Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Въпрос свързан със скоростен датчик

opel_kapka снимка opel_kapka 12 септември 2010 - 23:38

Ето това е въпросният датчик: Публикувано изображение.
Като го отворих беше пълен с нещо като масло (май от скоростната кутия), нормално ли е това или трябва да си е сух?
Мнението беше редактирано от opel_kapka: 12 септември 2010 - 23:44
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 14 септември 2010 - 22:00

Май пак ще си отговарям сам :newsm05_41: . Един инженер ми каза, че не трябвало да има масло в датчика и, че това масло представлявало кондензирани маслени пари от скоростната кутия. Дано да съм бил полезен :offtopic:
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 21 септември 2010 - 21:01

Ето това е схемата на използвания вътре елемент: 617SS
Мнението беше редактирано от opel_kapka: 21 септември 2010 - 21:02
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 18 октомври 2010 - 21:26

 opel_kapka, на 14 Sep 2010, 23:00, каза:

Май пак ще си отговарям сам :kinggrin: . Един инженер ми каза, че не трябвало да има масло в датчика и, че това масло представлявало кондензирани маслени пари от скоростната кутия. Дано да съм бил полезен :mhihi:

И така, за да се отсее напълно невежеството оказа се, че скоростното масло е изолатор при напрежение от 12 V, т.е. няма опасност от окъсяване, а и след като го монтирах обратно изглежда пак се е напълнил, защото преля малко масло.
Мнението беше редактирано от opel_kapka: 18 октомври 2010 - 21:27
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 18 октомври 2010 - 21:28

то хубаво е изолатор маслото но по-важното е да не пречи на датчика да работи нормално.Този датчик е доста прилична сума ако тръгнеш да го купуваш нов......
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 18 октомври 2010 - 21:43

Снимал съм го отвътре, ама ме мързи да качвам снимката на сайт и после тук. Представлява една кръгла платка с отвор, върху нея е запоен холовия датчик (схемата съм я дал по-горе), един диод и едно съпротивление; има ги изрисувани и на самите ел. схеми (води се P14 - Distance recorder). През целия датчик минава едно пластмасово валче с фланец и залепен на него постоянен магнит. В двата си края има шайби, които пък се трият в медните втулки на корпуса. Мисля, че е добре замислено с маслото вътре, тъй като се осигурява добро смазване.
Относно цените, в нета са по 20$ и то на GM, a тука им искат 130 лв. (без коментар). Та за това пускам инфо, че който иска да го бъзика тва нещо да има едно на ум.
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 04 март 2011 - 02:01

Оооще малко инфо по въпроса. След известно проучване се оказа, че посочената по-горе ел. схема представлява дигитален (цифров) холов датчик. Т.е. състоянията на изходите му са логическа 0 или 1, т.е. дали се върти диференциала или не. Има и друг вид, аналогов холов датчик, който вече дава и самата скорост на въртене. Специално за моя кадет, който е произведен за Швеция/Швейцария, се използва дигитален датчик.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 05 март 2011 - 01:15

опааа ново 20, дигитален и аналогов хол датчик, ми вземи напиши десертация по въпроса...
датчика на хол е цифров, аналогови са индуктивните датчици..........:smile3560:
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 06 март 2011 - 12:43

:smile3560: Скивай тук: датчик на Хол. Т.е. с аналогов изход. По-добре повечко инфо по въпроса отколкото да се занимаваш с некви псевдо майстори, които уж много разбират, ама после "ходи си купи тва... ооо пак същия проблем, значи не е от това..." и т.н. Иначе за сега се занимавам само с магистратури :mhihi: .
Мнението беше редактирано от opel_kapka: 06 март 2011 - 12:50
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 07 март 2011 - 00:03

хах вярно имало и с аналогов изход, такова животно не ми е попадало и не знам да се използва в автомобилната електроника....
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg