Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с разхода на гориво - Опел Астрак К 1.6 CDTI

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 март 2021 - 09:01

Колеги, при дизеловите двигатели важи най-много правилото: Най-много километри, се минават при най-големият въртящ момент, за определено количество гориво. Пробвано много пъти. На баир, карам с под 2000 оборота и колкото по-надолу, толкова повече показва борда. Не говорим за конкретна стойност, а че е повече. Минеш на 2000-2200 оборота, тази стойност отива надолу. Отидеш на 3000 оборота, пак е по-нагоре. Тоест, има един момент, в който си на минимума. При мен е при тези обороти.
Затова, при вас, ако имате по-голям диапазон на въртящият момент, то тогава в целия тоя дизпазон ще минете най-много километри(на последна предавка), с определено количество гориво. Ако ви дадат 5 литра, там ще минете най-много с него. В почти същата степен това важи и за бензините, които са с директно впръскване с турбо. И при тях въртящият момент е много по-надолу отколкото на атмосферка.
По тази причина, назад във времето, когато нямаше директно връскване при бензина, тогава разликата в разхода бензин-дизел беше по-голяма. Сега когато и бензина стана 99% директ и му наредиха и турбини, дори на най-малките двигатели, тази разлика стана по-малка, пак я има но е по-малка.

А на Бенза проблема не е, че е дизел, а че иска тишина. При мен тоя проблем го няма. Все пак един двигател каквото и да е, трябва да го чуваш. Ти трябва да имаш връзка с него, да имаш обратна връзка от него. Това е различно нещо. Сега ако изкарат "безшумен дизел", за бенза няма да има значение. Тоест, той ще се чувства добре откъм тая част в електричка. Е от там по-тихо няма.
А моя съвет е , като почнеш да чуваш двигателя, огледай се на конзолата за едно копче, обикновено се върти наляво и надясно. Завърти го по-надясно и готово.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 март 2021 - 09:06
Отговори

benzy снимка benzy 24 март 2021 - 09:41

Точно така де Димов: "Най-много километри, се минават при най-големият въртящ момент"
На моя мотор B16DTL въртящия момент е 300 нютона при 1750–2000 - тоест няма никаква файда да го напъваш. +/-200тина оборота няма да го "съборят". И именно около 1500-1800 се държи чудесно, работи икономично, тихо и поема добре. Връзката ми с мотора минава през педала, а връзката ми с пътя минава през седалката. А електрическа ш**ня се надявам да карам точно никога, и това са митове и легенди колко е безшумна.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 март 2021 - 10:32

 benzy, на 24 март 2021 - 09:41, каза:

А електрическа ш**ня се надявам да карам точно никога, и това са митове и легенди колко е безшумна.


Бенз, от шептящия до електричката не знам дали има голяма разлика, но от Y20DTH до електричка, със сигурност си е безшумна:)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 март 2021 - 10:33
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 24 март 2021 - 14:38

Д-и-м-о-в и бензи, обръщате поредна тема на личен чат! Поне към заглавието се придържайте, това е форум не фейсбук.
Мнението беше редактирано от dusty rain: 24 март 2021 - 14:39
Отговори

benzy снимка benzy 24 март 2021 - 16:03

Мисля, че сме в темата, но ще приема за бележката и млъквам.
Въпросът е че по моите разбирания за как, съм на около 10% отклонение от обявения от производителя разход, колегите са на по 50% следвайки тяхната си теория. Според мен автора на темата има проблем бил той и дребен, и не следва да си приема разхода за съвсем нормален само защото колегите имат дори и по-висок. Аз бих пробвал да сваля с внимателно каране в различни ситуации и ако не слиза по-надолу да проверя с качествена диагностика.
Със здраве.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 24 март 2021 - 19:44

Бенз, дай ми информация за заводският разход на гориво? В моята книжка пише, че разхода на Астра J e от 3.7-8.1., 3.8 съм го виждал по борд, ама 8.1 не ща и да го виждам-не, че е непостижим :biggrin:
Ако гледам сайтове от рода на Auto-Data(в които и аз мога да променя/редактирам статията) на Астра К и дават много по-висок разход спрямо J-това ще да е от олекотяването или влошената аеродинамика или от по-дългото с 4-те мм комби. Просто не са достоверни. Някъде видял ли си различна графика за комби, хечбек или седан?
Миналият ден колегата SIM, беше постнал в една тема препратка към Opel info, където забелязах, че при хеч-а и комбито има разлика в предавателното число на диференциала. На този сайт се доверявам, ама другите са бошлаф работа!

Пък да се учим кой как да кара, няма смисъл, всеки си има неговите доводи :icon_wink2: затова и автоматите почнаха да се пригаждат към собствениците си :icon_razz2:
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 24 март 2021 - 20:03

Ама вие знаете ли един производител как тества разхода на гориво?
И защо при всеки тест от АМС да кажем, никога не се достигат ниските нива дадени от фабриката :doh:
Отговори

BatSancho снимка BatSancho 26 март 2021 - 10:16

Здравейте, отново! Благодаря на всички, които се отзоваха на проблема! Виждам, че темата се е разрастнала :). Определено смятам, че има някакъв пролбем. Понеже не карам дизел за първи път и съм успявал да докарам доста приличен разход на доста по-стари бараки. Вярно, че да се сравняват различни поколения и марки не е уместно, но искам да кажа, че съм запознат с икономичното шофиране ;). За сега ще пробвам със смяна на бензиностанцията и ако нещата не се променят, както аз си мисля, ще се ходи на сервиз. Не ми се ръчка по колата. Все пак е закупена скоро.
Ако беше по-малък разхода, щях да сметна, че всичко си е наред. Но за толкова километри извънградско със 90-100... Не мисля, че е нормално. Ще ви държа в течение, ако има някаква промяна или пролемът е решен. :)
Мнението беше редактирано от BatSancho: 26 март 2021 - 10:17
Отговори

BatSancho снимка BatSancho 04 април 2021 - 21:59

Здравейте! Експериментът беше проведен успешно - заредено гориво от Лукоил, 300 км извънградско (90-100), разход по бордкомп 4.4, а на бензиностанцията кръгло 5.... Нямам какво повече да кажа... Ще се ходи на сервиз :surrender:
Отговори

Sim снимка Sim 05 април 2021 - 15:19

Разликата при мен между борд и заредено гориво всеки път е различна. Днес заредих, като разхода по борд е 4,7л, а на клонка 5,4л, разлика 0,7л. Изминатите километри са 714, като около 400 са градско в София.
Ако изминатото разстояние е само извънградско, разликата е не повече от 0,2-0,3л/100км.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 05 април 2021 - 17:40

Сервизите чакат такива като тебе сега като те почнат ще ремонтират дюзи после ще сменят цялата периферия на мотора с ментета и накрая по скъпия начин ше разбереш че всичко е било безмислено и колата си гори точно толкова.
Отговори

Popov19 снимка Popov19 05 април 2021 - 20:28

Колега карай си колата и не си харчи парите за безмислени ремонти, с качеството на нашата нафта няма как да ти гори по-малко. Моята Астра J 1.7 125 к.с. извън градско с икономично караме 5л/100км. като я настъпя 6-7л/100км.
Отговори

benzy снимка benzy 05 април 2021 - 23:18

 BatSancho, на 04 април 2021 - 21:59, каза:

Здравейте! Експериментът беше проведен успешно... :surrender:

Колега, от къде си, предлагам нов експеримент.
Май аз съм с най-ниския разход от всички - зареждаме, минаваме "в пакет" N км и предвид, че моята J-ка е чувствително по-тежка от К, ако разходите ни са еднакви или твоя е по-висок значи има нещо. Може и другите колеги да се присъединят - една клубна Астра среща да си спретнем някъде близките уикенди и да обсъдим на 4 очи :)
Лично аз с удоволствие бих врътнал някой км по подбалканския.
Отговори

Sim снимка Sim 06 април 2021 - 07:02

Аз съм в София и бих участвал в срещата, ако нещо не ме възпрепятства.
Отговори

BatSancho снимка BatSancho 07 април 2021 - 09:08

Здравейте, колеги! Навит съм на този експеримент :good: . През почивните дни съм свободен, като цяло. От Габрово съм, но живея в София в момента. Мога да си оставя и телефон, за да може да се разберем. Даже смятам да напълня догоре и после пак, на една и съща бензиностанция, че да ее възможно най-обективно.
P.S. Между другото, моят двигател е B16DTE opt. LWQ, поне така пише в сертификата. А къде мога да видя номера/кода на боята? Само бяло пише и никъде не виждам код или номер...
Забелязах и нещо друго - на десен остър завой, като изход/вход на детелина, стрелката на горивомера се премества на ляво (като да се губят 2-3 литра) и после не се връща... Взех да си мисля да не тече отнякъде?? Има ли канал някъде в София, където може сободно да се отиде, че да погледна има ли следи от течове?
Мнението беше редактирано от BatSancho: 07 април 2021 - 09:20
Отговори

benzy снимка benzy 07 април 2021 - 09:17

Аз съм от Тетевен, но мога да дойда до Сф, но може би в неделя ще съм свободен...

По спомен кода на боята трябва да е на табелката, която се монтира на купето - въпроса е къде са я монтирали дали на гредата на вратата или на коша или някъде другаде, щото сега се замислих, че на мойта не съм я виждал :)

Ако ти изтичат 2-3 литра повярвай не ти трябва канал - под колата ще има петна а вътре ще мирише та се нетрае :)
Мнението беше редактирано от benzy: 07 април 2021 - 09:30
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 07 април 2021 - 13:02

Бензи, следващия път кат идвам на там ща търса да знайш.
Отговори

benzy снимка benzy 07 април 2021 - 13:33

Жорка - Свиркай нямаш грижи.
..ама да кажа ракия нямам (не пия), но пък всички други пият и ще намерим :biggrin:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 07 април 2021 - 14:02

 mrsch66, на 05 април 2021 - 17:40, каза:

Сервизите чакат такива като тебе сега като те почнат ще ремонтират дюзи после ще сменят цялата периферия на мотора с ментета и накрая по скъпия начин ше разбереш че всичко е било безмислено и колата си гори точно толкова.


Значи не само сервизите правят "дизела скъп за подръжка", но и самите собственици! Като идеш сам да ти одерат кожата без видима причина. Защото иде ли там, ще стане точно каквото му казваш. И после ще има "Той тоз дизел много скъпо излиза"...
Отговори

BatSancho снимка BatSancho 08 април 2021 - 17:37

Ходих до сервиза, от който купих колата, представителство, и ми казах, че колата била перфектна, нищо й нямало... А защо е такъв разхода - никой не можа да ми отговори... И не само това.. ОСвен , че не свършиха нищо, ами и ми надраха плстмасите в купето и волана... Веселба! АКо не беше скапания закон, че ако колата я продадеш по-малко от година, откакто си я купил, дължиш данък за това, че си правел търговска дейност, щях да я продам!

Извинявам се дългото изречение :D.
Надявма се да направим тест-драйв. Аз карах здраво до Пловдив. 146 на темпомат и разхода ми е 6/100. Като само 140 км здраво каране , а на връщане със 100-120... Та, 18 литра глътна ламята :).
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg