Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Спирачен барабан

starija снимка starija 19 юни 2007 - 08:58

Astra 1,7. Няколко дена не е карана и стоеше на ръчна. Резултата е блокирало задно дясно колело. Свалих гумата и с чукане по барабана се освободи, но не достатъчно - започна да се върти, но стърже. Направих опити да сваля барабана, но резултата е нулев.
Барабана се върти около главината, ама не излиза. Дайте акъл, как да се преборя с него.
Отговори

peterl снимка peterl 19 юни 2007 - 11:05

Напръскаи го с WD-40.И с чукане отново пробваи да го свалиш.
Отговори

starija снимка starija 19 юни 2007 - 13:01

Къде по-точно да го напръскам? Барабана е освободен, леко похлопва. Предполагам, че е поизносен, направил е канал и челюстите не са прибрани достатъчно. Трябва да ги върна поне 2-3 мм за да излезе. Ама не зная как.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 юни 2007 - 13:21

 starija, на Jun 19 2007, 01:01 PM, каза:

Къде по-точно да го напръскам? Барабана е освободен, леко похлопва. Предполагам, че е поизносен, направил е канал и челюстите не са прибрани достатъчно. Трябва да ги върна поне 2-3 мм за да излезе. Ама не зная как.

Проблемът не е в челюстите, а в барабана- има ръбче. Свалял съм много и различни видове барабани и знам колко е гадно да не може да ти излезе барабана. При издърпването барабана дърпа с ръбчето челюстите и се получава нещо като пружина- ти дърпаш, после пак се прибира. Отпусни на канал ръчната до почти макс, дръпни жилото на ръчната, за да могат челюстите да се освободят максимално и с почукване по цялата обиколка на барабана- това е начина, никакво пръскане.
Отговори

peterl снимка peterl 19 юни 2007 - 13:45

Аз като свалях на Вектра-та беше ръждясал.Затова пиша да се пръска.Предполагам и при теб е така?Иначе ясно, че като го напръскаш няма да се приберат накладките.
Успех!
Отговори

starija снимка starija 19 юни 2007 - 15:13

Ръчната я освободих до max. Жилото прави шкембе, което ме води на мисълта , че не заяжда. Бих барабана с чука отвсякъде ( в рамките на допустимото, според мен ), но
освен лекото освобождаване нищо друго не постигнах. От задната страна, на ламарината,
има две гумени тапички. Затапват два отвора, разположени от двете страни, несимертично.
Нямам възможност за канал и не мога да видя дали от там не може да се помогне по някакъв начин на челюстите да се приберат поне малко.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 юни 2007 - 15:50

 starija, на Jun 19 2007, 03:13 PM, каза:

Ръчната я освободих до max. Жилото прави шкембе, което ме води на мисълта , че не заяжда. Бих барабана с чука отвсякъде ( в рамките на допустимото, според мен ), но
освен лекото освобождаване нищо друго не постигнах. От задната страна, на ламарината,
има две гумени тапички. Затапват два отвора, разположени от двете страни, несимертично.
Нямам възможност за канал и не мога да видя дали от там не може да се помогне по някакъв начин на челюстите да се приберат поне малко.

Колега, още една подсказка. Сигурен съм, че барабана излиза поне половин- един сантиметър от главината. Вкарай между барабана и главината в дупките на болтовете две по- яки отвертки- една срещу друга и се опитай едновременно да издърпаш навън дръжките им. Абе ти отви ли едно малко болтче, което държи барабана към главината на колелото? С кръстата отвертка се отвива.
Отговори

astra18nz снимка astra18nz 19 юни 2007 - 16:42

Вземи използвай една скоба това ти е спасението...
Отговори

starija снимка starija 19 юни 2007 - 16:46

Отвил съм го. Барабана се върти относно главината, но не излиза дори на 2 мм. Не съм прилагал по-крути напъни защото ме е страх да не потроша нещо вътре. Но май ще се наложи да подходя по-силово, пък каквото стане. Надявах се да има по-лесен начин, с по-малко поражения в/у техниката. Скобата не е спасение, мога да го строша и без помоща на скоба.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 юни 2007 - 17:14

 starija, на Jun 19 2007, 04:46 PM, каза:

Отвил съм го. Барабана се върти относно главината, но не излиза дори на 2 мм. Не съм прилагал по-крути напъни защото ме е страх да не потроша нещо вътре. Но май ще се наложи да подходя по-силово, пък каквото стане. Надявах се да има по-лесен начин, с по-малко поражения в/у техниката. Скобата не е спасение, мога да го строша и без помоща на скоба.

Ами действай колега, пък каквото сабя покаже, и успех! :naughtynono:
Отговори

Swing снимка Swing 19 юни 2007 - 17:56

Щом си отпуснал въжето на ръчната, ето къде се бърка, за да прибереш още малко накладките:

Публикувано изображение

Обаче, ако ръба е твърде голям пак не е гаранция, че ще стане. Като бръкнеш там целта е да върнеш лоста на ръчната до крайно положение, така че да опре в накладката. Ако имаш възможност си светни с нещо в отвора, за да ти стане по-ясно какво да правиш.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 юни 2007 - 18:00

 Swing, на Jun 19 2007, 05:56 PM, каза:

Щом си отпуснал въжето на ръчната, ето къде се бърка, за да прибереш още малко накладките:

Публикувано изображение

Обаче, ако ръба е твърде голям пак не е гаранция, че ще стане. Като бръкнеш там целта е да върнеш лоста на ръчната до крайно положение, така че да опре в накладката. Ако имаш възможност си светни с нещо в отвора, за да ти стане по-ясно какво да правиш.

Това не го знаех, благодаря за инфото! :naughtynono:
Отговори

starija снимка starija 20 юни 2007 - 08:25

Рисунката, която си сложил я видях днес сутринта. Интернет имам само в работата. Предполагах, че тия отвори под гумените тапички са за нещо подобно. Снощи опитах пак с бой по барабана, пак без резултат. Комшиите ми даваха акъл да го нагрея с бензинова лампа. Не занам дали ще помогне, но довечера ще опитам първо метода през дупката. Колегата, ако е така добър да каже от къде черпи тия сведения. От някакво сервизно описание ли е това и може ли да се свали от някъде?
Отговори

peterl снимка peterl 20 юни 2007 - 08:50

Това с нагряването има някакъв смисъл.Веднъж, като ходих на реглаж на преден мост маистора не можеше да отвие един болт 8-ца(контрира регулировъчната шпилка да не се развива) на накраиника.Трябваше да го скъса и после да го разпробие, но ме прати при един негов колега.Няколко пъти го нагря и се разви.
Отговори

bicubic снимка bicubic 20 юни 2007 - 11:46

При мен беше блокирало задно ляво колеле и в сервиза с груба сила с щанги свалиха барабана.Вътре се бяха строшили накладките за ръчната.Не са нагрявали барабана.
Отговори

batececo снимка batececo 20 юни 2007 - 12:38

Ако са ти строшени задните накладки ще имаш много интересен ефект: като тръгнеш (макар и с малка скорост - на 1-ва, 2-ра предавка) все едно натискаш и пускаш спирачката много пъти... това се получава ако парченце феродо се е отлепило или ако целия лист феродо се е отлепил... но не би трябвало да повлияе на свалянето на барабана.
Иначе може да го напънеш с щанга или чук, може само да се разместят вътре разните му чарколяци - лостчета, пружинки и т.н... и после е малко играчка да ги сглобиш, но не е невъзможно :)
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 20 юни 2007 - 15:02

При мен гледах един познат майстор как ми ги свали барабаните.
Първо през задната дупка с отверка върна колкото може челюстите навътре (тази дупка, която е показана на картинката по-нагоре).
След това с почукване успя да извади барабана от едната страна, т.е. извади го с около 1-2мм навън. След това пъхна едно пиронче между барабана и главината в дупката където се завива джантата. По този начин барабана повече неможеше да се върне обратно е леглото му.
После от противоположната страна също почукване и пак пиронче. След това сложи по-голям пирон и накрая стана - извади го.
Имаше около 2-3мм ръб като го разгледах. След това на струг го махна и сега си ги свалям и слагам лесно.
Отговори

Swing снимка Swing 20 юни 2007 - 16:04

 starija, на Jun 20 2007, 09:25 AM, каза:

Рисунката, която си сложил я видях днес сутринта. Интернет имам само в работата. Предполагах, че тия отвори под гумените тапички са за нещо подобно. Снощи опитах пак с бой по барабана, пак без резултат. Комшиите ми даваха акъл да го нагрея с бензинова лампа. Не занам дали ще помогне, но довечера ще опитам първо метода през дупката. Колегата, ако е така добър да каже от къде черпи тия сведения. От някакво сервизно описание ли е това и може ли да се свали от някъде?

Гумени тапички, освен тази на картинката, има и за проверка на износването на накладките. Те са по-навън по периферията. Това с нагряването на мен не ми се струва добра идея. Замисли се... ти имаш ръб, който ти пречи да извадиш барабана. Какво ще постигнеш с нагряване? Твоите комшии нали не си мислят, че от нагряването барабана ще се разшири толкова, че ръба да прескочи накладките? :naughtynono:
А картинката е от TIS. Това е сервизната програма за всички модели на Opel и е задължителна за тези, които обичат сами да си пипат по колите. Има я на сайта на клуба [link]
Отговори

starija снимка starija 21 юни 2007 - 08:30

Вчера привечер постигнах успех в борбата. Бой, скубане, ръгане в дупката, клатене наляво-надясно ( това се отнася за барабана, нали... ) :naughtynono: Ръбчето беше около 2 мм. Ще го нося на стругар. Вътре ръждясало и клеясало. Ако всичко стане както трябва, операцията ще я повторя и с другото колело. Да си нямам ядове следващия път. Благодаря на колегите за помоща и за линка. Почвам да дърпам TIS-a и да се образовам.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 21 юни 2007 - 08:37

 starija, на Jun 21 2007, 08:30 AM, каза:

Вчера привечер постигнах успех в борбата. Бой, скубане, ръгане в дупката, клатене наляво-надясно ( това се отнася за барабана, нали... ) :naughtynono: Ръбчето беше около 2 мм. Ще го нося на стругар. Вътре ръждясало и клеясало. Ако всичко стане както трябва, операцията ще я повторя и с другото колело. Да си нямам ядове следващия път. Благодаря на колегите за помоща и за линка. Почвам да дърпам TIS-a и да се образовам.

Поздравления, колега! Ти си го уплашил тоя барабан, направо си му взел акъла! :naughtynono: :naughtynono: :flag:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg