Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Astra G

Astra G - Смяна на пръскалките (washer jets)

Shades снимка Shades 10 октомври 2009 - 13:09

Издразнен от поредното запушване на дюзичките на пръскалките реших, че е крайно време за смяна с нови. Бях се спрял на оригинални, но реших да се захвана с популярния на запад "Insignia washer jets" мод. Първа стъпка - сдобиваме се с чисто нови пръскалки от дилъра, оригинални за модела или от Insignia, които за разлика от стандартната двойна струйка, правят много културна мъгла (виж по-долу).

*Забележка: Моделите при които пръскалките от Insignia се монтират без преправяне - Astra G, Astra H, Zafira A, Zafira B, Vectra C и Signum. (powered by Swing)+ Corsa D, Corsa C (с преправяне) (вж. линковете на Meydger)

Необходимите инструменти за интервенцията са някакъв тъп предмет, аз използвах чук защото моите пръскалки се бяха бетонирали, но става и с дръжката на отвертка и евентуално часовникарски отвертчици за измъкване на маркучетата на старите пръскалки.

Нищо неподозиращ автомобил преди интервенцията:

Публикувано изображение

По принцип има два подхода за действие, тъй като пръскалките са хванати за кората, покриваща моторчето на чистачките, а именно: да свалим цялата кора, което е свързано с махане на рамената на чистачките или да я повдигнем от предния край и да бъркаме отдолу. Според мен вторият вариант е по-бърз и удобен заради упората, която дава кората при избиването надолу.

Първо махаме гумената уплътнителна лента в края на кората. Вече може спокойно да бъркаме под кората (за хора с финни ръце или дебела кожа).

Публикувано изображение

Системата за откачане е следната. Напипвате долния край на пръскалките, внимателно откопчавате малкото зъбче отдолу. След това внимателно ги натискате надолу, като развъртате леко за да се разхлабят по-лесно. На мен ми се наложи да ползвам чукче, защото се бяха спекли от котления камък :clapping: След като ги отделите от кората, прибутвате малките гумени пръстенчета на маркучетата надолу и изхлузвате последните с въртеливи движения.
След извършване на тази процедура трябва да стигнете дотук (кутията с цигари не е там напразно :3: ):

Публикувано изображение

След това събираме наобратно.

Публикувано изображение

Като нахлузим плътно всички маркучета, подпъхваме пръскалките в отворите от долната част на кората. Тук има една особеност, трябва да ги натиснем отгоре докато се чуе изщракване, иначе рискуваме да сме си монтирали почистваща система за кората.
Така изглеждат нещата със затворен капак.

Публикувано изображение

Защо ли не пръскаха хубаво? :unsure:

Публикувано изображение

И накрая една снимка какво може да очакваме от "моднатите" пръскалки:

Публикувано изображение


УСПЕХ!
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 10 октомври 2009 - 14:33

Поздравления за чудесният туториал, тази седмица ще си купя да сменя и мойте. Между другото се чудех как изглеждат на Инсигнията понеже не си ги фотал ето една снимка от нета. Отляво е оригиналната на Астра Г а от дясно на Инсигнията.

Поздрави

Публикувано изображение
Отговори

hudson снимка hudson 10 октомври 2009 - 20:47

Цената им е 9 до 10 лв
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 11 октомври 2009 - 04:16

Пръскалките действат много добре, пробвахме ги в реални условия :icon_wink2:
Ще сложа снимка как изглеждат спрямо такива от Вектра А, да си направите
сметка защо не е подходящо за този модел.
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Peshotiger: 11 октомври 2009 - 04:22
Отговори

Swing снимка Swing 11 октомври 2009 - 15:04

Стават също на Zafira A, Zafira B, Vectra C и Signum.
Отговори

Shades снимка Shades 11 октомври 2009 - 20:43

Много полезна информация за моделите, ще я добавя и в първия пост. <_< :ranting: <_<

Да споделя и малко инфо от употребата им - справиха се перфектно на магистралата, при каквато и да е скорост. Хубава струя и измиване, ако се комбинират със силиконови чистачки от рода на Bosch AeroTwin и хубава течност за почистване на стъклата, нещата са песен :icon_wink2:
Единственият "дефект" е, че при пръскане, особено на място, се мокрят всички стъкла на Астрата, вкл. и задното, както и покрива <_<
Отговори

Марто снимка Марто 15 октомври 2009 - 16:05

 Shades, на 11 Oct 2009, 21:43, каза:

Единственият "дефект" е, че при пръскане, особено на място, се мокрят всички стъкла на Астрата, вкл. и задното, както и покрива :clapping:


Е при мен не е чак толкова зле :)
Отговори

mupkoc снимка mupkoc 15 октомври 2009 - 16:08

Въпросните пръскалки пасват и на Astra H и Corsa D, дори и на Corsa C, но както виждате с интеревенции.
Отговори

stei снимка stei 16 октомври 2009 - 10:45

На Астра Н пасват идеално и ефекта е поразителен. Проблем е че се сваля цялата кора на чистачките и счупих три щипки които са по 7 лв едната но го решихме в една морга. Благодарности на колегата за темата
Отговори

Рошко снимка Рошко 16 октомври 2009 - 11:26

Следващият, който оспами темата, ще отнесе проценти!
Отговори

ceko снимка ceko 12 февруари 2010 - 17:37

Няколко полезни съвета при смяната и от мен!!
Не правете грешката да ги сменявата в студа защото пластмасата се е вдървила и много лесно се чупи.Аз направих така и понеже много бяха запекли старите пръскалки и от напъване и удряне по тях 1-та вместо да излезе се счупи с цялата част която е държи оттдолу и се наложи да копувам нова кора!!(Малките палчета които я държат също се отчупиха!)
Понеже в повечето случай пръскалките са запекли много е по добре да се свали кората,много по удобно е а и става много лесно с отвиване на 2-та болта на чистачките с номер 13!!
Съветвам ви да пръснете малко вд40 на старите пръскалки и да ги оставите да се поразкиснат боклиуците и с въртеливи движения да ги разклатите!

След монтажа на новите пръскалки както повечето от вас са забелязали те не пасват напълно и хлапчат вътре в дупчицата и така 1-та пръска нагоре другата надлоу и надясно и така нататък.Аз направих следното-като ги монтирах на око ги нагласих възможно най централно да сочат и най нагоре и така както ги държах ги фиксирах с горещ силикон отдолната страна и след като изстина се фиксираха идиялно!!Сега и двете пръскат точно както трябва !

Успех на колегите!
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 14 февруари 2010 - 13:22

Понеже и аз мисля да правя тая интервенция,може ли някой да каже каталожният номер на пръскалките от Insignia?

Благодаря предварително!
Отговори

Рошко снимка Рошко 14 февруари 2010 - 13:25

12782508 / 12782509
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 14 февруари 2010 - 13:31

Благодаря ти много!
Жив и здрав :drinkin:
Отговори

Гостpeshokn_* 26 март 2010 - 20:37

В момента правя този мод. Щипчицата за която Боби говори се намира при долния край на пръскалката, откъм стъклото и е много малка. При мен номера с въртенето не се получи, та се наложи употребата на чук - потресках малко, очудих се колко са здрави старите пръскалки, развъртях да охлабят, пак чуках ... и реално с чукане излязоха. Голямо чукане, голямо нещо, еййй! После поставих новите, като и тях ги развъртах докато излязат на приемливо ниво над кората и докато се захванат така, че да не мога бутайки ги с палец отгоре да пропаднат, след което захванах щипчиците им и това е. Като първи впечатления при теста при спряло положение - много добре. Вижте клипа ... та чак и течността за чистачките ми свърши ... :mhihi:

http://www.youtube.com/user/OCBKN?feature=...u/0/12n0Rpfvi6I

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  DSC01135.jpg (504,09K)
    Брой изтегляния: 43
Отговори

R.Line снимка R.Line 07 февруари 2014 - 20:49

Някой може ли да ми каже от къде мога да ги намеря тези пръскалки ? Благодаря предварително :)
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 07 февруари 2014 - 20:53

От представителство на Опел.
Отговори

R.Line снимка R.Line 07 февруари 2014 - 21:21

 IvailoM, на 07 февруари 2014 - 20:53, каза:

От представителство на Опел.

Мерси :) а някаква идея колко струват ?
Отговори

Рошко снимка Рошко 07 февруари 2014 - 23:21

По мнооого бегли спомени - нещо около 8 лв ми се върти из главата, но ще те излъжа дали беше бройката или комплекта.
Отговори

Марто снимка Марто 07 февруари 2014 - 23:23

Комплекта е около 8-10лв
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg