Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Катализатор

Жоро снимка Жоро 03 декември 2004 - 17:02

Темата съм я чел на много места и е мн. спорна та имам два въпроса...
Искам да си махна катализатора на Астра X20XEV и да си сложа резонатор и питането ми е следното:

1/ Ако си махна катализатора няма ли ламда сензора да се шашне от липсата му защота газовете ще преминават по бурзо покрай него и той няма да може да изчисли правилно??? Защото катал. има определено зададено съпротивление което сензора изчислява и в следствие на това да се качи разхода???

2/ Ако си сложа от булгарските на АСПО ще започне ли да бучи повече защото едни твурдят че бучи а производителите твурдят че целта му е да е по тих???

И по принцип той не е за смяна ама сум чувал че е по добре за колата
Та ме интересува има ли смисъл ... ;)
Споделете опит...

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Отговори

ГостAstra_maniac_* 03 декември 2004 - 17:18

Привет,
един приятел има Опел Астра1.6и, той си махна катализатора и няма никакви проблеми с ламда сензора и не му харчи повече :)
А относно звука разликата е минимална(незабележима даже).
Разлика в звука ще има ако сложиш тръба, вмсто резонантно гарне!!

Успех :)
Отговори

ГостPMG_* 03 декември 2004 - 17:49

Ламбда сондата "засича" количеството кислород в изгорелите газове, махайки катализатора ти не променяш параметрите на кислорода в изгорелите газове, освен ако заварчика ти не е някой бесник <_<
Преди околу месец махнахме катализатора на един форд мондео с тръба а не резонаторно гърне, нямаше особено голяма разлика ;)
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 04 декември 2004 - 09:20

значи.ламбда сензора работи качеслвено над 330 градуса.когато ениско долу на гърнето катализатора забавя газовете и я загрява,а когато се сложи траба скороста на газовете се увеличава и по този начин я охлажда и не работи корекно в градски условия. а при моното тя е високо горе и за това няма проблеми.
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 04 декември 2004 - 14:08

При Х20ХЕ май са 2 сензора, един преди кат-а и един след кат-а. Първия определя горивото а втория е само за проверка на първия дали работи. Много рядко втория дава грешка (причината е нещо друго винаги, примерно заминали свещи) и свети лампата на ЕКУ-то с грешка ламбда сензор 1. За първия няма разлика. Обикновено кварталните заварчици развиват разни теории, че скоростта на газовете е друга и нямало да мери както трябва и т.н. обаче повечето тунинг фирми са пробвали всичко с Тек1 закачен и разлика няма. Тоест има де, работи много по-добре.
Махай с 2 ръце, по-добре е ако сложиш права тръба, така се поддържа инерцията на газовете и ти се качва въртящия момент в ниски обороти.
Относно температурата, повечето нови са си с нагревател, така че няма значение.
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 05 декември 2004 - 15:18

Trevor Wilkinson, на Dec 4 2004, 12:08 PM, каза:

Махай с 2 ръце, по-добре е ако сложиш права тръба, така се поддържа инерцията на газовете и ти се качва въртящия момент в ниски обороти.

Това нямя ли да доведе до бързото прегаряне на средното и крайното гърне ?
Отговори

ГостPMG_* 05 декември 2004 - 15:22

не! средното гърне (или първото зависи от генерацията) са "исктогасящи"
Отговори

THE_BUTCHER снимка THE_BUTCHER 05 декември 2004 - 15:42

skyline, на Dec 5 2004, 01:22 PM, каза:

не! средното гърне (или първото зависи от генерацията) са "исктогасящи"

Какво означава това с по-прости думи ?
Отговори

Жоро снимка Жоро 07 декември 2004 - 09:43

Trevor Wilkinson, на Dec 4 2004, 12:08 PM, каза:

При Х20ХЕ май са 2 сензора, един преди кат-а и един след кат-а. Първия определя горивото а втория е само за проверка на първия дали работи. Много рядко втория дава грешка (причината е нещо друго винаги, примерно заминали свещи) и свети лампата на ЕКУ-то с грешка ламбда сензор 1. За първия няма разлика. Обикновено кварталните заварчици развиват разни теории, че скоростта на газовете е друга и нямало да мери както трябва и т.н. обаче повечето тунинг фирми са пробвали всичко с Тек1 закачен и разлика няма. Тоест има де, работи много по-добре.
Махай с 2 ръце, по-добре е ако сложиш права тръба, така се поддържа инерцията на газовете и ти се качва въртящия момент в ниски обороти.
Относно температурата, повечето нови са си с нагревател, така че няма значение.

т.е. ти казваш да не слагам резонаторно гърне а права тръба??? но тогава нама ли да стане много шумна и да бучи много а за сензорите то той е само един след колекторните тръби
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 07 декември 2004 - 09:50

Няма никакъв смисъл да махаш катализатора, освен ако не е напълно запушен в което се съмнявам. При всички случаи ще стане по -шумна, а няма да върви повече, поне няма да усетиш разлика. А в ниските обороти ще се получи едно неприятно дрънчене, без значение дали си с права тръба или рез. гърне. Моят съвет е да не се занимаваш с това. А за ламбдата понеже е преди катализатора няма да има промяна. Т.е ще си работи ОК. Освен това тя има нагревател и започва да действа окло 1мин. след палене на студ. двигател. Нагрява се до 800град. - това е работната и температура.
Отговори

bestbg снимка bestbg 07 декември 2004 - 10:16

Как може да се разбере дали катализатора е много запушен? <_<
Отговори

CooLMaX снимка CooLMaX 07 декември 2004 - 10:26

Прочетох цялата тема и има много противоречиви мнения, аз имам същия проблем. Значи става въпрос за Vectra C16NZ, карам колата на газ и не ми харесваше поведението и на пътя давам газ на 2-ра стига до 50 и спира, така кара малко време и след това тръгва да ускорява, тва става за няколко секунди. Отидох на газ-анализатор и тои каза че му дава че е запушена въздушната система и каза да отида пак след като го катализатора. Вие как мислите да го махам ли?

P.S. В първия момент помисли че въздушния филтър ми е стар, но филтъра ми е на 2000км.
Отговори

mercedes_benz снимка mercedes_benz 07 декември 2004 - 10:52

Като си взех колата първото нещо което направих беше да си махна катализатора! Вярваите ми нямам амам никакъв проблем! И колата не се мъчи!
Отговори

bestbg снимка bestbg 07 декември 2004 - 11:02

в крайна сметка кое е по-добре без или със? Катализатора ни падна и сложихме права тръба... и понеже сега пак ще ходи на ремонт и може да ни сложат катализатора.. в крайна сметка да го сложа или да оставя с тръбата?
Отговори

Жоро снимка Жоро 07 декември 2004 - 14:18

Ето и тук се появиха противоречия мнения едни махай други недеи дайте още мнения някой който го е правил да се прояви... Има ли смисъл в краина сметка??? <_<
Отговори

CooLMaX снимка CooLMaX 07 декември 2004 - 16:20

Днеска говорих с един майстор и каза че живота на катализатора бил от 120000 до 150000 км най-много. Трябвало да се махне защото като е запушен въздуха които излиза от двигателя се връща и може да се наложи по-голям ремонт. Катализатора се заменя със резонаторно гърне и така си запава безшумната работа на двигателя.
Отговори

ASTRA GL снимка ASTRA GL 12 декември 2004 - 18:27

Nie imahme podoben problem o6te kato kupuvahme kolata. I v kraina smetka sled mnogo suveti ot priqteli i poznati re6ihme katalizatora da ostane. Nqmame problemi , no az ne moga da napravq razlika 6tot nzn kakvo e bez katalizator
Кирилица, колега! :)
Редактирано от AstraGSi
Отговори

PB7077XM снимка PB7077XM 12 декември 2004 - 18:45

колега RADIO DJ не искам да спря но аз махнах моя кат на C16NZ и няма никакво дрън4ене,а сложих трьба в катал. колата трьгна малко по-добре особено при рязко настьпване.пак казвам не споря просто се мь4а да помогна на колегата
Отговори

ASTRA GL снимка ASTRA GL 15 декември 2004 - 19:54

Извинявай ASTRA GSi, не съм обърнал внимание- няма да се повтори <_<
Отговори

CooLMaX снимка CooLMaX 27 декември 2004 - 14:52

Днеска си махнах катализатора и си сложих тръба. Разлика в шума не намирам. Във вървенето намирам след като бях на газ анализатор вече работи много по добре.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg