Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Неравномерно ускорение Y20DTH

mmirov снимка mmirov 14 април 2010 - 20:17

Здравейте,

Имам следният интересен проблем с колата ми – Zafira A, Y20DTH.
При ускорение на 3, 4 и 5 ( на по-високите предавки се усеща по силно) при настъпан до долу педал на газта се усещат пулсации в ускорението с амплитуда около 1.5-2 секунди.Когато се ускорява по-леко или се поддържа постоянна скорост всичко е наред.

Това, което съм правил е смяна на дебитомера с нов Бош (няма промяна в поведението) и почистване на ЕГР клапана + всмукателния колектор и вихровите клапи.

Свалих с Op-com данни по време на движение при ускорение с пълна газ на 3-та и 4-та предавка между 2000 и 3000 оборота на двигателя и се виждат доста голями пулсации при ускорение в надува на турбото, което стига и до 2.4бар абсолютно налягане при 1.9 искани от софтуера...
Записани грешки няма, освен една за изгоряла подгревна свещ.

Ето и линк към файла от OP-Com-a.

Моля за съвет на какво може да се дължи това и как да се отстрани без да започна да сменям неща едно по едно в колата докато току-виж тръгне нормално :mhihi:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 14 април 2010 - 20:46

Аз съм за проблем в турбото(или гейта). Така как го описваш ми се струва, че може да се превишава налягането. Това е срещан проблем. Идеята е че когато я настъпиш до ламарината компа си задава максималните параметри за впръскано количество, и макс налягане на турбото. Ако има проблем с разтоварващия клапан турбото си превишава стойностите. След което компа може да намаля горивото за да не стане механична повреда. Единстено незнам дали на електрическите помпи на двулитровите дизели порцията на горивото се контролира от електроника?
Другото което трябва да направиш е да откачиш буксата на дебитомера и да пробваш. Ако прблема го няма сам си отговори кое е виновно? Почни с теста с дебитормера, пък да видиме.
Отговори

mmirov снимка mmirov 14 април 2010 - 21:26

Теста с дебитомера за жалост нищо не показва - при опит да се кара без такъв колата минава в сервизен режим и е като куц кон. Не съм сигурен дали турбото изобщо надува без дебитомер.

По данните свалени от op-com-a и горивото се регулира от софта.

Има резон да е от клапана на турбото. Вече опитах да сменя местата на соленоида на турбото с този на егр но промяна няма.
Как може да бъде проверен самият клапан?

Възможно ли е да смуче/изпуска въздух някъде в смукателния тракт и това да води до подобно поведение? :mhihi:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 14 април 2010 - 21:55

Абе мисля, че трябва да пробваш пак без дебитомер. Точно на този мотор не съм го правил ама до сега съм тествал така. А като я откачиш това искам да видя дали ще повтаря проблема при високи обороти? Пробвай утре с ръка дали се движи клапана на турбото. Ако бачка с вакум трябва да мърда на вътре към него си. Иначе като забие муцуната свети ли чека или друга лампа?
Горе описания проблем си е често срещан, но при комънрейлите. Абе най-точно при колите с новия тип турбо, дето са с лопатки с променлива геометрия.
Отговори

Shades снимка Shades 14 април 2010 - 22:05

Без дебитомер няма начин да се тества, минава в сервизен режим и забравяме за турбото. Най-добре е да се провери актуатора, който управлява гейта да не запецва нещо и оттам да идва белята. Клапанът, който го управлява е на вакумен принцип и лесно може да се провери самият актуатор.
Отговори

mmirov снимка mmirov 14 април 2010 - 22:11

При разкачен дебитомер набира много трудно и едвам вдига 3000 оборота. Поне доколкото се усеща е равномерно ускорението.

Колата иначе не забива муцуна, а намаля и увеличава силата, с която ускорява. Един вид на тласъци - донякъде е забавно, когато изпреварвам :mhihi: .
Чека не светва, без значение колко я настъпвам и на какви обороти е.

Клапана утре ще го видя дали мърда изобщо, макар че и да мърда не знам дали това гарантира правилната му работа...
Отговори

mmirov снимка mmirov 15 април 2010 - 11:23

Клапанът, който управлява турбото е проверен.
Мърда както на ръка, така и когато смуча във вакум тръбичката влизаща в него.
Когато смуча в тръбичката, влизаща в соленоида, управляващ клапана се чува как издиша от соленоида, но клапана пак се движи, макар и с по-малък ход.

Когато надувам във входящата тръбичка на соленоида не изпуска от никъде (запушено). Това нормално поведение на соленоида ли е?
Отговори

Lazarov снимка Lazarov 23 април 2010 - 12:01

Имам едно питане кората под двигателя на място ли сие , ако я няма на въпросното соленоидно клаланче има трети накрайник който завършва с нещо подобно на филтърче свалиго и го почисти може от това дае , за мен проблема е че този клапан не разтоварва търбото когато трябва (това означзва по късно ) и когато успее турбото вече е много надуло и за товаса тласъците
Отговори

Svetli_407 снимка Svetli_407 11 май 2011 - 19:43

Здравеите , и аз имам същия проблем. При мен има и грешка P0234 тя се показва рядко когато настъпя до доло на 5 и минава 120-130 някаде по средата светва чека и губи мощноста . Казахами че трябва да го сменя с ново турбо а аз се питам неможем ли да го побългарим . Благодаря предварително
Отговори

ivo123 снимка ivo123 11 май 2011 - 20:12

при мене имаше масло в соленоида на турбото и имах същото неравномерно набиране, което се усещаше най-много на баир с газ до долу на 3-та и 4-та предавка. На равен път беше едва доловимо.
Почистих соленоида и се оправи проблема. Преди това бях пробвал с чисто нов дебитомер Пиербург и тласъците бяха и на равен път - вероятно новия отчита по-голямо количество засмукан въздух и турбото нагнетява още повече.
Отговори

mmirov снимка mmirov 11 май 2011 - 20:36

Ако беше от соленоида би трябвало да се оправи, когато го разменя с този на ЕГР-а например, но при мен промяна нямаше.
Как се чисти соленоида - не е ли капсулован?

Иначе за дебитомера имам сходни наблюдения и аз - когато го смених със същият (на Бош) като че ли започна по-осезаемо да се усеща неравномерното набиране...

Турбото го гледаха и казаха, че било най-чистото и здраво, което са виждали :unsure:
Отговори

ivo123 снимка ivo123 12 май 2011 - 11:43

почистването от масло го направих като го наклоних и после издухах магистралката вакумната.
Но щом си разменял едва ли е от соленоида.
Ако можеш погледни поведението на ЕГР в момент на насечено ускорение /ако естествено става преди 3000 оборота и без газ до ламарината/
при мене с пълна газ на баир се усещаше много осезаемо.
Отговори

dazdan снимка dazdan 09 април 2017 - 18:46

Здравейте.
Имам същия проблем. Как го решихте проблема?
Колата е Вектра Б 2,0 Y20DTH.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 април 2017 - 19:09

 dazdan, на 09 април 2017 - 18:46, каза:

Здравейте.
Имам същия проблем. Как го решихте проблема?
Колата е Вектра Б 2,0 Y20DTH.

Панаира е във вакуумите или в гейта на турбото. Може и да губи вакуум отнякъде. Обаче при мен в момента същото го прави от пропускаща гарнитура на входящия колектор, но е много леко.
Отговори

bat van снимка bat van 10 април 2017 - 04:44

Студена топла има ли разлика в лашкането.При мен се получаваше от дебитомера.На мой приятел беше спукан колектора (охлюва). Пукнатината беше толкова незначителна че не е за вярване че може да прави такива мизерии.
Отговори

dazdan снимка dazdan 10 април 2017 - 16:02

Няма значение дали е студена или топла.

Мап сензорът - от това е проблема при мен.
Пробвах с друг и така рабрах.
Мнението беше редактирано от dazdan: 11 април 2017 - 08:47
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg