Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ecotec - харч на масло на бензин

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 14 септември 2013 - 08:55

Да ви споделя и аз моя опит с както го наричате X16XEL (маслояд)Като купих колата естествено сложих масло GM и направо се втрещих от разхода на масло 2-2.5л на 10000.Смених марката веднага с мотул 6100 и след всяка следваща смяна на маслото разхода на масло спадаше и сега съм до 1л на 10000.Така ,че марката поне за мен има значение.Предстои ми смяна на гарнитура на главата,че я издуха ще видим как ще гори масло след ремонта.Поздрави!
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 14 септември 2013 - 09:11

Нека споделя и аз за моето моторче Х14ХЕ,при смяната на маслото идиота ми наля с 250гр повече масло.Сега имам още около 1000км да карам преди смяна и все още нивото ми е над максимума на пръчката.Знам че не е добре да се кара над максимума но все пак фактът че не гори масло е явен.И до сега когото съм срещал с този двигател не се е оплакал от висок разход на масло.Поздрави.
Отговори

arminasot снимка arminasot 13 октомври 2013 - 01:00

Здравей колега : ) от смяната на маслото с моя екотек 1.8 16в 115ската минах 6500км и искаше доливане само 100 градам. друго няма да коментирам :)
Отговори

ivansen снимка ivansen 16 октомври 2013 - 16:43

Личен опит с x20xev - след смяна на гарнитурите на капак клапани и двата картера - не доливам масло!!! за 9 000км. е паднало малко под средата на пръчката. Преди това около 1-1.5л. за същия пробег...
Отговори

шо ши то снимка шо ши то 07 януари 2014 - 13:03

 masimo, на 04 септември 2013 - 16:34, каза:

Колега, не случайно написах за завишен разход. Никой няма да го притеснява 1л или 2л на 10 000км, това са 20лв. При положение, че аз 10 000 ги правя за 7-8 месеца не е никакъв проблем, но има теми в които колеги пишат, че почва да гори дори от сорта на 1л на 1000км или фантастични истории за 500км 1л :) Затова и е пусната темата.

Поздрави

няма как да не гори масло 1л на 500км ако се кара по магистралата с 180.
Отговори

Zygot снимка Zygot 07 януари 2014 - 13:51

От това което съм видял на моя Екотек 2.0 16В и на приятели Екотеците са доста проблемни двигатели (за другите марки нямам наблюдения за коли от тези години).
При мен преди ревизията на двигателя всичко беше в масло семеринги гарнитури всичко течеше. След ремонта смених сегменти вложки ... пак всичко е в масло не са добре проектирани и няма място в коша което цялостно ти оскъпява поддръжката. Като изключим ръждата по веждите и кофти двигателя колата е добра бих казал една от най-добрите в класа си, но до сега за 7г съм дал колосална сума пари за поддръжка (повечето неща сам си ги правя с "бащата") и нищо не и е наред. Единствено това че е адски запазена отвътре ме надъхва да я поддържам все още (на 144к я взехме).
Та съвета ми е не си вкарвай таралеж в гащите!
Отговори

npace снимка npace 07 януари 2014 - 15:06

 arminasot, на 13 октомври 2013 - 01:00, каза:

Здравей колега : ) от смяната на маслото с моя екотек 1.8 16в 115ската минах 6500км и искаше доливане само 100 градам. друго няма да коментирам :)


Колега как ги изчисли тези 100 грама?Да не е имало някой на пасажерската седалка и да си се объркал?

Аз ще споделя опит с X16XEL който в момента е на РЕАЛНИ 177000 км.(Доста търсене и късмет докато попадна на екземпляр).От смяна до смяна пада от максимума на минимума - 750 грама.Пък нека и литър да е!Преди 2 месеца измъкнах мотора за смяна на гарнитура на главата и профилактично смених все що е гарнитура или гумичка или семеринг + ревизия на бутала,лагери,сегменти.Износване - никакво, нагари - никакви, нищо което да е извън каквито и да е допуски.Това може да се случи на двигател който е на реалните си километри.На 150000 км двигател няма как да е с луфтове през които мишка може да мине.Не се заблуждавайте, на 18 години кола - 120 000 км?WTF?Иначе в БГ караме по 50000 на година нали!?Хайде смятайте 15 години по 50 000 годишно не са ли над 600 000 км?Всички знаем как се крият километри.Е оттам идват проблемите с маслото.
Отговори

tihii снимка tihii 08 януари 2014 - 17:50

Потвърждавам мненията на колегите по-горе,че X14XE не гори масло.
Сменям си маслото сам.Вливам точно 3 литра и нивото е малко под максимума.За 10 000 км нивото пада,но остава над минимума.Не доливам.Карам на газ.
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 17 януари 2014 - 10:37

Здравейте колеги,

Искам да споделя моя опит не е много голям, видимо от банера в подписа ми.

Та мисълта ми е смених си маслото още щом купих колата Вектра Б Караван х18хе1 , харча на масло ми даде веднага щом излязох на дълъг път за 600км ми глътна близо 300гр. До този момент съм изминал 8500 км. и съм долял още 700гр. Т.е. до тук 1л. като вече е на минимум по показания на щеката.
Следователно си мисля че харча на масло за тези 8500км е някъде 120-140гм на 1000км. Мисля, че е приемлив като се вземе под внимание, че маслото е Корейско KINX или нещо такова. Сега обаче мисля да го сменя с ГМ от Карго Експрес, но някъде бях прочел из тази тема, че някой бил недоволен от него.

Та какво да правя да взимам ли ГМ или да се насоча като повечето от вас към МОТУЛ или (моя мисъл освен ГМ-а) Гастрол Магнетик.

А дали да е синтетика или полусинтетика мисля, че май трябва да питам вас, качествата на синтетиката са по - добри ест. но незнам дали е подходящ за този двигател. На километража пише 104 500км. колко е истина един Бог знае.

Та моля дайте съвет и се смелете ако се повтарям с някой друг.

Поздрави.
Мнението беше редактирано от neopolitan: 17 януари 2014 - 10:44
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 17 януари 2014 - 12:42

Сложи ето това:MOTUL 6100 SYNERGIE+ 10W40
с това масло разхода ми е до 1л на 10000 като се има предвид,че двигателя ми е X16XEL=
Мнението беше редактирано от LEVSKIMEN: 17 януари 2014 - 12:44
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 17 януари 2014 - 13:03

 LEVSKIMEN, на 17 януари 2014 - 12:42, каза:

Сложи ето това:MOTUL 6100 SYNERGIE+ 10W40
с това масло разхода ми е до 1л на 10000 като се има предвид,че двигателя ми е X16XEL=



Да аз затова се замислих, прочетох ти поста по - рано и ме озадачи.
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 17 януари 2014 - 14:41

 Zygot, на 07 януари 2014 - 13:51, каза:


Не съм съгласен с твоето мнение. XEV'а е доста сполучлив и здрав двигател който при елементарни грижи и редовна смяна на консумативи изкарва много километри.
Ти просто нямаш късмет и колата е била карана от някой мърляч. Щом си сменял сегменти на тия километри е ясно... Освен това аз Астра Г с ръждиви вежди не съм виждал, дори най-големите дараци, освен ако не е имала удар и правена калпаво!
Отговори

deas снимка deas 17 януари 2014 - 17:20

И аз доливам по 1,5л/10000 , но не се води Ecotec

 Liubeznia, на 17 януари 2014 - 14:41, каза:

Освен това аз Астра Г с ръждиви вежди не съм виждал, дори най-големите дараци, освен ако не е имала удар и правена калпаво!


Пълно е с ръждясали Astra G, виждал съм от Австрия, Англия и Германия.
Като и моята е в това число.
Напишете в Google
Astra G rost
Astra G rust
Отговори

Петър Данчев снимка Петър Данчев 17 януари 2014 - 22:55

Хайде и моят опит с X20XEV
Като я взех имаше разход около 200гр на 1000км което ме дразнеше доста....след смяна на гумички на клапани стана повече(некачествен монтаж),след което закарах колата за пълна ревизия на мотора,при разглобяването се установи,че има запекли сегменти маслени така залепнали за буталата.....,както и гумичките на клапаните.
Смених всички уплътнения,семеринги,и.т.н,както и сегменти Гьотце...и всичко заспа.Вече нямам никакъв разход дори и при високи обороти(160км/ч съм на 4000об)на магистралата.Маслото е чисто,а преди се цапаше поти веднага като го сложа.И разходът е много добър...ако я карам спокойно извънградско 7,5 ако я натискам 8-9 а в градът не повече от 10-12 сто за Вектра б става въпрос!
Мнението беше редактирано от Петър Данчев: 17 януари 2014 - 22:57
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 18 януари 2014 - 15:20

 deas, на 17 януари 2014 - 17:20, каза:

И аз доливам по 1,5л/10000 , но не се води Ecotec


Води се, води се...
Отговори

npace снимка npace 18 януари 2014 - 17:30

 deas, на 17 януари 2014 - 17:20, каза:

И аз доливам по 1,5л/10000 , но не се води Ecotec


Аз пък на пук не доливам и се води Ecotec.На 10000 от максимум пада на минимума но не доливам.Важното е да не е прегряван който и да е Ecotec и разбира се да не е на 500+ хиляди км.В България 99% от опелите са с прегряти мотори или толкова износени от каране че във форумите е пълно с теми "Разход на масло","Гори масло","Гумички на клапани" и всевъзможни масло-гориво-укротителни теми целящи да запазят душевното спокойствие на собствениците.
Отговори

filidor снимка filidor 18 януари 2014 - 22:32

 zdravkop, на 18 януари 2014 - 15:20, каза:

Води се, води се...

Води се , ама не! Този мотор е с 8 клапана.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 януари 2014 - 15:43

Ти изби рибата с този коментар! Някой да е оспорвал, че двигателят е с 8 клапана? И какво общо има броя на клапаните с това дали е еотек или не???
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 19 януари 2014 - 16:04

Поредна спам тема!!Нищо не било писано ...ама вие си знаете.
Отговори

Zygot снимка Zygot 19 януари 2014 - 16:54

 Liubeznia, на 17 януари 2014 - 14:41, каза:

Не съм съгласен с твоето мнение. XEV'а е доста сполучлив и здрав двигател който при елементарни грижи и редовна смяна на консумативи изкарва много километри.
Ти просто нямаш късмет и колата е била карана от някой мърляч. Щом си сменял сегменти на тия километри е ясно... Освен това аз Астра Г с ръждиви вежди не съм виждал, дори най-големите дараци, освен ако не е имала удар и правена калпаво!


Не ми е много ясно как си правиш подобни изводи след като не си я виждал. Колата е купена на 7г(почти 8 ) от първи собственик беше в невероятно добро състояние както визуално така и технически. И сега е така с малко промени. Първата година работи безпроблемно след това започна лека полека да се скапва. Дори и да оставим конкретната кола екотека е замислен с много компромиси: ужасно тесен кош който ти повишава перманентно разходите за поддръжка, както на ремонтите така и по смяна на консумативите. На кратко да изброя минусите които забелязах: алуминиев картер (+ още един железен още една възможност за теч), пукащ се чугунен колектор, пластмасов капак на клапаните, скапващи се лесно датчици без евтина алтернатива (270лв. датчик раз вал), Екуто му се прекъсва масата -оставаш на пътя, дефектиращи модули за охлаждане, бавно загряване.
Освен тази кола Астра Г Х20ХЕВ имам наблюдения върху колите на двама мои колеги с Х18ХЕ които повтарят напълно проблемите на моята. Течащ мотор много омаслен , ръжда на двете вежди и др.
Как не съм виждал един мотор от започващ с С от предното поколение да тече, а все ми се навират екотеци изцяло омаслени?
Мнението беше редактирано от Zygot: 19 януари 2014 - 16:55
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg