2024 - 14:03

Ами да ти пожелая успешен ремонт... :thu: И тъй като всичко е свалено, аз бих проверил отново луфтовете на разпределителните валове, а ако картерът не е сложен, и на лагерите на коляновия вал с Plastigauge. Това е най-сигурният метод, защото с инструмент, може и ръката да трепне. Има една софийска фирма, която внася от Англия този "измервателен уред". За тези, които не знаят, това са едни синтетични нишки, кото се слагат на суха повърхност между шийките и лагерите, после се стягат, без да се въртят валовете. Измерването се прави с една скала (има я в комплекта) и в зависимост от широчината на сплескване се отчита луфтът. Проста работа, но иска малко търпение и внимание... :biggrin:

Plastigauge
Мнението беше редактирано от ufer: 13 февруари 2024 - 14:25
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 14 февруари 2024 - 18:27

Тва да разглобиш целия мотор, да смениш всичко и да оставиш старите лагери не е добре! Цената на новите нямаше да те събори.....
Отговори

sathv снимка sathv 15 февруари 2024 - 09:06

При условие, че оригиналните лагери са добре, няма никаква причина да ги сменя с китайски боклуци.
Отговори

ufer снимка ufer 15 февруари 2024 - 09:11

Принципно е така. Аз на Тойотата проверих всички лагери с Plastigauge и хлабините бяха отлични, затова си оставих и основните, и биелните лагери. По-горе на снимките се виждат хлабините. Няма нищо по-добро от оригиналното оборудване, може би с изключение за тунинг фирмите... :biggrin:
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 17 февруари 2024 - 22:54

 sathv, на 15 февруари 2024 - 09:06, каза:

При условие, че оригиналните лагери са добре, няма никаква причина да ги сменя с китайски боклуци.


Никой не говори за китайски боклуци!
Отговори

sathv снимка sathv 18 февруари 2024 - 12:48

Те всички автърмаркети са си китайски боклуци. Няма значение какво пише на кутията. Ако мине на оригинални лагери, там пък цената ще го събори. Отделно не е много ясно как ще подбере цветовете на оригиналните лагери спрямо износения в някакви граници колянов вал. В съвременните автомобили всеки основен размер лагери се разделя на няколко подразмера и се маркират с цветове или допълнителни означения.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 18 февруари 2024 - 15:04

Говоря ти за топ брандове в авто мотор спортовете. Ако и за тях ми кажеш, че са китайски боклуци значи изобщо не си в час!
Мнението беше редактирано от IvailoM: 18 февруари 2024 - 15:34
Отговори

Andy снимка Andy 19 февруари 2024 - 14:12

В събота Зафи беше сглобена и й чухме гласа отново. Причината за цялата гимнастика беше разход на масло 1/1000 км и друго нищо. Колата си вървеше чудесно, работеше спокойно, набираше, гореше 7.5 на дълго и 11 градско. Никакви проблеми не съм имал. Просто я откарах на ход за обслужване и "едни гумички". Със споменатият приятел монтьор и майстор едновременно сме ремонтирали двигатели на какво ли не, включително на мотоциклети. Пак така на една масичка на бял чаршаф буквално частите се преглеждат и в каквото има съмнения се подменя. Той ме посъветва да не пипаме лагерите. Каза ми че ако искам, да ги поръчвам и ще ги смени, но той ако е негова колата не би ги подменил.
Не знам кой е мислил разположението на отделните компоненти в двигателния отсек, но беше много трудно за работа. Много навряни и неудобни болтове и теснотия. Преди мен беше правил двигател на кайен от първите, 4.2 V8 и каза че много по-лесно се вади двигателя барабар с кутията отколкото тук. А преди него пък едно х3 3.0 бензин пак по-лесно се разглоби, ремонтира и сглоби. Но важното е, че вече имам кола :) . Минах 80 км. Не тече, не смесва антифриз с маслото и нека така да остане, че е ужаз... От сменените части комплектът съединител беше излишен. В смисъл можеше още много да кара и не съм имал никакъв проблем. В момента съединителят е по-твърд и отделя по-ниско. Хората сменят части и автомобилите им стават по-добре, а при мен е обратно :) Старият беше Luk и този е Luk. Едно към едно изглеждат. За смяната майстора каза да слагаме стария, а аз си казах сменяме и така. Не знам ако го пусна за продаване дали ще има клиент ... Промихме хидравличните компенсатори
Нови гумичики ajusa, клапани и водачи АЕ, гарнитури елринг, както и няколко семеринги, сегменти Мале, ремък контитеч, помпа хепу.
Маслото сега е бардал ХТС 5/40. Друг приятел монтьор ми каза да го сменя с 5/30. От туба 5 литра ползвахме за мазане на частите и сипах останалото в двигателя. Нивото е в долната 1/3 и или трябва да купя още от същото, или направо 2 туби петачки 5/30. Не знам как е правилно?!
Отговори

Andy снимка Andy 19 февруари 2024 - 14:21

Освен нова гарнитура на капака на клапаните исках да сменя и капака, но цената от над 900 лева ме отказа завинаги. Егати златния пласмасов капак на опел. Да беше на Бентли, разбирам. Добре че се намират части. Това беше основната причина да сменя превоза. Имам стар японски седан мицубиши V6. Болката му е ръжда и пак ръжда и то на кофти местенца. Ще му намеря сегменти, клапани и водачи, ама друг път. В смисъл от днес за утре. След месец-два може и да стане, не знам със сигурност. Но там беше зле с резервните части. Просто даваш едни (доста) пари и то не кара нищо. Пазиш я, лазиш, внимаваш и сменената част се разпада. Затова минах на немски вариант. Дано да е по-добре в това отношение.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 19 февруари 2024 - 15:15

Оригинален капак около 300 лева, тва за ЛЕХ мотора. Гумичките на клапаните не са топа на топа, можеше да попиташ какво да сложиш. Има по-добър вариант за около 50-60 кинта.

пп. За гумичките всъщност съм ти бил писал....
Мнението беше редактирано от IvailoM: 19 февруари 2024 - 15:17
Отговори

Andy снимка Andy 19 февруари 2024 - 18:14

Освен от сегменти и водачи масло е изчезвало от турбото, включително теч от една тръбичка, сочеща надолу и която се върти. Не зная дали трябва да се върти, но от там е текло в движение.
Имам електрически проблеми. Светят си отдавна 4 диода с оранжев цвят:
- чек - няма връзка с втория кислороден датчик
- abs и esp - сложих нова предна главина, но може би трябва и нещо с диагностика да се направи за да заработят.
ids+ - ходих в Пежо/Опел уж да се свържат с това нещо, но напразно. Не работел преден датчик абс и затова ids не функционира... Да, само че преди само ids+ се мяркаше на таблото.
Като погледне някой таблото, страх ще го хване от светещи лампи (4 бр). Реално не ми липсват тези системи, но ще е добре да си работят от гл.т. прегледност по табло.
Трекшън контрола не работи откакто я купих. На спирт, на без спорт все си върти гумите. Отказа круиз контрола.Един-два пъти го пробва, повозих се и след това край. Да не би има връзка с абс/есп?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 19 февруари 2024 - 18:28

IDS a можеш да го изключиш с Оп ком. Другите грешки трябва да се прегледат, втората сонда включена ли е изобщо? Каква грешка вади за АБС?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg