Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Изгоряли съпротивления на перките за охлаждане

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 март 2014 - 09:51

Здравейте колеги,

От доста време имам следния проблем:

Двете перки за охлаждането (тази на климатика и тази на водния радиатор) не работеха. Проблема е локализиран и побългарен. Оказа се, че съпротивленията на резисторите, които определят оборотите на степените са заминали. В момента съм закрепил положението, като и двете перки са вързани директно и се пускат при пускане на втората степен. Това решава проблема със загряването на колата, но климатика е неизползваем.

Моля ако някой има информация да ми даде стойности на тези резистори. До момента от всички теми които съм прегледал съм намерил само следното "Резистор около 0.3 ома с мощност около по-голяма от 100W", като това е дадено за перката на водния радиатор. Това ли са реалните стойности? Един приятел си смени такова съпротивление на е39-ката и неговото е било 3 ома на 150 w (но на климатичната перка).

Може ли някой да даде точните показатели за тези съпротивления?

Може ли някой да каже от къде мога да си ги закупя?

Може ли някой да ме насочи към майстор, който може да смени въпросните съпротивления на нормална цена - не държа аз да го правя? (може и на лично да не правим реклама)

Ще съм благодарен на всякаква помощ.

Поздрави
Отговори

CH_M снимка CH_M 17 март 2014 - 10:27

Съпротивленията са ти здрави най вероятно, изгорели са им термозащитите, същата като на резистора за вентилатора на парното.
Има тема, но едва ли ще я намеря, където имаше и снимки на разкапсулован резистор иколегата беше описал подробно смяната на защитата и обратно в цилиндричното тяло.Най интересното е че при отварянето трябва да се внимава да не се попилее нещо подобно на кварцов пясък което е вътре в тялото,предполагам за по-добро топлоотдаване.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 март 2014 - 15:25

Тази тема и аз я бях гледал преди 2 години, но сега обърнах форума наопъки (две седмици чета) и не мога да я намеря.

това е най-подробната тема, която намерих:

http://www.opelclub....=1
Отговори

kalin09 снимка kalin09 17 март 2014 - 16:55

http://www.opelclub....showtopic=12446
Тази ли е?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 17 март 2014 - 17:13

И тази я четох, но в нея за съпротивленията има много малко и неконкретна информация :(

Никой ли не е поправял такова нещо?
Отговори

CH_M снимка CH_M 17 март 2014 - 18:04

 Ne6to Smisleno, на 17 март 2014 - 15:25, каза:

Тази тема и аз я бях гледал преди 2 години, но сега обърнах форума наопъки (две седмици чета) и не мога да я намеря.

Може темата да се е затрила, но много добре си спомням за снимките стъпка по стъпка за разкапсуловането на цилиндричното тяло, изпразване на пясъка, изваждане на съпротивлението с термозащитата и т.н.
И какво пречи да опиташ да си ремонтираш твоя резистр, насоки кое и как ти се дадоха, мога само да добавя че новата термозащита изводите и се кримпват към извода на резистора и другия извод, там спойки с калай не вървят!
Отговори

overkill снимка overkill 18 март 2014 - 00:46

 Ne6to Smisleno, на 17 март 2014 - 17:13, каза:

И тази я четох, но в нея за съпротивленията има много малко и неконкретна информация :(

Никой ли не е поправял такова нещо?

Навремето се мъчих и аз с едната перка заради тая термозащита ,правих си я сам .....реже се обвивката ,пясъка си го запазваш ,подменя се елемента ,пясъка обратно и залепих с поксипол за метал!!!
Изкара малко повече от половин година ,не ми се занимаваше 2-и път и си купих цяла перка от морга която си работи няколко години безгрижно докато продадох колата ....предполагам че все още си работи !!!

Та това са опциите или запряташ ръкави или купуваш направо перки!!!
Мнението беше редактирано от overkill: 18 март 2014 - 00:50
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 март 2014 - 09:47

Ами аз проблема е, че като разглобя колата трябва да я сглобя на един път. Нямам друга а ми трябва почти всеки ден. По тази причина исках да знам какви термозащити и какви резистори да взема. Конрада не работи в Събота (единствения магазин дето знам за такива работи в София), а само тогава мога да го правя. Трябва да си купя елементите през седмицата и да работя в Събота и Неделя. Варянт е да разглобя два пъти колата, но ми се струва излишно ако някой знае какво трябва да си купя.

намерил съм тези данни до момента:

"Резистор около 0.3 ома с мощност около по-голяма от 100W

термосъпротивление - 270 градуса 10Ампера"

А това е до колкото разбирам за голямата перка на водния радиатор.

Опитвам се да си намеря нова предна перка, но до момента или са продадени вече или не са такива каквито ми трябва. (на дтл и дтх има кулер и съответно радиаторите за климата и перките са по-малки).

С удоволствие бих закарал колата на майстор, който да я направи, но до момента никой не може да ми препоръча майстор.

Ако можете да ми кажете стойностите на резисторите и термозащитите на въпросните съпротивления ще си поръчам такива от други коли, които са възможно най-близки, но и в тази посока не напредвам.

В крайна сметка наистина ще купя две перки, но от това ще загуби науката в нашия форум xD

Поздрави
Отговори

CH_M снимка CH_M 18 март 2014 - 10:31

 Ne6to Smisleno, на 17 март 2014 - 09:51, каза:

Проблема е локализиран и побългарен.
В момента съм закрепил положението, като и двете перки са вързани директно и се пускат при пускане на втората степен.

В това положение какъв е проблема да си свалиш резистора и пак да си караш?
Отговори

borro снимка borro 18 март 2014 - 10:44

 Ne6to Smisleno, на 18 март 2014 - 09:47, каза:


Ето ти магазин, работещ в събота.
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 18 март 2014 - 22:06

Моята връзка
Тук на снимките е показано как се поправят тези съпротивления с термозащита.
Обърни внимание,
-къде се реже.
-правиш дупка и сипваш пясъка - където е завита видата в челото.
-на последната снимка е термозащитата което изхвърляш.
-жиците към термозащитата даваш на късо.

и работи идеално.
Мнението беше редактирано от ШУМЕН: 19 март 2014 - 14:36
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 април 2014 - 10:16

Намерих едно съпротивление чиято перка беше срещнала лисица. Сложих го на задната перка и в момента тя работи на две степени :p (ефекта е никакъв, защото точно 20 секунди след като включи първата степен пуска и втората, за да охлади като хората).

В момента режима на работа на перките е горе долу - когато се пусне първта степен предната се пуска на макс, а задната на първа. Втора степен - и двеете работят на макс. Лошото е че изгорялото съпротивление което имам от предната перка не може да се възстанови по начина, който е посочил колегата от Шумен. Кабелите на входа са се сляли направо :( Ще търся друго съпротивление или цяла перка.

Поздрави
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg