Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ц16нз

aan_astra снимка aan_astra 26 декември 2012 - 17:52

Колеги питам някой дали се е сблъсквал с подобен проблем колата е астра 93г мотор ц16нз Въпросната кола е на приятел който си я караше без никакви проблеми и в големият сняг колата вървеше била е топла момчето се прибира с нея до тях абсолютно нормално мотора е Бил горещ снега не е спирал .Два дена по късно отваря капака за да я запили снега е буквално до горе целият мотор е някъде в пряспата. помъчил се е да я запали и не е станало днес като времето е по-добро отидох да я погледна ток има гориво има въртеше супер странно без грам натоварване Развих и свещите и на всички цилиндри компресията е абсолютна нула. Ангренажа е здрав. Отворих капака на клапаните вала си върти кобилиците са си на мястото и си се движат ток до свещите стига бензин също но компресия няма.Какво може да е замръзнало освен сегментите друго не ми идва на ум.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 26 декември 2012 - 20:02

Сегменти едва ли. Ангренажа здрав,а на белези ли е? Има ли голям луфт м/у кобилиците и р. вал? Че ми се е случвало клапани да залепват от кофти гориво,виж да няма някои по-надолу.
Отговори

obic снимка obic 27 декември 2012 - 11:08

Колега
Аз Мисля че са залепнали клапаните също,и на мен ми се е случвало..
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 27 декември 2012 - 12:44

Веднъж ми се е случвало но след ходене при майстор. Въртеше все едно няма компресия или е задавена. Едно такова много бързо въртеше. Оказа се, че щифта от зъбното колело на разпределителния вал е изпаднал, защото майстора не беше дозатегнал болта на зъбното колело в резултат на което разпределителния вал не се въртеше, а само коляновия. Не казвам, че в случая е това, но трябва да се има едно наум ако колата скоро е ремонтирана.
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 27 декември 2012 - 17:36

За белезите утре ще я проверя че днес нямаше време макар че малко ме съмнява да е прехвърлила зъби при положение че ангренажа е опънат доста добре и не се е охлабвал и това да прехвърли със стартер малко ми е трудно да си го представя. За откаченото колело на разпределителният вал просто няма шанс да е това защото както казах свалих капака на клапаните отгоре и реално виждам как се върти вала как натиска кобилиците те от своя страна клапаните които надали ще запекат щом се движат. Утре ще я видя по обстойно , но си е трудно за повярване че може да направи подобна мизерия колата.
Мнението беше редактирано от aan_astra: 27 декември 2012 - 17:37
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 декември 2012 - 18:28

 aan_astra, на 27 декември 2012 - 17:36, каза:


Днес го споделих в тази тема....прочети ми мнението.
http://www.opelclub....howtopic=107685
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 27 декември 2012 - 20:36

 CH_M, на 27 декември 2012 - 18:28, каза:

Днес го споделих в тази тема....прочети ми мнението.
http://www.opelclub....howtopic=107685

Колега, каква е причината да се получи това, нещо запушено, или залепнало?
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 декември 2012 - 21:14

Това трябва някой инженер да го обясни.Аз не намирам логично, да ми се скапе комутатора и да останат пълни повдигачите и да няма компресия...и лошото е че след 2 седмици се сдуха и "новия" комутатор и пак същата процедура .
По спомен, защото такава Вектра с тоя мотор карах преди 10-на години, моя приятел нещо мрънкаше че е добре да се сменят повдигачите с нови, старите от износване, нагар, отлагания по триещите им се части и т.н. правели тая мизерия...
Мнението беше редактирано от CH_M: 27 декември 2012 - 21:38
Отговори

Коцето снимка Коцето 27 декември 2012 - 23:28

Май и в двете теми става дума за една съща кола , наистина много загадъчна авария , ще следим с интерес развръзката дано колегите я споделят !
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 28 декември 2012 - 02:25

Аз бих я палил с въже, явно нещо е клеясало, а прио въртене на стартер маслото не може да дигне никакво налягане.
Отговори

obic снимка obic 28 декември 2012 - 10:39

Колега
Има начин да се разбере да ли има отворен клапан,бутало горна мъртва точка,клапаните на затворено положение,бадиш свеща и надувяш с въздух.
Ако е отворен клапан ще се чува само от смукатления колектор(при моно енжексиона) или в изпускателния колектор(в аспуха).
Ако са сегменти от всякаде свързано с картера ще се чува...
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 28 декември 2012 - 17:53

 borochvoro, на 28 декември 2012 - 02:25, каза:

Аз бих я палил с въже, явно нещо е клеясало, а прио въртене на стартер маслото не може да дигне никакво налягане.

Напротив вдига си налягане маслото защото на отворен капак на разпределителният вал вала се облива яко с масло и се вижда как си тече от самият вал върху кобилиците. За мен лично са спекли повдигачите по точно останали са втвърдени съответно клапаните е нормално да останат отворени.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 28 декември 2012 - 21:54

Колко напротив? Мерил ли си с манометър налягането на стартер? Щото едно е да подкача малко, а съвсем друго 2 бара налягане примерно.Ама ако не ми вярваш махни капака на клапаните и запали мотора да видиш кво става при запален мотор:-) Само стой по-далече, че после трябва да се къпеш с меглио:-)
Мнението беше редактирано от borochvoro: 28 декември 2012 - 22:00
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 29 декември 2012 - 14:46

Днеска я запалихме и се оказа ангренажа прехвърлили 11 зъба на разпределителният вал. Добре че ц16нз не удря клапани. Притеснява ме само това че като и замерихме компресията на цилиндрите е 10.5 . По аутодата дават минимум 12 макс 15.
Мнението беше редактирано от aan_astra: 01 януари 2013 - 17:03
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 29 декември 2012 - 21:27

Поправете ме ако греша, но компресия не се ли мери на загрял мотор ?
Отговори

sathv снимка sathv 29 декември 2012 - 21:45

Не няма да те поправяме защото не грешиш. Компресия се мери на загрял двигател. Т.Е при нормалната температура на двигателя. То при студен мотор никой не какзва колко студен. Дали 20 или -20 градуса компресията ще е различна. Друг е въпроса , че като цяло разликата при "студен" и загрят мотор е малка. От една страна при студен мотор тя трябва да се покачва поради по големия вискозитет на маслото, но от друга страна хлабината в двойката бутало-цилиндър е по-голяма в следвстие температурното свиване на двата детайла. На практика се получава , че при студен мотор наистина е по-голяма, тъй като еластичните сегменти компенсират хлабината и по-големия вискозитет на маслото спомага за нейното увеличаване.
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 29 декември 2012 - 21:53

Колега,не се доверявай на 100% на Аутодата.На мен ,например ми дава масло за скоростна кутия АТФ!? Това е за автоматични ск.Прави си извода сам.А компресията се мери на загрят двигател.
Отговори

sathv снимка sathv 29 декември 2012 - 22:04

 kolin 4, на 29 декември 2012 - 21:53, каза:

Колега,не се доверявай на 100% на Аутодата.На мен ,например ми дава масло за скоростна кутия АТФ!? Това е за автоматични ск.Прави си извода сам.А компресията се мери на загрят двигател.

Това за аутодата съм го писал. Тъпа комерсиална програма на която разчитат всички пишман майстори незнаейки английски или друг език . Има си service manual-и. Там всичко е описано. А относно маслото ATF? Просто колата ти се предлага и във вариант с автоматични скорости и тъпата програма не те пита каква ти е скоростната кутия. Друг е въпроса, че това масло е много хубаво и няма да имаш проблеми да караш и с него. Както и някой карат между другото.
Мнението беше редактирано от sathv: 29 декември 2012 - 22:08
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 30 декември 2012 - 20:50

На моята астра х16сз компресията на студен мотор е 12.5 на загрял 15-ка. 2.5 бара не е малка разлика в налягането.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 31 декември 2012 - 05:55

 aan_astra, на 29 декември 2012 - 14:46, каза:

Днеска я запалихме и се оказа ангренажа прехвърлили 11 зъба на разпределителният вал.

А в първия пост си написал, че "ангренажът е здрав" което кара всеки да си помисли, че си проверил и дали е на белези. Ето за това е малка ползата от дискусиите - подава се грешно инфо или подвеждащо инфо:-).
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg