Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Възможно ли е като се вдигне компресията

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 15:26

Та значи, смених маслото. Махнах ТЕКСАКО-то (с две порции добавка за повишаване на визкозитета) и отидох в сервиз, където ми сипаха немско масло TITAN 15 W 40 UNIVERSAL HD, с добавки за турбо (в самото масло са си тея добавки)На тубата нямаше НИТО ЕДНА ЛЕПЕНКА НА БЪЛГАРИЦА.
Та тук идва парадокса - мощността се вдигна осезаемо, педалът на газ-та стана по-твърд и при 90-100 км/ч, при затворени (и при отворени) прозорци, в купето не се чува, че отпред има двигател. С ТЕКСАКО - то при 80 км/ч започваше да бучи мотора и педала беше мек ( демек требеше повече да натискам, та да бега). Да, обаче с ТЕКСАКОТО мотора беше по-тих на празен ход....Ето това ме озадачава??? Дали да търся някакви добавки за "сгъстяване", или така да си я оставя??? Естествено не трака като френски, или италиански дизел, но работи малко по твърдо....

Та много се отвлекох от въпроса - възможно ли е като се вдигне компресията в следствие на по-хубаво масло, двигателят да заработи малко по-твърдо???
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 18:36

 hatchetman, на Jul 14 2008, 04:26 PM, каза:

Та значи, смених маслото. Махнах ТЕКСАКО-то (с две порции добавка за повишаване на визкозитета) и отидох в сервиз, където ми сипаха немско масло TITAN 15 W 40 UNIVERSAL HD, с добавки за турбо (в самото масло са си тея добавки)На тубата нямаше НИТО ЕДНА ЛЕПЕНКА НА БЪЛГАРИЦА.
Та тук идва парадокса - мощността се вдигна осезаемо, педалът на газ-та стана по-твърд и при 90-100 км/ч, при затворени (и при отворени) прозорци, в купето не се чува, че отпред има двигател. С ТЕКСАКО - то при 80 км/ч започваше да бучи мотора и педала беше мек ( демек требеше повече да натискам, та да бега). Да, обаче с ТЕКСАКОТО мотора беше по-тих на празен ход....Ето това ме озадачава??? Дали да търся някакви добавки за "сгъстяване", или така да си я оставя??? Естествено не трака като френски, или италиански дизел, но работи малко по твърдо....

Та много се отвлекох от въпроса - възможно ли е като се вдигне компресията в следствие на по-хубаво масло, двигателят да заработи малко по-твърдо???



Кво става, колеги? Никой ли няма мнение? :confused:
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 14 юли 2008 - 19:15

Колега да не се засегнеш нещо,ама само търсиш под вола теле!За 5к километра си смени маслото сигурно 20 пъти.При мен лично не усещам разлика в мощноста при смяна на маслото,а и при смяна на марката му.Ако си върви колицата не я закача да не я разсърдиш,че тогава става еднааа.... :confused:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 19:19

 DanZKi, на Jul 14 2008, 08:15 PM, каза:

Колега да не се засегнеш нещо,ама само търсиш под вола теле!За 5к километра си смени маслото сигурно 20 пъти.При мен лично не усещам разлика в мощноста при смяна на маслото,а и при смяна на марката му.Ако си върви колицата не я закача да не я разсърдиш,че тогава става еднааа.... :confused:



е все не можех да попадна на хубаво масло.... дадох 50 кинта за наливно тексако:((( точно това съм направил сега - сипах хубаво немско масло, но чувам другите исузута, че работят по-меко...
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 14 юли 2008 - 19:25

А замислял ли си се,че може да си чул Исузу,което е на по-малко километри и по-добре поддържано от твоето и от там да идва по-меката работа.Дюзите как са ти...отварял ли си мотора ?
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 19:36

 DanZKi, на Jul 14 2008, 08:25 PM, каза:

А замислял ли си се,че може да си чул Исузу,което е на по-малко километри и по-добре поддържано от твоето и от там да идва по-меката работа.Дюзите как са ти...отварял ли си мотора ?



Не съм отварял мотора, но при смяна на нафтов филтър пали и ВЪОБЩЕ НЕ СИ СМЕНЯ ОБОРОТИТЕ, камо ли да гасне, след като го слагам празен тоя филтър...Дюзите са добре - не ми изпушват нито бяло, нито много черно. Една само смених, че изкарваше балончета на едно кофти място по средата и изпушваше яко бяло от ауспуха. Сега колата почти не изпушва, като се отчете първоначалното сиво изпушване след дълга работа на тихи обороти и рязко форсиране, което си го обяснявам с насъбиране на масло в турбината (тя не е първа младост). Разхода ми е 7 градско и 4 извънградско при 90 км/ч...

та въпроса ми беше възможно ли е, след като се повиши компресията, двигателя да заработи по-твърдо? в смисъл, че покрай буталото, в картера се губи по-малка част от взрива, отколкото при предишното масло и взривовете в горивните камери са по-силни...???
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 20:26

Значи, на мене просто ми е интересно - със старото масло работеше по-меко на празен ход и бучеше повече на ход, а с това масло работи по-твърдо на празен ход и не се чува двигателя дори при 100 км/ч...

е това как да си го обясня??? Айде да видиме има ли спецове, щото изгарям от любопитство :confused: :mhihi: :beer:
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 14 юли 2008 - 20:57

Предполагам че този Титан е марка масло Фукс и че добавката която я има е молибден.
Трето Исузу карам вече с Фукс 10W40 и признаците които посочваш колега са точно такива.
След 1000-1500 км. пробег колата ти и на празен ход ще утихне а към 5000км. турбинката ще почне да си го лапа помалко.Поне моите Сузита така се държат с това масло. Иначе като цяло съм доволен от Фукс-титан и ще продължавам да си го карам .
Официалният вносител за България е Ауто+.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 21:07

 IVAN-72, на Jul 14 2008, 09:57 PM, каза:

Предполагам че този Титан е марка масло Фукс и че добавката която я има е молибден.
Трето Исузу карам вече с Фукс 10W40 и признаците които посочваш колега са точно такива.
След 1000-1500 км. пробег колата ти и на празен ход ще утихне а към 5000км. турбинката ще почне да си го лапа помалко.Поне моите Сузита така се държат с това масло. Иначе като цяло съм доволен от Фукс-титан и ще продължавам да си го карам .
Официалният вносител за България е Ауто+.



Точно от АУТОПЛЮС го купих и там ми го сипаха безплатно, защото си купих и филтъра от тях. Благодаря ти за инфото. Значи това са си просто характеристики на маслото - при различни натоварвания да се държи по различен начин. Щом и ти си доволен от това масло - :confused: - ще му се доверя:)))
Отговори

Оги снимка Оги 14 юли 2008 - 21:12

hatchetman без да ми се сърдиш ама си толкова далеч от двигатели с вътрешно горене, че няма повече накъде. Ще оставя темата до утре да видим дали някой има да каже нещо и после я затварям!
Иначе единствената ми теория е, че от всичките добавки дето сипваш на маслото му са е*аа сичката майка и като сипеш ново разликата е осезаема ...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 21:20

 Оги, на Jul 14 2008, 10:12 PM, каза:

hatchetman без да ми се сърдиш ама си толкова далеч от двигатели с вътрешно горене, че няма повече накъде. Ще оставя темата до утре да видим дали някой има да каже нещо и после я затварям!
Иначе единствената ми теория е, че от всичките добавки дето сипваш на маслото му са е*аа сичката майка и като сипеш ново разликата е осезаема ...



е нали затова питам, за да се образовам...нали за това е този форум? И защо да затваряш темата, след, като може да образова не само мен? :confused:

И вместо да ми "отваряш очите" колко съм бос, защо не ми обясниш и след това да затвориш темата? Хайде, обясни ми тези неща и после затвори темата, щом толкова искаш да я затвориш...
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 14 юли 2008 - 21:36

Това дали мотора работи по твърдо или по меко зависи от предварението което му е дадено.Обикновенно зимата се дава по голямо предварение за да пали по лесно.Относно това че мотора е станал по тих това е от присадките които има в маслото.Повишава се компресията и от там идва и по добрата тяга.Обаче присадката е нож с две остриета защото запичат сигментите.
Поздрави.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 14 юли 2008 - 22:01

 rosko11, на Jul 14 2008, 10:36 PM, каза:

Това дали мотора работи по твърдо или по меко зависи от предварението което му е дадено.Обикновенно зимата се дава по голямо предварение за да пали по лесно.Относно това че мотора е станал по тих това е от присадките които има в маслото.Повишава се компресията и от там идва и по добрата тяга.Обаче присадката е нож с две остриета защото запичат сигментите.
Поздрави.


Е аз на предната смяна правих промивка 15 мин с оня гуджол там, дето е 8 лева. Маслара в сервиза ми каза тогава, че тая добавка, която ми е дал за ТЕКСАКО - то е просто концентрирано масло, което да повдигне вискозитета, без никакви абразивни частици, или каквито и да било химически присадки...Вече разбрах от колегата, който кара такова масло, за което питам в тази тема, че е нормално така да се държи двигателя. Няма да пиша повече, а ще се разтърся из нета, че и без това си навлекох гнева на модераторите...и аз не знам защо така стана...
Отговори

cop снимка cop 14 юли 2008 - 22:09

Колега аз карам с такъв ФУКС с молебден вече 6 смени и съм направо очарован от маслото. Не се притеснявай налучкал си най-доброто масло, по мое мнение разбира се. :confused:
Отговори

Гено снимка Гено 15 юли 2008 - 20:48

значи дизела трака повече от бензинов двигател, точно заради високата компресия - малко грубо, но все пак вярно. Та значи има логика при по-висока компресия да трака повече.
Сега колко по-висока е компресията, че да стане осезаемо, не се наемам да преценя, но все пак има такова нещо.
Отговори

batececo снимка batececo 16 юли 2008 - 10:42

 Гено, на Jul 15 2008, 09:48 PM, каза:

значи дизела трака повече от бензинов двигател, точно заради високата компресия - малко грубо, но все пак вярно. Та значи има логика при по-висока компресия да трака повече.
Сега колко по-висока е компресията, че да стане осезаемо, не се наемам да преценя, но все пак има такова нещо.

Не знам дали от по-голямата компресия трака, но май може биелните лагери да са поизносени повечко... При дизелите биелните лагери били подложени на доста по-голямо натоварване... Също оказва влияние - един познат - на пасат 1,6 турбо дизел - правиха ремонт на двигателя тази зима - смяна на сегменти, биелни лагери, гарнитура и т.н... ами след ремонта двигателя направо УТИХНА спрямо положението преди ремонта... Направо мърка, а преди това тракаше като трактор (кюф-кюф-кюф-кюф...) и гореше доста масло... Май дюзите също имат отношение към тракането при дизела, износените биелни лагери - също, както и предверението на нафтовата помпа - ако се вдигне повече - пали по лесно, но става буквално като комбайна - трак-трак-трак ...

P.S. Имаше един юзър във форума - Vectra 1,7 D му беше ник-нейма, или нещо подобно (да ме прощава ако не съм го написал точно както е), та той е доста запознат с дизелите и до сега каквото е писал - доста адекватни отговори е давал...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 16 юли 2008 - 19:27

 batececo, на Jul 16 2008, 11:42 AM, каза:

Не знам дали от по-голямата компресия трака, но май може биелните лагери да са поизносени повечко... При дизелите биелните лагери били подложени на доста по-голямо натоварване... Също оказва влияние - един познат - на пасат 1,6 турбо дизел - правиха ремонт на двигателя тази зима - смяна на сегменти, биелни лагери, гарнитура и т.н... ами след ремонта двигателя направо УТИХНА спрямо положението преди ремонта... Направо мърка, а преди това тракаше като трактор (кюф-кюф-кюф-кюф...) и гореше доста масло... Май дюзите също имат отношение към тракането при дизела, износените биелни лагери - също, както и предверението на нафтовата помпа - ако се вдигне повече - пали по лесно, но става буквално като комбайна - трак-трак-трак ...

P.S. Имаше един юзър във форума - Vectra 1,7 D му беше ник-нейма, или нещо подобно (да ме прощава ако не съм го написал точно както е), та той е доста запознат с дизелите и до сега каквото е писал - доста адекватни отговори е давал...



Ами то не трака като фолксваген, или като фиат, но самото цъкане е малко по твърдо... Колегите, които са сипвали такова масло казват, че и при тях през първите 1000 км двигателят работи малко по-твърдо на празен ход и после утихва. Иначе двигателят утихна на ход ОСЕЗАЕМО при 80-110 км/ч (почти не се чува), спрямо предното масло, с което работеше по-тихо на празен год, но бучеше на ход над 80 км/ч... Сигурно всяко масло при различни натоварвания си има различни характеристики... В интерес на истината въобще не ми изпушва нищо, освен мараня, след, като съм минал 10 км извънградско...(иначе в града, дори и да съм вдигнал 90 градуса, ми изпушва малко сивичко, което го отдавам на старичкото турбо, което в градски режим не е "развъртяно" през цялото време и насъбира масълце, защото има луфтчета) И още нещо - с предишното масло ми подържаше 92 градуса, а с това масло КОВЕ на 90 градуса...

За биелните лагери и за сегмените - нямам никаква представа в какво състояние са.

И искам да запитам запознатите - маслото е толкова по-добро, колкото е по - БЛАЖНО, или колкото е по-гъсто, или и двете характеристики са важни?
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 24 юли 2008 - 21:59

 IVAN-72, на Jul 14 2008, 09:57 PM, каза:

Предполагам че този Титан е марка масло Фукс и че добавката която я има е молибден.
Трето Исузу карам вече с Фукс 10W40 и признаците които посочваш колега са точно такива.
След 1000-1500 км. пробег колата ти и на празен ход ще утихне а към 5000км. турбинката ще почне да си го лапа помалко.Поне моите Сузита така се държат с това масло. Иначе като цяло съм доволен от Фукс-титан и ще продължавам да си го карам .
Официалният вносител за България е Ауто+.



Не знам дали заради това, че захладня, или заради това, че навъртях 400 км с това масло, но сега като вдигне 90 градуса, мотора работи ОСЕЗАЕМО по-меко... Мощността е мнооого добра и разхода смесено го засякох около 5.2! Доволен съм от това масло. Най-вероятно ще продължавам да го ползвам занапред без никакви добавки, живот и здраве да сме добре...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 24 юли 2008 - 22:50

И все пак, колеги, мисля си, че едно масло може да е гъсто и в същото време да няма необходимата смазочност и хлъзгавост за по-добра и по - тиха работа на мотора (на ход да кажем). Можете ли да ми кажете дали съм в грешка? Не се бъзикам, а питам съвсем откровено като лаик. Просто искам да съм просветен по този въпрос.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 25 юли 2008 - 10:29

 hatchetman, на Jul 24 2008, 10:59 PM, каза:

Не знам дали заради това, че захладня, или заради това, че навъртях 400 км с това масло, но сега като вдигне 90 градуса, мотора работи ОСЕЗАЕМО по-меко... Мощността е мнооого добра и разхода смесено го засякох около 5.2! Доволен съм от това масло. Най-вероятно ще продължавам да го ползвам занапред без никакви добавки, живот и здраве да сме добре...



Бах маа му! Днес е топло, а това работи като комънрейл....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg