Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблем с палене на студено и различна диагностика вектра б dth

Башмайсторче снимка Башмайсторче 03 май 2017 - 00:08

Живо здраво. :)) Питането ми е относно колата от подписа, Вктра Бъ дизел 101кс 1999 година. Само индекса на кода не съм сигурен дали е X или Y, за 1999 г. трябва да е X.

Та проблемът е този за който бая е изписано във форума, а именно трудното палене на студено ... и съпроводен със светещ чек . Зимата във Франция си се появи и на студено цяла зима симптомите бяха следните. Около 0-та и до +6 по термометъра на TID-а ...температурата към ЕКУто нали се взима от датчик през охл. течност, та темп. от тида не толкова меродавна, но както и да е ... колата винаги палеше от 2-ро завъртане без пушек. След което светва чека и ако я изфорсирам леко (до около 2000 оборота) - чека изгасва и после целия ден не свети.
После обаче като падна до около -17 по TID, ебаси борбите. Въртене по окло 30 секунди, 4-5 пъти и палене с много пушек, първо черен облак после бяло. Как си требе. :drinkin:
Като загрее пали без проблем.
За протокола също, свещите специално ги проверих преди да замина и след проверка тук в сервиз които е препоръчан от форума, ми се каза че работят и нямат нужда от смяна.

Сега аз там ходих на 2ма различни майстори.... първия открито си каза че не ги разбира, включи си компа, обаче мисля че не ми прочете екуто с опком, а с друг софт. Както и да е, каза че чека е някакъв small electrical problem :mhihi: , изтри ми грешката и каза да си карам. Тя разбира се пак светна, и като намерих време, отидох пак да му досаждам (иначе голям симпатяга).... той ми намери негов колега, друг собственик на сервиз, бачкал в Опел преди и за диагностика по-добър. Отидох и понеже пича говореше френски, а аз му отговарях на английски :mhihi: , успя да ми обясни, че чека свети заради свещи... дали 1, 2, 3 или 4 не работят, не може да каже.
За трудното палене на студено, обаче не споменах и на двамата... грешка беше, ама на френски си е по-трудно.

Когато се прибрах отидох на бг диагностика при друг препоръчан човек(от форум отново), който прави само дизели и горивни системи, и той прочете същата грешка, само че каза че пича във франция нещо не е разбрал. Според него свещите са ок, но релето на подгрева не бачка. Също така имам егр за смяна и мембраната при всмукателя. Обаче интересното е че тоя пък майстор само диагностиката ми направи и после нещо ... ба ли го, не съм бил невъзпитан или да досаждам.... па може и момента да беше лош....па може и майстора да прави само от X5-ци нагоре.... та обясни ми че не се занимава с такива неща като смяна на егр и понеже покрай това поисках и чистене на всмукател, а само с горивни с-ми (аз егр мислех друго ама айде) и тунинг.
Ок, викам ще пробвам майстора на бащата, че той е доволен с джипа, пък и свой човек.

Сега колата е в сервиз и предстои да се прави.
Голямо описание направих ма цялата предистория мисля е важна.
Та питането ми е... сега взимам за чиста монета това което горивния тунинг майстор ми казва на диагностиката и сменям реле... ама да ги сменя ли свещите все пак(ако остане бюджет, че и други неща ще правим)? От така описаното палене трудно, пропускам ли нещо което да проверя? Всмисъл сменям реле, егр и мембрана, и ще паля ок?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 03 май 2017 - 09:25

Нито един дизел не се е оплакал от това, че собственика му е сменил свещите. Особено по- дъртите, като нашите :icon_wink2:
Все пак така и не стана ясно коя е грешката- тази за свещите или тази за релето. Обаче така и така ще сменяш реле, явно, лошо няма да смениш и свещите с читави. Прегледай и кабелите и връзките около свещите- понякога и там има изненади, които водят до грешката за свещите, която всъщност касае и веригата на свещите. И като не работят две свещи например, на -17 ще пали трудно, нормално е.
ЕГР-а защо ще го сменяш? И каква мембрана при всмукателя? Да не е актуатора на вихровите клапи?
Отговори

Башмайсторче снимка Башмайсторче 03 май 2017 - 17:02

Благодаря за включването Тишо. :)
Не знаех че грешките на диагностиката са две... единият майстор каза свещи, другият каза реле.... мислех че е една и съща. Май ще взема накрая да си сваля софт (ако го намеря безплатен някъде), ще си купя един кабел и ще гледам и аз. Но така или иначе май ще сменя и свещите и релето.

ЕГР го сменям, защото още като я взех, след диагностика излезе (явно на живите данни, щото грешка нямаше), че не бачка добре. Симптома беше, като караш на 2, 3, 4 предавка на равно с около 2300-400 оборота, връщаш газта без да изключваш от скорост, колата се движи по инерция, оборотите падат до към 2000, и като и подадеш плавно газ, за секунда забива, и после си ускорява нормално. И понеже на мен не ми се чака нещо да се счупи за да го сменя, ходих да го проверим.... почистиха ми ЕГР и не се оправи, остана си така. От тогава съм минал към 10 000 км и общо взето този номер ми го прави в 70% от случаите...

За мембраната...така ми каза майстора на диагностиката, като ми почисти ЕГР-а. Може и акутатор да се нарича, не знам още разучавам нещата.
За металната част преди всмикателя, на маркуча, вкарващ въздух от интеркулера иде реч.

Публикувано изображение
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 03 май 2017 - 18:04

Това ограденото на снимката е ЕГР-а. Да, в него има мембрана, но не смятам, че описания проблем изобщо има връзка с това (имам предвид замислянето при подаване на газ). Вземи си измий соленоидното клапанче на турбото, че натам ми миришат нещата с това замисляне, и виж за масло във вакуумите от вакуум помпата. Та в тая връзка не е зле да си измиеш всичките такива клапанчета. Това става със оня спрей за почистване на спирачки- пълниш от всичките щуцери, оставяш пет минути, пак пълниш и така, без да жалиш материала. Накрая източваш с изтръскване това, което е останало в клапанчето, продухваш с уста, оставяш 24 часа да изсъхне и слагаш всичко по местата. Доста е писано за това миене, някой колега ги и разглобяваше, ама на мен ми се видя прекалено трудоемко. Между другото за миенето можеш след първото промиване със спрея да включиш и обезмаслител (Меглио, напр.)- пълниш всичките щуцери, оставяш десет- петнайсет минути, изтръскваш и продължаваш с промиването със спрея. Лично съм се убедил, че така е по- ефективно и излизат повече чернилки отвътре.

За софтуера- във форума има някакъв пич, който продава Опкоми. Спокойно можеш да си купиш от него кабела със софта, доволни са хората.
Отговори

Башмайсторче снимка Башмайсторче 03 май 2017 - 21:49

Ааа благодаря за съветите. Ще ги погледнем и тези неща и като я пооправя ще пиша в темата кое как. :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg