Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

ЗДвП-казуси, нарушения, наказания, обжалване, тарикатлъци

Тази тема е заключена

tisho.74 снимка tisho.74 21 май 2020 - 12:45

В тая връзка се сещам за един страхотен лаф от завръщане в бъдещето на Робърт Земекис- "Откакто забраниха адвокатите правосъдието е много бързо!"
Отговори

Stanislav.I снимка Stanislav.I 21 май 2020 - 13:32

Ако имах тази власт, бих направил тази професия държавна. Щях да забраня и частните съдебни изпълнители. De jure си имаме прекрасно законодателство в по-голямата му част. De facto обаче голяма част от него обслужва корпоративните интереси. Държавните органи на практика се превърнаха в инструмент на имотната мафия. Правилно казват хората - мафията вече си има държава.

Та, по неясни за мен причини, под вола се търси теле. И под телето вол. Как го били спрели, минал ли е преглед радара, закопчани ли са му горните копчета на униформата, правилно ли е спрял. Ма, има ли знак за камера, няма ли. Общо взето, излишно много свободия е предвидена в закона. Нарушил ли си? Нарушил си. Имал си кураж да го направиш. Намери кураж да понесеш наказанието - просто е! Най-малкото показва, че имаш доблест. Как така ще откажеш дрегер и кръвен тест? Няма проблем. Взимаме ти книжката за една година, конфискуваме ти колата в полза на държавата - отказвай.... Трябват много крути мерки. Барселонски обаче здраво стиска кокала. Пускат на простолюдието чат-пат информация за запорирани имоти на бивши и настоящи политици и толкова. Осъдени няма... Гледам и стадото не пропуска възможност за адвокат и дело, щото видиш ли, правата му били нарушени..
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 21 май 2020 - 17:21

 ivan_pop, на 18 май 2020 - 20:33, каза:

Ама искам да зная как точно стои въпроса точно в такъв случай!

Спрял си по собствено желание. Не е било насилствено спиране, от засичане и т.н.
Друг път му вдигни ръка и ти.
Ако ти пишат акт за ползване на мобилен телефон по време на управление на МПС, пиши в акта, че не си ползвал мобилен телефон. Нямат право да ти искат телефона /апарата/.
Водиш дело, на което не могат да докажат, че това дето си го държал е мобилен телефон.
Тук не е от значение дали си говорил или си се чесал с телефона. Въпроса е да докажат, че е било мобилен телефон и точно него си ползвал / за какво да е/.

Значи да пушиш и радиото да човъркаш може, ама да държиш телефон не може....
Отговори

Stanislav.I снимка Stanislav.I 23 май 2020 - 10:54

Логично е да си ползвал телефон за разговаряне, а не да си топлиш болния зъб с него. Или за четене - още по опасно. Или писане - съвсем....
Не се обиждай, но хора, като теб, провокират онези 240 тикви в София да приемат някакви безумни закони. И вместо изобщо да няма съдебни дела или те да са просто в едно заседание, започва едно безумно и безполезно никому търсене на "доказателства". Затова по четири камери в полицескийте МПС-та без опция да бъдат спирани. Да записват, докато са извън гаража. За да няма мърдане. Има камера, която всичко е записала. Кой крив и кой е прав е повече от ясно. Но нали трябва да толерираме някакви абсурдни права и да покажем, че и тук сме правова държава. На 111-то място по свобода на словото :-) Май даже и по-надолу в класацията ;-)

Амин!
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 26 май 2020 - 07:40

Не се обиждам, но хора като мен изтъкват безумните закони. Закон, който се тълкува с "логично" не е добър закон. Щото с мобилен телефон може и да снимаш-примерно.
Отговори

Stanislav.I снимка Stanislav.I 02 юни 2020 - 08:19

Какво има да се доказва? Мобилният ти оператор може да докаже дали си говорил. Ако разговорът е voip, телефонът ще е доказателство. Сами правите съдебната система да е тежка и много тромава и след това се сърдите, че няма правосъдие. Няма как да има. Делото започва с едно, и докато приключи, толкова много се е разводнило, че съдебният състав вече не помни за какво точно е седнал и за какво именно заседава.

И аз си чопкам телефона. Не съм толкова свят. И разговарям. И пиша понякога. Разбира се, всичко е преценка на възможности, опит, НЕОБХОДИМОСТ... И какво правя, като ме спрат и ми напишат акт?! Плащам си го.

Явно имате много време и пари да доказвате неща, в които самите вие не вярвате. Просто ей така, за спорт и удоволствие. Но системата го позволява.... Само се молете един ден ваш близък или роднина, или самите вие не пострадате от някой, който ще провокира в съдебното дело вие да доказвате нещо.. Че не сте пил, не сте се дрогирали, спали сте 8 часа, преди да решите мирно и тихо да пресичате на пешеходна пътека.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 юни 2020 - 11:44

Когато един законотворец не може да напише ясно и точно един закон, тогава се почват едни такива коментари и спорове... Все едно регулировчик да е искал да каже нещо логично. Има си ясни команди.
В закона няма "логично", има "буква". Както трябва да спазвам закона, така трябва и проверяващия да спазва закона. Мобилния оператор ще ти каже дали си говорил с хендсфри, ама другия път.
Все едно говоря на радио... мани, мани. Все едно да те спрат и ти пишат акт, щото си си човъркал телефона - вчера, оня ден. Веднага ще викнеш, че не са те видели... и веднага ще "обърнеш плочата" и няма да си "доблестен". Щото виж само корупцията колко лица има. Трябва да си знаеш И правата. Такива дето четат законите са най-добрите корективи. А такива "Не се обиждай, но хора, като теб, провокират онези 240 тикви в София да приемат някакви безумни закони", щото всяка седмица почти има изменения в закона за движение... И според твоите разсъждения трябва да ме санкционират заради безумността на законите? По бързата процедура? Ей сега!
Поздрави!
Отговори

Stanislav.I снимка Stanislav.I 02 юни 2020 - 12:18

От 9-те наказания за всички години, които съм направил, 4-ри или 5 са за приказване по телефон :-) Изглежда съм доста по-доблестен от останалите. Може би и от теб самия дори. Имаш пари да караш кола, да си купиш телефон, който струва колкото колата. Имаш пари да разговаряш, защото очевидно плащаш някаква месечна такса... но нямаш пари да платиш 50 лева акт :-) За мен е смешно и детинско. Да се оправдаш пред полицаите, да си "изпускаш телефона" в последния момент, преди да те спрат. Да завеждаш дела, които да докажат колко невинен си.

Защо мен, например, не ми напишат акт за шофиране в нетрезво състояние? Или за шофиране без колан? Защото нито карам пил, нито без колан. Така и с телефоните. Ако не приказвам по телефона, докато карам, няма кой да ме спира и санкционира. Просто е и е изключително ЛОГИЧНО :-)

Как и защо законът допуска да отказваш проверка с дрегер или кръвен тест на място? Откажи! И направо да ти взимат книжката с конфискация на колата. Защо аз не отказват тест с дрегер? Държавата прави мишоците. За съжаление и обратната връзка е вярна.

И затова написах в първото си мнение: всичко опасано с камери, за да няма мърдане. Но понеже законите са писани от калинки за калинки - такива са и резултати. Ще започнат едни дела за изправността на камерите, правомерността на заснемането, ти ли си карал, друг ли. Тогава какъв смисъл има изобщо от закон? Чудя се обаче защо когато караме в чужди страни сме по-ниски от тревата?! Гъкни в Гърция, де. Прави се на мъж в щатите. На мъж в Турция. Да видиш колко правови държави са. А тълкуватели винаги се намират....
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 юни 2020 - 20:27

 Stanislav.I, на 02 юни 2020 - 12:18, каза:

И затова написах в първото си мнение: всичко опасано с камери, за да няма мърдане. Но понеже законите са писани от калинки за калинки - такива са и резултати. Ще започнат едни дела за изправността на камерите, правомерността на заснемането, ти ли си карал, друг ли. Тогава какъв смисъл има изобщо от закон? Чудя се обаче защо когато караме в чужди страни сме по-ниски от тревата?! Гъкни в Гърция, де. Прави се на мъж в щатите. На мъж в Турция. Да видиш колко правови държави са. А тълкуватели винаги се намират....

Законите са писани от адвокати.Ако всичко в законите беше точно и ясно написано, адвокатите щяха да умрат от глад!Аз се стремя винаги да спазвам закона, но понякога го нарушавам от невнимание, неволно.Предполагам няма човек който да не е нарушил закона поне веднъж.Щом закона ми дава право да обжалвам, аз понеже спазвам закона, ще се възползвам от това право!
А за чуждите страни.През 2018г. работих в Германия.Имам две глоби за превишена скорост там на едно и също място от стационарна камера.Край тази камера минавах всеки ден по два пъти на път за работа и обратно и я знаех.Два пъти не съм внимавал и си платих глобите.А и там полицаите не са големи бъзаци.И двата пъти глобите ми пристигнаха след около 2 месеца след нарушението.Ако знаех добре Немски, щях да им разуча законите и да обжалвам евентуално!
Отговори

benzy снимка benzy 05 юни 2020 - 10:35

С днешна дата приветствам всяко обжалване, ако има и най-малкото основание за това.
В общи линии КАТ са на пътя чисто и просто за изписване на норматив, не за някаква превенция. Що с днешна дата ли, щото ме окичиха с честитки. След като 13 км карах зад някакъв смотаняк със скорост между 30 и 45 на "газ" спирачка намерих пролука да го изпреваря и по закона на всеобщата гадост ми сложиха палка... а не им направи впечатление, че тоя въобще не трябваше да е на пътя - ръждив пушещ Фиат с 20 цвята от кръпки и окачване биещо желязо в желязо, което чувах зад него... представям си пък спирачките му как са... и аз съм бил опасен че изпреварвам на права отсечка и видимост с около 55 км/ч.

Връчиха ми и "стар фиш" превишена скорост 12 км/ч и къде съм превишил - на 100 метра след табела за населено място - само че първата къща започва на половин километър след стоянката им. Най интересното е, че нарушението е от април, а преди седмица влизах да проверя дали са ме окичили, щото го чаках, и нямаше нищо в системата им.

И съм нарушител реално, ама някак си остава гадния привкус, че просто те клатят за едни пари... А на тия пари майната му! 30 лева няма да ме откажат пак да изпреваря подобен тюфлек на пътя, нито 35те лева с отстъпката ще ме спрат на пуст прав участък дето и заек не минава да карам с 50. И след като те се заяждат е редно да им се връща със същото и има ли повод да се обжалва до край!

П.С.

 tisho.74, на 21 май 2020 - 12:45, каза:

В тая връзка се сещам за един страхотен лаф от завръщане в бъдещето на Робърт Земекис- "Откакто забраниха адвокатите правосъдието е много бързо!"

Убеден съм, че и в Северна Корея правосъдието е по същия начин бързо и ефективно ;)
Мнението беше редактирано от benzy: 05 юни 2020 - 10:41
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 05 юни 2020 - 18:14

 benzy, на 05 юни 2020 - 10:35, каза:

С днешна дата приветствам всяко обжалване, ако има и най-малкото основание за това.

Колега, обжалвай не се замисляй.Трябва да попрочетеш ЗДвП, и в интернет има много информация.Трябва и да обмислиш ситуацията и мястото където са те спрели, дали не е забранено спирането примерно.Обжалвай с препоръчани писма с обратна разписка и си пази документите по случая.Полицаите винаги са в нарушение или не са спазили процедурата!
Отговори

benzy снимка benzy 05 юни 2020 - 18:48

 ivan_pop, на 05 юни 2020 - 18:14, каза:

Колега, обжалвай не се замисляй.Трябва да попрочетеш ЗДвП, и в интернет има много информация.Трябва и да обмислиш ситуацията и мястото където са те спрели, дали не е забранено спирането примерно.Обжалвай с препоръчани писма с обратна разписка и си пази документите по случая.Полицаите винаги са в нарушение или не са спазили процедурата!

Късно, вече ги платих, не търпя да имам подобни задължения... обаче колко дяволски си прав - всъщност на 10 метра от едната им стоянка има знак забранено спирането и паркирането, което вероятно е основание за обжалване, тъй като ме спират в опасна зона където е забранено спирането... вярно трябва да стана по-заядлив тия говеда, щото и тяхното си е живо заяждане...
Мнението беше редактирано от benzy: 05 юни 2020 - 18:50
Отговори

sathv снимка sathv 05 юни 2020 - 20:14

 ivan_pop, на 05 юни 2020 - 18:14, каза:

Полицаите винаги са в нарушение или не са спазили процедурата!

Да, ама това вече свърши. Полицаите се изучиха по прилагането на закона. Отделно съдиите са реално на страната на държавата. Вече грешки при написване на наказателните постановления се отсвирват от съда като маловажни включително и сгрешени ЕГН-та. Затова вече съборените в съда наказания са под 1 процент. Ако трябва да бъдем точни 0.7%. В случая benzy има регистрирано нарушение на ЗдвП и няма никакво значение къде са го спряли или дали е имало знак забранено спирането.
Отговори

benzy снимка benzy 05 юни 2020 - 20:57

 sathv, на 05 юни 2020 - 20:14, каза:


А това, че те самите са спрели в разрез със закона?
Отговори

sathv снимка sathv 05 юни 2020 - 21:09

Съгласен съм. Те също отговарят пред закона. Отделно не само пред закона. Има си и правилници за приложение и един куп още нормативни актове които също са със силата на закон. Така, че на тях също може да им се търси отговорност. Но в случая това че те са в нарушение на закон, правилник или наредба не те оневинява в извършено нарушение по член от ЗДвП за което обжалването няма да се вземе под внимание от съда. Това вече не минава в съда, освен ако не си платиш на съдията, ама това е друга тема.
Отговори

benzy снимка benzy 05 юни 2020 - 23:09

Аз не споря, че съм в издънка прел съм и съм си платил същия ден. Въпреки че смятам може би едно 90% от ограниченията и за скорост и за изпреварване за малоумно поставени такъв е закона, и като правиш нещо трябва да може да си поемеш и последствията от действията. Дори не се замислих да споря, попита ме полицайчето знам ли що ме спира, не съм се правил на утрепан, казах си, че знам, подписах, пожелах лек ден и изчезнах с мръсна газ, щото закъснявах, а ми загубиха сума време.
Обаче като каза Иван, че трябва да се мисли къде и как те спират ми изплува тоя знак за забранено спирането и се замислих... най малкото в подобни ситуации когато и те са в издънка що пък да не им изкарам и на драгите "вардители" нещо? И без това са богопомазани едва ли не, последните месеци въртя по едни 100-150 км на ден и съм се нагледал на техни издънки. Да ги пита уважаемия съдия те що нарушават закона. И когато те престанат да нарушават закона и престанат да висят на подобни откровени хранилки и нещата може да влязат в някакъв порядък... примерно...
Мнението беше редактирано от benzy: 05 юни 2020 - 23:11
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 юни 2020 - 00:47

Колеги, тук едно нещо трябва да стане ясно. И то е че всичките по веригата са на страната на хазната. Даже на най-долните по веригата често им нареждат разни неща, та да може хазната да се понапълва..

На мой приятел му направиха фиш ли, акт ли... за 20 лева заради изтекъл пожарогасител. Писали му точка че го няма. А той има, просто не е заверен. Ходи, разправя се, съдът променил там нещо си в обяснението и пак си плати...
В момента кара със заверен , но без грам налягане в него.
И го показва на полицаите като го спрат. Обаче те нищо не могат да направят. И им казва, нали е заверен, мен не ме интересува , да са го оправили. На едното спиране бях и аз...и бяха тия дето го глобили. И на тях го показа. И вика "Ако ме бяхте послушали да ме пуснете до магазина да си купя нов, сега щях да имам изряден пожарогасител, но понеже дадох 20-те лева на вас, и си карам със заверения"..

Та такива работи. Навсякъде е наредено единственото нещо, което да се взема предвид е хазната. Особено като това е спуснато като заповед, бъдете сигурни че така ще се направи, че всичко ще бъде глобено, взето, платено и т.н.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 юни 2020 - 00:58
Отговори

sathv снимка sathv 06 юни 2020 - 10:12

 Д-и-м-о-в, на 06 юни 2020 - 00:47, каза:

В момента кара със заверен пожарогасител, но без грам налягане в него.
И го показва на полицаите като го спрат. Обаче те нищо не могат да направят. И им казва, нали е заверен, мен не ме интересува , да са го оправили.

Как нищо не могат да му направят? То по тази логика, като имаш талон за преминал годишен технически преглед и дай цяла година да не се интересуваме от състоянието на автомобила, видите ли щото имам талон. Няма такова нещо. Пожарогасителя трябва да отговаря на Наредба № 8121 з-906 от 2015г. Просто на катаджиите не им се занимава да влизат във филми по доказване на несъответствието на пожарогасителя с наредбата. Иначе двама свидетели, описване показанието на манометъра, пробно задействане на пожарогасителя, който естествено няма да работи. От там писане на протокол и с пълно право спиране на колата от движение. Те като цяло законите в България не са лоши, още повече че голяма част от тях са буквално преписани от белите държави. Ама матрляла не струва.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 юни 2020 - 11:27

 sathv, на 06 юни 2020 - 10:12, каза:

Как нищо не могат да му направят? То по тази логика, като имаш талон за преминал годишен технически преглед и дай цяла година да не се интересуваме от състоянието на автомобила, видите ли щото имам талон. Няма такова нещо. Пожарогасителя трябва да отговаря на Наредба № 8121 з-906 от 2015г. Просто на катаджиите не им се занимава да влизат във филми по доказване на несъответствието на пожарогасителя с наредбата. Иначе двама свидетели, описване показанието на манометъра, пробно задействане на пожарогасителя, който естествено няма да работи. От там писане на протокол и с пълно право спиране на колата от движение. Те като цяло законите в България не са лоши, още повече че голяма част от тях са буквално преписани от белите държави. Ама матрляла не струва.


Да де, само не става ясно от обяснението ти , какво е виновен той? Той ли заверява пожарогасители че ще му спират колата? Нещо няма логика.
В случая , човекът, отговорен за това, е този, който е сложил лепенката и се е разписал. И даже да му затворят фирмата. Ето това е работещ закон и в случая нямаше да има такива неща. И пожарогасителят щеше да си е наред. Нов или ревизиран.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 юни 2020 - 11:29
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 06 юни 2020 - 11:29

Не, той е крив за това, че пожарогасителя в автомобила е неизправен. А това се доказва лесно, но просто не им се занимава или "матриала е кофти".
А това, че има стикер в случая не помага. Върви доказвай, че стикера е сложен формално, а не е изтекъл пожарогасителя.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 06 юни 2020 - 11:31
Отговори
Тази тема е заключена
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg