Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Смяна моторчето на клапата за парното.

DALGONSKi снимка DALGONSKi 26 декември 2010 - 17:41

Да, в последствие разгледах темата и видях и снимките. Обаче така и не разбрах как отворихте малката гад.. :ranting: Как ли не го мъчих, къде ли не напъвах, но това моторче не трепва! Ако някой има идея да каже преди да съм счупил моето.. :newsm05_41:
Отговори

Siskoбг снимка Siskoбг 26 декември 2010 - 20:44

Днес извадих клапата на едната ни Астра, отворих я и извадих моторчето. То се разглобява като се надигнат две много твърди зъбчета, изчистих му колектора и четките, залепих магнита и всичко по обратния ред. Сглобих клапата и я включих на колата и тя заработи перфектно. Поиграх си 2-3 минути, работеше идеално. След като я сложих на мястото и, реших да я пробвам и моторчето изгоря :icon_wink2: :newsm05_41: Извадих механизма, резнах кабелите на моторчето и го извадих. Сега е сложен механизма без моторче и клапата е отворена :ranting:
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 26 декември 2010 - 21:00

 DALGONSKi, на 26 Dec 2010, 17:41, каза:

Да, в последствие разгледах темата и видях и снимките. Обаче така и не разбрах как отворихте малката гад.. :doh: Как ли не го мъчих, къде ли не напъвах, но това моторче не трепва! Ако някой има идея да каже преди да съм счупил моето.. :mhihi:



Ти сигурно се шегуваш или се подиграваш на някой :newsm05_41:

По темата какво да кажа: Тези които искат да свалят жабката 380 пъти и да правят смешни ремонти с автотел и поксипол да продължават , но поне да не подлъгват останалите колеги :ranting:

Останалите просто нека си сменят ЕДИН път въпросното моторче , но с качествено такова и ще забравят :icon_wink2: Просто и лесно :doh:
Отговори

Dilian Kolev снимка Dilian Kolev 26 декември 2010 - 23:53

Колеги аз отдавна минах през това начинание :

http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...c=45017&hl=
Мнението беше редактирано от Dilian Kolev: 26 декември 2010 - 23:55
Отговори

stambo снимка stambo 30 декември 2010 - 01:49

 Dilian Kolev, на 26 Dec 2010, 23:53, каза:

Колеги аз отдавна минах през това начинание :

http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...c=45017&hl=


Добро решение на проблема. Със сигурност моторчето е винаги под напрежение защото като го спра с пръсти колкото и да чакам постоянно се усеща как напъва да върти, нищо не го изключва нито по ток, нито по време, така, че крайните изключватели са единствено решение или смяна след време като се прецака.

От ТОЗИ форум който намери колегата pstamov хората са по-напред има и ФИЛМ как работи клапата след доработката с крайните изключватели - е не се вижда как се прекъсва напрежението към моторчето, но поне се вижда къде е клапата с механизма и как работи.

Схемата като я гледах трябва да работи само, че нямам кога да я направя, много е добра защото се вързва към оригиналната инсталация и няма нужда от допълнителни ключове които да загрозяват интериора или да се слагат на скришни и неудобни места. Единствено диодите заградени в червено ми се струват излишни ...

8:
Прикачен файл  08.jpg (47,25K)
Брой изтегляния: 20
Мнението беше редактирано от dvasilev: 20 май 2018 - 16:51
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

izzo_86 снимка izzo_86 21 март 2011 - 12:48

здавеите клеги имам описаните от вас проблеми с парното на астра г . Въпросът ми е каде се намират клапата и моторчето ,цяла зима стоя на студено и се изнрвям ,вече е време да го оправя!:helpsmilie:

Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 21 март 2011 - 12:52

 izzo_86, на 21 март 2011 - 12:48, каза:



-Ако не ти се търси из форума или неможеш да ползваш по предназначение търсачката - драсни ми Л.С. ще ти обясня всичко.

п.п. Ако и други колеги имат нужда от помощ - нека пишат направо да не ядосваме управата като задаваме едни и същи въпроси, или да чакаме някой да почне с най-баналното (поне за мен) изображение тук: -> :use_search:
Отговори

stinkata снимка stinkata 15 юни 2014 - 17:10

 stambo, на 10 септември 2010 - 21:13, каза:

Споделям опита си при смяната на въпросното моторче на Зафира А. Случва се на опелите зимно време да им се изпотяват здраво прозорците ...

от къде да си го закупя това моторче
Мнението беше редактирано от dvasilev: 20 май 2018 - 16:53
Причина за редактиране:: премахвам ненужния цитат
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 15 юни 2014 - 17:36

Има ги по магазините за електроника и резервни части. Моторчето е на 12V , даже моето го водеха за епилатор.
Ако обаче ще го подменяш по начина показан на снимките, препоръчвам ти да използваш схемата показана по-горе в темата, с микроключета за крайните положения на моторчето. Според мен това е по-добрия начин за ремонт.
Аз моето го подмених и му монтирах микроключета и сега нещата са много по-добре.
Отговори

Alexy снимка Alexy 30 август 2014 - 10:12

Колеги никъде не го намирам това моторче, дайте идея моля
Единствено това намирам
http://vikiwat.com/p...0ph-12-vdc.html
но ми се струва че оборотите са много и може да счупи някое зъбно колело.
Обиколих всичко в Бургас, ме гледат като объл камък
Отговори

Alexy снимка Alexy 31 август 2014 - 11:58

Колеги ще си правя описаната схема.
Въпроса само един.
Какъв е въпросния елемент зелен елемент, че нещо не мога да го разгадая.
Кондензатор ли, ако да какъв ?

Публикувано изображение

моторчето го намерих почти същото
3пъти по високо оборотно е, около 6000 оборота, но няма начин

9:
Прикачен файл  09.gif (28,58K)
Брой изтегляния: 4

Малко скъпа доставка. Тъй като идва от Полша само с GHL и подобни куриери
http://www.tme.eu/bg...ski-dvigateli/#

И тук в BG същия за щастие
http://www.kuzmovele...0-cn-12280.html
Мнението беше редактирано от dvasilev: 20 май 2018 - 17:00
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

Koketo_555 снимка Koketo_555 04 януари 2015 - 13:30

Здравейте колеги,
Случайно на някой да му е останало ново моторче или от къде мога да си купя със същите параметри в София?
Отговори

petrovpi снимка petrovpi 26 януари 2016 - 19:41

 Koketo_555, на 04 януари 2015 - 13:30, каза:

Здравейте колеги,
Случайно на някой да му е останало ново моторче или от къде мога да си купя със същите параметри в София?
Колеги мисля да си купувам и "Зафира А". Стана ми интересна темата. Поне предварително да видя какво ме очаква да ремонтирам. Предполагам това моторче да ви свърши работа. Оборотите са в зависимост от напрежението - от 6 до 24V, а размерите са същите като на горните чертежи :flag: http://www.ebay.com/...K8AAOSwT6pVnm6W
Мнението беше редактирано от petrovpi: 26 януари 2016 - 19:41
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 09 април 2016 - 09:14

Ето и от мен една схема на клапата за рециркулация, с изключватели и диоди

Прикачен файл  10.jpg (22,88K)
Брой изтегляния: 9
Мнението беше редактирано от dvasilev: 20 май 2018 - 17:01
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 май 2016 - 09:57

Ето какво установих след близо 3 години мислене и опити с това моторче... :Topic-is-closed-bg:
Това ми е втората Зафира. И на двете клапите не работеха винаги. След много опити частични и от време на време, когато не ме мързи установих, че магнита на статора на моторчето не е залепен в правилното положение.Не е спазена геометрията на магнитното поле. Капачето-четкодържател е фиксирано към статора на моторчето. То работи с по-голям ток и малък въртящ момент. Как оправям положението: Махам капачето на моторчето с отверка. изпилявам фиксиращото чопче/не вадя капачето, а леко го изкарвам от статора/, пробвам капачето дали се върти както е сглобено. Пускам моторчето на празен ход-без редуктора и му меря тока. Въртя капачето до положение където е най-малкия ток.Това е геометричната неутрала на магнитното поле. Там моторчето работи най-безшумно и най-рипа като го пускам. Трудно се спира с ръка.Слагам моторчето в гнездото без да го прищипвам с ламаринките-няма да се отвори.....Правя схемата с изключвателите и диодите-моята си схема, и всичко работи перфектно....две съм направил вече.
Айде успех и не си търсете моторчета а си оправете вашите :smile3560:
Отговори

SMinchev снимка SMinchev 15 май 2016 - 17:04

Здравейте и от мен.
При мен не иска да духа на прозореца!
Свалих жабката и видях, че моторчето превключва от къде да върти въздуха, също така забелязах две клеми или каквото е да си висят.
Трябва ли да ги включвам някъде и къде по-точно, че не виждам къде???

11:
Прикачен файл  11.jpg (51,57K)
Брой изтегляния: 7

12:
Прикачен файл  12.jpg (106,11K)
Брой изтегляния: 9

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Мнението беше редактирано от dvasilev: 20 май 2018 - 17:02
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 26 май 2016 - 10:20

Сложи копчето в положение да духа само към прозореца и затвори всички средни духалки по таблото.
Виж дали се мърта лоста за духалките на стъклото-най-горния.
За средните духалки няма обща клапа. Те се регулират всяка от себе си. Общите клапи са само за прозореца и краката.
Така, че ако искаш пълен дебит на предното стъкло, затвори средните духалки....не е удобно, но е проява на висша инж.мисъл все пак.
Отговори

SMinchev снимка SMinchev 26 май 2016 - 11:09

Пробвах всяко положение и "грам не духа на прозореца", а постоянно духа при краката.Зад жабката единственото движение, което виждам и чувам е промяната за циркулация на купето.

13:
Прикачен файл  13.jpg (57,98K)
Брой изтегляния: 2

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Отговори

казимир снимка казимир 14 юни 2018 - 17:46

[Простете на новобранеца колеги !!!!!!
малко трудно се оправям ама искам да питам .....
това моторче се управлява от нещо а от какво ?
защото не иска да изключи и щрака като реле и то само като е на топло
предварително благодаря :)))
Мнението беше редактирано от казимир: 14 юни 2018 - 17:52
Отговори

казимир снимка казимир 14 юни 2018 - 17:52

 казимир, на 14 юни 2018 - 17:46, каза:

[Простете на новобранеца колеги !!!!!!
малко трудно се оправям ама искам да питам .....
това моторче се управлява от нещо а от какво ?
защото не иска да изключи и щрака като реле и то само като е на топло
предварително благодаря :)))
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg