Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Y20DTH проблем

drago снимка drago 07 април 2017 - 20:53

Здравейте,имам една Вектра Б 1999 година.Двигателя е Y20DTH(Отзад на колата пише DTI),101 к.с. Колата върви много мъчно основно при студен двигател.Понякога го прави и при топъл.После влиза в кондиция и си дърпа много добре,но това е много рядко.Сменени са горивен филтър и термостат,но пак е същата.Правих и диагностика и грешките които даде са прецакан датчик за температурата на маслото и реле на подгревните свещи(сменени са и двете).Освен това при студен двигател колата не си давала предварение,което бил електронен проблем.После видяха,че кабелите към ел.блока на ГНП то са снаждани и предположиха,че или ел блока,или заедно с ГНПто може да не са от тази кола,или пък ремонтирани некачествено.Нямам вече идеи какво да правя.От Бургас съм ако знаете към кого да се обърна,или да дадете някакви предположения,ще съм ви много благодарен.Неща от сорта продавай я докато върви не ме устройват,макар да са най логични.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 април 2017 - 21:36

 drago, на 07 април 2017 - 20:53, каза:

Здравейте,имам една Вектра Б 1999 година.Двигателя е Y20DTH(Отзад на колата пише DTI),101 к.с. Колата върви много мъчно основно при студен двигател.Понякога го прави и при топъл.После влиза в кондиция и си дърпа много добре,но това е много рядко.Сменени са горивен филтър и термостат,но пак е същата.Правих и диагностика и грешките които даде са прецакан датчик за температурата на маслото и реле на подгревните свещи(сменени са и двете).Освен това при студен двигател колата не си давала предварение,което бил електронен проблем.После видяха,че кабелите към ел.блока на ГНП то са снаждани и предположиха,че или ел блока,или заедно с ГНПто може да не са от тази кола,или пък ремонтирани некачествено.Нямам вече идеи какво да правя.От Бургас съм ако знаете към кого да се обърна,или да дадете някакви предположения,ще съм ви много благодарен.Неща от сорта продавай я докато върви не ме устройват,макар да са най логични.

Закачаш с опком например и гледаш на живи данни какво прави аванса. Търсиш разлики между търсена и актуална стойност. Там ще да е разковничето, ако намериш разлика при всички режими над 1 единица.
Отговори

drago снимка drago 07 април 2017 - 22:02

Никаква представа си нямам от такива неща.Четох ти мнението в една друга тема за почистване на някакви соленоиди.Това може ли да има нещо общо,или ?
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 08 април 2017 - 09:50

Първо, сигурен ли си че мотора е Y20DTH? Второ търси качествена диагностика със майстор който знае какво да гледа. Трябва да се гледат живи данни, а не само да трие грешки. А за вакумите е хубаво да затапиш клапана който управлява клапите. Най лесното е да тръгнеш по шлауфката от клапите и да стигнеш до вакумния клапан до акуто. После изваждаш другото мяркуче на клапана и го затапваш с едно болче за проба. Ако се пооправи нацяло ги махаш вакумите към тази система. Оставяш само управлението на турбото и егр.
Отговори

drago снимка drago 08 април 2017 - 11:02

Ами първо един майстор не можа да я закачи ,после на друго място успяха.Приятели са ми и им оставих колата да я гледат.Казаха,че са я закачали при студен мотор(когато прави най вече проблема с не вървенето )а после при загрят двигател всичко е било ОК.Иначе както писах казаха,че колата при студен двигател не си давала предварение.Кода на мотора го взех от големия талон и е Y20DTH Колата е Вектра Б ,фейслифт първа регистрация 23.07.1999г.
ПС;Идея си нямам от дизели.Имал съм само бензинови коли,включително още си карам и калибрата от аватара,но с нея никога съм нямал проблеми .
Мнението беше редактирано от drago: 08 април 2017 - 11:05
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 08 април 2017 - 19:33

 drago, на 08 април 2017 - 11:02, каза:

Иначе както писах казаха,че колата при студен двигател не си давала предварение.

Сега, без да мислиш повече и без излишни въпроси, отиваш в железарията и си купуваш един литър българска газ за светене/горене. Минаваш през някоя бензиностанция и си купуваш литър двутактово масло, не минерално, по- добре да е поне полусинтетика. Наливаш газта и маслото в резервоара, след което зареждаш нафта до капачката. Караш колкото се може повече. Ефекта няма да дойде веднага, но след 200- 300 километра ще дойде. След това го правиш с още един резервоар. Това е многократно проверено от мен и от мнооого други колеги. Проблема при теб може би е в начална фаза, така че това сигурно ще сработи. И след втория резервоар почваш да слагаш тази комбинация на всеки резервоар, но може и в три пъти по- малки дози.
Между другото това, което се случва при теб, е основна причина за горене на транзистора на тия помпи.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 08 април 2017 - 19:36
Отговори

drago снимка drago 08 април 2017 - 22:06

ОК,благодаря ще го направя след няколко дена на заплатата :)
ПС:дали ще се оправи и проблема с колата,или само ще спася транзистора с тази процедура?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 април 2017 - 07:47

 drago, на 08 април 2017 - 22:06, каза:

ОК,благодаря ще го направя след няколко дена на заплатата :)
ПС:дали ще се оправи и проблема с колата,или само ще спася транзистора с тази процедура?

Силно се надявам да спасиш и двете.
Отговори

drago снимка drago 11 април 2017 - 14:52

Преди два дена си поиграхме с вакумите.Оказа се,че турбото работи когато си иска,или по точно много рядко работи при студен двигател.След доста човъркане и проби се оказа,че един вакум клапан не работи.Това е този в близост до турбото.Подменихме го с клапана на АГР-а ,а последния го изолирахме и колата вече върви еднакво добре и при студен и при топъл двигател.Въпроса ми е да купувам ли въпросния клапан,или да я оставя така.Цената на клапана е към 150лв,което ми се струва много,а колата си върви и така.Сега остана един стар проблем с трудното палене.Колата пали доста мъчно,но ВИНАГИ.Смятам да отида при един майстор да и види центровката.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 април 2017 - 15:14

 drago, на 11 април 2017 - 14:52, каза:

Преди два дена си поиграхме с вакумите.Оказа се,че турбото работи когато си иска,или по точно много рядко работи при студен двигател.След доста човъркане и проби се оказа,че един вакум клапан не работи.Това е този в близост до турбото.Подменихме го с клапана на АГР-а ,а последния го изолирахме и колата вече върви еднакво добре и при студен и при топъл двигател.Въпроса ми е да купувам ли въпросния клапан,или да я оставя така.Цената на клапана е към 150лв,което ми се струва много,а колата си върви и така.Сега остана един стар проблем с трудното палене.Колата пали доста мъчно,но ВИНАГИ.Смятам да отида при един майстор да и види центровката.

Правилно си се насочил, има нужда поне от проверка.
За клапана- аз от доста време карам с друг- от корса с Y17DTL, който е същия като на вектра Ц с Y22DTR и доста други. На външен вид е различен, ама работи. Цената на такъв нов от магазина, на Пиербург, е под 100 лева. А ако изчакаш малко- спазарил съм два работещи като твоя на нормална цена- единия може да отиде при теб :icon_wink2:
П.С. В същност, защо не измиеш твоя клапан? При мен това реши въпроса с два от мойте, третия го смених, защото пропускаше от капачето.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 11 април 2017 - 15:16
Отговори

drago снимка drago 11 април 2017 - 17:06

Значи ще го измия :) И без това сега не го ползвам.Поне ще пробвам дали ще сработи :)
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 април 2017 - 08:27

 drago, на 11 април 2017 - 17:06, каза:

Значи ще го измия :) И без това сега не го ползвам.Поне ще пробвам дали ще сработи :)


"Моенето" става с обезмаслител и след това с обезмаслител за спирачки. Да не го сложиш под чешмата :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg