Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

загрява бушона на вентилатора

hristotr снимка hristotr 07 юли 2014 - 18:34

Колеги помагайте. Колата е верен Кадет С16нз. като включа вентилатота и поработи малко, загрява предпазителя на вентилатора.Един предпазител се стопи в таблото на предпазителите, без да е изгорял. Сега дублирах гнездото за този предпазител извън таблото и пак загрява. Иначе вентилатора работи.
Отговори

bat van снимка bat van 07 юли 2014 - 22:07

Хлабави връзки колега или слаб предпазител.
Предпазителя трябва да влиза трудно в гнездото,влезе ли лесно отпиши го.
Съвет. Намираш изхвърлена пералня,вземаш си два кабела с кабелните обувки ,на тях набиваш предпазителя и така дублираш стария предпазител.
Железни са нямя да мръдне повече.
Отговори

llll снимка llll 08 юли 2014 - 07:52

Същата случка имах на друга старичка кола. Оказа се, че една кабелна обувка на вентилатора се беше почти отчупила. Достатъчно беше да подръпна кабела и тя се пречупи... Прдполагам, че от вибрациите при работа на вентилатора в продължение на не малко годинки е настъпила умора на материала.
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 юли 2014 - 08:07

Според мен колега трябва първо да си сигурен, че ел. мотора е изправен. Проблема на тези моторчета е, че след дълга експлоатация се износват лагерните втулки и ротора се опитва да търка в статора, който е постоянен магнит. Отлагат се финни стружки, които привлечени от магнита създават допълнително товарно усилие. Тогава тока се покачва двойно и предпазителя работи на граничната стойност и не гори, а се топи. Ако не се вземат мерки се топи и гнездото на бушонната касета. Понякога втулките клеясват и пак върти трудно. На втулките има кечета за смазване. Корпуса е щампован но подлежи на ремонт. Най-добрия клеветник е ампермера. Ако не се лъжа моторчето е 160 вата и нормалния ток е в порядъка 8-13 ампера. Не разбрах на кое казвате дублиран бушон. Това два в паралел ли са или поставяне на външен при изключен заводския? Ще направя нов коментар за бушоните.
Отговори

k opel e снимка k opel e 08 юли 2014 - 08:37

Ще използвам тази тема, въпреки, че е писано и дано не съм банален. На Вектрата редовно ми се топеше бушона, който е за запалката, плафоните, ТИД и мигачите. Оказа се, че е от ментетата от левче за комплекта. Стопи ми се гнездото на бушонната касета и се наложи да преместя на празно гнездо с пинове взети от употребявана касета. Купих си на Тесла бушони от автоелектро магазин и реших въпроса. По моргите е пълно със заводски бушони, който там се търкалят по земята, но са "железни". На ментетата контактните пластини са като от станиол и изхвръкват на голяма дупка. Менте бушона трябва да се продава с марков пожарогасител.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg