Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Моля помагаите!Проблем с компа на Вектрата!

giuseppe снимка giuseppe 07 февруари 2009 - 13:36

Колеги става въпрос за Вектра Б 98г. 1.8 16V бензин. Колата не може да се исфорсира до краи,стига до 4500 оборота и започва да прекъсва сякъш е в критичната точка,а и свети оранжевата лампа на таблото.Моят маистор казва,че трябва да сменям компа,но предложи да попитам тук там,а и знаете,че това е доста скъпо.Мисли че е чипа на вала,но не маиче е компа! :61:
Отговори

VectraB снимка VectraB 07 февруари 2009 - 13:45

Не мисля че e компютъра ! Смени майстора, и отиди на Компютърна диагностика. Няма такова понятие, чип на вала, има датчици на валовете, колянов и разпределителен.
В момента Комюътъра е в сервизен режим, затова Обортите са ограничрни до 4 500 rpm.
Най вероятное датчика на Разпределителните Валове. Има много писано за него, точно за X18XE и X20XEV.

Кой точно двигател е твоя. X18XE или Х18XE1 ? Попълни си го в профила.

Потърси с търсачката :61:
Отговори

gujo78 снимка gujo78 07 февруари 2009 - 13:48

 VectraB, на 07 Feb 2009, 01:45 PM, каза:

Най вероятно е датчика на Разпределителните Валове.


И аз залагам на това :61:
Отговори

VectraB снимка VectraB 07 февруари 2009 - 13:58

Аз залагам да утоним двигателя първо, след което ще му мислим.

Диагностичния Куплунг се намира под капачето на ръчната спирачка.
Прикачен файл  X13_vectra_b.jpg (141,59K)
Брой изтегляния: 227
Закъсяват се указаните пинове 5 и 6, най удобно е с кламер. След това се контактния ключ се дава на контакт. Оранжевата лампа за диагностика, която в момента свети непрекъснато, започва да мига, на интервали. Броят се миганията, както 10 светвания означават 0. Кода е 4 цифрен и в случая се очаква да започва с 0.

Ако е датика на Разпределителните Валове кода ще бъде 0340.
Възможно е да бъде и друг проблема, но кода на грешка ще даде насока.
Отговори

giuseppe снимка giuseppe 07 февруари 2009 - 19:37

Много благодаря колега! :61: Да знам как се вади номера моя грешка е че не сам го написал X18XE е моят.
Отново :61: !
Отговори

VectraB снимка VectraB 07 февруари 2009 - 19:55

 giuseppe, на 07 Feb 2009, 07:37 PM, каза:

Много благодаря колега! :61: Да знам как се вади номера моя грешка е че не сам го написал X18XE е моят.
Отново :61: !

Значи метода на Кламера ще прорабори. Направи го и виж кой е кода на грешка, става за 2 минути, няма какво да объркаш.
Имай предвид, че ако има повече от една грешка, ги изкарва една след друга, след което пак започва от първата.

Аз доста си патих от датчик разпределителни валове, но признаците и на датчика на коляновия Вал са същите.
Има го и на други места, но ще кача и тук файла с кодовете. Кодовете са 4-те цифри след буквата P.
Прикачен файл  fault_codes.pdf (54,29K)
Брой изтегляния: 223
Отговори

spasito снимка spasito 07 февруари 2009 - 20:17

Казах ти за датчика и в tuning.bg и тук ти го казвам но все пак трябва диагностика :61:
Отговори

giuseppe снимка giuseppe 08 февруари 2009 - 21:24

Благодаря на всички :61: Но дачика вече е нов а разлика няма.Продалжаваме на татък,но нещата отиват към комп :61: Има още някои варянт!
Отговори

amutafov снимка amutafov 08 февруари 2009 - 22:25

 giuseppe, на 08 Feb 2009, 09:24 PM, каза:

Благодаря на всички :61: Но дачика вече е нов а разлика няма.Продалжаваме на татък,но нещата отиват към комп :61: Има още някои варянт!

а случайно да си поогледал и кабела от този датчик, защото като гледам състоянието на моя кабел,както и мястото откъдето минава, мога да си направя извод и за твоя. Ако изолацията на кабела ти се троши като на моя и 10 нови датчика и компютър няма да ти помогнат
Отговори

VectraB снимка VectraB 08 февруари 2009 - 22:44

Само едно не разбрах, направи ли диагностиката ? И ако да, какво показа тя.
Иначе цялата тема се обезмисля.

Вероятноста проблема да е в ECU-то е много малка, и то е поправима. В кабели по-вероятно.
Но всичко се измерва, не е лошо и едно осцилилоскопче да се ползва. Не знам доколко твоя Майстор е компетентен да извърши това.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 09 февруари 2009 - 08:28

 giuseppe, на 07 Feb 2009, 07:51 PM, каза:

ok само да се измъкна и идвам :61:


Колега, нещо не успя да се появиш, иначе щяхме да цъкнем
една диагностика... а това е задължително в случая :61:
Отговори

giuseppe снимка giuseppe 09 февруари 2009 - 19:49

Ох,неможах защото бях с голямото Бу (Actros 2540) и се прибрах късно. :61: Колкото до диагностиката сега ще я правя.А за маистора няма проблем човека е правил състезателни автомобили в USA компютърна диагностика и осцилоскоп и е правено по негови думи всичко възможно,но аз ще опитам с кламерчето :61: .
Благодаря ви отново :61:
Отговори

VectraB снимка VectraB 09 февруари 2009 - 20:05

Виж ти сега каквото ние ти казваме, после ще му мислим, нали така. Да караме по ред....

p.s. За осцилоскопа малко се съмнявам, но може. Специално за този датчик е необходим, е може и с читав мултицет де.
Отговори

ivokomers снимка ivokomers 09 февруари 2009 - 20:28

 VectraB, на 09 Feb 2009, 08:05 PM, каза:

Виж ти сега каквото ние ти казваме, после ще му мислим, нали така. Да караме по ред....

p.s. За осцилоскопа малко се съмнявам, но може. Специално за този датчик е необходим, е може и с читав мултицет де.

извинявам се че се намесвам в тази тема но искам малко помощ!Виждам че се говори за метода с кламера за проверка на грешки от компа ,може ли някой да ми обясни точно как става това колата е вектра ц20хе 91год.Благодаря предварително и отново се извинявам че ползвам темата на колегата!! :61: :61:
Отговори

VectraB снимка VectraB 09 февруари 2009 - 20:51

Има една много дълга тема за Самодиагностика. Как да си направим самодиагностика..., ...и всички кодове за грешки
Но тя определено трябва да се подреди или синтезира в една нова.
За колегата ivokomers и VectraA C20XE, може да опита като прочете нея, или
fault_codes.pdf
А куплунга трябва да е 10пинов и изглежда Така.
Намира се в двигателния отсек, пред мястото на водача, до тампоня на десния амортисьор.
Отговори

CTAHKO снимка CTAHKO 09 февруари 2009 - 20:55

 giuseppe, на 07 Feb 2009, 01:36 PM, каза:

Колеги става въпрос за Вектра Б 98г. 1.8 16V бензин. Колата не може да се исфорсира до краи,стига до 4500 оборота и започва да прекъсва сякъш е в критичната точка,а и свети оранжевата лампа на таблото.Моят маистор казва,че трябва да сменям компа,но предложи да попитам тук там,а и знаете,че това е доста скъпо.Мисли че е чипа на вала,но не маиче е компа! :61:



колега а газ имали твоита вектра,защото на един приятел със същата вектра имаше същия проблем като теб и се оказа че са му ограничени оборотите на 4500 и то на бензин,а на газ си се реже без проблем!
прегледаха му я на комп и на него му показва грешка в този датчик на разп.вал !
решението на проблема е смяна на вала в този случай!
Отговори

giuseppe снимка giuseppe 09 февруари 2009 - 21:16

Kолеги излиза P0340 кода. camshaft sensor ,а нали вече го сменихме този датчик защо продължава? Да колата е с газовинжекцион и за това го прави и на газ,маистора каза че ако е с обикновен нямало да спира на 4500 оборота на газ.
Мнението беше редактирано от giuseppe: 09 февруари 2009 - 21:34
Отговори

VectraB снимка VectraB 09 февруари 2009 - 21:29

А сега де, и казваш, че си сменил датчика.
Остава повреда в кабелите, и много замервания и последно Компютъра.
Този датчик представалява 2 бобини, като първичната се бие с честота, а вторичната се фазоизмества при въртенето на вала. Малко работи на принципа на металотърсач.
Честно казано, трудно ще ти помогна от растояние, за съжаление. Но драйверите на ECU-то не горят така лесно.
Може да е кабел, куплунг-много вероятно, или пък студена спойка в ECU-то.

А как се появи този проблем, нещо специфично има ли. При слагане на газовата, скоро след това или....
Отговори

giuseppe снимка giuseppe 09 февруари 2009 - 21:37

 VectraB, на 09 Feb 2009, 09:29 PM, каза:

А сега де, и казваш, че си сменил датчика.
Остава повреда в кабелите, и много замервания и последно Компютъра.
Този датчик представалява 2 бобини, като първичната се бие с честота, а вторичната се фазоизмества при въртенето на вала. Малко работи на принципа на металотърсач.
Честно казано, трудно ще ти помогна от растояние, за съжаление. Но драйверите на ECU-то не горят така лесно.
Може да е кабел, куплунг-много вероятно, или пък студена спойка в ECU-то.

А как се появи този проблем, нещо специфично има ли. При слагане на газовата, скоро след това или....

Не е от газовата имам я вече 1.6 години.А иначе еи така просто изведнаш както си я карх лампата си светна.
Отговори

MIG-OPEL снимка MIG-OPEL 12 февруари 2009 - 18:26

Пичове извинявам се че се намествам в тема та на колегата но имам едно приятелче със същия проблем забива на 4500об.
Правихме диагностика и излизат тази грешки 0100Mass Air Flow (MAF) Sensor-това е дебитомера , 0335Crank sensor-това май е коляновия вал и си го дава постоянно него го изключвам, 0340Camshaft sensor-това трябва да е сензора на раз.валове,0351 Ignition coil 1 and 4-не знам какво е.
Та от къде да започна от кабелите и купонга на датчика на разпределителните валове или от дебитомера.
Мерси много предварително и сори пак че пиша в тази тема.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg