Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Необходими документи за регистриране на автомобил в Община?

Кирил В снимка Кирил В 14 април 2010 - 12:30

Здравейте,

Автомобилът бе закупен със Софийски номера а след това регистриран в гр. Монтана.

Доколкото разбрах ще са ми нужни тези документи:

1. Големият талон на автомобила.
2. Договор за покупко-продажба (не Нотариалният акт, мерси колега, просто си мислех за Нотаруис и по инерция... ).
3. Застрахователна данъчна оценка на автомобила.


По т.1 и т.2 всичко е ясно, но т.3 ми е доста мъглива.
Какъв е този документ, къде трабва да отида да си го извадя (застраховател, нотариус, КАТ и т.н.) и за каква сума (ориентировъчно) би ставало дума?

Благодаря предварително.
Мнението беше редактирано от Кирил В: 14 април 2010 - 14:41
Отговори

Рошко снимка Рошко 14 април 2010 - 13:36

Нотариални актове за коли няма, колега? :mhihi: Това да не ти е недвижимо имущество? Пък всъщност понякога са, но пак не им издават нотариални актове... :mhihi: Трябва ти нотариално заверен договор. А застрахователна оценка е трябвало да имаш още за пред нотариуса и се издава от застрахователна компания по избор за 10-15 лева.


Не се ходи в общината, а в данъчната служба, за да декларираш, че си закупил автомобила и да те "дърпат" за данъци.
Отговори

Gen4o снимка Gen4o 14 април 2010 - 13:43

Колега,
Такава оценка на автомобила би трябвало да сте носили при нотариуса. На базата и, се определя моментната цена на автомобила. Обикновено тази сума се записва в договора за покупко-продажба. И така на тази основа плащаш данък придобиване /2,5% за София/от стойността на автомобила /на 1000лв - 25лв данък/.
Цените в София са доста различни на оценките... в Армеец ми поискаха 20лв оценка по Шваке и 45лв експертна... Други компании и брокери взимат по 10лв.
PS Застрахователите правят или дават застрахователна оценка, а данъчните власти дават данъчна оценка...
Мнението беше редактирано от Gen4o: 14 април 2010 - 13:50
Отговори

Кирил В снимка Кирил В 14 април 2010 - 15:15

Благодаря за отговорите досега.

При сключване на договора за покупко-продажба нотариусът вписа някакжа цена от сорта на 800 лв (която нямаше нищо общо с реалната разбира се), други документи от него не съм получавал. За самият автомобил получих голям и малък талон, застраховка и т.н. които бяха подменени при пререгистрацията в Монтана.

При регистрацията на предишният ми автомобил не си спомням да съм носил друго освен договор, големия талон и лична карта, но това беше преди почти 3 години + колата беше още с транзитни номера (ако има някакво значение).

Този 3ти документ просто не знам какво точно е и от де да го търся.

А тези 2%-3% не се ли плащат още при нотариуса (в София стана процедурата)?

Интересувам се какво точно ми трябва за да не ходя втори път до Монтана да се разправям с това поради липса на някоя хартиика (живея в София, по постоянно жителство - Монтана).

Благодаря предварително.
Отговори

Гено снимка Гено 14 април 2010 - 15:38

в общината не трябва оценка, данъка е на база киловати и година на производство, а това го има в големия талон. Договора пък е заради датата от която се дължи данъка.

Писах в общината, но всъщност зависи къде Ви е данъчното, при нас е в Общината :mhihi:
Мнението беше редактирано от Гено: 14 април 2010 - 15:39
Отговори

Gen4o снимка Gen4o 14 април 2010 - 16:09

Колега,
Ако си платил тези 2-3% при нотариуса, отиди при него и си вземи бележката... иначе ще те накарат да си ги платиш пак при подаване на документите в данъчната служба. Също така няма да е зле да си носиш и платения данък за миналата година. Там на място попълваш декларация, дават ти талонче и чакаш 2 седмици. След това отиваш и си плащаш данък МПС.

За София:
При регистрация на моторно превозно средство:
  • Декларация по чл.54 от ЗМДТ
  • Документ за придобиване / Договор и/или Митническа декларация/
  • Копие от големия талон на КАТ
  • Квитанция или платежно нареждане за платения 2 процентов данък при прехвърляне
  • Квитанция или платежно нареждане за платения данък върху превозното средство
  • Решение на ТЕЛК /при МПС до 74 к.w. и обем на двигателя до 1800 куб.см./
http://www.sofia.bg/documetnt_list.asp
Отговори

Вожда снимка Вожда 15 април 2010 - 10:28

Извинявам се, но ще попитам в темата на колегата. Днес в данъчното ми казаха, че трябва някакво удостоверение от СБА или Технотест, че катализатора ми работи. Моля, ако някой има сканирано такова ,да ми пусне една снимка! Интересува ме и каква е цената за тази проверка и дали си струва да я правя...в смисъл данъкът много по-нисък ли е ако е в изправност катализатора?
Да добавя само, че споменатата по-горе такса от 2% ме накараха да си я платя, а после видях че и при нотариуса съм си я платил. :newsm05_41:
Отговори

Miro снимка Miro 15 април 2010 - 11:04

...в смисъл данъкът много по-нисък ли е ако е в изправност катализатора?

Би трябвало да е наполовина.
Отговори

Вожда снимка Вожда 15 април 2010 - 11:06

Благодаря... и поздрави Miro. :)
Отговори

Gomes снимка Gomes 15 април 2010 - 15:10

опа коментирах в грешната тема, ако може някой да ми изтрие коментара
Мнението беше редактирано от Gomes: 15 април 2010 - 15:34
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg