Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Не върти перката на радиатора:(

2000_16v снимка 2000_16v 25 юни 2007 - 22:13

Привет, колеги!
Отново се видях в чудо :rasp:
Колата е Астра С20ХЕ. Не ми върти перката на радиатора. Ходих на авто ел. техник, замери той това-онова и каза, че проблема е в датчика на перката на радиатора (който се намира в радиатора). Купувам аз нов датчик със същите показатели като стария и три крачета, пак като стария. Паля мотора, загрява ... ама нъцки ... стига 100 градуса, подминава ги а перката не се завърта :61: Това което ме озадачава е, че правиме мостче с кабелче на куплунга на датчика и перката си върти! И то върти и на двете си скорости. Значи според мен (а и според майстора) проблема не е в инсталацията след датчика. :icon_rolleyes:
Термостата си отваря, тръбите на радиатора си загряват (значи не е запушен радиатора) ... Има обаче една кутия с куплунги за релета (тази на снимката), която се намира точно над сервоусилвателя: Та на празното място, което съм оградил с червено няма никакво реле. Когато обаче сложиме мостче перката на радиатора завърта :icon_biggrin: И то при положение, че куплунга на термодатчика за перката е откачен! Значи има някаква зависимост. Имате ли представа какви релета и за какво стоят в тази кутия?
Освен това, доколкото знам, когато се пусне климатика перката завърта задължително дори да не е загряла колата. Е, тогава значи каква е зависимостта от термодатчика и покачване на температурата? Нали този датчик си е един термо прекъсвач?! Та както и да е - не върти дори при включен климатик. Иначе естествено с мостче си върти...
Моля ви, дайте идея какво да проверя или при кого да отида защото ще откача! :crazy:
Ето малко снимки за по-голяма яснота:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Това е. С две думи термодатчика не включва въпреки че го смених с нов (каква е вероятността и той да не работи?!) а като се даде с мостче на късо куплунга на същия датчик перката си върти и то и на двете степени ......

Благодаря предварително за всякаква помощ
Отговори

Maiky снимка Maiky 25 юни 2007 - 22:22

Дано да ти е полезна тази тема, на мен ми излезе около 300лв докато открия този ебан Опелски проблем. Дано наистина да минеш само с това:Перки
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 25 юни 2007 - 22:34

Да, благодаря за линка! Аз тази тема я бях прочел обаче ми се видя доста сложно за мен и все се надявам да е нещо по елементарно. А и нещо друго - установиха че, климатика е присаждан и затова перката на радиатора е една, а не две както когато си е оригинален на колата. Оттук може и пък релетата и датчиците да са по-малко ... :icon_rolleyes:
И нещо друго - отвреме на време включваше перката - като ходих при един майстор (да прегледа нещо друго) той пипна нещо кабелите и перката завъртя. Реших и аз че е по кабелите - почистих ги, затегнах и наместих всички куплунзи. Веднъж ми проработи, включи, охлади и после като вдигна температурата не включи отново ....... Егати историята .....
Отговори

Maiky снимка Maiky 25 юни 2007 - 22:56

Освен това, в този прословут резистор, който описвам в темата има едно съпротивление, оето може да те ебава - един път е ок, друг път не работи. И ми идва на ум за проблем с ел.мотора, но ти мисля, че си го проверил (четки).
Отговори

Piron45 снимка Piron45 26 юни 2007 - 06:37

Колега, при положение че всичко с термостата е наред, водата се върти през радиатора, и ако след като дадеш на късо двата края на куплунга на датчика перката ти върти,значи проблема не е в инсталацията и не търси под вола теле. Просто си попаднал на фалшив датчик.
Махай го и слагай друг.
Отговори

деян василев снимка деян василев 26 юни 2007 - 08:49

Понякога,когаво вкарва въздух от някъде,се получава въз.възглавница на датчика и не включва.
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 26 юни 2007 - 23:20

Ами ще трябва да проверя този резистор, въпреки че не знам точно как за го направя .... :icon_rolleyes:
А иначе, перката си върти като се подаде директно ток на нея. Не е термостата защото като загрее си отваря. Не е и запушен разиатор защото също като загрее си е целият топъл както и двата маркуча - входящ и изходящ...
Нищо не казахте за тази черна кутия с липсващо реле, която съм снимал :icon_biggrin: какво и е предназначението.
А относно термодатчика - не ми се иска да вярвам че е менте и не работи - купих го от Олимпия, където уж нещата са по-истински а пък и цената от 35лв. не е от най-ниските като за менте?! Ама де да знам ....... :rasp:
Въздушна възглавница около датчика също едва ли е, защото първо си изтече порядъчно количество антифриз при смяната на датчика а и освен това няколко пъти разменяхме датчиците с идеята поне единия да проработи - при тези монтажи и демонтажи на датчика, все щеше да се махве въздушната възглавница ако е имало такава ...
Засега съм решил проблема с мостче и ключе-прекъсвач, ама това е временно и все пак трябва да оправя проблема ...
Други идеи? Или пък да ми препоръчате да отида при някой?


ps: Хех..., много е кофти, понеже мога да пиша в темата само вечер от вкъщи ....... В работата сме на Internet Explorer и не мога да пиша във форума - само чета какво сте писали по въпроса ..... :61:

Поздрави!
Отговори

Swing снимка Swing 28 юни 2007 - 13:13

 2000_16v, на Jun 27 2007, 12:20 AM, каза:

Нищо не казахте за тази черна кутия с липсващо реле, която съм снимал :icon_rolleyes: какво и е предназначението.

Това е така наречения "check plug". Така трябва да бъде, т.е. нищо не липсва. Към него можеш да се закачиш с TECH и да си тестваш различните скорости на перките.
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 01 юли 2007 - 21:15

Ясно, благодаря. Между другото, в петък отново ходих при електричарите след като смених термодатчика но те си потвърдиха диагнозата и отнова казаха че е от него. Имало много ментета на пазара и дори те не искали да препоръчат откъде да се купи такъв датчик, тъй като давали дефекти. Казаха да купя друг :icon_cool: Не знам, ама това да сменям докато попадна на читав ми се вижда съмнително (пък и скъпичко). Иначе правих проба със стария в канче с вряща на котлона вода, и пробна лампа - наистина не затвори датчика. Все още не съм пробвал това с този, който купих ...
Но се замислих за нещо друго. Значи ако се пусне климатика, перката веднага завърта - дори и на студен, или току-що запален двигател. Датчика е механичен и няма как той да контролира дали е пуснат или не климатика... Той просто отваря щом достигне определена температура. Значи има някакъв друг датчик, реле или нещо друго, което да включва перката на радиатора щом се включи климата. Имате ли идея какво е това и дали то не е изгърмяло нещо ... :icon_cool:
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 08 юли 2007 - 18:40

Последно инфо от пробите:
Купих втори датчик за температурата - този със сигурност работи защото го пробвах с пробна лампа в канче с вряща вода - затваря си веригата. Слагам го на колата, вдига температурата над 100 градуса (по стрелката на таблото) и пак не включва перката :kinggrin:
Правя следната проба: вадя датчика от радиатора; удължавам куплонга с който е вързан датчика и на едно туристическо котлонче пред колата, слагам канче с вряща вода, в което слагам датчика както си е вързан към куплонга на колата и съответно инстлалацията на колата (трябваше да го снимам страшен експеримент беше :kinggrin: ). Водата кипва, датчика затвяра и перката започва да се върти !!! Значи инсталацията работи! А завия ли го в радиатора, където му е мястото, не иска да включи! Термостата работи и радиатора не е запушен - загрява си добре и върти водата през него - загряват се и вфодящата и изходящата тръба.
Това ме кара да мисля, че датчика който подава информация на стрелката не е наред?! От друга страна си мисля че нещо системата може да се бърка и от климатика, понеже не иска да включи перката щом се включи климатика (а трябва да включва веднага при пуснат климатик, дори и колата да не е загряла).
И още нещо странно: тъй като при пробата с канчето с вода, бях включил и пробна лампа за да видя дали затваря датчика забелязах нещо странно: Когато се натисне копчето на климатика, което върти въздуха вътре в купето, към датчика се подава някакво напрежение обаче слабо защото пробната лампа свети слабо - все едно е някаква токова утечка ... :kinggrin: Въобще не връзвам какво отношение може да има това копче към датчика?!
И така ...
Ако не измисля нещо скоро, мисля да ходя в някой сервиз за климатици - все ми се струва че проблема идва нещо от климатика, той бърка работата ...
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 09 юли 2007 - 10:07

Колега провери ли си датчика за показанието на температурата на таблото, да не би той да те заблуждава че колата загрява много, ако температурата стане 100 градуса течността ще заври и така наистина ще разбереш че е загряла толкова, а ако наистина загрява и не включва перката радиатора ти е почнал да се запушва, както моя, но все още перката ми тръгва и не успявам да мина 100 градуса. Относно включването на перката с климатика за мен си е изцяло електрически проблем, но си ми доста далечко за да ти го оправя.

Успех !
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 10 юли 2007 - 09:38

тук нещо намирисва или на запушен радиатор или на неправилно работещ датчик за температурата (на таблото) намери го тоя датчик и му зачисти буксата (изглежда като глава на пирон) и направи следната проба : опри кабелчето му на маса и дай на контакт - стрелката за температурата трябва да забие на макс - направо след червения сектор - ако е така значи уреда в таблото е ок
намери един цифров мултицет с термометър и провери колко е наистина температурата
Отговори

cvetan83 снимка cvetan83 10 юли 2007 - 18:51

Според мен има два варианта за проблема щом като си пробвал с канчето ти се пуска перката нее отинсталацията прблема
1-запушен радиатор
2-термостата не ти отваря добре

П.С. доколкото знам перката на климатика се пуска автоматично с пускането на климата за да охлажда радиатора на системата
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 11 юли 2007 - 14:38

Благодаря колеги за съветите, ще проверя датчика за стрелката на температурата на таблото и другите неща, както казвате. Термостата би трябвало да отваря, защото като загрее колата направо не може да се пипат както входящата, така и изходящата тръба на радиатора. А при пуснат климатик перката наистина трябва да се върти - и се въртеше преди ама сега не ... Друг е въпроса че ми се скъса един маркуч за фреона и той изтече. Ако от това не върти ... ама не ми се вярва :kinggrin:
А иначе между другото да ви кажа, все повече се разочаровам от сервизите, които са си пуснали хубави и гръмки рекламни сайтове в Нета, а всъщност нищо не представляват. Тъй като реших че сам няма да се оправя с проблема потърсих сервиз и попаднах на този http://rodipex.hit.bg/about_us.html. Пише че ремонтират както климатици така и жичкаджийски проблеми (всичко това е описано с подобаващи гръмки фрази, гаранции за качество и коректност и каквото друго се сетиш.......). Записвам си час от предния ден (както пише в сайта), отивам (като сами разбирате това ми коства доста усложнения предвид това че трябва да се измъкна от работа и тн.) и те ми казват - ами ел. техника днес го няма (при положение че отивам със запазен час и обяснен проблем, че се нуждая именно от ел. майстор) а и той и без това не се занимава с такива неща ....... :kinggrin: Да не говорим че сервиза е пълна дупка и въобще без никава впечатляваща техника ....... Та така, просто да споделя, че това че сервиза е наел добър web дизайнер да им направи приличен сайт, въобще не кореспондира с реалните условия на място ...

Моля, ако познавате някой майстор или сервиз, които се занимава с ел. инсталации на автомобили или пък с ремонт на климатици, споделете за да отида! Просто вече ми писна от този проблем а подобни експерименти със случайни непроверени сервизи ми струват много нерви, усилия и време, с което за съжаление не разполагам .....

Thank you for all :kinggrin:
Отговори

Swing снимка Swing 11 юли 2007 - 15:19

 2000_16v, на Jul 11 2007, 03:38 PM, каза:

А при пуснат климатик перката наистина трябва да се върти - и се въртеше преди ама сега не ... Друг е въпроса че ми се скъса един маркуч за фреона и той изтече. Ако от това не върти ... ама не ми се вярва :kinggrin:

При включване на климатика има датчик, който отчита налягането в тръбопроводите за ниско и високо налягане. Ако налягането е под определени стойности не включва нито компресора, нито перката. Същия датчик може да включва втора скорост на перката и да изключва компресора при повишаване на налягането в системата. Със скъсан маркуч и без фреон изобщо не чакай да се включи перката при опит да включиш климатика.
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 11 юли 2007 - 15:35

 Swing, на Jul 11 2007, 04:19 PM, каза:

При включване на климатика има датчик, който отчита налягането в тръбопроводите за ниско и високо налягане. Ако налягането е под определени стойности не включва нито компресора, нито перката. Същия датчик може да включва втора скорост на перката и да изключва компресора при повишаване на налягането в системата. Със скъсан маркуч и без фреон изобщо не чакай да се включи перката при опит да включиш климатика.

Това е много полезна за мен информация :kinggrin: Така отпада проблема с климатика - явно защо не върти перката! А аз си мислех че е от ел. инсталацията. Просто лошо стечение на обстоятелствата че тъкмо когато имам проблем с перката, се скъса този маркуч и аз помислих че проблемите се наслагват! Значи продължавам търсенето само в насока ел. проблем с датчик или нещо друго, но като изключим проблем по климатика (като не броим скъсания маркуч естествено)
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 18 юли 2007 - 14:01

UPDATE:

Проблема е локализиран в "Бояна ауто" :icon_redface:
Инсталацията и всичко си работи ОК но стрелката, която показва температурата на таблото не отчита вярно. При проверка с контролен термометър се оказва че датчика си затваря веригата в температулните граници, както си е по спецификация (не си спомням точно какво пишеше на датчика - май затваря при 105 градуса и прекъсва при 95 на първа скорост на перката) но при реални 100 градуса на водата/антифриза, стрелката вече е в началото на червената зона. Замериха и датчика на стрелката - оказа се че си е читав. Предположението им беше че таблото е сваляно поради някаква причина и стрелката чисто механично е разместена или не е калибрована правилно.
Имате ли идея какъв точно е принципа нса работа на тази стрелка (след датчика, който си е ОК) и как мога да я оправя за да си отчита нормално?
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 18 юли 2007 - 14:09

Стрелките за температурата и нивото на горивото няма как да бъдат разместени. Имат си жлебчета и влизат на точното си място. Свали таблото и погледни самите уредчета. Въпросните две са закрепени за таблото с гайки, които контактуват на платката. Виж да не се е разхлабила някоя и да прави мизерии. Ако всичко ти изглежда ОК ми драсни едно лично да ти пратя двете уредчета да пробваш с тях...може пък просто да са прецакани...
Отговори

Psycho!!! снимка Psycho!!! 18 юли 2007 - 14:10

Директно тествай датчика само с една запалка и мултицет.


Упс май съм закъснял с отговора...нищо малко :icon_redface: ще е от полза:)
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 18 юли 2007 - 19:55

най-лесния вариант е следния, отваряш аутодата, виждаш при какви темпеатури какво трябва да е съпротивлението на датчика, вземаш резистори с тези стйности и пробваш с тях вместо датчика дали ще ти отчита вярно уреда, ако не отчита се пробваш да го оправиш, ако отчита смебяш датчика за температурата, просто е.

Успех ти пожелавам!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg