Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Смяна на маслото в скоростната и семеринга на лоста

Kondo снимка Kondo 13 март 2009 - 17:32

Купих си две шишета опелско масло каквото е показано в темата за масло за скоростни кутии на опел.Въпреки,че в книжката пише,че не трябва да се сменя скоростите шумят макар и да се превключват левсно и без проблем.Все пак на друго място пък от GM казват,че трябвало да се сменя на 60 000 км.От опит знам,че вечно масло няма освен това около мястото където влиза лостчето за смяна на скорости в кутията е омазнено.Това ме дразни и съм си купил и семеринга за 5лв.Мисля да сменя и двете гарнитури -тая на картерчето и тая отзад където влиза лостчето.Пак от опит знам,че вечни гарнитурки няма и тия след като са на 20 години е много по-добре да се сменят когато аз искам,а не когато съм принуден от теч.Обаче гарнитурки не намерих-в сервизите казват,че ползват силикон.Мисля да си изрежа от клингерит или нещо подобно.За смяната на семеринга колега от форума е описал как става -скоростната ми лутия е ф13 wr.Ето как го е описал колегата мисля,че бешще опел_ник или нещо подобно
Нямаш проблеми колега. Ако съм разбрал добре става въпрос за оста която влиза в скоростната кутия и е свързана с щангите на скоростния лост? Преди време аз си я подмених сам, става лесно, отнема ти около 40мим. и няма нужда да сваляш скоростната кутия.
1-откачаш карето, което свързва окта с щангите на скоростния лост.
2-въпросната ос влиза в един капак със сложна форма от горната страна на кутията, този капак е закрепен с 4 болтчета. Развиваш ги и капака се вади нагоре. Внимавай с гарнитурата на капака, от картон е и лесно се къса.
3-от вътрешната страна на капака се вижда оста на, която е закрепена вилката за смяна на предавките посредством пружинен щифт. Избиваш щифта и вече можеш да искараш оста от капака. Бележи се положението на вилката защото е несиметрична.
4-избиваш семеринга от вътре- навън.
5-монтираш всичко в обратен ред.
6-при монтажа на капака се налага малко нагласяне на вилката, като леко завърташ оста (забравих в коя посока ,но ти ще го усетиш). Ако не ти е нагласена вилката правилно, капака се монтира без проблем, но губиш мисля бяха 1 и 2 предавки. Аз направих тази грешка та се наложи повторен демонтаж на капака и нагласяне на вилката. Добре е да имаш и нова гарнитура или да си изрежиш по старата защото при демонтажа почти сигурно е, че ще ти се скъса.
7- свързваш карето и това е цялата работа.
Семеринга е с номер 13/26/7 или 13/26/7,5 и е на цена около 5лв.
Не е сложно, а щом имаш желание ще се справиш.

Ако някой иска да сподели опит е добре дошъл :biggrin:
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 13 март 2009 - 23:03

Колега това описание на лично ли ти го бях пуснал, защото темата ми във форума беше изтрита? Чудя се, от къде си го изровил? Смяната наистина е лесна и има ефект, при мен от там доста масло се губеше. Сега и аз съм се навил да си сменям маслото в скоростната кутия и ще е добре да споделиш как си го направил. Мен ме вълнува това, че при смяната оставало масло при деферинциала, имало някаква преграда, която му пречела да изтече. Хубаво е когато се подменя да се смени без да остава от старото.
Мнението беше редактирано от Ник.опел: 13 март 2009 - 23:04
Отговори

Kondo снимка Kondo 13 март 2009 - 23:32

Не е на лични има го в една тема но не мога да се сетя коя.А мисля да го източа отдолу през картерчето -ако трябва ще накланям колата докато изтече всичко но при мене се чува шум не от самото превключване на скоростите-влизат си лесно и няма проблем-просто си се чува шум от зъбни колела и таман ще разбера колко масло има но новото е вече купено и просто си чака -все пак казват,че не се сменяло ама едва ли са имали предвид 20-годишна експлоатация.
Отговори

Kondo снимка Kondo 18 март 2009 - 00:51

Смених семеринга 0сега се питам от къде да сипя масло -има една пластмасова тапа баш отгоре която отдолу може евентуално да се развие понеже има нещо като гайка или през контролния отвор?Понеже знам,е трябва да сипя 1.6 литра масло май няма смисъл да гледам контролния?
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 18 март 2009 - 08:50

 Kondo, на 18 Mar 2009, 12:51 AM, каза:

Смених семеринга 0сега се питам от къде да сипя масло -има една пластмасова тапа баш отгоре която отдолу може евентуално да се развие понеже има нещо като гайка или през контролния отвор?Понеже знам,е трябва да сипя 1.6 литра масло май няма смисъл да гледам контролния?



Маслото се налива през контролния отвор и в книга пишеше колко милиметра трябва да е по ръба на контролния отвор!
Отговори

floyd снимка floyd 18 март 2009 - 11:39

Провери първо до къде трябва да е нивото, защото на някои кутии трябва да е на нивото на контролния отвор, а на други определено разстояние под него. Иначе няма никакъв проблем да наливаш през отвора на отдушника (това с пластмасовата капачка), като отчиташ, че не се стича веднага до долу.
Отговори

Kondo снимка Kondo 18 март 2009 - 20:29

Понеже се слага 1.6 литра масло,а няма как да съм сигурен,че колата е баш хоризонтална ще отворя пробката и ще наливам през отдушника,че е по на сгода.Четох във форума,че на колеги през пробката за доливане им е хванало само 1.4 литра масло и са доливали през отдушника.Освен това да питам и за промивка-така и така ще и отворя картера за да източа старото с какво да я промия?Четох,че се карало с некво евтино 30-тина километра ама това не ми вдъхва особенно доверие и особенно,че както и да го точа после дори пак със свален картер поне 100-200 грама ще си останат вътре.Та питам за съвет с какво и как да я промия?
П.С. Иначе по спецификации трябва да е 20 мм под нивото на пробката за доливане.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg