Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Високи обороти на празен ход !

Power_Exhaust снимка Power_Exhaust 16 февруари 2007 - 21:54

С18NZ изведнъж започна да държи високи обороти на празенг ход ! От какво може да е това.Колата няма газова уредба.Просто в момента на празен ход са и може би към 1300-1500 об.нямам оборотомер.И тези обороти са дори при 80 гр. просто от студена до топла почти не сменя оборотите иначе много добре си набира.Съмнява ме ,че ще е температурния датчик на инжекциона ,иначе не ми свети лампата на таблото за грешка на инжекциона !
Ако е причината в този датчик можете ли да ми кажете каква му е евентуалната цена на нов или 2ра употреба !

Благодаря предварително !!!
Отговори

kvalev снимка kvalev 16 февруари 2007 - 22:36

провери да не смуче въздух от някъде - след дросела
Отговори

joro888 снимка joro888 17 февруари 2007 - 11:16

Ако е този датчик, аз имах ядове с него. Но не мисля че е от него понеже ти каза че когато и дадеш газ си работи нормално, а при мен прекъсваше когато я изрежа. Такъв датчик има и за 10лв. ама аз смених 2 такива и си взех на бош за 20ина лева и забравих. Успех.
Отговори

bor1968 снимка bor1968 17 февруари 2007 - 20:02

И аз имам същия проблем от известно време. И аз нямам газова уредба. Качвах я на компютър. ,,Специалиста" каза, че всичко си е наред и отнесе 10лв :16: . Всичко е наред само дето оборотите са си високи. След това при други ,,майстори" и смених стъпково моторче, след това датчик за студен старт , датчик за температурата и ефекта е нулев. След като е вдигнала обороти и я загася и запаля отново оборотите се нормализират, но това е докато не тръгна и не подам газ отново веднага се вдигат и поддържа около 1500 оборота. :unsure: Иначе колата си върви и набира нормално, разхода също не се е променил или поне не е фрапиращо за да го усетя.
Който е имал подобен проблем да помага.
колегата Power_Exhaust ако си реши проблема също да казва как.
Отговори

Andy снимка Andy 19 февруари 2007 - 22:21

Бих проверил жилото на газта. Може да запецва. Може да си направите и самодиагностика после.
Отговори

bor1968 снимка bor1968 19 февруари 2007 - 22:55

Не е от жилото на газта. :unsure:
Отговори

Andy снимка Andy 20 февруари 2007 - 10:54

Оборотите могат да се настройват. Помислих че може да е от жилото щом с първото подаване на газ нямаш нормални тихи. Компютъра дава ли ти грешка?
Отговори

Skip снимка Skip 20 февруари 2007 - 12:56

Power_Exhaust, на Feb 16 2007, 09:54 PM, каза:

С18NZ изведнъж започна да държи високи обороти на празенг ход ! От какво може да е това.Колата няма газова уредба.Просто в момента на празен ход са и може би към 1300-1500 об.нямам оборотомер.И тези обороти са дори при 80 гр. просто от студена до топла почти не сменя оборотите иначе много добре си набира. ....
 

За да разбереш дали ти е виновен темп. датчик, направи следното:
- от някой магазин за електронни материали или радио-телевизионен сервиз купи едно съпротивление със стойност 330 ома / 0.5 или 1 вата.
- Като е загряла колата, угаси я. Откачи акумулатора.
- Извади кабела с куплунга от темп. датчик
- В клемите на куплунга сложи съпротивлението ... сгъни му изводите така, че като ги набуташ в отвора, да стои плътно ... т.е. да си сигурен че добре контактува с пластините в куплунга
- Закачи акумулатора и запали. Виж какви обороти ще държи.

Ако вече са нормални, значи темп. датчик не е наред и тябва да се смени.
Ако няма промяна - не е от него.

ПП/
Съпротивлението нищо не струва - няколко стотинки ...

Същата работа може да пробваш при палене на студен двигател. Тогава трябва да сложиш съпротивление примерно 4.7 или 5.6 килоома. Колкото е по-студено - толкова по-голямо трябва да е съпритивлението.
Отговори

Power_Exhaust снимка Power_Exhaust 20 февруари 2007 - 13:08

Моята кола вече е поправена бях на работа за това нямах възможност да гледам моя човек какво е човъкрал по нея взе ми 15 лв и не ми каза какъв и е бил проблема важното ,е че не се нуждаеше от части !
Отговори

Skip снимка Skip 20 февруари 2007 - 13:15

Power_Exhaust, на Feb 20 2007, 01:08 PM, каза:

... взе ми 15 лв и не ми каза какъв и е бил проблема важното ,е че не се нуждаеше от части !
 

10 лв за датчик и 5 лв за смяната ?

Или от някое маркуче е лапало въздух (или е било запушено) и го е оправил ... примерно това към МАР сензора ...
Отговори

bor1968 снимка bor1968 22 февруари 2007 - 22:52

Най сетне и аз си реших проблема :kuku: . След дълго лутане и смяна на най различни части при различни майстори се оказа, че е една нищо и никаква пластмаса. Някакъв кондензатор или нещо от сорта в който влиза една букса с три кабелчета. Намира се от дясно на стъпковия мотор. Срещуположно на планката от която се подава газ. Ако някой не се сеща, а има интерес мога да приложа снимки.
Отговори

Skip снимка Skip 22 февруари 2007 - 23:19

bor1968, на Feb 22 2007, 10:52 PM, каза:

... Някакъв кондензатор или нещо от сорта в който влиза една букса с три кабелчета. Намира се от дясно на стъпковия мотор. Срещуположно на планката от която се подава газ. Ако някой не се сеща, а има интерес мога да приложа снимки.
 

Не е кондензатор, а потенциометричен сензор ...
Т.е., това е датчика за позицията на дроселовата клапа ... и от него компютъра разбира колко си натиснал педала за газта във веки един момент ...
Отговори

bor1968 снимка bor1968 23 февруари 2007 - 08:52

Не е кондензатор, а потенциометричен сензор ...
Т.е., това е датчика за позицията на дроселовата клапа ... и от него компютъра разбира колко си натиснал педала за газта във веки един момент ...
:kuku:
Отговори

bor1968 снимка bor1968 23 февруари 2007 - 08:56

My Webpage
Това са снимки.
Отговори

Prilo снимка Prilo 23 февруари 2007 - 09:52

Skip, то тогава не трябва ли да държи 3000 оборота, ако е TPS-a?
:kuku:
Отговори

Skip снимка Skip 23 февруари 2007 - 13:43

Prilo, на Feb 23 2007, 09:52 AM, каза:

Skip, то тогава не трябва ли да държи 3000 оборота, ако е TPS-a?
:kuku:
 

Нали се сещаш как пращи или как се променя звука в говорителите на някое старо радио, когато почнеш да въртиш потенциометъра за регулиране силата на звука?

Подобна е ситуацията с ТР сензора. И той е потенциометър. За работа - може да работи, но лошо ...
От ТРС отива сигнал към ЕКУ-то, но със смущения (или неверни стойности) заради слапания потенциометър ...
Ама ЕКУ-то как да "разбере" че не ти трепка крака ... или че промяната в нивото на сигнала е заради скапан ТРС ... ?

Когато ТРС се скапе повече, така че докато двигателя работи да има моменти в които ТРС-а да не подава никаква информация (или подава стойности, които са извън допустимите), чак тогава ЕКУ-то ще се "усети" и ще запали жълтата лампа.
Отговори

bor1968 снимка bor1968 23 февруари 2007 - 14:08

Описал съм какъво точно е станало ако може да помогне на някой с подобен проблем. В случая ннямах светещи лампички по таблото, които да предупреждават за някакъв проблем. При тестване на компа пак не даваше никакви грешки или проблем. Три месеца я карах при различни майстори и смених какво ли не и никой не предположи какъв е проблема. Дори този , който установи причината му я карах втори път. Той пробва с друго стъпково моторче, с друг компютър, с друго делко накрая каза , че не може дасе справи и преди да ме отпрати отново като , че случайно посегна и откачи кабелите от TPS-a. Дори остана учуден ,че е установил причината.
Дано да е от полза на някой щото никъде в сайта не е посочен TPS-а като причина за променливи обороти, а има доста изписано по темата.
Отговори

Borkatabmitev снимка Borkatabmitev 03 октомври 2019 - 21:04

 bor1968, на 23 февруари 2007 - 08:56, каза:

My Webpage
Това са снимки.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg