Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Insignia

Питане за Insignia

spit-fire снимка spit-fire 16 април 2019 - 13:36

За жалост не съм питал за автомата, него мислех отделно в специален сервиз с машина - където могат да източат цялото масло. Това означава ли, че тази цена е прекалено висока и да търся друго място за обслужване? И от Стефанов чакам цена, ама там май ще е най 1000 лв. и то пак без автомата.
Отговори

Avgusta Trayana снимка Avgusta Trayana 16 април 2019 - 16:15

Аз лично не препоръчвам пълна смяна с машина.
Преди имах Пежо 407 със същата 6 степенна кутия на Айсин. Препоръката на японците е частична подмяна на 20 000 км , но при положение , че първата частична подмяна е преди колата да стане на 60 000 км. След това може само боб да се хвърля какво може да се случи при частична подмяна , а да не говорим за пълна.
При пълната подмяна на масло с машина проблем може да се получи при източването , когато натрупаните и отложени по каналите частици от фрикционите и износването се съберат в картера. Тогава при наливането на новото масло те се смесват с него и започват да циркулират из кутията , като шанса някое от тях да запуши някой канал и клапан на хироблока е твърде голям. За съжаление филтъра не се сменя , защото няма достъп отвън до него. Вариант за смяна на филтъра е кутията да се демонтира , отвори и тогава да се смени , ама това вече си е за професионалисти , а те както знаем не ценят парите :ranting: Затова има много случаи след пълна смяна на маслото кутията да блокира напълно.
Приемливият вариант за почти пълна подмяна на маслото е с "претакване". Имай в предвид , че процедурата трябва задължително да се направи при определени градуси на маслото в кутията ( по спомен бяха около 70 градуса ). Това може да се установи само с диагностичен софтуер.
В твоя случай ако нямаш информация дали е сменяно частично , или напълно маслото ти препоръчвам да направиш две-три частични смени от по 4 литра през 1000 километра. Още при първата частична смяна виж какво масло изтича от кутията. Ако е черно , мирише на феродо и има частици в него , това означава , че скоро или изобщо не е сменяно. Ако е червеникаво и не е мътно , тогава си късметлия , тъй като собственикът преди теб се е грижил редовно за кутията си.
Моля прочети подробно темата във форума на Ситроен за тази кутия. Там доста подробно са я развили и прочелите я са наясно какво да правят при обслужване на кутиите си. Тази кутия се вгражда в доста марки автомобили и има достатъчно информация за нея. Аз лично съм много доволен докато я ползвах , въпреки че се наложи да сменя хидроблока , но не е болка за умиране. Цената му като нов е колкото на комплект демпфер и съединител :icon_razz2:
Ето я темата:
http://clubcitroen.b...php?f=5&t=67476
Приятно четене и не бързай с решението за смяна на маслото :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Avgusta Trayana: 16 април 2019 - 16:22
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 16 април 2019 - 17:22

Благодаря много, колега! Ще я изчета преди да вземам решения за автомата. Но по спомен някъде тук бях чел, че когато се свали картера за смяна на гумичката, изтичало масло и от скоростите ако си с автомат и така и така било хубаво да се смени маслото му - това грешно ли съм го разбрал или е така, че зададено по този начин води до неизбежна смяна на маслото.
Отговори

Avgusta Trayana снимка Avgusta Trayana 16 април 2019 - 18:06

Количеството на маслото , което изтича при сваляне на полуосктата е пренебрежително малко , за да се счете за подмяна на маслото в кутията. Както ти написах частичната смяна е с около 4 литра масло. Обърни внимание на спецификацията на маслото за кутията , така както ти беше обърнал внимание колегата BOz.
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 17 април 2019 - 05:57

Благодаря за препоръките!

Между другото кутията взе да се държи по-адекватно - нямам представа защо - няма вече ритания между скоростите нито надолу нито нагоре. Единственото, което ме притеснява е, че като включа на R/D се усеща не точно удар а как колата все едно "включва" и иска да тръгне. Не съм сигурен до колко е нормално, защото останах с впечатление, че не е? 1-ви автомат ми е това, съжалявам за толкова многото въпроси.

А относно разхода - четох, че доста колеги а и 1-вия собственик на колата (които съвсем случайно разбрах, че почнавам) им дава към 8-9 максимум 10 в града. На мен за сега ми пише на борд (до колкото може да му се вярва) 11.6/100 а да кажеш не съм карал единствено в най-големите задръствания. Струва ми се адски много за 2 литра мотор? БМВ-то, което карах (330д, 6 цил.) гореше около 9.5 в града и то с натискане.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 април 2019 - 09:59

Инсигнията е по- тежка то БМВ-то.... А, и с какви гуми е инсигнията?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 17 април 2019 - 10:00
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 17 април 2019 - 10:58

245/45/18 мисля че са. По-тежка е със сигурност, да, но пък масово колегите споделят друг разход като чета из нета, за това ми се струва и висок.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 април 2019 - 12:51

 spit-fire, на 17 април 2019 - 10:58, каза:

245/45/18 мисля че са. По-тежка е със сигурност, да, но пък масово колегите споделят друг разход като чета из нета, за това ми се струва и висок.


При автоматите е винаги по-висок, дали с литър или литър и половина на 100, зависи колко се настъпва. Принципно борда не лъже с кой знае колко, но лесно можеш да си провериш от пълно до пълно на една и съща колонка.
Има и друго, дано някой не се е правиш на голям тунинговач, защото е възможно да почне да харчи като ламя, дано не са я бутали в това направление.. или поне такива, които си нямат идея какво и как го правят.

Не знам с какви джанти излиза по принцип нормално, но тия 18-ки не са ли големи?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 април 2019 - 12:53
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 17 април 2019 - 13:52

По ВИН колата излиза точно с тях, даже и размера гуми си отговаря.

А за чипа, ужким е правен в Поли Ауто - "оригинален" чип за мотора. След което от 2-ри собственик колата е карана в Маднес в Плодив където са и махали ДПФ и "уж" са я ремапнали пак - има дино графика на която пише 184 к.с. и 430 н.м. Не е в мен сега да я снимам, но разгръщането на мощността е плавно с повишаване на оборотите, докато кривата на н.м. е долу горе в обратна посока - започва силно от ниски обороти и постепенно намаля към високите. Не разбирам от такъв тип тунинг и не мога да кажа дали това е ОК за мотора и като цяло. Ако някой може да се включи по темата - ще се радвам!

Днес забелязах и друг проблем, за който досега четох, че бил от някакъв регулатор за налягане на горивото - оборотите на място играят. На моменти се усеща и промяна в работата на мотора. Не успях да разбера дали е опасно, но пък се оказа доста срещано май. А самия клапан е към 200-300 лева май, та бихте ли споделили дали е спешен?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 април 2019 - 14:44

Не е чак тъй спешен, но ще почне и да гасне даже по едно време, но е хубаво да се вземе предвид по-скоро(в повечето случаи след определен пробег е точно това). И да, сменя се тоя клапан, не е 300 лева, има го и за доста по-малко в Ebay, от сорта на между 120 и 150 лева, нещо такова. Не е нещо мега фрапиращо като част или пък като цена.

А относно "ремап на ремапа"... аз бих те посъветвал да внимаваш, тия 430 нютонметра не са 100, не са 200. Едно че натоварваш кутията и другото коляновия вал. Валът на 2.0 е по-кекав от на 1.9 и тук хора са казвали за не един и два скъсани вала. Нямам идея какво и как правят Маднес, Поли или който и да е. Но ако бях на теб, щях да си върна оригинален софт и само да се махне ДПФ-а от него. Без всякакви други тунинги, ремапи и т.н. Да, знам че на дизеловите двигатели им се кефят на въртящите моменти, но според мен не трябва да се прекалява, особено тук на сток машина. Виж ако беше 1.9 150-ка, там здраво държи на тунинг. Има алфичка 147 направена на 300 коня и над 600 нютона с такъв двигател... няма проблем.

Вече ако си любител на тия неща, оставяй ги, няма гаранция за нищо според мен, но е твърде вероятно от тия всичките намеси, да се е вдигнал разхода, защото най-малкото единият не знае какво е правил другият и така има предпоставки за всичко...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 април 2019 - 14:56
Отговори

BOz снимка BOz 17 април 2019 - 17:25

 Avgusta Trayana, на 16 април 2019 - 16:15, каза:

При пълната подмяна на масло с машина проблем може да се получи при източването , когато натрупаните и отложени по каналите частици от фрикционите и износването се съберат в картера. Тогава при наливането на новото масло те се смесват с него и започват да циркулират из кутията , като шанса някое от тях да запуши някой канал и клапан на хироблока е твърде голям.

Това е някаква теория, която няма общо с действителността. Реално закачат машината на топлообменника, като единия кръг (захранване) масло остава в машината, а връщащия кръг се захранва с ново масло от машината. По този начин колкото масло влезе в машината, толкова и излиза от нея.

 spit-fire, на 17 април 2019 - 05:57, каза:

А относно разхода - четох, че доста колеги а и 1-вия собственик на колата (които съвсем случайно разбрах, че почнавам) им дава към 8-9 максимум 10 в града. На мен за сега ми пише на борд (до колкото може да му се вярва) 11.6/100 а да кажеш не съм карал единствено в най-големите задръствания. Струва ми се адски много за 2 литра мотор? БМВ-то, което карах (330д, 6 цил.) гореше около 9.5 в града и то с натискане.

Няма как този автомобил с тази кутия да ти дава максимум 10. Много зависи от профила на шофиране и т.н. Примерно при мен варира от 8 до към 15, спрямо задръстванията. Първата цифра е при средна скорост от 25+ км/ч, а втората е да кажем при 14 км/ч.
За това виж колко ти харчи извънградско и пак мисли. Да кажем на 140км/ч по магистралата при мен винаги се върти около 6.8/100, или около 5.8-6/100 при 120.

 tisho.74, на 17 април 2019 - 09:59, каза:

Инсигнията е по- тежка то БМВ-то.... А, и с какви гуми е инсигнията?

Горе-долу са еднакви.

 spit-fire, на 17 април 2019 - 13:52, каза:

Днес забелязах и друг проблем, за който досега четох, че бил от някакъв регулатор за налягане на горивото - оборотите на място играят. На моменти се усеща и промяна в работата на мотора. Не успях да разбера дали е опасно, но пък се оказа доста срещано май. А самия клапан е към 200-300 лева май, та бихте ли споделили дали е спешен?

Клатенето на оборотите може да е от много неща. Не се мятай директно на части от които може и да не е. Като за начало трябва да свалиш целия всмукателен колектор (и ЕГР съответно) и да изчистиш всичко перфектно.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 април 2019 - 18:45

хубаво ще смъкне всмукател и там всичко... обаче с това задно разположение, какво правим с навътре към клапаните от дупките навътре към цилиндрите ? Там трябва да бръкне също, не се знае какво е събрано върху клапаните и в близост до тях навътре.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 април 2019 - 18:46
Отговори

Avgusta Trayana снимка Avgusta Trayana 17 април 2019 - 19:43

BOz , след като съм го написал заставам зад думите си. Видял съм не една и две кутии блокирали от мръсотии след пълна смяна на масло с машина.
Толкова от мен по темата. Който иска да вярва , който иска да не вярва. Само не ми казвай , че цялото масло може да се смени на тази кутия , защото тогава наистина ще си помисля , че не си наясно с нея.
Ето това е правилната почти пълна смяна на маслото на Айсин:
https://www.youtube....h?v=EAb9p8Wph-M
Мнението беше редактирано от Avgusta Trayana: 17 април 2019 - 19:43
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 17 април 2019 - 21:05

Абе колеги, надявам се да не ми се смеете ама... Като настъпя газта до долу (2 или 3 скорост) т.е. Опела се изстреля, имам чувството, че предницата почва да ходи наляво-надясно супер много. Това нормално ли е за предно предаване? До сега съм карал единствено БМВ-та и едно Ауди Куатро, та това е първия ми сблъсък с по-мощна кола с предно предаване.

Иначе за връщане на заводски софт - Стефанов ми обявиха цена от 200 лв. Това ОК ли е като цена?
Отговори

Avgusta Trayana снимка Avgusta Trayana 17 април 2019 - 21:36

Нормално е. При ускорение предницата на автомобила "олеква" и се усеща този ефект. Това важи особено за автомобили , на които мощността е малко повече от нужното :mhihi:
Хм , заводския софтуер не ти ли беше даден от продавача? Обикновенно се записва и се съхранява , за да може при евентуален проблем с новия софт да се ползва оригиналния.
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 17 април 2019 - 21:43

За жалост не... като цяло ми даде всички фактури и т.н. , книжки, 3 ключа и това беше.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 април 2019 - 01:02

Ха, да бе аз бях забравил че "маперите" така или иначе точат оригиналния софт от компютъра. Затова свържи се с него или направо с първия мапер, и им искай файла... С втория мапер няма смисъл, защото той е работил върху вече пипан файл.

От там може само да им кажеш да ти махнат ДПФ-а и да налеят обратно. Но си имай всичките файлове, искай си ги.
А както са ти обяснили вече, тъй като е чипосвана, ефектът от това ускорение е още по-голям, поради олекване на предницата. Ако си забелязал по клипове на някой мега драгове, някой коли даже се изправят на задни гуми при тръгване...смятай там какво е.

И нека се знае, аз просто ти давам съвет, не казвам направи го. Но имайки предвид че валовете им са по-калпави, за мен не е оправдано да се вдигат коне и нютони, които могат да скършат вала. Ясно е че двигателят има някакъв "мегдан", но е рисково. Така както пробваш 2-ра 3-та и се "изстрелвала"... да не получиш някоя изненада по някое време. Колкото и да са забавни и впечатляващи тия "изстрелвания" при дизелките, толкова могат и да са опасни(в конкретния случай). И затова ти казах, ако беше 1.9-ка, изобщо нямаше да ги споменавам тия неща, защото там се е доказал като кораво куче, което носи на бой.


Само един случай да ти кажа: Карал съм Зафира А, чисто нова 2.2 DTi 125 коня. Това нещо както беше 100% стоково, небарано... само си скърши полуоската... ей тъй както е със заводските си параметри. И аз тъй 2-ра като я изпънах до долу(понеже най-много скачаше на 2-ра) и .....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 април 2019 - 01:31
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 18 април 2019 - 06:18

Имаш право, колега. Аз със сигурност не съм състезател и обичам да карам много спокойно, та дори и да си остане мап-а едва ли ще се възползвам от него. В момента по-скоро опипвам колата как реагира при дадени ситуации, за да съм наясно с възможностите и, за това си правя експерименти с кикдаун и т.н.

А за тоя ремап аз май не обясних правилно какво имах в предвид. Колата е мапната в Поли Ауто първоначално а после при Маднес е отишла за ДПФ премахване, където са му казали на човека "да му направят мап на промоция". Мисълта ми и конспирацията ми са, че може би са видели заводския мап и са решили просто да му вземат някой лев повече - сиреч са я пипали те. Направили са едно дино, което доказва, че колата е повече коне и това е.

Между другото ето я графиката, сега я снимах:

https://drive.google...iew?usp=sharing
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 април 2019 - 09:32

Много хубаво, но това не отменя обаждането ти до Поли ауто и да си искаш оригиналния файл. Той си е твой така или иначе.

Но нещо ме притеснява в тая графика. Какъв е този мапер, максималния въртящ момент нещо го хванала липсата там , където е по принцип и отишъл на майната си на 3000 оборота, че и от там почва нагоре!? Обикновено заводски тия двигатели макс момента е между 1800 - 2700..
Тук защо така е станал, не знам. И нищо чудно че имаш по-висок разход. Ако караш с 3000 за да се възползваш от най-големия момент..а надолу го нямаш тоя "най-голям" момент (тоест най-голямото КПД), не се учудвам.

Нещо ми е "Студио-Х" работата тук...

Ето , направи сравнение с качествен ремап, за мен така трябва да изглежда. Виж къде са графиките и какво става.

https://www.performa...-remap-software

Да не би заради това че е автомат..... това е разликата, ама съмнявам се.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 април 2019 - 09:58
Отговори

spit-fire снимка spit-fire 18 април 2019 - 10:38

Аз ако правилно разчитам графиката на база на скромните ми инженерни познания (завършил съм инж. специалност но в ХВП), тази крива с пик 3000 оборота е за конските сили, а другата, която е "намаляваща" е за въртящия момент т.е. той е почти максимален още от 1500-1600 оборота като достига максимума си на 2468 оборота, след което започва плавно да намаля.

Нямам идея дали е ОК като настройка все пак - не съм запознат до толкова с как трябва да се разгръща въртящия момент/мощността на един дизелов мотор. Просто споделям мнението си по графиката.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg