Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Insignia

Какъв Акумулатор?

Коцето снимка Коцето 04 декември 2018 - 12:20

 BOz, на 03 декември 2018 - 18:53, каза:

Абсолютно нормално си е. При зареждане на оловно-киселинни батерии, зареждането не е константно, а много зависи от околната температура.
Примерно една батерия ако я зареждаш на -30 при 15.3 волта е абсолютно същото като да я зареждаш на 10 градуса при 14 волта напрежение или на 13.2 при 40 градуса.
Ама да кажем Инсигниата като "усети" че навън е 40 градуса, то ще се стреми да държи заряда ѝ около въпросните 13-13.5 волта, за да не я "развали". И съответно обратното - при минусови температури е абсолютно нормално да я зареждаш с 14.5-15 волта, че дори и нагоре, с идеята да се зареди коректно, а не да остава недозаредена.
С константа от да кажем 14 волта никога не може да постигнеш идеала - с тях през зимата ще остава недозаредена, а лятото ще я тормози излишно. Но пък си е баланс и приемаш недостатъците в името на по-простата и евтина система за зареждане.

Bullshit!!!
Няма такива филми.
Първо: ако в алтернатора (по-точно регулатора) има температурна компенсация то тя отива "по дяволите" или става безсмислена след 8-10 минутна работа на мотора щото температурата там достига едни стойности и остава почти константна. Същото важи и за акумулатора защото той се намира на същото място (при двигателя) при повечето автомобили. Ако все пак има температурна компенсация то тя е за първите няколко минути на работа и то само за да ограничи първоначалния заряден ток, и то само след студен старт, но това е теория защото не съм чувал за такава, пък и не е необходима защото големия заряден ток в началото няма да скапе нито аку-то нито алтернатора.
Второ: на всеки оловно-киселинен акумулатор в добра кондиция му е "гадно" когато температурите са над 10 градуса, да не говорим 60-70 че и повече през лятото. Температурата при която се зарежда един акумулатор е фактор само ако го зареждаш като следиш гъстота на електролита. Заряда на акумулатора в автомобила е само по напрежение, това е най-ефективния, лесен и евтин начин да му осигуриш достатъчно надеждно и дълго съществуване при добри други условия а те са много и различни. Някой беше споменал за пулсации, да има ги но те са във възбудителната намотка и много слабо изразени в работната (статорна) и не са фактор при заряда.
Трето: оловно-киселинните акумулатори са няколко вида според изработката на активните плочи и начина на "разполагане" на електролита спрямо тях, стандартен (обслужваем), CA плюс (обслужваем и необслужваем), CA-CA (необслужваем) и AGM (необслужваем). Това са стартерните които се използват в автомобилите. За гелови изобщо няма да "говорим" щото такива не се използват в автомобили.
1. стандартен - Всички познати теоретични стойности на напрежения, токове, температури, гъстота на електролит и др. свързани със заряд-разряд, са отнесени към този тип. Всеки с шофьорски стаж над 15 години е виждал такъв, пък и все още ги има освен това повечето производители се връщат към производството на точно такива но вече значително подобрени.
Минимален разряд за кратко време (напълно разреден без повреда) 1.75V на клетка или 10,5V на цяло за 6 клетки - 1.15 гъстота на електролита. Максимален заряд, или напълно зареден акумулатор 2,13V на клетка или 12,78V на цяло за 6 клетки - 1.28 гъстота на електролита. Всички стойности и сотношения м/у напрежение и гъстота са валидни при температура 20 градуса. При заряд постигането на пълно зареждане 100% се счита зареждането до напрежение 14,4 V и пад на тока до 1/100 от капацитета на акумулатора (тези данни са при заряд извън колата и зареждане по напрежение, най-доброто за изряден акумулатор, демек идеалните условия), при стар акумулатор има доста условности за достигане на тези стойности.
2. CA плюс акумулатор - подобрен вариант на стандартен като е добавен калции в отрицателната плоча уж за намаляване на сулфатизацията и газоотделянето - параметрите за заряд разряд са същите като на стандартен. Произвеждани са много малко време и не се срещат от поне 15 години.
3. CA-CA акумулатори - най-голямата изгъзица на производителите с добавяне на калции в положителната и отрицателната плочи с голямата надежда да се избегне почти изцяло сулфатизация и газоотделяне. С тази технология се налагат и напълно необслужваемите акумулатори но, голямото НО, едва по-късно е установено че при този тип за достигане на пълен заряд по напрежение трябва да се достигнат 15,6 а понякога и 16 волта докато спадне тока до заветните 1/100 от капацитета. И тук идва "конфликта" как аджеба този акумулатор ще се зарежда добре в автомобила като там заряда е ограничен на 14,4 волта? ами никак, ще си работи перманентно недозареден, нали уж няма да сулфатизира (щото има калции). Да ама не, изкарва 2-3 макс. 4 години и на боклука. Производителите на алтернатори не променят нещата защото се използват и стандартни акумулатори и ще ги скапят, а производителите на акумулатори (не всички) не променят нещата щото вече са си построили новите поточни линии по новите технологии, пък и кво им пука че акумулатора щял да изкара само 2 години? нали е изтекла гаранцията.
4. AGM акумулатори - не е нова технология но е нова като масово разпространение след поевтиняването и големите предимства, голям стартов ток, голям заряден ток, почти никакво газоотделяне, много по-голям брой цикли заряд/разряд, много добра температурна устойчивост, добра и незаменима вибрационна устойчивост почти до идиотизъм и мн. други предимства. За съжаление сулфатизацията си я има въпреки че е сведена до минимум. Тук обаче има друга тънкост - пълното зареждане се постига до 14 -14,1 волта, което при нормален алтернатор води до презареждане. Хубавото обаче е че автомобилите в които е задължителен този тип акумулатори (обикновено старт/стоп системите) са с такива алтернатори съобразени с тази особеност.
Епилог: бягайте от CA-CA акумулатор при стандартна зарядна система (вече има необслужваеми стандартни акумулатори подобрени и доста качествени), не слагайте AGM акумулатор на стандартна зарядна система, а обратното в никакъв случай.
Всяка комбинация е възможна но! колко ще работи вие сами ще разберете.
Мнението беше редактирано от Коцето: 04 декември 2018 - 12:42
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 декември 2018 - 12:52

 Коцето, на 04 декември 2018 - 12:20, каза:


Ако все пак има температурна компенсация то тя е за първите няколко минути на работа и то само за да ограничи първоначалния заряден ток, и то само след студен старт


Е тъй де. Нали колегите за това говорят, само в началото при студен старт и явно 3ма човека потвърждават, че така зареждат колите. Според мен или ецу-то на мотора ще да управлява батери мениджмънта или мери някакви показатели на зареждането и докато не си ги нагласи дава малко повече. Гледах оня ден бошовото ми зарядно като искаше да дигне акумулатор паднал под 10,5 волта първите 30 минути цъкаша някакво реле и сменяше (после прочетох в упътването) по някаквъв начин на импулсен заряд и качваше до 16 волта за малко и пак сваляше. След като то само си мери, предполагам и на колата не и е толкова трудно да си мери. А в упътването на зарядното при зареждане на студени или АГМ акумулатори пише точно каквото казва колегата BOz.

AGM акумулаторите са такива, на които електролита им не е течен. Не замръзва толкова лесно и ако се разклати не се разплисква. За това при правилна употреба карат повече, по-трудно се скапват и карат повече. Наистина при достигане на пъкно зареждане по-новите автомобили свалят 13, до 13,6 поддържащ заряд, за да не скапват АГМ-а, но при студен старт очевидно пък компенсират с по-висок начален заряд. След малко ще премеря БМВ-то какво прави, но май днес не е много студено.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 04 декември 2018 - 13:00
Отговори

Коцето снимка Коцето 04 декември 2018 - 13:26

Дали има температурна компенсация на заряда управлявана от ЕКУ-то на двигателя, или където и да е отвън ще се разбере лесно - просто в алтернатора ще влизат повече от един кабел (изключваме дебелия). И пак казвам тя е излишна и ще оскъпи и усложни една толкова проста и отдавна измислена надеждно машина като алтернатора.
А бошовското ти зарядно има ограничение и защита по ток която е сработвала при опит да заредиш паднал акумулатор, има ограничение и по напрежение настроена по подразбиране на 14,4 волта което се променя точно с включването на режим AGM на 14 волта. При евтините зарядни (например лидълско или друго китайско) като включиш разредения акумулатор изобщо няма да тръгне да го зарежда.
При стандартна зарядна система (за интелигентна се говори само по форумите) не се измерва напрежението, има елемент в реле-регулатора който "запушва"/спира подаването на възбуждане на алтернатора при достигането на зададен праг -14.4 волта. Ако някой е измерил 15, 16 или 20 волта не значи че регулатора е направен за толкова. Вади се регулатора може и целия алтернатор на него (регулатора) пише за какъв праг на работа е настроен.
ПП и като цитираш остави цялото изречение за да се разбере в пълен смисъл тезата ми.
Пак споменавам какво става с температурната компенсация (ако има такава) при загрял двигател и същите условия на запалване както при студен деигател, например отново трудно запалване? отива по дяволите, нали. Ето за това просто не е нужна.
Мнението беше редактирано от Коцето: 04 декември 2018 - 13:36
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 04 декември 2018 - 14:23

Нормалните стойности които се следят и при такива се заверява гаранцията са:
1. Без включени консуматори - парно, фарове, реотани, климатик/климатроник не трябва да надвишава 14,5В
2. С натоварване кореизложените не следва да пада под 13,5В
Това е след направени лабораторни тестове в заводите производители с които тестове се установяват стойностите при които оловно киселите акумулатори издържат определено време/гаранцията/
Доказали са с тези тестове че по-големите или по-малки сила и големина на тока влиаят отрицателно на плочите на АБ. При заряд над 14,5 в ампеража се увеличава и след време /за всяка АБ е индивидуално в зависимост от конкретния състав на плочите и други фактори, които за всеки случай са строго индивидуални/ електролита става КАФЯВ. Разпадът на плочите е неминуем.
Обратното след системно недозареждане АБ отново започва да се разпада защото натоварването от стартера е почти еднакво и постоянно и последователно а заряда е нисък и електролита става СИВ.
Образно казано ако системно преяждаш не е добре или пък ако системно не си дояждаш пак не е добре.
Златната среда е най добра и е измислена от завода производител.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 декември 2018 - 15:01

Всички говорим едни и същи неща :) в какво точно е спора?

Гледах сега и бмв-то зарежда над 15 волта при 2,5 градуса. Акумулатора си му е оригиналния и според мен явно така е редно.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 04 декември 2018 - 17:06
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 04 декември 2018 - 20:35

Не знам момчета, но за сега отложих покупката на акумулатор. След 3-4 цикъла на заряд (от септември до сега), дъртата Варта стана по-адекватна. При (-8/-11) две нощи подред, на третата сутрин запали. Вярно че малко се замисли, но запали! Все пак кара 11-та година. Ясно е че нов акумулатор е неизбежен, но ако ме изкара тая зима, ще го запазя като реликва :biggrin: Само първия път като го зареждах (септември) му пуснах някаква програма уж за възстановяване. После само нормален режим на заряд, понеже четох че не е много добре често да се пуска другия. Пише 450А (DIN), но един продавач на акумулатори каза, че това е друг (май немски) стандарт и реалния му ампераж (EN) бил по-висок. И ми препоръча някъв Монбат със EFB технология. Каза че били много добри и с 3 години гаранция!
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 04 декември 2018 - 20:48
Отговори

ufer снимка ufer 05 декември 2018 - 09:46

Колега, добре хвалиш Монбат, но аз за няколко години хвърлих 2 техни акумулатора - всеки на 25-26 месеца (на 2 различни коли с отлично работещи алтернатори и регулатори), т.е. извън гаранция. Тези с новата технология може би са добри, но вероятно качествените партиди са за износ, а другите - знаете за къде... :2bg:
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 05 декември 2018 - 09:58

Не, не ги хваля аз, ами продавача на акумулатори. Понеже преди 10-ина дни се отбих да поразгледам и се заговорихме с човека, той има и Варта и Мол и Дюрасел и всякакви, обаче каза че тези били ново производство и не отстъпвали на вносните, но цената е по-ниска. Иначе аз навремето хвърлих един Монбат, понеже релето на зарядния ток на Жигулито се беше прецакало и презареждаше. Карах бая време със много висок заряден ток и акумулатора умря естествено. Като прочетох условията на гаранцията, там пишеше че гаранцията не важи ако нещо по колата не е наред и по тая причина се прецака акумулатора. Тогава смених релето и изчистих идеално капачките от вътре, понеже ако има отлагания наподобяващи графит, гаранцията не се признава! Отидох и се направих на нищо неразбиращ. Викам на човека, акумулатора не ще да пали и дойдох като ме бутнаха да запаля :biggrin: Той вика - дай да замерим както е на колата. Мери човека, колата зарежда перфектно. Свалихме го, мери го с товарна вилка и вика - мъртва клетка! Щи го сменя, ама в момента нямаме баш тоя и ми даде с 2 ампера по-слаб. Така продадох Жигулито с него.
Отговори

sathv снимка sathv 05 декември 2018 - 10:20

Всички са еднакви. Производството на един акумулатор е елементарно и всеки може да го направи. Още повече, че едновремешните български акумулатори си издържаха десетина години без проблем и то произведени с допотопна екипировка и изцяло ръчно. Сега с тези нови системи за качество се следи не качеството на продукта, а да не би случайно да изкара доста над гаранцията. Варта-марта все едни и същи и все мангали ги правят. То нормален човек да работи в такъв завод няма.
Отговори

BOz снимка BOz 05 декември 2018 - 12:01

Коцето, от всичкото това словоизлияние единствено виждам, че въобще не си наясно как работи зарядната система да кажем при Инсигниа и въобще не знаеш кое къде се намира.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 декември 2018 - 14:24

Аз лично научих доста неща за зареждането на този вид акумулатори и съответно на по-новите коли. Като цяло съм доволен от дискусията :drinks:

И колегата каза, че стартовия ток на акумулатора му е в някакъв друг стандарт, и това може да му е полезно на човек.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 05 декември 2018 - 14:24
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 декември 2018 - 15:21

 BOz, на 05 декември 2018 - 12:01, каза:

Коцето, от всичкото това словоизлияние единствено виждам, че въобще не си наясно как работи зарядната система да кажем при Инсигниа и въобще не знаеш кое къде се намира.

Е хайде поясни де! не ме оставяй в неведение за извънземната и толкова различна ИнсиГния. Пък и може да е полезно за някой тук. В противен случай словоизлияние е твоето, а моето е добре обяснено с аргументи.
Невероятната инсигния не съм гледал как е точно но на много по-висок клас автомобили нещата си стоят по класическите схеми със заряд до 14,4 волта.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 05 декември 2018 - 15:37

При мен като е студено зареждането е до 14,5 - 14,6 v. после пада на 14 v.
При топло време си е 14,2 след това пада на 14V.
Има връзка с температурата. Явно релето го прави...
Отговори

Коцето снимка Коцето 06 декември 2018 - 16:25

За да съм коректен следва да си "посипя главата с пепел". Понамерих малко инфо за инсигния и наистина се оказва че заряда на акумулатора е реализиран по доста сложен начин. Не очаквах чак такова "заиграване' с на вид прости неща но явно така са решили да го направят германците.
С няколко думи, наистина има модул който следи както напрежението така и тока на заряд, дори са шибнали и предпазител 250 или 300А за различните модели. Та този модул комуникира с Еку-то на двигателя от където пък се управлява заряда чрез ШИМ регулиране на възбуждането. Състоянието на акумулатора се следи от този модул дори и в покой като по някакъв предварително зададен алгоритъм и данни преценява в каква кондиция е кучето. След стартиране на двигателя според постъпилите данни от този модул Еку-то определя как да регулира заряда по нататък като в началото ограничава заряда с цел!!! икономия на гориво. Понякога, не винаги и постоянно, напрежението на заряд може да достигне 15,6 волта като с цел по-добро диагностициране на батерията в определени моменти стига и 16 волта. Когато модула е установил добро състояние на акумулатора заряда се подържа в границите 13,6 - 14,2 волта. Излизането от тези параметри е нормално с цел компенсиране по-голям или по-малък товар. Описва се и следене на температурата на акумулатора от -10 до 80 градуса ама как не става ясно.
Това го прочетох в два чужди форума като в единия се позовават на данни от ТИС. Добре обяснено е как се открива неизправност като за целта се измерва коефициента на запълване при определени клемореди и клеми на конекторите. Това обаче който го интересува ще си го намери, диагностичната грешка е P0625.
И една важна подробност която доста се обсъжда в единия форум е че за да работи коректно тази система е задължително при смяна на акумулатор новия да е оригинален или с много близки параметри до оригиналния, каквото и да значи това.
Мнението беше редактирано от Коцето: 06 декември 2018 - 16:52
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 декември 2018 - 16:38

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:


...в началото ограничава заряда с цел!!! икономия на гориво.


И астра Н го прави това. При запалване първите 30 секунди държи заряда 12.6, освен ако не подадеш газ. Тогава веднага го вдига.
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 06 декември 2018 - 22:48

При мен, до 2-3 секунди отива на 14,2-3 без да подавам газ. Понякога в жегите заряда пада до 13.3-13.4 с климатроник, фарове и т.н.
Мнението беше редактирано от DanZKi: 06 декември 2018 - 23:07
Отговори

BOz снимка BOz 07 декември 2018 - 10:59

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

За да съм коректен следва да си "посипя главата с пепел".

Само заради това, че си осъзнал грешката ще отговоря, защото предишното ти мнение ми звучи заяждащо и въобще нямах намерение да отговарям.
Но с малки корекции най-вероятно си чел нещо, но не точно за Инсигниа.
Зареждането на Инсигниа работи по малко по-различен начин и логика, но не мисля да навлизам в полемични словоизлияния. Ето и точните криви на системата и основната логика на системата, спрямо напрежението/температура/заряд/лимити:
Публикувано изображение

Поздрави.
Отговори

Коцето снимка Коцето 07 декември 2018 - 13:14

 BOz, на 07 декември 2018 - 10:59, каза:


Но с малки корекции най-вероятно си чел нещо, но не точно за Инсигниа.
Зареждането на Инсигниа работи по малко по-различен начин и логика


Изчетох доста и то точно за Инсигния, дори и схеми намерих от които ми се изясниха доста неща. И точно това обяснявам в последния си пост че зареждането работи по различен начин.
Графиките които си намерил показват:
първата - какво трябва да измериш като коефициент на запълване на терминал "L" на генератора при определено напрежение (това го споменах в поста си без терминал "L") показват стъпката в проценти и волтове. Показва се също че зарядното напрежение по подразбиране е заложено на 13,8V - плюс/минус 0,25. Вижда се ясно че от там нагоре до 15,5V е САМО бързо и/или студено зареждане.
втората графика показва при каква температура с какво напрежение трябва да зарежда като много ясно се вижда че малко след 40 градуса всички криви отиват на 13,5V, а зареждането над 14,8V е при температура под 0 градуса.
Това ми "словоизлияние" се налага за да подкрепя първоначалната си теза че стандартно зареждане на 15,5 волта няма, дори и в Инсигния. А твоите графики го доказват.

Благодаря!
Мнението беше редактирано от Коцето: 07 декември 2018 - 13:17
Отговори

BOz снимка BOz 07 декември 2018 - 17:46

 Коцето, на 07 декември 2018 - 13:14, каза:


Това ми "словоизлияние" се налага за да подкрепя първоначалната си теза че стандартно зареждане на 15,5 волта няма, дори и в Инсигния. А твоите графики го доказват.

Въпросните ти словоизлияния отново показват, че говориш глупости, само и само да не си допоръсиш главата с пепел.
Отново се вижда, че въобще не знаеш нещата как работат, а нещо чел-недочел и отново даваш определения.
За да съм коректен сега и да ти кажа право в очите, което въобще не е така:


 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

дори са шибнали и предпазител 250 или 300А за различните модели.

Този предпазител няма нищо общо със заряда. Това показва, че не си наясно генерално с основните принципи на разпределението на ел. системата в един автомобил.

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

Та този модул комуникира с Еку-то на двигателя

Отново въобще не си наясно кое как работи.

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

След стартиране на двигателя според постъпилите данни от този модул Еку-то определя как да регулира заряда по нататък като в началото ограничава заряда с цел!!! икономия на гориво.

Тотална глупост. Точно обратното е.

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

Понякога, не винаги и постоянно, напрежението на заряд може да достигне 15,6 волта като с цел по-добро диагностициране на батерията в определени моменти стига и 16 волта.

Може, ама друг път. Макс, макс е до 15.5.

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

Това обаче който го интересува ще си го намери, диагностичната грешка е P0625.

Друг път. Грешките са доооста повече и въобще не се извличат от ЕКУ-то на двигателя.

 Коцето, на 06 декември 2018 - 16:25, каза:

И една важна подробност която доста се обсъжда в единия форум е че за да работи коректно тази система е задължително при смяна на акумулатор новия да е оригинален или с много близки параметри до оригиналния, каквото и да значи това.

Отново глупост, конкретно за Инсигниа.

Явно си личи, че въобще не си наясно как работи системата в Инсигния. Не исках и предишния път да ти пиша колко си заблуден, ама няма как. Щом държиш. :smile3560:
Отговори

Коцето снимка Коцето 07 декември 2018 - 18:28

Виж сега, отдалече си личи че си пълен въздухар, ти нещо конкретно ще обясниш ли в крайна сметка? Явно не, защото много ги разбираш нещата нали! или така си мислиш? А може би си от онези капацитети в някое гаражче правейки срещу 40лв "диагностики" и триене на грешки и нищо повече, щото ако трябва да вземеш мултицета или осцилоскопа си гълташ граматиката. А може би си от другите велики майстори които не искат да си "дават хляба" по форуми!- то само в БГ ги има такива, въпреки че това което си понаучил вероятно пак е от форуми но не български.
Опитай се правейки се на капацитет да изясниш малко нещата пък белким са полезни някому (все пак това е идеята на форума), постнал си графики които явно сам не можеш да разчетеш.
Дай да видим твоя прочит на тези графики, ама ако ще опонираш го направи с аргументи Къде видя в двете графики постоянен заряд от 15.5 волта? май ти е трудно да ги разбереш нали!
Да се опитваш да обориш другия като само отричаш казаното от него е толкова тъпо че минава само пред дружките ти.
Нищо и така си голям, но ако не се аргументираш остава само въздух под налягане.
Късмет с диагностиките и чистенето на грешки! :smile3560:
Мнението беше редактирано от Коцето: 08 декември 2018 - 15:37
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg